Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2007, 17:10:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

preluat din Argesul Ortodox

Descoperiri uluitoare
scris de P.S. Calinic Episcop al Argesului si Muscelului
Tuesday, 28 November 2006

Descoperiri uluitoare

Dacă germanul Kant era uimit de cerul de deasupra capului său, este limpede, în chip absolut, că se uita mai mult ca noi spre cerurile lui Dumnezeu! Este semn limpede că își petrecea timpul în natură, mai mult ca noi, desigur, și nu-și afuma nările cu puhoaiele de mirosuri din grătarele înfocate.
Sub puzderia de stele, ochii marelui savant căutau înțelesuri nedeslușite și era, de fiecare dată, cotropit de fantastica boltă cerească. Dacă ar fi rămas doar cuprins de uluitoarele zidiri, necuprinse de mintea noastră, n-ar mai fi coborât într-o altă minune, tot atât de necuprinsă, liberul arbitru, puterea fantastică a omului în călătoria aceasta, atât de scurtă și plină de surprize. Kant, iar mult mai târziu, Petre Țuțea, se doreau cu orice preț să fie de folos neamului din care au răsărit, ca să nu luăm din cele multe exemple decât pe cei doi mari filosofi.
Mai norocos și mai practic, Petre Țuțea (de la a cărui plecare la cele veșnice se împlinesc 15 ani pe 3 decembrie), cu dezinvoltura lui fără seamăn, se așeza ca un punct arhimedic: „Între Dumnezeu și neamul meu”. Între cerul cerurilor și pământ.

