Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2006, 22:37:47
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Dragilor care inscrieti subiecte pe aceasta ramura a forumului, va rog sa cercetati caci sustinerea unuia sau altuia din persoanele ce fac parte din clerul superior sau nu al Bisericii reprezinta un pacat. Caci noi trebuie sa fim madulare ale Bisericii si nu sa infiintam fan-club-uri. discutam care sunt limitele sfaturilor duhovnicului? Oare l-ati intrebat pe duhvnic asta? eu zic sa discutam un pic depre aria pe care o pot atinge discutiile si pana unde se merge. multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2006, 08:38:09
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

grija la interventii ionut. daca ai o parere diferita fata de sentimentele sau parerile altuia exprima-le in mod corect si coerent si respecta fiecare persoana de aici.

grecu
discutiile trebuie purtate cu grija. in primul rand problema forumurilor poate fi una malefica prin faptul ca nu se pot sesiza intonatiile si tenta de smerenie sau nu cu care se scriu cuvintele. multi au fost atacati , chiar si eu pentru ca se credea ca am vorbit rautacios. de aceea cei care citesc nu trebuie sa raspunda urat la replici pentru ca li s-a parut ceva jignitor in ele. toti ar trebui sa ne ferim de a-l aduce pe cel rau prin cuvinte jignitoare si sa avem respect fata de fiecare.
aria in care se poate discuta, cei cu credinta o cunosc si stiu pana unde pot sa mearga cu sfaturile si cuvintele. inca odata repet. nu stiu cine si-ar putea asuma responsabilitatea smintirii altor persoane prin sfaturi, propozitii sau cuvinte pe care nu le stapanesc duhovniceste si cu credinta deplina. acestea le ai doar cu ajutorul Sfantului Duh, iar eu cel putin nu ma simt vrednic de atentia Lui.
am mai spus-o, la randul meu de la altcineva care avea dreptul sa imi de-a sfaturi, fiecare om prin botez are asa numita preotie imparateasca si avem cu totii datoria sa Il marturisim pe Iisus.
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2006, 10:43:33
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

grecu,
"...va rog sa cercetati caci sustinerea unuia sau altuia din persoanele ce fac parte din clerul superior sau nu al Bisericii reprezinta un pacat. Caci noi trebuie sa fim madulare ale Bisericii si nu sa infiintam fan-club-uri. ..."

pai ce este sustinerea unei persoane sau ce a zis ea, sau teoriile pe care le sustine? este un fan-club? si daca ar fi de ce ar fi pacat? pai nu ceea ce sustine sau zice o zice public? iar fanul nu poate sa zica si ea mai departe daca asha doreste? ce ar trebui sa faca? dumneata probabil te referi la adularile de prost gust, neconforme cu realitatea si in scopul mistificari ori a pervertirii cu rea intentzie a intelectelor crude si neformate ale tinerilor... pai da, nu e frumos sa pervertesti... aha, cred ca doresti sa ne zici ca noi mai degraba sa le traim si nu sa devenim zvoneri ori raspandaci de propaganda... posibil... stiu si eu daca om pacatui sau nu... daca tu zici... :dontgetit::dozingoff: :hmmm:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2006, 18:22:49
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Darius are dreptate in felul lui.
sovidiu are dreptate in felul lui.
Darius, "inca odata" se scrie "inca o data" cu "o data" dezlegat(desi e posibil ca academia romana sa fi transformat si forma asta in forma corecta pentru ca e foarte frecvent uzitata), iar "de-a sfaturi" se scrie "dea sfaturi" cu "dea" legat.
tot respectul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2006, 22:05:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
Dragilor care inscrieti subiecte pe aceasta ramura a forumului, va rog sa cercetati caci sustinerea unuia sau altuia din persoanele ce fac parte din clerul superior sau nu al Bisericii reprezinta un pacat. Caci noi trebuie sa fim madulare ale Bisericii si nu sa infiintam fan-club-uri. discutam care sunt limitele sfaturilor duhovnicului? Oare l-ati intrebat pe duhvnic asta? eu zic sa discutam un pic depre aria pe care o pot atinge discutiile si pana unde se merge. multumesc!
Nu vad unde este pacatul daca spun ca mie imi place mai mult pr. Arsenie decat pr.Cleopa?
Sunt liber si pot sa-mi exprim o parere indiferent daca sunt sau nu in asentimentul unora sau altora si nu cred ca e cazul sa ma duc cu jalba in bat la duhovnic pt acest tip de problema.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2006, 11:58:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In lume,pe orice scara ierarhica,a existat intotdeuna o astfel de relatie intre stapan si supus,intotdeauna partea superioara a analizat si digerat,a tras conclizii si a adjudecat in favoarea sau in defavoarea poporului,de asemeni partea supusa,poporul,la randul lui a analizat,a judecat si reactionat la atitudinea conducatorului lui.Aceste inconveniente in relatia dintre oameni nu pot fi eradicate,este imposibil,altfel n-ar mai exista O RELATIE,interdependenta,de altfel.Asa ca fiecare,spune ce are de spus,pentru ca Dumnezeu i-a pus la dispozitie si principiul" cunoasterii,simtirii si cugetarii",nu suntem roboti programati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haine de vara + altele Laura19 Generalitati 359 03.07.2015 10:11:31
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
Patriarh ecumenic si altele legate de ierarhie sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.07.2009 21:24:14