Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.12.2011, 02:10:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de totedati Vezi mesajul
să nu cumva să mai aibe acces la pomul vieții înseamnă că dacă ar fi respectat poruncile divine omul, adam si urmașii lui, ar fi fost nemuritor! mâncând din pomul vieții de fiecare dată când ar fi avut nevoie nu ar mai fi cunoscut moartea așa cum o cunoaștem noi ... de aceea în paradisul adamic nu exista moartea ca fenomen fizic de degradare a corpului uman ...
Exista si acesta interpretare, dar nu la Sfinti Parinti. Acestia interpreteaza simbolic pomul vietii. Sursa nemuririi nu putea fi pomul unui fruct.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.12.2011, 09:41:37
totedati totedati is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2011
Mesaje: 8
Implicit nu e nici o greșeală

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Exista si acesta interpretare, dar nu la Sfinti Parinti. Acestia interpreteaza simbolic pomul vietii. Sursa nemuririi nu putea fi pomul unui fruct.
nu e nici o greșeală, interpretarea strict literală e cea corectă dacă plecăm de la adevărul că de fiecare dată când mâncăm ne prelungim viața! e vorba de nemurire ca proces desfășurat în timp nu ca stare|proprietate ireversibilă a unei substanțe|obiect ...

nemurire ca proces în timp adică dacă am fi respectat poruncile divine și am fi mâncat doar din pomul vieții ne-am fi prelungit în mod nedefinit viața ...

sfinții părinți sunt prudenți când vorbesc de nemurire pentru că tentația omului căzut în păcat e de a se gândi imediat la nemurire ca o proprietate ireversibilă de tip substanțial ... adică mănânci din mărul vieții o dată și gata, devii nemuritor indiferent ce se întâmplă după aceea, indiferent ce faci, devii ucigaș și tot nemuritor ești, nici dumnezeu nu te mai poate omorî!

fals! greșit! nu e acel tip de nemurire e vorba de nemurire ca proces ciclic desfășurat în timp care în anumite condiții se autosusține pe termen nelimitat! chiar nemuritor, pentru că ai mâncat din pomul vieții și corpul ți s-a regenerat dacă ți se urcă la cap nemurirea și te arunci de pe vârful muntelui în prăpastie ca să verifici dacă ești sau nu nemuritor vei muri, că nu e acel tip de nemurire la care visează cei căzuți în păcat!

la fel ca o mâncare obișnuită, mănânci ca să trăiești și după ce ai mâncat mai ai energie pentru un timp finit dar chiar după ce ai mâncat tot poti muri dacă îți cade drobul de sare în cap ... nemurirea nu te scutește de respectarea celorlalte legi divine dacă vrei ca nemurirea să devină realitate!

nemurire ca posibilitate pentru că trăia în rai, aici pe pământ, chiar dacă respecți toate poruncile divine tot mori pentru că mâncarea nu mai are aceeași putere de vindecare ca pomul vieții din rai și încet dar implacabil și inreversibil corpul, carnea, se degradează și nu mai funcționează corect ... și până la urmă mori sau dacă nu mori îți cauți singur moartea pentru că viața devine un chin fără nici un sens decât acela de a trăi durerea bolilor care te macină încet dar sigur ... cu toate medicamentele și injecțiile și minunile medicale ajungi singur la aceeași concluzie ca și dumnezeu, e timpul să mori, să treci dincolo!

în rai, adam avea capacitatea de a amâna pe termen nelimitat degradarea fizică a corpului mâncând din pomul vieții ceea ce teoretic l-ar fi făcut nemuritor ... dar nemuritorul adam mâncând din pomul cunoștinței binelui și răului a nesocotit poruncile divine și ca să nu mai aibe acces la pomul vieții a fost alungat din rai ... prin acest gest dumnezeu nu a făcut altceva decât să îi dea posibilitatea lui adam și întregii rase umane de a cunoaște binele și răul limitând în același timp răul produs de gestul său fără a fi obligat să ia măsuri mai radicale de genul ștergerii din cartea vieții a rasei umane ... ar fi putut face asta și să o ia de la capăt cu altă variantă de oameni dar nu a făcut-o pentru că a considerat pedeapsa dată, alungarea din rai și pierderea nemuririi, accesului la pomul vieții, suficient de dură, pentru ca omul să ajungă singur la concluzia că a cunoaște binele și răul nu e un lucru bun și de dorit ...

