Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2007, 04:52:07
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit




Dupa parerea mea, stiinta se opune lui Dumnezeu iar psihologia si psihiatria sunt opuse Tainei Duhovniciei.

Mi se pare regretabil ca Biserica româna trimite preoti în spitalele de psihiatrie în loc sa condamne aceasta ramura a medicinei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2007, 11:53:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este un adevar ca tehnica a aparut in lume dupa caderea omului in pacat. Omul, in starea lui primordiala, nu avea nevoie de tehnica, fiindca dispunea de o putere spirituala deosebita, care ii permitea sa actioneze in mod eficient asupra creatiei.

Insa, dupa cadere, Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea sa foloseasca tehnici, ca sa actioneze din exterior asupra naturii si sa-si asigure astfel supravietuirea. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca dupa cadere tehnicile se dezvolta progresiv pe pamant si ca prin ele se gospodareste constitutia lumii.

Tehnica nu se opune lui Dumnezeu. Este ingaduita de El ca si prin ea omul sa ajunga la El. Daca ea este folosita de o minte Poate care nu vrea sa mai stie de Dumnezeu, atunci trebuie sa stim ca rezultatele ei se intoarc impotriva omului cu o putere de distrugere ingrozitoare.

Multa vreme si trupul a fost considerat ca fiind izvorul raului. Oamenii ajungand chiar la autoflagerari, crezand ca asa se devin stapanitori peste trup. In realitatea, nu cerem distrugerea partii pasionale ci mutarea ei de la rau la bine. Asa si cu stiinta, sa o folosim numai in scopuri pozitive si va deveni si ea un mijloc de legatura intre om si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2007, 12:36:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Este un adevar ca tehnica a aparut in lume dupa caderea omului in pacat. Omul, in starea lui primordiala, nu avea nevoie de tehnica, fiindca dispunea de o putere spirituala deosebita, care ii permitea sa actioneze in mod eficient asupra creatiei.

Insa, dupa cadere, Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea sa foloseasca tehnici, ca sa actioneze din exterior asupra naturii si sa-si asigure astfel supravietuirea. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca dupa cadere tehnicile se dezvolta progresiv pe pamant si ca prin ele se gospodareste constitutia lumii.

Tehnica nu se opune lui Dumnezeu. Este ingaduita de El ca si prin ea omul sa ajunga la El. Daca ea este folosita de o minte Poate care nu vrea sa mai stie de Dumnezeu, atunci trebuie sa stim ca rezultatele ei se intoarc impotriva omului cu o putere de distrugere ingrozitoare.

Multa vreme si trupul a fost considerat ca fiind izvorul raului. Oamenii ajungand chiar la autoflagerari, crezand ca asa se devin stapanitori peste trup. In realitatea, nu cerem distrugerea partii pasionale ci mutarea ei de la rau la bine. Asa si cu stiinta, sa o folosim numai in scopuri pozitive si va deveni si ea un mijloc de legatura intre om si Dumnezeu.
Ai punctat foarte bine, Costel . Totusi trebuie subliniat, cat de putine se cunosc despre creerul si psihicul nostru in general. Inca bajbaim in necunoscut. Medicina a facut progrese uriase in acest domeniu, dar ne aflam intru inceput. Cea mai complexa faptura, omul, nu este cunoscuta in totalitate, noua nici pana in zilele noastre. SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU, SLAVA TIE ! +
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.12.2007, 12:49:34
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Consider ca descoperirile stiintei sunt tot opera lui Dumnezeu (fiindca asa cum Dumnezeu a creat lumea vazuta, a creat si niste explicatii ale ei din punct de vedere al mecanismelor la nivel micro), dar credinta în stiinta ca una care ar revela tainele existentei este gresita, pentru ca lumea creata nu are existenta de sine statatoare ci e permanent tinuta de Dumnezeu.

Cu alte cuvinte, asa zisa alcatuire atomica a lumii e o iluzie iar cei ce cred în ea, adica majoritatea, sunt sub imperiul acelei lucrari de amagire de care vorbeste Sf. Pavel în 2 Tesaloniceni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2007, 14:59:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Consider ca descoperirile stiintei sunt tot opera lui Dumnezeu (fiindca asa cum Dumnezeu a creat lumea vazuta, a creat si niste explicatii ale ei din punct de vedere al mecanismelor la nivel micro), dar credinta în stiinta ca una care ar revela tainele existentei este gresita, pentru ca lumea creata nu are existenta de sine statatoare ci e permanent tinuta de Dumnezeu.

