Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2006, 10:19:40
arhodos arhodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Mai fratilor nu trebuie sa ii criticam pe preoti, este pacat foarte mare .Sa nu uitam ca inainte de toate sunt oameni ca si noi toti.Trebuie sa ne rugam pentru ei asa cum si preasfintiile lor se roaga pt noi .Numai asa vom fii puternici si vom invinge duhurile rele impreuna.Trebuie sa existe unitate .Doamne ajuta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2006, 23:13:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sovidiu
"totusi tu nu trebuia sa-i tii drumul si sa-l sfidezi, ca si cum l-ai fi luat la rost pentru pacatele sale"

Stai linistit ca n-a fost nici pe departe asa...este la mintea oricarui om cu scaun la cap ca cel care intra in manastire isi asuma responsabilitatea propriei persoane vis-a-vis de ceilalti...si in nici un caz nu inceape sa judece si sa atentioneze pe unul si pe altul cand face o greseala...cu atat mai mult daca acesta este preotul sau staretul manastirii...dar,desigur...eu vorbesc aici despre cei care stiu de ce intra in manastire si o fac din chemare ,nu din motive externe sufletului.
Iar in ce priveste situatia despre care eu am vorbit...nu pot sa mai adaug decat ca este de compatimit...ca sa parcurgi o viata de manastire si sa nu te alegi cu nimic spiritual,duhovnicesc...eu cred ca este grav...dar,este o simpla parere a unui om slab..adica EU.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2006, 13:59:11
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fratilor sfanta taina a preotiei e o sfanta chemare misiune si jertfa, ce nu inteleg e de ce ajung preoti multi care nu au ce cauta? a fi preot inseamna a fi slujitor al robilor lui Dumnezeu nu a fi hot, acesti oameni care se mascheaza sub taina preotiei sunt cei care arunca cu noroi in preotie, si lumea in general nu are o parere buna despre preoti si asta din vina unora care nu au ce cauta sub harul acestei taine, ar trebuii sa rugam pe Bunul Dumnezeu sa lucreze la aceasta cauza si sa lumineze pe cei ce sunt chemati la sfanta misiune de preot, Domnul sa ne ajute!
Draga Daniel iti dau dreptate. Sunt si astfel de persoane, adr ce ne facem? Parintele Cleopa spunea ca daca vezi in sant un preot beat cazut, sa te apleci si sa-i saruti mana. Sa avem rabdare si sa nu judecam, caci si noi vom fi judecati pt. ceea ce suntemi si ne numim ca suntem @ortodocsi@. Crestinul ortodox este @preot@ in societate, adica trebuie sa faca misiune. Facem noi acest lucru aore asa cum trebuie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2006, 15:24:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Ai procedat bine sora CLAUSEMI.Este adevarat ca trebuie sa faci ascultare,dar ascultare de Hristos in primul rand,asa cum si femeia trebuie sa asculte de barbatul ei,care-i este cap,dar numai daca acesta il are de asemenea cap pe Hristos si biserica.Deci,in concluzie,nu se face ascultare orbeste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.09.2006, 13:39:15
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arhodos
Mai fratilor nu trebuie sa ii criticam pe preoti, este pacat foarte mare .Sa nu uitam ca inainte de toate sunt oameni ca si noi toti.Trebuie sa ne rugam pentru ei asa cum si preasfintiile lor se roaga pt noi .Numai asa vom fii puternici si vom invinge duhurile rele impreuna.Trebuie sa existe unitate .Doamne ajuta
Nu critica nimeni Harul....si nici chiar pe omul purtator de Har...
Dar si noi,ceilalti suntem tot oameni si avem dreptul si libertatea de la Dzeu sa ne facem o parere,sa constatam unele lucruri,sa ne exprimam...tocmai pt a discerne si a pastra drumul corect sau cat mai corect spre mantuire.(tu ce ai face in cazul in care un preot la spovedit te invita in patul lui?...ai tacea si te-ai ruga pt el...corect...dar tu esti tare in credinta....insa ce facem cu eci care nu sunt asa si de la un astfel de fapt parasesc biserica?...nu te simti vinovat in subconstientul tau ca puteai face ceva mai mult decat sa taci si sa te rogi?
Ca ne rugam unii pt altii asta este altceva si este absolut firesc pt cei care sunt CRESTINI,indiferent ca sunt clerici sau mireni...insa,parerea mea este ca dreapta socoteala si intelepciunea adaugata rugaciunii ajuta mult mai mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2006, 10:40:54
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

am luat de mai sus (parca MMihai) ca am avut impresia ca se refera nu numai la preotzi ci si la mine, sau la unii ce trebuie culesi de pe strazi... dar cu aere de mairi crestini... si este articulat in cuvinte foarte frumos o teama si din sufletul meu... pe care uneori din pacate o intruchipez... trist cam foarte adevarat... si abea acum am descoperit ce postase ...

