Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2012, 17:02:45
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase

Mereu cand am cautat sa aflu despre atitudinea ortodoxa fata de cei de alta credinta, am dat se o singura fraza, acelasi mesaj dar sub alte forme: ORICE om care e ne-ortodox este ca si pierdut deja, pentru ca „s-a dedat” singur iadului.

Plecand de la premisa asta:
Prietenul meu ateu (care nu gandeste impotriva oricarei forme de teism, dar are propria sa conceptie despre divinitate) dar cu o morala aproape impecabila este ... ca si pierdut.

Toti catolicii sunt pierduti. Asemenea toti oamenii indecisi sau care nu au auzit in viata lor de Iisus Hristos (ex. negrii din Africa cei care mananca de pe jos si traiesc in case de lut)

Irena Sendlerowa, o poloneza care a murit acum 4 ani, care in timpul Holocaustului a salvat de la moarte, cu riscul vietii ei, sute de evrei care urmau sa fie trimisi in tabere si ucisi, nu prea are loc in Rai pentru ca ... era catolica...

Toti liberii-cugetatori, care au totusi o morala corecta (poate chiar corecta dpdv ortodox, dar lipsita de apropierea de Dumnezeu in sensul cunoscut de ortodocsi), sunt pierduti. Foarte multi refuza sa adere la o religie pentru ca, spun ei, „religia a facut mai mult rau decat bine oamenilor”.

Fara a incerca sa pun la indoiala invatatura ortodoxa, si autenticitatea credintei noastre, MA INGROZESTE gandul ca concluziile mele de mai sus ar putea fi adevarate, daca intr-adevar orice non-ortodox e sortit iadului...

Va rog, luminati-ma in legatura cu acest aspect...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2012, 17:11:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulți răspund la această întrebare că cine nu e ortodox nu se mântuiește. Iată răspunsul părintelui Galeriu: „Nu judec eu – cutare e pierdut!”.

Last edited by N.Priceputu; 26.01.2012 at 17:15:05.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2012, 17:19:01
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Voi incerca sa te luminez cat de cat,desi sunt si eu un biet tanar si pacatos pe deasupra...

1. Catolicii se pot mantui,sunt din Biserica "Mama" ca sa zic asa. Au in proportie de 99% aceleasi dogme cu noi. Deci sa nu ai dubii in privinta lor. Au facut si ei rele destule,dar de multe ori vina a fost a mai marilor lor,oamenii de rand,crestinii lor,sunt oameni perfect mantuibili.

2. Protestantii,neoprotestantii,ateii etc. nu se pot mantui atata timp cat mor in religia lor si refuza ortodoxia. Ei practic ii acuza pe urmasii directi ai lui Hristos ca nu se mantuiesc,adica toti oamenii din lumea asta care au ascultat de Hristos si de Sf. Apostoli au fost niste rataciti,pana nu a aparut un "destept" (Calvin,Luther,Zwingli etc.) care sa "lumineze" prostimea. Caci daca ar fi convinsi ca ortodoxia e mantuitoare ar trece si ei la ea,nu?? De multe ori ii laudam,zicem ca sunt oameni curati,mai buni ca noi,mai smeriti si mai placuti (chipurile) in fata lui Dumnezeu,insa ideea e ca pe ei nu-i mai tulbura diavolul ca s-au dat deja in mana lui,de bunavoie. La ce s-ar mai ocupa de ei??

3. Cei de alte religii,cei din Africa de care amintesti,sau din alte zone mai izolate,care efectiv nu au auzit de Hristos si nu cunosc ortodoxia,vor fi judecati dupa constiinta morala: "Caci paganii,care nu au Lege,dar din fire fac ale Legii,isi sunt lor Lege" (citez din memorie). Deci ne invata clar Sf. Ap. Pavel ca se pot mantui si aceia,fiind judecati dupa constiinta morala. Dar daca au auzit de ortodoxie,de Hristos,de absolut tot ce aveau nevoie ca sa creada,dar au refuzat benevol... vor suporta consecintele.


Tot ce am scris nu zic de la mine,ci din ce am auzit si invatat pe parcursul scurtei mele vieti. Daca mai ai nelamuriri si intrebari suplimentare,voi incerca sa iti fiu la dispozitie.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 26.01.2012 at 17:26:37.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2012, 18:23:36
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Depinde ce intelegi prin mintuire .
desigur inseamna salvare dar salvari pot fi mai multe

Daca Sf Ioan Gura de Aur zicind ca dintro mie de preoti unul singur sa va mintui atunci insemna ca restul care vom scapa nu vom avea parte de mintuirea deplinatatii ci de o mintuire partiala.

desigur canonul spune ca in afara ortodoxiei nimeni nu poate fi mintuit -fara sa se specifice de care mintuire este vb si nici de ce .
insa canonul nu este Cuvintul lui Dumnezeu , el poate avea si un caracter mai degraba "politic" .
uni ar spune ca el este Cvintul , dar ce garantii avem>? siniadele in descursul timpuluui au facut multe "minuni" si nici Iisus nu a spus ca dupa El vor veni numai sfinti.

religia nu iti poate da un certificat de mintuit , ea are rostul doar sa fie suport prin invatatura si calauzirea de care sint capabili preotii si enoriasii.

desigur exista si botezl dar el poate fi daruit ca si credinta si orice alta biencuvintare si dincolo de granitele uneia sau alteia dintre religii,

Iisus spunea ca avenit pentru oile pierduce deci crestinismul trebuia propovaduit celor care in lipsa unei doctrine suficiente aveau mai multa nevoie de el .

