Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2006, 02:58:13
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

in loc de :D este acolo doua puncte si un D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2006, 16:42:58
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Te consideri vrednica sa te impartasesti zilnic? Eu unul nu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2006, 01:51:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

NU MA CONSIDER VREDNICA.Ceea ce am scris este pentru cei vrednici care presupun ca nu ar indrazni sa-si puna o astfel de intrebare(din cauza smereniei lor).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2006, 02:24:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

??? Cind am scris acel add post m-am gindit cit de minunat e lucru asta--sa te poti impartasi zi de zi--apoi m-am gindit si la preoti cit de fericiti sunt cind savirsesc Sfinta Liturghie si apoi se impartasesc...si m-am gindit si la primi crestini care isi cunosteau foarte bine credinta ...eu stiu ca sunt tare nevrednica si Dumnezeu stie nevrednicia mea ???...deci va rog sa nu ma intelegeti gresit pentru ca n-am scris cu gindindul ca eu as putea sa ma impartasesc zi de zi ???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2006, 14:21:58
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

NiCcoleta, iarta-ma daca te-am suparat. Tocmai pentru ca Euharistia este cea mai mare taina a Bisericii, este foarte important sa fim pregatiti pentru impartasire prin post, spovedanie si rugaciune. Ori, cati dintre noi ar putea sa tina post permanent, sa se spovedeasca in fiecare zi si sa se roage in fiecare ceas? Monahii, am putea spune. Iata ca ei ar putea intr-adevar sa se impartaseasca zilnic, dar din smerenie nu o vor face.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2006, 01:22:49
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Iertati-ma ca nu stiu sa-mi spun punctul de vedere ca sa fie pe intelesul tuturor.
Aveti dreptate prin ceea ce spuneti.





Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2006, 01:38:38
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Te consideri vrednica sa te impartasesti zilnic? Eu unul nu.
Cine e "vrednic" sa se impartaseasca cu Hristos? Sub acest aspect, nici preotul nu e vrednic, nici sa-I slujeasca, dar sa se impartaseasca. Staretul Efrem de la Vatopedu spunea: "Nu sunt vrednic, dar ca sa devin vrednic, ma impartasesc." Ascultati-l pe Savatie Bastovoi, care la predica de la "Intrarea Maicii Domnului in Biserica" (este pe net) spune: "De cine sa ascultam, daca nu de Hristos, Care spune: "Luati, mancati... Beti dintru acesta TOTI... Si sa nu ascultam de cei care, nici ei nu intra, nici pe altii nu-i lasa sa intre". Asa ca raportarea sub aspectul vredniciei este total gresita. Este important ca duhovnicul sa cerceteze daca pacatele in care ne aflam sunt sau nu opritoare de la impartasire. Daca nu sunt pacate de moarte, in mod normal, ar trebui, daca este constient si responsabil, si a inteles ajutorul care vine din Sfanta Taina, sa nu ne opreasca de la impartasire. Impartasirea la 40 de zile este total necanonica, in afara spiritului Liturghiei, fiind vazuta de Sf. Simeon al Tesalonicului ca o limita a departarii de Hristos... "Nimeni din cei ce iubesc pe Domnul, [b]sa nu treaca 40 de zile fara sa se cuminece[/i], iar cei ce se vor pastra curati, in fiecare duminica, mai ales cei batrani si bolnavi, caci aceasta este taria si puterea."
Ascultati conferinta IPS Serafim "Monahism si Liturghie" in care explica foarte clar starea de plans in care s-a ajuns azi, ca se face pantomima liturgica, iar calugarii au luat obiceiul mirenilor, adica se impartasesc si ei f. rar, dar nu din smerenie, ci din prostia necunoasterii si a invataturilor gresite venite de la "marii duhovnici". As putea da nenumarate exemple de la Sfintii Bisericii (nu de la cei pe care-i considera oamenii sfinti, pentru ca au scris carti care duc sminteala mai departe si dupa moartea lor).
Sf. Teofan Zavoratul scrie unei tinere din lume: "Nu vedem roade clare din Sf. Impartasanie pentru ca ne impartasim rareori. Fa-ti o regula din a lua Impartasania cat de des posibil si vei vedea roadele mangaietoare ale acestei Taine" (Viata duhovniceasca si cum o putem dobandi, pag. 191)
Sf. Ignatie Briancianinov scrie, talcuind rugaciunea "Tatal nostru": "Painea noastra cea spre fiinta, da-ne-o noua in toate zilele. (Lc. 11,3) Cu cererea este impreunata porunca, indatorirea pusa asupra crestinilor si atat de nebagata in seama acum, a impartasirii zilnice cu Sfintele Taine... Zicand astazi, a aratat ca ea trebuie mancata zilnic, ca primirea ei in ziua care a trecut nu este indeajuns daca in ziua de fata nu o primim din nou..." (Predici la Octoih, pag. 128)
Sf. Ioan Casian: "Nu trebuie sa nu primim duminica Sfanta Impartasanie, fiindca ne stim pacatosi ("smeriti"), ci cu totul mai mult sa ne grabim dornici catre ea, pentru vindecarea sufletului... N-am fi, de altfel, vrednici sa primim nici impartasania anuala, daca ne-am lua dupa unii care, stand in manastiri, in asa chip masoara vrednicia, sfintenia si meritul tainelor ceresti, incat socotesc ca impartasania nu trebuie luata decat de cei sfinti si nepatati si nu mai degraba pentru ca aceasta participare sa ne faca sfinti si curati..." (Convorbiri cu monahii din pustia Egiptului, pag. 722).
As mai putea da multe alte exemple dar ma opresc aici.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2006, 23:08:05
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marica
In ciuda credintei raspândite ca crestinismul a fost o “religie a saracilor”, aceasta credinta a atras de destul de devreme si multi oameni instariti, mai ales femei, pe lânga masa de ”dezmosteniti ai soartei”.
Mutatia intregului spatiu al imperiului roman in doar cateva secole la crestinism, este alaturi de momentul de criza istorica profunda in acea vreme, o dovada si o explicatie a atractiei si succesului acestei religii.