Cu alte cuvinte, asa zisa alcatuire atomica a lumii e o iluzie iar cei ce cred în ea, adica majoritatea, sunt sub imperiul acelei lucrari de amagire de care vorbeste Sf. Pavel în 2 Tesaloniceni.
Fiece taina este descoperita cu voia Lui Dumnezeu. Toate la timpul sau. "CA IATA, ADEVARUL AI IUBIT,CELE NEARATATE SI ASCUNSE ALE INTELEPCIUNII TALE MI-AI ARATAT MIE ".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2007, 16:30:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
preoti în spitalele de psihiatrie
Cum se administreaza Tainele unor pacienti care sunt sub efectul puternic al sedativelor?, al antidepresantelor care creaza tot felul de efecte halucinogene?...sau este vorba doar de rugaciuni colective.
Ce alte servicii ofera preotii in spitale in afara Spovedirii si Impartasirii?

Par.Adrian?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2007, 19:57:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt persoane care iau si medicamente care nu dau o stare de totala visare. Consider ca se poate discuta cu aceste persoane. Pentru multi medici din aceste spitale, ajuns aici esti pacient. Deci, mai putina discutie si mai multe medicamente. E nevoie si de un om care sa aiba o alta mana, nu una care nu intinde decat medicamente.
Sa nu consideram ca a te ruga zilnic cu ei aici, evident cu cei care pot face asta, e putin. Cred ca tu ca preot te rogi mai intens, si cu siguranta mai intens se va face simitita si lucrarea lui Dumnezeu. O sfestanie, o candela aprinsa, un alt mod de a saluta, un zambet ... iata cateva mici argumente ca preotul sa fie prezent aici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2007, 22:05:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Într-adevar, exista aceasta dilema, a lasa acele suflete exclusiv în mâna medicilor e rau pentru ele, a trimite preoti da un credit acestui tip de asezaminte.

Nu cred ca tratamentele aplicate au vreun efect pozitiv, nu cred ca intra oamenii în spital si ies mai sanatosi, dimpotriva ies mai distrusi. De aceea poate nu ar trebui încetata trimiterea de preoti dar totodata sa fie condamnata aceasta ramura a medicinei de catre Biserica.

Cozia, nu am înteles ce întrebi în legatura cu parintele Adrian si nu stiu la care parinte Adrian te referi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2007, 00:50:41
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Dupa parerea mea, stiinta se opune lui Dumnezeu iar psihologia si psihiatria sunt opuse Tainei Duhovniciei.
Mi se pare regretabil ca Biserica româna trimite preoti în spitalele de psihiatrie în loc sa condamne aceasta ramura a medicinei.
Psihiatria trateaza(de ex):
- schizofrenia (si poti discuta cu oamenii, chiar sunt normali intre crize si se pot spovedi);
- depresia(si scade rata sinuciderilor);
- dementa(se amelioreaza tulburarile de memorie).
Acestea sunt recunoscute ca boli inclusiv de catre preoti.
Daca nu este necesara aceasta ramura a medicinei, propune te rog ideile tale, cum ar trebui tratati acesti oameni. SI TINE CONT CA NU AI VOIE SA-I DUCI CU FORTA LA CREDINTA, LA BISERICA.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2007, 01:10:24
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu cred ca tratamentele aplicate au vreun efect pozitiv, nu cred ca intra oamenii în spital si ies mai sanatosi, dimpotriva ies mai distrusi. De aceea poate nu ar trebui încetata trimiterea de preoti dar totodata sa fie condamnata aceasta ramura a medicinei de catre Biserica.
La care spitale te referi?
Tu nu crezi ca dupa tratamente se simt mai bine, dar medicina (studiile )demonstreaza.
Ciudat ca dupa cazul Tanacu tot mai crezi ca schizofrenia poate fi tratata de preoti(doar).
De unde ti-ai format aceasta parere? Pe ce te bazezi cand afirmi acestea? Ai fost acolo? Ai pe cineva in asemenea situatie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca intr-o oarecare masura putem imbina psihologia cu duhovnicia? Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 3 24.01.2013 14:45:16
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
Psihologia ereziilor Traditie1 Alte Religii 23 19.03.2011 08:42:02
Psihologia si foloasele ei Delirul Generalitati 20 06.02.2010 10:48:17