Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2012, 18:35:18
ayrinn ayrinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit un mic sfat

buna, am si o problema la care mi-ar placea nespus sa aud niste pareri deoarece eu sunt cam im plop. si ca sa intelegeti mai bine am sa incep cu inceputul. in urma cu 10 luni am inceput sa vb cu un baiat, un prieten din gasca cu care nu avusem nici cea mai mica treaba de mai bine de 4 ani, plus ca fusesem in aceeasi scoala (asta am aflat mult mai tarziu) .la inceput nu a fost ceva prea serios, desi imi placea destul de mult , eu eram inca prinsa intr-o relatie mai veche. nu prea am apucat sa ne cunoastem prea bine ca el a trebuit sa mearga in alta tara la munca unde a stat 3 luni.cand a plecat i-am promis ca voi fi cuminte, si nu prea am fost . nu l-am inselat la propriu ,dar nici cuminte nu am fost. ce nu stiam eu ,era ca el tinea inca de atunci destul de mult la mine. in fine am mentinut legatura, a ajuns acasa, insa am fost prea lasa sa-i spun tot ce am facut, si a aflat o mare parte din poveste de la altcineva.fie ne-am certat urat, dar am continuat sa fim impreuna. insa eu, desi de atunci am mai avut un milion de certuri,am continuat sa-i ascud anumite chestii,in fond nu prea grave,dar importante pentru relatia noastra. cu timpu am inceput sa vad ce baiat am langa mine ,cat de mult s-a schimbat pentru mine si mai ales cat de mult ma iubea. azi insa inevitabilul s-a produs.am comis-o din nou. si nu vrea sa mai aiba nici o treaba cu mine..mai ales ca peste doua zile pleaca din nou. tin sa mentionez ca il iubesc mult, si nu vreau sa-l pierd, stiu ca am gresit enorm, ascunzand anumite fapte in timp ce el imi zicea tot, dar nu vreau sa-l pierd.

Last edited by ayrinn; 07.04.2012 at 18:54:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2012, 21:44:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de ayrinn Vezi mesajul
buna, am si o problema la care mi-ar placea nespus sa aud niste pareri deoarece eu sunt cam im plop. si ca sa intelegeti mai bine am sa incep cu inceputul. in urma cu 10 luni am inceput sa vb cu un baiat, un prieten din gasca cu care nu avusem nici cea mai mica treaba de mai bine de 4 ani, plus ca fusesem in aceeasi scoala (asta am aflat mult mai tarziu) .la inceput nu a fost ceva prea serios, desi imi placea destul de mult , eu eram inca prinsa intr-o relatie mai veche. nu prea am apucat sa ne cunoastem prea bine ca el a trebuit sa mearga in alta tara la munca unde a stat 3 luni.cand a plecat i-am promis ca voi fi cuminte, si nu prea am fost . nu l-am inselat la propriu ,dar nici cuminte nu am fost. ce nu stiam eu ,era ca el tinea inca de atunci destul de mult la mine. in fine am mentinut legatura, a ajuns acasa, insa am fost prea lasa sa-i spun tot ce am facut, si a aflat o mare parte din poveste de la altcineva.fie ne-am certat urat, dar am continuat sa fim impreuna. insa eu, desi de atunci am mai avut un milion de certuri,am continuat sa-i ascud anumite chestii,in fond nu prea grave,dar importante pentru relatia noastra. cu timpu am inceput sa vad ce baiat am langa mine ,cat de mult s-a schimbat pentru mine si mai ales cat de mult ma iubea. azi insa inevitabilul s-a produs.am comis-o din nou. si nu vrea sa mai aiba nici o treaba cu mine..mai ales ca peste doua zile pleaca din nou. tin sa mentionez ca il iubesc mult, si nu vreau sa-l pierd, stiu ca am gresit enorm, ascunzand anumite fapte in timp ce el imi zicea tot, dar nu vreau sa-l pierd.
Deoarece acesta este primul tău mesaj postat aici doar pentru că ai o problemă amoroasă, rezultă că preocupările tale nu prea au de-a face cu religia ca să te simți pe acest forum ca acasă; dar oricum, ești binevenită.