ceea ce până la urmă e exact ce vrea dumnezeu, ca adam, rasa umană, să recunoască dreptatea poruncii divine date inițial lui adam, că nu e bine să îi nesocotim poruncile!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.10.2014, 01:25:52
AlexandruSas AlexandruSas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2014
Mesaje: 1
Implicit O simpla parere

Noi ne tot chinuim sa deslusim geneza, facerea, dar voi chiar credeti ca aceste cuvinte simple se refera doar la aceste aspecte "vizibile" ale universului inconjurator?... aceasta poveste trebuie sa aiba un inteles mult mai amplu decat ceea ce putem intelege noi cu mintea noastra, este o carte cu un inteles din alta lume, divin, este un mister, cuvintele din biblie pentru dumnezeu au o alta semnificatie, este un limbaj codat care ajunge doar la inimile celor drepti. Cuvintele din Geneza trebuie sa se refere la altceva,de exmplu nu doar la niste simpli luminatori( ca si astri), cuvintele trebuie sa aiba un alt sens, altfel culegem niste explicatii stiintifice ca sa ne explicam si sa ne facem ca intelegem totul pentru ca nu sunt in concordanta aceste "zile"...eu personal cred ca Geneza inca nu este gata si ca noi defapt zidim noua lume ce va sa vina dupa Apocalipsa...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.10.2014, 03:02:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dacă noi oamenii nu am putea înțelege mesajul din cartea Facerea, oare Dumnezeu ne-ar mai fi trimis-o prin Moise? Iar Hristos Domnul ar mai fi confirmat-o?
Îmi pare că mai degrabă, tocmai pentru că noi oamenii avem nevoie de înțelegere, lumină care ne orientează viața ca să nu rătăcim și să ne pierdem, Domnul ne-a dat Revelația sub formă scrisă și orală.

Celui pe care îl iubești (așa cum Domnul își iubește cununa Creației - omul) îi vorbești deschis și pe înțeles. Rămâne ca el să te asculte și să te creadă sau, din păcate, rămâne să te refuze spunînd că ai zis ceva de neînțeles, ceva misterios, abscons...

A zice că nu înțelegi sau pur și simplu a nu înțelege, constituie adesea o formă de refuz. Un fel de scuză politicoasă pentru o respingere.

Last edited by Ioan_Cezar; 23.10.2014 at 03:08:13.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.10.2014, 10:46:07
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Ne este greu sa intelegem Scriptura desi Dumnezeu ne-a trims-o noua ca s-o intelegem si sa stim tot ce trebuie.
Dar in mintea noastra, din ce in ce mai ocupata cu cele lumesti, nu mai este mult loc si pentru cele dumnezeesti. Este vina noastra ca nu intelegem. Tot "balastul" din mintea noastra ne-o trage in jos, n-o lasa sa se inalte.
Si atunci, cum spune si Ioan_Cezar "Domnul ne-a dat Revelația sub formă scrisă și orală" ca nu cumva din ingamfare sa ne ratacim interpretand Scripturile dupa mintea noastra.
Sfintii Parinti sun calauzele noastre in intelegerea Scripturilor.

