Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2023, 09:35:21
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit popa Necula - despre autointitulatul „preot al neamului”

Recent, glosomanul popă Necula, într-un acces de frustrare, a postat sau a dat spre postare o înregistrare, nu știm când făcută, dar el probabil că nu trebuie să facă astfel de precizări că poate își crede toate „glosolaliile” drept atemporale și profetice, în care singur se autointitulează drept „preot al neamului” și pretinde despre sine că nu ar fi vedetă, că nu ar avea probleme cu vedetismul.

https://www.youtube.com/watch?v=6sI36VzlIoE

Opinia mea este că înregistrarea este de câțiva ani, avînd în vedere că Necula pare ceva mai tînăr decât în ziua de azi, parcă nu avea atunci o barbă așa de albă cum o are acum ca „moșul Klaus”. Însă de atunci a trecut ceva vreme, și iată că de la o vreme încoace îl vedem pe șmecherașul de popă Necula umblând din televiziune în televiziune și din podcast în podcast, ceea ce trădează clar problemele pe care personajul le are cu vedetismul, ăla pe care pretindea mai demult că nu îl are, și că, părerea mea, el urmărea și poate încă mai urmărește ceva, ceva despre care noi nu știm, dar disperarea asta de a se vedea pe toate „gardurile” și de a se băga cu fariseismul lui aparent mieros „pe sub toate pieile” părerea mea este că trădează că Necula urmărește ceva; nu știu ce urmărește, însă e clar că vizează ceva, poate o funcție mai înaltă, poate să fie aclamat de mulțimi drept „preot al neamului”, oricum este clar că alergătura lui după popularitate în ultima vreme este clar că ascunde ceva, nu este deloc întîmplătoare așa cum ar putea să pară la prima vedere. Și probabil că și alții urmăresc ceva cu el, de-aia îi și permit sau îl și promovează în ultima vreme cu atâta insistență.

Pe de altă parte, avînd în vedere că înregistrarea pare mai veche, dar este promovată ca răspunzînd unor lucruri noi, probabil că ea se vrea un soi de răspuns, cum am spus mai sus profetic, adică spus dinainte, la niște așa-zise „atacuri” mai recente la adresa popii Necula. Așa cum răspunsuri au fost parțial și într-un podcast cu un oarecare Bobonete, în care se lăuda cu peste 50 de cărți scrise, cărți pe care nu știu dacă i le-a citit sau i le citește cineva, dar ce mai contează, important este că le-a scris, chiar dacă după numărul lor și după un anumit principiu enunțat chiar de „dumnealui”, par cam scrise așa „pe bandă rulantă”, așa cum apar și podcasturile sau alte înregistrări care curg fluviu, de parcă îți vine să crezi că în BOR nu există decât un singur popă și acela e Necula. Un „preot al neamului”, cum zice el, poate chiar singurul. Și referindu-mă la principiul menționat, nu știu unde am citit că zicea că la fiecare sfîrșit sau început de an, Necula se așează la masă pentru „a scrie noua carte a anului”. Deci, după ce că este glosoman, vedem că e și grafoman.

Cât despre așa-zisele atacuri la adresa lui IPS Streza, din câte știu IPS Streza este în relații foarte bune cu Sistemul, și știm că pentru IPS Streza ăsta este unul dintre lucrurile care contează cel mai mult pentru el, poate chiar cel mai mult, mai mult poate decât orice. Pe de altă parte, să te ferească Dumnezeu de „întoarcerea obrazului” din partea lui Streza și nu doar a lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2023, 10:50:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit Necula, „înaintemergător” al lui Wernăr Iohannis?

Recent am văzut că apar pe yt înregistrări cu popa Necula avînd în spate un tricolor românesc sau în care popa Necula face așa-zise critici la adresa unor politicieni și așa mai departe. Probabil simțindu-se tot „atacat”. Totuși pentru Necula este cam greu să mai înșele acum percepția publică, sau poate unora chiar crede că le-o induce în eroare, după ce l-a „susținut” pe Iohannis, unul dintre personajele care a făcut și continuă să facă foarte mult rău României și românilor, și pentru a înțelege aceste lucruri este suficient să facem o analiză a mandatelor acestui autoînchipuit „rege”, dar chiar și a unor lucruri din fostele mandate de primar al Sibiului și chiar și anumite fapte de dinainte de acestea, de exemplu de pe la începutul anilor 90. Dacă este cineva care vrea, chiar putem să facem anumite analize cu privire la Iohannis, în caz că nu este convins de răul și relele comise de acesta împotriva României și mai ales împotriva românilor.