Problema ta este că nu prea stăpânești înfrânarea în fața tentațiilor, la care cedezi ușor pentru că îți place să faci ce vrei.
23. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosesc. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate zidesc.(1Cor10,23)

I-ai ascuns anumite lucruri(”nu prea grave, dar importante pentru relația noastră”), adică ai fost nesinceră. Trebuie să înțelegi că lipsa ta de sinceritate s-a întors împotriva ta pentru că n-ai fost sinceră cu tine însuți și-acum trebuie să plătești; toate au un preț ce trebuie suportat. Asta trebuie să înveți, iar dacă te rogi bunului Dumnezeu să te ajute, vei învăța și te vei schimba, te vei comporta radical diferit și, poate, poate, el va afla și asta de la... altcineva; cred sincer că asta (adică să te schimbi radical) e singura ta șansă.
Dacă te schimbi vei culege roade bune, dacă nu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2012, 23:12:06
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Vezi ca te pot ajuta forumustii de pe forumul Cool Girl :D
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2012, 02:11:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista o varsta care refuza sa constientizezi ca orice alegere are consecinte iar unele pot fi definitive.

Probabil curentul ala ..fa ce vrei si ai ce vrei, realitatea are totusi alte reguli: gresesti? Platesti.
Nu vrei sa inveti din greseli? Platesti dublu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2012, 06:55:44
cicarlanv cicarlanv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2009
Mesaje: 5
Implicit

Asa fratilor, aduceti circumstante atenuante celei care a gresit, nu o data ci de doua ori. Va admir, sunteti asemeni lui Iisus Hristos care a iertat-o si pe femeia adultera. Dar domnisoara din povestea noastra nu se aseamana Mariei Magdalena; ea va gresi la infinit, ce sa-i faci?- asta e conditia femeii moderne.
Nu cred ca ar merita atentia noastra o astfel de fiinta; mai bine i-ati trimite un sfat baiatului aceluia care s-a-ndragostit nebuneste de cineva care nu-l merita: ,,las-o baiete si du-te de-ti cauta pe altcineva, ca e plin pamantul de ele!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2012, 13:57:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Un sfat

Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de cicarlanv Vezi mesajul
...
Nu cred ca ar merita atentia noastra o astfel de fiinta...
Ba da, mai ales că ți-a cerut ajutorul și pe deasupra este și aproapele tău.

Și Saul s-a convertit devenind apostolul Pavel.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2012, 16:59:47
ayrinn ayrinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

imi pare rau daca vi s-a parut pueril mesajul meu,multumesc mult pentru sfaturi si am sa tin cont. am postat acest mesaj aici deoarece urmaresc siteul si am vazut ca oferiti sfaturi si pareri sincere si adevarate.scuzele de rigoare pentru cei deranjati de problema mea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2012, 17:47:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ayrinn Vezi mesajul
imi pare rau daca vi s-a parut pueril mesajul meu,multumesc mult pentru sfaturi si am sa tin cont. am postat acest mesaj aici deoarece urmaresc siteul si am vazut ca oferiti sfaturi si pareri sincere si adevarate.scuzele de rigoare pentru cei deranjati de problema mea
Nu te grăbi cu dezamăgirea legată de unele reacții de pe-aici. N-ai deranjat pe nimeni, în afară de cei deranjați deja din oficiu de tot ce le incomodează prostia și mândria. Problemele tale sunt departe de a fi puerile, fac parte din viață și nu pot fi expediate la rubrica ”nimicuri”. Descoperirea pe propria piele a legăturii dintre minciună și suferință e o experiență valoroasă, deși doare adeseori foarte tare.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2012, 09:59:02
ayrinn ayrinn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

multumesc mult pentru intelegere. mi-am invatat lectia si nu o sa mai repet greseala. din fericire baiatul ma iubeste mult si mi-a mai oferit o sansa de a ma indrepta, desi a plecat.voi profita din plin de aceasta pentru ajunge pe calea dreapta. si daca ati putea primi un sfat de la mine , sa pretuiti ce aveti si sa nu va lasati purtati de ispita.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2012, 12:20:12
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de ayrinn Vezi mesajul
multumesc mult pentru intelegere. mi-am invatat lectia si nu o sa mai repet greseala. din fericire baiatul ma iubeste mult si mi-a mai oferit o sansa de a ma indrepta, desi a plecat.voi profita din plin de aceasta pentru ajunge pe calea dreapta. si daca ati putea primi un sfat de la mine , sa pretuiti ce aveti si sa nu va lasati purtati de ispita.
ei, atunci e foarte bine, "tine cu dintii ce ai" !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25