Mie, din Vechiul Testament, cel mai mult imi place Genesa. Mi se pare unul dintre cele mai frumoase si fascinante capitole din Sfanta Scriptura.
Il citesc de nenumarate ori cu nemasurata placere

"Nedeslușit era și ne-mplinit pământul.
Întuneric deplin deasupra genunii.
În Duh se purta pe deasupra Cuvântul
Și porunca „Să fie!” a dat-o luminii."
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.11.2014, 22:09:29
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de totedati Vezi mesajul
nu e nici o greșeală, interpretarea strict literală e cea corectă dacă plecăm de la adevărul că de fiecare dată când mâncăm ne prelungim viața! e vorba de nemurire ca proces desfășurat în timp nu ca stare|proprietate ireversibilă a unei substanțe|obiect ...

nemurire ca proces în timp adică dacă am fi respectat poruncile divine și am fi mâncat doar din pomul vieții ne-am fi prelungit în mod nedefinit viața ...

sfinții părinți sunt prudenți când vorbesc de nemurire pentru că tentația omului căzut în păcat e de a se gândi imediat la nemurire ca o proprietate ireversibilă de tip substanțial ... adică mănânci din mărul vieții o dată și gata, devii nemuritor indiferent ce se întâmplă după aceea, indiferent ce faci, devii ucigaș și tot nemuritor ești, nici dumnezeu nu te mai poate omorî!

fals! greșit! nu e acel tip de nemurire e vorba de nemurire ca proces ciclic desfășurat în timp care în anumite condiții se autosusține pe termen nelimitat! chiar nemuritor, pentru că ai mâncat din pomul vieții și corpul ți s-a regenerat dacă ți se urcă la cap nemurirea și te arunci de pe vârful muntelui în prăpastie ca să verifici dacă ești sau nu nemuritor vei muri, că nu e acel tip de nemurire la care visează cei căzuți în păcat!

la fel ca o mâncare obișnuită, mănânci ca să trăiești și după ce ai mâncat mai ai energie pentru un timp finit dar chiar după ce ai mâncat tot poti muri dacă îți cade drobul de sare în cap ... nemurirea nu te scutește de respectarea celorlalte legi divine dacă vrei ca nemurirea să devină realitate!

nemurire ca posibilitate pentru că trăia în rai, aici pe pământ, chiar dacă respecți toate poruncile divine tot mori pentru că mâncarea nu mai are aceeași putere de vindecare ca pomul vieții din rai și încet dar implacabil și inreversibil corpul, carnea, se degradează și nu mai funcționează corect ... și până la urmă mori sau dacă nu mori îți cauți singur moartea pentru că viața devine un chin fără nici un sens decât acela de a trăi durerea bolilor care te macină încet dar sigur ... cu toate medicamentele și injecțiile și minunile medicale ajungi singur la aceeași concluzie ca și dumnezeu, e timpul să mori, să treci dincolo!

în rai, adam avea capacitatea de a amâna pe termen nelimitat degradarea fizică a corpului mâncând din pomul vieții ceea ce teoretic l-ar fi făcut nemuritor ... dar nemuritorul adam mâncând din pomul cunoștinței binelui și răului a nesocotit poruncile divine și ca să nu mai aibe acces la pomul vieții a fost alungat din rai ... prin acest gest dumnezeu nu a făcut altceva decât să îi dea posibilitatea lui adam și întregii rase umane de a cunoaște binele și răul limitând în același timp răul produs de gestul său fără a fi obligat să ia măsuri mai radicale de genul ștergerii din cartea vieții a rasei umane ... ar fi putut face asta și să o ia de la capăt cu altă variantă de oameni dar nu a făcut-o pentru că a considerat pedeapsa dată, alungarea din rai și pierderea nemuririi, accesului la pomul vieții, suficient de dură, pentru ca omul să ajungă singur la concluzia că a cunoaște binele și răul nu e un lucru bun și de dorit ...

ceea ce până la urmă e exact ce vrea dumnezeu, ca adam, rasa umană, să recunoască dreptatea poruncii divine date inițial lui adam, că nu e bine să îi nesocotim poruncile!
Nu pot sa spun decat GENIAL!!! Fabulos acest post !!! Sunt total de acord cu aceasta explicatie care mi se pare nu doar plauzibila cat intru totul in adevar.