Spre exemplu, popa Necula și-a permis într-o emisiune de anul trecut de la un canal turcesc (ce-o fi căutat el acolo să zic deocamdată că nu pricep) să își exprime admirația față de Iohannis, ba chiar faptul că acesta i-ar fi marcat existența. E drept că probabil se gândea în acel moment exclusiv la sine și eventual la ce o fi avut de profitat de pe urma lui Iohannis, că dacă s-ar fi gândit la români, la România și la Biserica Ortodoxă, probabil că Necula ar fi trebuit să își înghită vorbele de admirație la adresa „regelui” (fără coroană, dar cu căciulă și vopsit blond din când în când). Mai mult, emisiunea avea clar tentă de popularizare, ceea ce evident că a cadrat cu disperarea lui Necula după audiență, popularitate, notorietate, și grav este de asemenea că emisiunea respectivă are peste un milion de vizionări pe yt, plus cine știe câte sute de mii ori fi urmărit emisiunea la tv. Deci în fața a sute de mii sau poate chiar milioane de oameni per total, popa Necula a ținut să îi facă imagine bună lui Wernăr Iohannis.

Necula apărea cu o figură mieros-fariseică, vrând să transmită o așa-zisă „duhovnicie înaltă”, cu un duh prefăcut (din punctul meu de vedere) de așa-zisă blândețe și umilitate, într-o emisiune în care ar fi fost chemat să răspundă în repezeală la tot felul de false întrebări (un profil destul de dubios de emisiune). Profilul lui Necula apărea asemănător cu cel promovat în aceeași perioadă la alt canal tv, la care se spunea că popa Necula „alină sufletele românilor”, fapte din care transpare destul de evident nu doar disperarea după audiență a popii Necula, nu știm cu ce scopuri însă cred că urmărește clar ceva ascuns, dar și profilul, fals din punctul meu de vedere, al unui așa-zis „tătuc care alină suferințele”, al unui așa-zis „paznic al farului”, al unui așa-zis „patriarh” al unui „creștinism” ieftin, fără greutate, accesibil, al unui „creștinism” de cale largă, prefăcut pentru gusturile lumești ale oamenilor, făcut nu să îi înalțe cu adevărat pe oameni și să îi supună unor autentice exigențe spirituale și morale, ci pentru a ține mulțimile „sub pulpanele tătucilor” ca Necula și ca alții pe care Necula este trimis și el însuși s-a oferit și se oferă să îi reprezinte mai mult sau mai puțin tacit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2023, 10:57:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Stict părerea mea, lumea îl cheamă pt că pe unde merge face audiență deci e logica audienței, am fost la câteva conferințe de ale lui, niciodată nu mi s-au cerut bani.
Efectiv nu aveai loc în săli cu sute de locuri pe scaun, a trebuit să plece din lume să nu se aglomereze căile de evacuare în caz de incendiu.

El nu mai are pe unde să urce, ia salariu mai mare din universitate decât din preoție, e doar co-slujitor la Catedrală, e căsătorit deci nu poate fi episcop.

Aici B.O.R. ar putea face un statut al preoților în care să reglementeze situația aparițiilor în afara amvonului, e mai comod să folosești difuziunea în masă net, tv, radio, decât să mergi din casă în casă unde să-ți iei și înjurături.