Asa incit porunca lui Iisus data pentru propovaduirea vestii bune a venirii Lui (caci NT inca nu era) botezarea si catehizarea oamenilor nu trebuie judecata atit de cartezian , osinda respectiva vine tocmai din lipsa unei calauziri suficiente -in cazul strict al oilor pierdute -
iar botezul uricum urma sa fie intrerupt nirenilor odata cu inchiderea harului peste putina vreme -lucru care a si avut loc in primul secol. -urmind desigur ca el sa fie redeschis in vremea Judecatii pt totdeauna dupa cum sta scris.

A spune diplomatic ca doar in crestinism sau doar in ortodoxie este psobila mintuirea indifernt sub ce motive poate fi un avantaj , un lucru bun chiar daca nu e adevarat.
pentru ca mirenii care nu pot intui realitatea unei mai slabe calauziri in alte credinte sint astfel pastoriti sa nu paraseasca aceasta turma.

in cazul in care necesitatile spirituale individuale ale unor cresdinciosi cer ca ele sa fie implinite in alta credinta atunci doar ei vor pleca iar cei care nu au aceste nevoi sau care nu pot purta acele lucruri sa ramina pe mai departe in ograda lor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2012, 18:48:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Depinde ce intelegi prin mintuire .
Mântuire înseamnă salvare de la moarte, de la chinurile sau nefericirea veșnică ce a urmat căderii în păcat, prin comuniunea cu Hristos cel înviat. Refacerea acestei comuniuni harice, pierdute de protopărinți, se realizează prin jertfa Sa, respectiv prin împărtășirea celor ce cred de această jertfă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2012, 18:50:44
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m-au mai linistit; urmaresc insa in continuare discutia. Daca vrei sa faceti precizari, adaugiri, va ascult cu drag.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2012, 18:56:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Daca vrei sa faceti precizari, adaugiri, va ascult cu drag.
Pai depinde de tine ce neclaritati mai ai. Ca sa stim si noi ce parte a subiectului sa o tratam...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2012, 19:07:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ai făcut clic pe link-ul pe care ți l-am dat, ca să vezi ce zice un(ul dintre) bătrân(ii) înțelept(i) cu privire la asta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2012, 19:39:23
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Am citit mai in profunzime articolul trimis de tine, N.Priceputu si m-a lamurit si m-a linistit si mai mult. Acum, ca o incheiere, spun ca eu ma rog si pentru cei cativa prieteni ai mei care nu prea inteleg sensul credintei noastre, si sper (si aproape cred) cu tarie ca Dumnezeu se va indura de ei, daca nu isi vor da seama singuri de Adevar si ca ... daca dintre toate virtutile teologice, cea mai mare este dragostea, nimic nu ma opreste sa imi iubesc prietenii... (si nu numai) si am sa continui asa.

Multumesc!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2012, 19:44:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Nu sta in puterea noastra sa spunem cine se mantuieste si cine nu.
Nu vb de pagani, care nu au acces la legea crestina, ei vor fi judecati dupa legea morala.
In schimb ptr toti ceilalti, care au auzit crestinismul si l-au respins, sau i-au rasatlmacit invataturile crend invataturi ratacite, eretice judecata va fi mult mai aspra.

Acum, sa vb cinstit: ptr ce spera un liber cugetator sa se mantuie? El care de buna voie l-a respins Domnul? El nu a avut nevoie de Dumnezeu, de Biserica, de sfintele Taine, de sfinti. ATunci ce sa caute intr-un loc in care de toate acestea are parte? Adica Domnul respecta liberul albitru: "NU M-ai vrut in timpul vietii, acum dupa moarte eu nu te silesc. Te las sa mergi pe drumul pe care ti l-ai ales."

Ai necinstit-o pe Maica Domnului si sfintii. Ce raspuns vei da la judecata stiind ca "Sfintii vor judeca lumea?"Unde te vei ascunde de fata Imparatesei Cerurilor, care sta de-a dreapta Domnului?

Stii, Domnul e boier mare. Si El ne respecta liberul albitru. De cele mai multe ori noi decidem unde mergem, prin buna stiinta. Iar El ca un PreaBun nu ne sileste cu nimic.

Sfantul Ciprian al Cartaginei spunea un adevar scurt si clarExtra Ecclesia nulla salus..
Adica: "in afara Bisericii nu este mantuire". Cred ca e limpede ca lumina zilei.
Iar Biserica, in simbolul de credinta niceo-constantinopolitan invata"Cred[...] Intr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"
Deci exista o singura Biserica, al carui Cap este Hristos.
Asadar Domnul si Biserica invata ca este Un Domn, O credinta si un botez
Un Domn, o credinta, un botez, o biserica. Ce e in plus e in afara corabiei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18