As dori sa precizez ca Pomul Vietii este Iisus Hristos, si ca la a doua sa venire omenirea (Adam) va avea din nou acces la "impartasirea din Pomul Vietii" fiind astfel mantuiti adica readusi la starea initiala de nemurire.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.05.2017, 03:05:38
RaduAlin178 RaduAlin178 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2017
Mesaje: 6
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=-IuaeP9Gneo

asculta predica de mai sus. Lumina taborica e acea lumina de dinainte de luminatorii cei mari, stele, soare, luna etc. Necreata. Chiar daca a zis sa fie lumina, sa fie lumina din El, sa izvorasca lumina din EL, sa umple universul de lumina. Citeste mai multe despre schimbarea la fata si lumina necreata(taborica) vei intelege mai bine unele aspecte ale Facerii, eu asa am inteles facerea pe de o parte. Hristos atunci nu a primit lumina de undeva, a aratat-o era in El de la Nastere , din Vesnicie. Mântuitorul, la Schimbarea la Fata nu a primit lumina, ci a arătat-o, a făcut-o văzută Sfintilor Apostoli. El este lumina lumii si lumina dumnezeiască a fost în El de la natere, de-a lungul întregii Sale existene pământeti. Dar ochii nostri trupeti nu pot vedea această lumină decât dacă Dumnezeu ne dăruiete capacitatea acestei vederi. Pe Tabor, transfigurarea au suferit-o apostolii, ei au fost â transformaiâ ca să poată vedea lumina dumnezeiască. Această lumină o primim noi la Botez, Mirungere si prin Sfânta Împărtăsanie. Ea este în noi, în adâncul inimii noastre, dar noi nu o vedem si nu o simtim pentru că simurile noastre sunt trupeti si îndreptate spre cele din afară. Ca să o vedem avem nevoie să ne curatim trupul si sufletul prin lepădarea de patimi si să ne unim cu Domnul prin rugăciune si contemplare.
Am citi unele articole despre primul verset al facerii care ma fascina.. primele 2 cuvinte " La inceput" . Si asa am aflat de hexaimeron si Hronograf. Si am citit ca inainte de acest Intru inceput sau la icneput..era Dumenzeu intru vesnicie, intru eternitate..ceva neinteligibil mintii noastre limitate..dar ceva minunat si mult mai logic decat argumentele ateiste ca asa la intamplare era un cerculet dens si poc big bang si la hazard exista viata..la hazard soarele e la distanta perfecta de noi..la intamplare..totul hazardat..mie mi se pare mult mai LOGIC ca Dumenzeu da mai mult sens acestor lucruri. Nimic intamplator totul proniator.

Last edited by RaduAlin178; 25.05.2017 at 03:19:30.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.05.2017, 20:14:27
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Catalin frate lumina din prima zi este radiatia de fond a universului, este o unda electromagnetica care acum este in domeniul microundelor.

Lumina necreata este o lumina duhovniceasca si nu unda electomagnetica.
De unde stim acest lucru? De ce a trecut unda electromagnetica in microunda?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Lumina din prma zi nu are cum sa fie lumina necreata ca doar Dumnezeu nu a facut atunci lumina necreata, caci aceasta faca parte din energiile necreate ale lui Dumnezeu care sunt anteriore creatiei.
De unde stim ca lumina necreata face parte din energiile necreate ale lui Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Lumina din prima zi a creatiei se refera fara echivoc la lumina creata (unda electromagnetica) caci Scrptura spune clar ca atunci a aparut la porunca lui Dumnezeu, cand EL a zis: "sa fie lumina" si chiar atunci a aparut aceasta lumina creata in univers pe baza legilor fizicii pe care Dumnezeu le-a facut in prima zi ca sa guverneze creatia.

Doamne ajuta.
De unde stim ca lumina din prima zi a creatiei se refera fara echivoc la lumina creata? Am impresia ca multa lume (la fel ca mine acu ceva timp) crede ca Dumnezeu e magician, ca lucrurile se intampla cumva intr-un mod magic. Eu cred ca tot ce se intampla la Dumnezeu se face prin legi foarte stricte dpdv al fizicii/chimiei/biologiei etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 17:49:43
Intrebari din Geneza Agkelos Din Vechiul Testament 54 23.07.2011 10:30:44
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 10.07.2011 00:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 17:01:56