Dacă nu s-ar mai posta niciun material cu preoți ortodocși pe net, locul oricum ar fi luat de predicile neoprotestanților care unele au milioane de vizualizări pe canalele lor de youtube, deși sunt doar vreo 500k de neoprotestanți în Ro din toate cultele adunate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2023, 20:48:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Este evident un rapuns politic, nu ortodox(smerit), el proclamandu-se sluga a poporului sau, nu a lui Hristos, aceasta demonstrand(parerea mea) ca el are o misiune foarte lumeasca in biserica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2023, 21:59:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Pe de altă parte, avînd în vedere că înregistrarea pare mai veche, dar este promovată ca răspunzînd unor lucruri noi, probabil că ea se vrea un soi de răspuns, cum am spus mai sus profetic, adică spus dinainte, la niște așa-zise „atacuri” mai recente la adresa popii Necula. Așa cum răspunsuri au fost parțial și într-un podcast cu un oarecare Bobonete, în care se lăuda cu peste 50 de cărți scrise, cărți pe care nu știu dacă i le-a citit sau i le citește cineva, dar ce mai contează, important este că le-a scris, chiar dacă după numărul lor și după un anumit principiu enunțat chiar de „dumnealui”, par cam scrise așa „pe bandă rulantă”, așa cum apar și podcasturile sau alte înregistrări care curg fluviu, de parcă îți vine să crezi că în BOR nu există decât un singur popă și acela e Necula. Un „preot al neamului”, cum zice el, poate chiar singurul. Și referindu-mă la principiul menționat, nu știu unde am citit că zicea că la fiecare sfîrșit sau început de an, Necula se așează la masă pentru „a scrie noua carte a anului”. Deci, după ce că este glosoman, vedem că e și grafoman.

Părintele Necula a fost invitat pe unde a mers, în multe locuri era încadrat ori la stânga or la dreapta de alt preot, câteodată de vreun stareț, ierarh sau era ierarhul în sală.
Cum nu l-a acuzat nimeni că se autoinvită prin diferite locuri, cred că are agenda plină de tot felul de invitații și oamenii trag de el să vină.

E drept că poate să nu le dea curs, a zis că se retrage după Referendum, dar e chemat în multe proiecte.

Cât despre contestatari, de prin 2010 încoace era contestat pe unele bloguri, deci el e o cunoștință mai veche a criticilor lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2023, 23:36:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este evident un rapuns politic, nu ortodox(smerit), el proclamandu-se sluga a poporului sau, nu a lui Hristos, aceasta demonstrand(parerea mea) ca el are o misiune foarte lumeasca in biserica.
Părintele Necula are meciuri întregi cu contestatarii lui întinse pe ani de zile, mai arunca pastiluțe prin unele conferințe, am înțeles că a avut multe emisiuni la radio pe la începuturi, deci e un om de dialog și comunicare.

Probabil că noi îl descoperim acum, el e așa de când predica pe la bisericuța universității.

Cel mai bine ar fi să pună la punct unele lucruri cu mai mulți ierarhi ce să facă și ce nu chestiunea cu seminariile masterclass, să se țină de ele și cei care nu-l plac să nu-și piardă timpul vizionându-l.

Nu e pr Necula cel mai cel,poate alți preoți nu au dispoziție, nervi, stare de sănătate, să meargă prin țară la conferințe, să doarmă puțin în afara confortului casei lor, să fie mai mult pe drumuri, sau se tem să vorbească ca să nu greșească.

Nu e puțin lucru să faci vreo 100 de conferințe în puncte diferite geografice din țară și diaspora, să iei țara la pas fără autostrăzi, să te odihnești prost, să stai departe de familie șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2023, 21:51:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...Nu e pr Necula cel mai cel,poate alți preoți nu au dispoziție... sau se tem să vorbească ca să nu greșească.
Ingerul pazitor actioneaza preventiv asupra altora ca sa nu ajunga sa greseasca, asupra lui nu are putere.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e puțin lucru să faci vreo 100 de conferințe în puncte diferite geografice din țară și diaspora, să iei țara la pas fără autostrăzi, să te odihnești prost, să stai departe de familie șamd.
Mai drag ii este lui sa "straluceasca".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2023, 22:19:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai drag ii este lui sa "straluceasca".
Pe alți preoți nu i-ar fi oprit nimeni să vorbească dacă voiau să o facă, nici pe pr Necula nu l-am văzut să vorbească de alt preot, decât de unul care l-a atacat, dar să se ia dintr-o antipatie personală de cineva nu am văzut la el.