Tipicul Liturghiei crestine este o copie a oficierii mitraice (ca si botezul), aceasta avându-si originea (in sens de introducere a practicii) in epoca apostolica (apostolic folosit aici in sens stiintific, adica epoca ”predicatorilor ambulanti”). Cultul lui Mithra s-a bucurat inaintea aparitiei crestinismului de un mare succes in lumea romana, acesta si crestinismul avand multe lucruri in comun, prin geneza orientala pe care o impartasesc amandoua, ca si prin imprumuturi.
Astfel, insasi Sfanta Impartasanie isi are origini precrestine, suferind de-a lungul timpului modificari documentate, evoluând de la o ”agapa”, adica un "chef cu mâncare de-acasa" (asa cum ne arata documentul crestin de la sfârsitul primului secol numit "Didahia celor 12 apostoli"), la un ritual unde preotul iti serveste un dumicat de pâine si o gura de vin. Si ea isi are dupa toate aparentele originea in mitraism, aceasta practica existând insa si in cultul zeului Dionisos (”omofagia”), ca si la comunitatile orfice.
Insa tot atat de adevarat este ca iudaismul cu al sau "ospat pascal", reprezinta o sursa importanta, intrucât initial Impartasania se numea "frângerea painii" ca si ospatul pascal evreisc, preluând doar ulterior denumirea de ”Impartasanie” sau ”Comuniune”, sub influenta modelului orfic.
1."Atractia si succesul" crestinismului nu se datoreaza "crizei profunde a imperiului roman", ci Invierii Domnului, fapt unic in istoria umanitatii.
2.Afirmatiile tale sunt jignitoare. Crezi ca Mantuitorul Iisus, ca Dumnezeu adevarat si Creator, avea nevoie sa se inspire din mitologia romana atunci cand a spus: "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu..."?
3.Agapa este masa dragostei, cuvintele "chef cu manacare de acasa" au conotatie personala, nu apartin Didahiei. "Un dumicat de paine si o gura de vin", fara sfintire, gasesti la sectele neoprotestante.
4.Impartasania n-are nimic comun cu ospatul pascal evreiesc, de fapt toate cele postate de tine sunt afirmatii gratuite, fara nici o sustinere, cu scopul de a creea confuzii, ca si cele din mintea ta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2006, 01:43:04
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oricine ar trebui sa participe Duminica cel putin...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2006, 02:58:52
GEORGE_M GEORGE_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Te consideri vrednica sa te impartasesti zilnic? Eu unul nu.
Pui problema gresit. Ceea ce trebuie sa constientizam cu totii este NEVREDNICIA de a ne impartasi. Crezi ca esti mai vrednic sa te impartasesti daca o faci rar? Esti la fel de nevrednic. Si-ti dai seama de asta cu cit te apropii mai mult de Dumnezeu. Cu cat esti mai luminat de har, cu atat iti vezi mai bine imperfectiunile. Ar fi bine sa se revina la impartasirea mai deasa, asa cum era practicata in primele secole crestine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24