"4. Caci s-au strecurat printre voi unii oameni nelegiuiti, care de mai inainte au fost randuiti spre aceasta osanda, schimband ei harul Dumnezeului nostru in desfranare, si care tagaduiesc pe singurul nostru Stapan si Domn, pe Iisus Hristos.
12. Acestia sunt ca niste pete de necuratie la mesele voastre obstesti, ospatand fara sfiala impreuna cu voi, imbuibandu-se pe ei insisi, nori fara apa, purtati de vanturi, pomi tomnatici fara roade, de doua ori uscati si dezradacinati,
13. Valuri salbatice ale marii, care isi spumega rusinea lor, stele ratacitoare, carora intunericul intunericului li se pastreaza in vesnicie.
19. Acestia sunt cei ce fac dezbinari, (oameni) firesti, care nu au Duhul.
22. Si pe unii, sovaitori, mustrati-i,
23. Pe altii, smulgandu-i din foc, mantuiti-i; de altii, insa, fie-va mila cu frica, urand si camasa spurcata de pe trupul lor. "

si sunt cuvinte grele cu cateva interpretari, una pe care o intzeleg este ca se face referire si la unii nebuni sau boschetari sau la persoane din a doua tineretze, care se cam baga unde nu le fierbe oala si in mod firesc, ca un fel de psihologi ori filosofi te cam "termina" ... dar se zice foarte frumos ca trebuie cu discernamant in a incerca a-i ridica, si cu frica sa nu te intineze... si daca nu-i ridica preotzii care se stiu pazi, cum o sa-i ridicam, unii ca noi, pe care ne poate duce cu zaharelul cum vor... deci iar e nashpa...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2006, 12:26:48
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

pai da, cred ca ai dreptate totusi, ca e vorba de cei ce se aduna la mesele festive ale obstei, ale satului ori ale urbei, philosophi din astia fara rushine ce se ospateaza bine mersi la mesele preotzesti, dar ei linistitzi raman defapt cu ale lor, nedorind sa faca pashii respectivi catre adevarata credintza... poate ca sunt si preotzi... care zic mereu, pai e firesc, sta in firea omului, in firea lucrurilor sa faci asha, sa simtzi asha, deci se poate ingadui, deci e clar, e de la Domnul, ... firesc, abisnuit, s-a mai vazut, se stie, cand de fapt e un pacat simplu si ieftin... intru care a purces... respectivul... acuma daca tu zici ca e vorba de preoti...:dozingoff: ... desi eu vad o groaza de indivizi de soiul asta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2006, 21:46:55
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Stiu ca de fiecare data cand cineva este hirotonit, episcopul intreaba comunitatea daca este vrednic. Cred ca de multe ori comunitatea rosteste "vrednic este" fara a cunoaste persoana. Consider ca este necesar ca o astfel de persoana sa petreaca un timp cu comunitatea, ca raspunsul ei sa aiba un sens. (De multe ori preotul vine din alta localitate)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2006, 23:29:04
gina10 gina10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fratilor sfanta taina a preotiei e o sfanta chemare misiune si jertfa, ce nu inteleg e de ce ajung preoti multi care nu au ce cauta? a fi preot inseamna a fi slujitor al robilor lui Dumnezeu nu a fi hot, acesti oameni care se mascheaza sub taina preotiei sunt cei care arunca cu noroi in preotie, si lumea in general nu are o parere buna despre preoti si asta din vina unora care nu au ce cauta sub harul acestei taine, ar trebuii sa rugam pe Bunul Dumnezeu sa lucreze la aceasta cauza si sa lumineze pe cei ce sunt chemati la sfanta misiune de preot, Domnul sa ne ajute!
Preotii si biserica sunt calea catre Dumnezeu si adevar.Fie ca ei respacta intocmai sau mai putin calea pa care au ales-o un lucru este clar:ei sunt pusi in fata altarului din porunca lui Dunmezeu iar noi nu avem dreptul sa-i judecam pentru ca putem cadea mai rau.Bunul Dunmezeu sa-i ajute pentru a ne pastori in continuare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.11.2006, 22:03:59
rrussy2006 rrussy2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Ic.Mihai.
Citat:
În prealabil postat de primus
intrebare pentru cei care sunt din bucuresti: stiti unde se tin cele mai misto chefuri din regie? normal, la caminele studentilor teologi... unde bautura si gagicile sunt nelipsite.

si peste 4-5 ani aia o sa fie preoti... se duce naibii biserica ortodoxa...
este trist ca multi dintre noi preotii zilelor noastre nu sintem asa cum ar trebuii sa fim. :(
sa lasam pe Dumnezeu sa judece noi sa ne ocupam de mantuirea noastra
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori gpalama Preotul 29 09.08.2011 11:18:52
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Preotia Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:57:19
preotia alexandra Preotia (Hirotonia) 29 26.10.2008 19:25:12