Dacă unii oameni nu vor să vorbească ar trebui să fie pe net numai predici ale unora care zic că au fost la mănăstirea Nicula și au făcut ei verzi și uscate de a plâns icoana și de atunci s-au pocăit și leapădă icoanele ?

Că numa de ăștia ai da la orice search pe youtube dacă n-ar mai fi vreo 5-10 preoți, care-și asumă discursul public.

Într-un articol care lua apărarea pr Necula, unii îl consideră cel mai avansat profesor de la catedra omiletică din țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.06.2023 at 22:23:25.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2023, 06:03:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai drag ii este lui sa "straluceasca".
Pe alți preoți nu i-ar fi oprit nimeni să vorbească dacă voiau să o facă, nici pe pr Necula nu l-am văzut să vorbească de alt preot, decât de unul care l-a atacat, dar să se ia dintr-o antipatie personală de cineva nu am văzut la el.

Dacă unii oameni nu vor să vorbească ar trebui să fie pe net numai predici ale unora care zic că au fost la mănăstirea Nicula și au făcut ei verzi și uscate de a plâns icoana și de atunci s-au pocăit și leapădă icoanele ?

Că numa de ăștia ai da la orice search pe youtube dacă n-ar mai fi vreo 5-10 preoți, care-și asumă discursul public.
Te rog sa ma ierti, dar raspunsul tau mi l-ai adresat mie?


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Într-un articol care lua apărarea pr Necula, unii îl consideră cel mai avansat profesor de la catedra omiletică din țară.
Aia si-au dat "arama pe fata", adica si-au certificat harul credintei lor, dându-și ei înșiși ”notă”(scazuta).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2023, 12:38:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti, dar raspunsul tau mi l-ai adresat mie?


Aia si-au dat "arama pe fata", adica si-au certificat harul credintei lor, dându-și ei înșiși ”notă”(scazuta).
Nu e vb de asta, a apărut și un articol pro pe active news primul ziar care a spus despre mustrarea adresată părintelui de către un episcop din Patriarhie, de unde a preluat toată presa fără să citeze sursa

https://www.activenews.ro/opinii/PRO...dactiei-182749

Citez din articol, nu am scris eu articolul și văd că e adăugat pt un fel de echilibrare a pozițiilor:

7. De ce partea bucureșteană a BOR își reglează conturile cu partea transilvană a BOR sacrificând în piața publică, spre deliciul progresiștilor, cel mai bun profesor de Omiletică al României din acest moment?! Mai ales că și în politica pro-vaccinare, Constantin Necula a avut și a susținut poziția oficială a BOR, inclusiv a Preafericitului, care îndemna la vaccin.

8. Cui folosește această mascaradă de linsare mediatică în condițiile în care Constantin Necula este poate cea mai iubită personalitate asociată cu BOR, teolog, profesor, o autoritate incontestabilă care a promovat interesele Ortodoxiei Române prin toată activitatea sa, inclusiv prin Referendumul pentru Familie, prin conferințe care a susținut ridicarea Catedralei Neamului (când BOR era atacată sistematic pe acest motiv), contribuția lui în crearea și întărirea unei mișcări ortodoxe naționale a tinerilor fiind incontestabilă?! De ce și spre folosul cui s-a considerat că acum este momentul oportun pentru execuția celui care nu a ratat nicio ocazie pentru a-și arăta susținerea față de conducerea BOR în cele mai delicate momente, de criză de imagine, deși Constantin Necula apare de ani de zile în companii care pot fi considerate de către unii nepotrivite?!

________

Chestiunea e că și pr Necula și pr Calistrat au fost la simpozioanele alea de dezvoltare personală-team building-discurs motivațional, gen Super Teach, masterclass, șamd, s-au organizat și la Sihăstria Putnei în trecut.

https://www.activenews.ro/opinii/Ung...delului-182746

https://www.activenews.ro/opinii/Sca...erteach-175917

Deci e limpede că trebuie o delimitare de la nivel sinodal de găzduirea sau participarea la așa ceva, cei care au greșit atenționați ușor și discret în spatele ușilor închise, abia dacă nu ar face ascultare s-ar dovedi vreo rea intenție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare