Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 21:11:59
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit Muzica

as vrea sa intreb daca melodiile urmatoare sunt bune de ascultat,inclusiv in post(va rog, mentionati ce melodie dintre cele care urmeaza n-ar trebui ascultata aceasta perioada):
http://www.youtube.com/watch?v=c70fmNSMClU -`my immortal`
http://www.youtube.com/watch?v=eVY4q...eature=related -`doi ochi caprui`
http://www.youtube.com/watch?v=hbOWm...eature=related - `once upon a dream`
http://www.youtube.com/watch?v=MquznTB-eaU -`esti tot ce am`
http://www.youtube.com/watch?v=wugD_b9zUaQ -`heaven is a place on earth`
http://www.youtube.com/watch?v=8xg3v...eature=related -`love story`

va intreb acestea pt ca eu nu prea stiu care este muzica pe care ar trebui s-o ascultam,in calitate de crestini.
Doamne ajuta!

Last edited by elena20; 24.06.2010 at 21:14:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2010, 23:05:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu cred ca daca esti crestin trebuie sa asulti doar anumite melodii.
si nu cred ca ar fi cineva in masura sa iti spune ce sa asculti si ce nu.
de asemenea nu mi se pare ok sa asculti 2 tipuri de muzica:asta in post si asta in afara ei.muzica care o asculti o poti asculta oricand, daca e asa inseamna ca e muzica potrivita.

eu ascult diferite genuri de muzica, exclus manele si rock, dar si astea selectiv.am anumite melodii care imi plac si le ascult indiferent de perioada anului.
nici nu imi place sa ma ascund dupa deget, sa ascult doar muzica religioasa ptr ca asa impun niste cercuri ultraortdoxe.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2010, 23:06:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
va intreb acestea pt ca eu nu prea stiu care este muzica pe care ar trebui s-o ascultam,in calitate de crestini.
Doamne ajuta!
Asculta toata muzica ce nu te impiedica de la rugaciune, care nu iti tulbura mintea si inima.
Asculta toata muzica ce nu supara pe cei de langa tine, punand mai presus de gusturi dragostea fata de aproapele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2010, 21:09:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca simti ca muzica pe care o asculti nu te separa de Dumnezeu, atunci e in regula!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2010, 21:15:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Muzica la care ne-ai dat link -uri,este o muzica pentru 10-20 ani,aproape de neevitat la aceasta varsta,pentru ca suntem bombardati de ele.NU spun sa ascultam numai muzica religioasa,dar parerea mea este ca astfel de muzica duce la un sentimentalism dulceag,care nu are nimic comun cu ceea ce urmareste credinta.Dar este o etapa in viata care cu greu poate fi evitata.
Ideal ar fi sa asculti alte genuri de muzica,dar asta inseamna sa gasesti pe cineva sa-ti formeze un gust muzical autentic.
Nu e pacat sa asculti aceasta muzica,dar nici bine nu iti face,te poate duce intr-un final la unele pacate insa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2010, 17:24:32
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

Daniel,sper sa nu ti se para retorica intrebarea mea,dar ce pacate as putea sa fac ascultand o muzica de genu asta?io am doar 14 ani:D
ce genuri crezi ca ar trebui sa ascult?melodia asta de mai jos ti se pare buna(stiu ca este aproape in acelasi gen ca si celelalte)?
http://www.youtube.com/watch?v=QB-kr0EbQew
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2013, 02:06:03
sorinelol sorinelol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2013
Mesaje: 3
Post Muzica hip-hop

Eu ascult hip-hop(bug mafia cel mai des)
Dupa cum stiti in unele piese este folosit un limbaj obscen in altele nu,ascult de prin 2.000 melodi de la aceasta trupa iar acum am 17 ani deci de la 4 ani ascult de cand daca aveai un cd-player erai mai...si cred ca exista un Dumnezeu,dc?ar putea fi o mie de dc-uri...in primul rand chiar daca sunt cam bolnav nu am inceput ca uni sa dau vina pe credinta ca Dumnezeu ma imbolnavit,mai mult mam apropiat de biserica pt ca inainte era ca si cum eu eram cu ale mele Dumnezeu cu ale lui ,credeam si atunci dar atunci eram doar cu crezutul si mai spuneam o rugaciune seara...Daca asc melodi de la acea trupa inca de cand aveam 4 ani cand poti fi influientat foarte usor pe mn nu ma facut sa imi pierd credinta si cred pt ca asa am am decis eu sa cred nu pt ca am citit undeva,nu pt ca am mia spus preotul sau mai stiu cine...ascult mereu melodi care contin prosti leas asculta cenzurat dar nu toate sunt cenzurate daca vreti va dau zeci de exemple dar nu cred ca doriti asta..intrebarile mele sunt:
1.E pacat sa asculti muzica in post. (nu ma refer la melodi cu prosti)
2.E pacat sa asculti muzica atunci cand e preotul in biserica(nu ma refer la melodi cu prosti dar indiferent de care sunt din care stiu e pacat,nu sunt 100% de aceea as mai avea nev de 1-2 pareri)
3.Din cate am citit aici e nu e pacat sa asculti melodi care nu te influenteaza ,care nu te fac sa te gandesti in alte parti in fine...E pacat sa asculti hip-hop? in o mel de ex UZZi spune mai incet si "Tatal nostru care esti in ceruri,sfinteascase numele tau..." in alta "recunoaste" app ascult Hip-hop pt ca transmite un mesaj si pt ca e adevarat ce e in piese,strofa care recunoaste este:
PS:Nu contine nici un cuvant obscen

Nimic sfânt nu mai rămâne-ncet-n faptă sau gând
Animale cu două picioare merg pe Pământ,
Sângele se face apă, rude-si schimbă fața,
Esti rănit de oameni pentru care ți-ai da viața…
Când răul intră-n casa ta // Si-ți execută cu ură familia…
Fenomene, reacții, gesturi extreme,
Sentimente tâmpite, alcool, ceva lovele…
Si cred în Dumnezeu si am păcatele mele,
Îți spun nu-nțelege aiurea, n-am venit s-o dau în stele,
Nu caut mântuire, nu mă schimb, nu sunt un sfânt
Si văd lucruri care pe oricare lasă mut…
Cum îsi omoară găinarii copiii… Fără cuvinte! ...
E puțin spus te sperii s-auzi ce au în minte…
Întreabă o mamă fără copil ce simte,
Vezi ce-o să răspundă si găseste tu cuvinte! ...

Dupa cum se vede nici ei nu sunt de acord cu crima, cu sunt de acord cu viciile,cu intretinerea relatiilor sexuale inainte de casatorie,cu bataile,cu furatu era inainte sa creasca...atat imi vine in minte si din toate astea nu sunt de acord cu nimic,vicii poate o bere fara alcool dar aia pt ca imi creste trombocitele (stiti voi leucocite-trombocite = globule albe-rosi)
Nu stiu ce sa mai spun am incercat sa nu va plictisesc daca nu am spus un anumit detaliu sau mai conteaza ceva imi puteti spune dar parerea mea e ca:
Daca pana acum nu mam schimbat de la 4 ani(de parca ce era de schimbat) ma refer ca daca nu am furat sau sa fac scandal ,cu politia am avut probleme de 2 ori, o data pt ca ma aflam pe o banca uitanduma la niste amici care jucau fotbal unde nu aveau voie(o sa spuneti da sigur...dc as minti daca era nu mai mentionam si a 2 oara sau batut 2 prieteni mai eram eu cu inca un prieten si am intervenit dar aman2 vroiau acelasi lucru,asa ca nu am tinut partea niciunuia din ei,cand a venit politia(nu a venit chemata de vecini) dar cand a venit eu cu celalalt fiind acolo si stiind ca au fost 2 martori neau luat la intrebari si am refuzat sa raspundem,atunci era sa fie mai rau decat prima data cand ne uitam cum jucau alti fotbal :)),vroiam sa mai intreb un lucru,eu cred ca nu pot fi suparat pe cineva doar ca anumite persoane doar ma enerveaza,e posibil sau confund supararea cu nervi?niciodata nu trebuie sa iert pe cineva chiar si cand imi greseste cand isi cere scuze spun ca nare nimic doar atunci pe moment ma enervat si posibil ziua urmatoare cand miam adus aminte pana sa rezolvat problema(asta daca a fost vina lui sau ma mintit,daca imi ascundea ceva etc)daca era vina mea imi ceream scuze pe loc nu suport sa fie cineva suparat pe mine atunci cand ...deci ce parere aveti despre tot ce am spus?am pus mai multe intrebari legate de muzica si una "daca e posibil sa nu ma supar ci sa ma enervez doar pt ca in ultimu timp(nu ultimele 3 zile in ultimele cateva luni poate jumate de an daca nu mai mult nu mam suparat pe nimeni si chiar daca mas insela nu sunt suparat mai am nervi pe o persoana si pe mai multe pe care nu le cunosc" cu acea persoana e ceva personal si o spun pe scurt: inainte sa ma imbolnavesc am fost la gara acolo mam intalnit cu un baiat cu care eram amic,el mai era cu 4 de varsta mea(el fiind cu 2 ani mai mare) a inceput cu figuri am vrut sal lovesc dar sau bagat ceilalti ,nau avut curaj sa dea in mn doar ma impingeau si comentau,de a 2 zi iam cautat,nu obisnuiesc sa merg cu 30 dupa mn asa ca am luato singur la picior sal prind pe fiecare in parte,pe cei 4 de varsta mea aflasem ca sunt tigani si de unde sunt asa ca mam gandit sa il iau pe ala mai mare pt ca ias cam speria cand vor auzi,cel mai mare era de vina pt chestia asta,iar tigani sunt tigani asa ca singur impotriva lor nu mergea trebuia sa vb si cu grupul meu inainte dar mar fi sustinut,oricum asta nu e vb de ura ci pur si simplu daca as vb cu el si sa imi spuna "am facut asta pt ca.... si imi pare rau ,sincer nu vreau mai mult de la el dar nu miar place sa astepte sai spun eu ce sa faca ,dupa nu am mai dat de el pt ca mam imbolnavit
As vrea sa imi scrieti ce vam cerut rasp la intrebarile legate de muzica,la cea cu enervatu sau suparatu si ce vam povestit ultima data cu tipu ala...Dc nui port pica pt ca nu cred ca a facuto din rautate,a facuto sa para important,sa iasa in evidenta,daca se lua de cnv mai slab nu era important pt ca a mai facut dinastea(tot ce iam spus cand lam vazut a fost "saulut" sau "salut ;ce mai faci?" si dc sa nu spun si eu am facut lucruri dinastea,dar nu mia pasat ca e mai bun sau mai slab ,uneori chiar regret pt unele lucruri pe care leam facut de ex ca mia injurat cnv sora a facuta c*r*a si na dar iam spus sa inceteze si era de datoria mea sa imi protejez familia asa cum pot chiar daca nu eram capu familiei si soramea era mai mare...multumesc pentru timpul acordat,sper ca nu vam plictisit dar asa sunt eu mai vorbaret cand scriu una imi aduc aminte de alta si acum inchei sa nu imi mai vina in minte cateva
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2013, 14:50:29
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Cezar Ivănescu

Câteva piese scurte, poezii cântate, de Cezar Ivănescu, unul dintre cei mai mari poeți ai literaturii române:
(dintr-un concert într-o catedrală din Bistrița, 2000, interpretate chiar de marele poet)

Rosarium (Legenda aurea)

Rosarium (Eu însumi...)

Rosarium (Stella Maris)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2013, 01:44:04
sorinelol sorinelol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2013
Mesaje: 3
Implicit Ce vrei sa spui?

Tu imi scri asta dc ?nam inteles sa ascult sau sa recit?eu tiam spus alt lucru si macar de ar fi pe aproape ce miai spus tu,nam ascultat inca ce miai spus daca e de ascultat,dar sa nu spui ca sunt un negativist incerc sa vad despre ce e vb desi sunt aproape sigur ca nu merge,in fine zimi si mie raspuns la intrebarile alea
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2013, 01:49:13
sorinelol sorinelol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2013
Mesaje: 3
Implicit Da...

poate fi cv si ce miai scris tu acolo cu Cezar Iovanescu...dar nu e acelasi lucru,sti cum e,cand te simti bn si esti vesel vrei sa asculti ceva cand esti trist altceva si asta nu se potriveste acum...cand citesti sa rasp la intrebarile care leam pus mai sus
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 01:12:54
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 20:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 03:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 21:53:05