Luna ianuarie a anului 2006 avea să fie cu surprize pentru vreme îndelungată: Savanți (că este vorba tot de savanți!) americani, germani, britanici, canadieni și alții care vor mai fi în Consorțiul internațional Vigro au creat cel mai complet model de computer al Universului, la Institutul Max Planck. Cei mai mari savanți ai lumii au colectat și prelucrat datele astronomice de la observatoarele mondiale, folosind cel mai mare supercomputer european, așa cum afirma Arina Avram, în 7 Plus, sâmbătă, 28 ianuarie 2006, pag. 7, al cărei articol: „Savanții spun că este un loc în Univers unde se află Dumnezeu”, folosind cel mai complet model pe supercomputer, mărturisesc din inimă că m-a fascinat de-a dreptul.
Și așa m-am gândit că este potrivit să reamintim, pentru cei care n-au avut privilegiul să citească, din varii motive, ce taine mari cuprinde Universul, în care nouă ne-a fost dat să ne naștem, din mila cea iubitoare a lui Dumnezeu. Vom reaminti că mintea omenească, din cele mai vechi timpuri, a căutat să deslușească, pe cât a putut cuprinde, din tainele lui Dumnezeu.
Cine nu-și amintește de Galileo Galilei și Giordano Bruno? Dar de Jules Verne, considerat printre cei mai de seamă scriitori pentru tineret din toate timpurile, nu ne mai aducem aminte? El, care a anticipat (profetic, am putea zice!) cele mai moderne cuceriri ale științei din secolul nostru! Ce vor a ne spune: „Călătorie spre centrul Pământului?“ Dar: „De la pământ la lună?“ Cine n-a citit cu sufletul la gură „În jurul lunii?”, ca să nu mai spun de: „Douăzeci de mii de leghe sub mări”, din anul 1870!
N-aș crede, desigur, că Albert Einstein, savantul plin de credință în Dumnezeu, n-ar fi citit operele fantastice ale lui J. Verne. El își punea întrebarea: „Dacă Dumnezeu ar fi ales și ar fi folosit totul, atunci când a creat Universul și toate constantele universale au avut influență asupra evenimentului“. Cred că și noi ne-am pus tot felul de întrebări, de cum ar fi lucrat Dumnezeu la această lucrare cosmică fantastică și de necuprins cu mintea noastră, care, să fim drepți, brăzdează Universul ca fulgerele! Așa au fost, sunt și vor fi minți care vor încerca, în potrivita lor pricepere, să găsească, oarecum, misterul planului lui Dumnezeu Atoateziditorul! Că este necesar acest lucru?, ar veni de îndată întrebarea, pentru oarecare dintre mințile noastre! Drept mărturisind, de când tata îmi arăta cerul cu puzderia de stele, Justinian, episcopul din Maramureș, mereu îndemnându-mă să admir bolta cerului, iar Patriarhul Teoctist slăvea pe Dumnezeu, arătându-mi Carul Mare, Găinușa, Luceafărul, Pleiadele și Orionul, n-au mai avut pacea inimii.
Atunci când am avut prilejul, am privit prin telescoapele observatoarelor astronomice cerul, cerul cerurilor, cum spune rugăciunea lui Solomon de la Sfințirea bisericilor. Cred că este absolut necesar să se studieze și cel puțin să se învețe, barem, noțiunile elementare din domeniul Fizicii și al Astronomiei, mai ales. Am avea, desigur, alt orizont. Orizont cosmic, de bună seamă! Am înțelege mai bine scara valorilor și nu ne-am îngădui să batjocorim pe cei care sunt oameni de adevărată valoare. Adică, am reuși să ne salvăm din ignoranța iresponsabilă, care ucide mai rău ca ciuma, cancerul, lepra sau S.I.D.A. Cei mai mulți dintre noi am citit despre teoria Big Bang.
Georges Lemaitre spune că Big-Bang-ul este „o reproducere detaliată a creării lumii așa cum este descrisă în Biblie și așa cred cei peste 80% dintre savanții lumii! Așa se consideră - și pe bună dreptate - că Astronomia se apropie din ce în ce mai mult de Religie. Se vorbește despre substanțe misterioase în Univers și că: „25% din Univers este materie neagră prin care undele electromagnetice se mișcă liber fără interacțiune.
Cel mai puțin de înțeles este energia neagră care este 70% din materia Universului și că Universul s-ar fi extins de două ori. De ce densitatea energiei negre nu scade? Sau nu suntem încă în stare s-o măsurăm? Fizicienii Îl văd pe Dumnezeu în această lucrare uluitoare, El, Care este încă ascuns de mintea iscoditoare a savanților, dar existența Sa rezultă clar din aceste teorii de-a dreptul de fabulă.
Dacă am citi mai des Biblia și evanghelia Schimbării la Față a lui Iisus Hristos, n-am mai vedea atâta energie neagră, care în fața lui Dumnezeu strălucește ca soarele! Dumnezeu este lumină!
De credem în Tine, Doamne, întru lumina Ta vom vedea lumină!

ultima actualizare ( Thursday, 08 February 2007 )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2007, 15:50:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A afirma caă Dumnezeu, are un loc anume in univers, pe care savantii il confirma, este aberant si copilaresc. Cert este ca nici asa zisii savanti nu ar exista fara voia Lui Dumnezeu, care este omniprezent, nu intr un loc anume. El este fara de-nceput in cele stiute si nestiute, in cele vazute si nevazute. O locatie stricta, undeva anume, inseamna a-L personaliza, ceea ce este cu neputinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2007, 17:07:35
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Asa este! Dumnezeu nu poate fi definit/localizat.

"Savanþii spun cã este un loc în Univers unde se aflã Dumnezeu...."

Poate ca au aflat loctia "Raiului"??? si-l confunda cu Dumnezeu!:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2007, 18:35:24
Cautator Cautator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 13
Implicit

