Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2010, 21:15:37
Rodica52 Rodica52 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 15
Implicit Pelerinaje

Suntem un grup de pelerini pensionari care strabatem tara in lung si in lat pt ane inchinain Sfitele Manastiri.Organizam pelerinaje in fiecare luna. Criza insa ne-a afectat si pe noi. am scris acest mesaj in nadejdea ca se gaseste un sponsor generos care sa ne ajute.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2010, 19:25:16
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit tara arde... unora le arde de plimbari pe la manastiri

Citat:
În prealabil postat de Rodica52 Vezi mesajul
Suntem un grup de pelerini pensionari care strabatem tara in lung si in lat pt ane inchinain Sfitele Manastiri.Organizam pelerinaje in fiecare luna. