Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 10:46:11
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Manastire in constructie

Doamne ajuta!
Postez si eu un mesaj cu rugamintea de a ajuta o manastire ce se afla la inceput de constructie si unde trei maici si un preot vor sa aduca liniste, pace, smerenie, bucurie si rugaciuni inchinate tuturor Sfintilor, lui Dumnezeu si Maicii Domnului.
E liniste, pace multa munca si sunt sigura ca multi dintre voi veti dori sa ajutati acest frumos si linistit locas cu tot ceea ce puteti si doriti...in primul rand ar fi nevoie de lumanari ( nu au energie electrica ) fete de masa, lenjerii, mileuri, tot ceea ce credeti si d-voastra ca le-ar fi de folos.
Manastirea are hramul "Sf. CRUCE" se afla in judetul Caras- Severin.
Persoane de contac : Maica Nectaria si Preot Onufrie un nr de telf.0741052618
Mii de multumiri pentru orice ajutor si sunt convinsa ca veti gasi prin casele d-voastra lucruri care nu au foarte multa trebuinta iar la Manastire iar TREBUINTA.
DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE SI SA VA LUMINEZE MINTEA SI SUFLETUL!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2010, 19:26:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Man. Sf Cruce din Caras-Severin

Sigur se vor gasi oameni cu inima buna care sa va trimita cate ceva... Dumnezeu sa va ajute!

PS ptr admin: cred ca ar trebui mutat topicul la umanitare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2010, 22:16:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt multe biserici care au nevoie de fonduri si ajutor, mai ales...in diaspora. Acolo chiar sunt putine biserici si putini preoti si avem mare nevoie.
Imi vine sa pun si eu aici cerere de ajutor pentru biserica noastra.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2010, 07:37:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt multe biserici care au nevoie de fonduri si ajutor, mai ales...in diaspora. Acolo chiar sunt putine biserici si putini preoti si avem mare nevoie.
Imi vine sa pun si eu aici cerere de ajutor pentru biserica noastra.
si oare ar trebui bietii romani din tara sa le trimita ajutoare celor din diaspora? asta ar fi ceva intre tragic si hilar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2010, 12:33:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mirelat - suntem toti romani si crestini (cei care avem nevoie de preot si biserica), oriunde ne-am afla.
Mi mi se pare adesea hilar si tragic si nedrept sa se tot faca mii de biserici si manastiri in tara, s-a ajuns deja la 3-4 preoti intr-o parohie, altii in alte parti nu au de nici unele si doresc si ei.
Tocmai tu gandesti asa, in diaspora?
Si nu stiu de ce consideri ca cei din diaspora au bani mai multi, sau drepturi mai putine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2010, 15:25:39
huchohucho huchohucho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 9
Implicit aurelia popescu

scrieti macar din politete adresa noii manastiri, daca are macar C.F.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2010, 15:26:37
huchohucho huchohucho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 9
Implicit aurelia popescu

desi nu cred ca veti mai reveni in acest forum, ati vrut doar sa publicati un nr. de telefon
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2010, 15:36:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si oare ar trebui bietii romani din tara sa le trimita ajutoare celor din diaspora? asta ar fi ceva intre tragic si hilar.
parohiile ortodoxe din diaspora sunt foarte sarace. nu e vorba ca o duc oamenii prea bine. pur si simplu nu sunt atat de multi credinciosi care vin.. si banii unei parohii nu vin numai de la enoriasi. in tara deja se re-re-renoveaza catedrale care oricum aratau foarte bine, iar saracii frati din diaspora isi tin slujbelele in "bisericile" catolice. ca sa nu mai zic de bijuteria de biserica - Biserica Rusa Sfantul Nicolae din Bucuresti, un lacas pur si simplu ABANDONAT. pictura este de o frumuseste rara insa de-a lungul timpului s-a innegrit de la fum. ma ierati fratilor, nu vreau sa lovesc in nimeni, dar e mai important sa isi cumpere patriarhul 10 randuri de straie stralucitoare din fir de aur? de fapt, nu banii sunt esentiali, vorbeam doar de un simplu gest de bun simt din partea patriarhiei. important este ca, in ciuda deteriorarii Bisericii Ruse din Bucuresti, atmosfera de acolo este una de SFINTENIE. De obicei merg in alta parte, dar cateodata mi se face dor de Biserica Rusa, si mai merg la cate o slujba.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2010, 17:42:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Nu prea sunt manastiri in Caras, deci cred ca aceasta Manastire ar umple un gol acolo. Cei care aflati adresa sau alte detalii, prin telefon, bine ar fi sa scrieti si aici pe forum.

referitor la diaspora : hai sa nu fim ipocriti si sa recunoastem ca suntem unde suntem pentru ca ne este bine, nu ptr ca ne este rau. altfel, ce va mai tine fratilor pe meleaguri straine?

Sophia, cand o sa renunti la starea asta vindicativa care te roade pe dinauntru, o sa vezi lumea cu alti ochi, si o sa gasesti rezolvare si la problemele tale (personale si parohiale).

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2010, 18:23:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mai este un aspect pe care eu il consider destul de important. Cat de stabile sunt comunitatile de romani in diaspora? Daca peste cativa ani Italia sau Spania nu or sa mai fie atractive din punct de vedere al muncii si romanii se vor intoarce acasa, cum de altfel multi spun ca vor face, in special ca foarte multi trimit bani acasa ca sa isi faca o casa, deci au intentia de a se intoarce, ce rost are sa investesti sa construiesti o biserica care mai apoi va ramane goala sau doar cu cativa enoriasi care cu greu pot intretine cheltuielile cladirii?

Si apoi nu cred ca este treaba Patriarhiei sa construiasca biserici unde este cate un grup de romani care vor sa nu vor, care sunt sau nu credinciosi, ci este treaba comunitatii. Daca comunitatea nu isi permite, asta e, trebuie sa se multumeasca cu ce are.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 16:14:13
Manastire germana in constructie spre_rasarit Generalitati 0 31.01.2012 13:58:29
Concedierea la manastire idealist Calugarul 21 02.01.2011 09:29:50
Sait/site in constructie Florin-Ionut Generalitati 4 31.05.2010 15:15:28
Invierea la manastire catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 15.04.2009 08:56:17