De fapt e vorba despre posibila existenta, d.p.d.v. matematic al unui plan, nu loc, numit Omega unde timpul si spatiul nu exista. E o descoperire recenta a fizici cuanice teoretice.
Bine ar fi atunci cand se face referire la texte stiintifice sa se precizeze si sursa. De asemenea ar fi bine daca s-ar reda corect conceptele.
Nu prea are legatura cu Dumnezeu fizica cuantica...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2007, 15:26:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautator
"Nu prea are legatura cu Dumnezeu fizica cuantica..."
Dupa modul de a gandi, nici tu nu prea ai legatura cu Dumnezeu!
(...sper sa ma insel)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2007, 15:47:30
Cautator Cautator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de Cautator
"Nu prea are legatura cu Dumnezeu fizica cuantica..."
Dupa modul de a gandi, nici tu nu prea ai legatura cu Dumnezeu!
(...sper sa ma insel)
Ce usor e sa pui stampile si sa emiti judecati...
Sti cumva vre-un citat din biblie referitor la judecata?
Sunt convins ca sti.
Cata legatura am cu Dumnezeu si cat de puternica doar Dumnezeu poate sti. Valabil pentru noi toti muritorii.
M-ai facut curios: care e portretul robot al credinciosului tipic? Cum gandeste el?
Sa-ti mai spun ceva: doar pentru ca stiu ceva mai multe despre stiinta, despre filosofie, sunt curios si insetat de cunoastere asta nu ma face nici rau nici bun, nici ateu, nici credincios. E un dar de la Dumnezeu.
Sau ce inseamna sa fi o oita placuta Celui de sus?
Sa asculti doar slujba la biserica sau sa vorbesti in cunostinta de cauza (sa studiezi) mai cu seamna cand e vorba de stiinta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2007, 17:39:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautator
Cum gandeste el?
Gindeste in termeni foarte simpli, insa mai mult incearca sa nu o faca deloc. El mai mult simte si traieste.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2007, 13:46:56
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

interesanta definitie a crestiunul ca cel ce "nu gandeste deloc" Ti se potriveste?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2007, 14:02:33
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Intr-un fel vad ca aici se cam incurajeaza nefolosirea ratiunii! Am inteles eu gresit? Totdeauna am avut mari divergente cu lumea atunci cand vine vorba sa pui ratiune si trairea fata in fata cand ar trebuie sa le pui una langa alta, cel putin asa cred...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2007, 14:34:50
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

conform fizii cuantice un ceea ce se intampla cu un electron nu are o cauza naturala si este imprevizibila Atunci am putea presupune ca ar avea o cauza supranaturala ceea ce seamana f mult cu ideea teologica a imanentei actiunilor lui Dumnezeu ( in fiecare clipa acesta mentine exsitenta a tot ce exista pe lume) Tot fizica cuantica demonstreaza o anumite coerenta a lumii Si coerenta insemna scop si inteligenta Ceva care face ca materia sa fie coerenta

Apoi f interesant este importanta pe care o are lumina in cadrul religiei "Dumnezeu este lumina si nici un intuneric este intru El"/ " Eu sunt lumina lumii" Si cum descriu teologii aceasta lumina?- eterna, necreata, imateriala, infinita, necircumscrisa în timp si spatiuSfântul Simeon Noul Teolog spune ca :"Dumnezeu este Lumina si cei pe care-i face vrednici sa-L vada Il vad ca Lumina. Cei ce n-au vazut această Lumina, nu L-au văzut pe Dumnezeu, caci Dumnezeu este Lumina"

Ce aflam despre lumina din perspectiva fizicii?In teoria relativitatii, la viteza luminii timpul se opreste - aceasta inseamna ca pentru lumina nu exista timp. In plus, un foton poate traversa intregul univers fara sa foloseasca deloc energie - aceasta inseamna ca pentru lumina spatiul nu exista. In teoria cuantica, s-a descoperit ca lumina nu are masa si sarcina electrica - ceea ce inseamna ca este imateriala.

Apoi noi nu-l putem "vedea" pe Dumnezu direct. Asa cum de fapt nici lumina nu o vedem direct (ceea ce vedem fiind doar eliberarea unei cantitati de energie)

Ce spune Geneza? Ca la inceput a fost lumina Ce spune fizica?- la inceput a fost lumina (pt ca lumina sustine orice proces in acest moment) Teologia spune Dumnezeu sutine orice proces fizic Dumnezeu este lumina In toate traditiile religioase Dumnezeu este lumina Dumnezeu transcede spatiul si timpul (la fel ca si lumina)

Apoi ce este constiinta? Sf. Ioan o numeste "adevarata lumina, care insufleteste fiecare om care apare in lume"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48