Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2011, 22:00:49
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Implicit Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum

Ce a insemnat,inseamna si va insemna in viitor Dumnezeu pentru voi?Cum v-a schimbat El viata? Astept parerile voastre :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2011, 23:06:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Ce a insemnat,inseamna si va insemna in viitor Dumnezeu pentru voi?Cum v-a schimbat El viata? Astept parerile voastre :)
de ce nu ne spui tu viata ta?mai nainte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2011, 23:30:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Ce a insemnat,inseamna si va insemna in viitor Dumnezeu pentru voi?Cum v-a schimbat El viata? Astept parerile voastre :)

La început, am zis că hai, să fiu și eu un pic credincios. Să postesc un pic, să mă spovedesc, să mă împărtășesc. Ce mare lucru ? Dar, de atunci nu m-a mai lăsat. Nu credeam să ajung aici: cu El să adorm, cu El să mă trezesc, împreună și pentru El să trăiesc. Foarte acaparator: eu i-am întins un deget. Dumnezeu mi-a apucat toată mâna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2011, 16:59:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La început, am zis că hai, să fiu și eu un pic credincios. Să postesc un pic, să mă spovedesc, să mă împărtășesc. Ce mare lucru ? Dar, de atunci nu m-a mai lăsat. Nu credeam să ajung aici: cu El să adorm, cu El să mă trezesc, împreună și pentru El să trăiesc. Foarte acaparator: eu i-am întins un deget. Dumnezeu mi-a apucat toată mâna.
Sunteti o persoana fericita!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2011, 18:45:19
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Nu pot sa spun decat atat: Slava Tie Doamne, caci daca Tu nu Te-ai fi milostivit de mine, as fi fost in mocirla si acum. Nu vreau sa dau detalii, ca as smintii pe toata lumea :) Si mai spun asa: Tu stii neputintele mele, ma stii cum sunt, deci te rog nu ma mai lasa sa ma dezlipesc niciodata de Tine, ca stii bine care-mi este firea si ca nimic bun nu pot fara Tine.
Ce sluga isi va iubi mai mult stapanul care i-a sters datoria: cea care avea o datorie mare, sau cea cu o datorie mai mica? E,eu ma numar printre cele care avea o datorie mareeeee si totusi Domnul a iertat. Nu spun ca-L iubesc pe Domnul, caci daca L-as iubi, as face in toate voia Lui. Insa spun doar ca strig dupa milostivirea Lui, in neputinta mea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2011, 20:17:40
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La început, am zis că hai, să fiu și eu un pic credincios. Să postesc un pic, să mă spovedesc, să mă împărtășesc. Ce mare lucru ? Dar, de atunci nu m-a mai lăsat. Nu credeam să ajung aici: cu El să adorm, cu El să mă trezesc, împreună și pentru El să trăiesc. Foarte acaparator: eu i-am întins un deget. Dumnezeu mi-a apucat toată mâna.
Ce frumos!:)
Cati ani aveati?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2011, 00:36:30
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Ce frumos!:)
Cati ani aveati?
Foarte frumos:),cred ca ti-a placut religia de mic,si atunci ai inceput s-o descoperi in totalitate,atunci se formeaza de obicei pentru cei mai multi dintre noi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2011, 00:39:24
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
de ce nu ne spui tu viata ta?mai nainte.
Viata mea...este hmm:-? complicata totusi,plina de intrebari :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2011, 14:27:50
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Viata mea...este hmm:-? complicata totusi,plina de intrebari :)
Da-i drumul! Avem rabdare sa citim tot ce ai scris si promitem ca nu o sa te judecam!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2011, 18:30:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Post dragaraspunsul la intrebari ti-l va da Hristos Domnul noi am putea gresii:

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Viata mea...este hmm:-? complicata totusi,plina de intrebari :)
noi suntem cei ce ne facem viata complicata prin lipsa de comuniune cu Hristos Domnul.
cind avem pe Hristos im viata noastra stim ca avem un sprijin de nadejde si la bine si mai ales la rau.prin vocea sf.evanghelii Domnul Hristos a spus:Indrazniti eu am cucerit lumea,sa il lasam sa ne cucereasca si pe noi.Amin.

Domnul sa te binecuvinteze.Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
Post binecuvantat tuturor utilizatorilor Mircea Generalitati 3 11.12.2006 17:48:22
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43