Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2011, 08:21:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
multumesc din suflet pentru cuvintele bune. stiu situatia care este caci de cand eram mica tot cu asta ma confrunt. din pacate acum refuza si tratamentul si medicatia
La Sf. Maslu ai dus-o? Sau măcar ai pomenit-o acolo?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2011, 08:28:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Si totusi...Domnul a facut sa rasara soarele si peste ei, Domnul a oranduit sa se nasca intr-o anumita familie....
Evident! Si peste ei, si peste tine.

Te rog sa ne scrii in ce lumina iti apare soarele dupa ce ai petrecut un timp in preajma unui astfel de bolnav (dar sa fii cel sub a carui responsabilitate se afla).

Multa sanatate iti doresc si Domnul sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2011, 08:37:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Persoana in preajma careia am fost timp de mai bine de doi ani, nu-mi era ruda, ci doar un coleg de care mi-era tare mila. Pe langa schizofrenie paranoida are si scleroza in placi (imobilizat in fotoliu rulant). M-am simtit curajoasa sa-l ajut sa-i fie zilele mai senine, dar nu stiam ce inseamna boala psihica. Imi imaginam doar si imaginandu-mi am crezut ca pot face fata (oricum despre diagnosticul psihiatric am aflat dupa cateva luni).
Familia l-a lasat complet singur, ii epuizase deja si inca mai continua sa-i terorizeze cu acuzatii imaginare. Am vorbit o data cu mama lui la telefon si nu mi-a spus decat ca-mi doreste sa raman normala si se bucura ca s-a milostivit cineva de el.
Am plecat de acolo cu uriasa strangere de inima, insa incurajata si sustinuta de crestinii de la Biserica, in frunte cu parintele. Ei mi-au interzis sa ma mai ocup de el, pentru ca erau deja martorii transformarii mele in om cu probleme. "Mila si renuntarea la sine sunt crestine, draga mea, dar au si limite.", mi-a spus parintele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2011, 10:07:18
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Evident! Si peste ei, si peste tine.

Te rog sa ne scrii in ce lumina iti apare soarele dupa ce ai petrecut un timp in preajma unui astfel de bolnav (dar sa fii cel sub a carui responsabilitate se afla).

Multa sanatate iti doresc si Domnul sa te ocroteasca!

Nu am avut in ingrijire un astfel de bolnav, multumesc Domnului ca m-a scutit de o asemenea incercare. Maria este pusa, totusi, in fata faptului implinit si trebuie sa faca fata situatiei pe placul Domnului. Voia lui Dumnezeu se poate afla si prin cuvintele duhovnicului…asta in cazul in care voia Domnului este un aspect important pentru ea.
Daca tu crezi ca azilul e cea mai buna alegere, nu ai decat s-o sustii in continuare.

Domnul sa ne dea sanatate tuturor si sa ne ocroteasca!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2011, 10:12:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Nu am avut in ingrijire un astfel de bolnav, multumesc Domnului ca m-a scutit de o asemenea incercare. Maria este pusa, totusi, in fata faptului implinit si trebuie sa faca fata situatiei pe placul Domnului. Voia lui Dumnezeu se poate afla si prin cuvintele duhovnicului…asta in cazul in care voia Domnului este un aspect important pentru ea.
Daca tu crezi ca azilul e cea mai buna alegere, nu ai decat s-o sustii in continuare.

Domnul sa ne dea sanatate tuturor si sa ne ocroteasca!

Asta o si sfatuiam, sa se roage si Dumnezeu ii va arata calea.
Nu o sustin in decizia luata (care este personala, ea ceruse informatii despre aziluri etc.), ci ii spun doar ca inteleg perfect prin ce trece impartasindu-i din experienta mea izvorata dintr-o situatie identica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.07.2011, 10:18:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nici nu stii ce epuizant este sa fii in preajma unui bolnav psihic! Iar cuvantul nu poate cuprinde in sine crunta realitate. Esti mereu in stare de soc. Acum vorbesti cu el si ai impresia ca totul este sub control, iar in secunda doi, pentru ca ii face mare placere, creeaza o situatie in care te scoate din minti. Daca vrei sa povestesti cuiva ce face, are o privire si o atitudine atat de convingatoare, incat un strain te crede pe tine nebun, nu pe el.
Celor care nu stiu nu le doresc vreodata sa ajunga sa traiasca nici macar o luna in preajma unui astfel de bolnav! Ce sa mai spunem ani si ani!
multumesc mult, ai sintetizat f bine realitatea traiului cu o persoana care sufera de aceasta boala. se vede ca intr-adevar cunosti cazuri concrete.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2011, 10:19:58
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
La Sf. Maslu ai dus-o? Sau măcar ai pomenit-o acolo?
da, am pomenit-o. de dus nu se pune problema sa faca nimic din ce vrea altcineva. nu asculta de nimeni si de nimic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.07.2011, 10:22:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Si totusi...Domnul a facut sa rasara soarele si peste ei, Domnul a oranduit sa se nasca intr-o anumita familie....

Stii ce draga Maria, mai bine intreaba-ti duhovnicul. Eu am impresia ca ceri aici confirmarea ca este bine ce intentionezi sa faci, ceea ce denota mustrari de constiinta...
Ana-Maria, mustrari de constiinta voi avea mereu, insa am ajuns sa realizez ca eu nu pot avea grija de dansa, nici daca mi-as lasa serviciul si as fi dispusa sa stau cu ea 24 de ore din 24 (desi nu am aceasta posibilitate caci financiar tot eu trebuie sa o intretin) insa dansa NU ACCEPTA ajutorul familiei, nici pe al strainilor, medicilor.

Nu am deschis acest topic ca sa cer confirmarea ca este bine ce vreau sa fac ci pentru a cere informatii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2011, 10:23:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Draga mea, atat te intreb: daca vei ajunge si tu batrana si bolnava ti-ar place sa fi dusa la un azil unde te mai si inghiontesc cateodata asistentele stresate si nervoase? Ti-ar place sa mori printre straini, fara nici macar caldura din familie?

P.S: Nu te judec pe tine. Tu stii mai bine ce-i in familia ta, insa te rog gandeste-te la asta!
as fi cel mai fericit om daca mama ar cauta caldura familiei. insa nu este cazul.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2011, 10:28:22
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Evident! Si peste ei, si peste tine.

Te rog sa ne scrii in ce lumina iti apare soarele dupa ce ai petrecut un timp in preajma unui astfel de bolnav (dar sa fii cel sub a carui responsabilitate se afla).
nu doresc cuiva vreodata sa stie ce inseamna ca tie copil sa-ti revina responsabilitatile parintelui si din partea celui care ar trebui sa-ti fie povatuitor si ocrotitor sa nu ai parte niciodata decat de necazuri, griji si probleme, si sa nu ai catre cine sa te indrepti pentru un sfat, ba dimpotriva, sa fii pus in situatia de a fi tu copilul cel puternic pentru parinte. si asta din frageda copilarie.

mi-am asumat si imi asum aceasta cruce, si-i multumesc mamei mele ca m-a nascut si Lui Dumnezeu ca mi-a dat viata si sunt sigura ca EL a randuit cu un anume scop ca eu sa fiu copilul mamei mele si nu altul cu un scop f bun.

asa ca merg mereu inainte si tot ce-mi doresc este ca mamei mele sa-i fie bine. iar acum nu-i este.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09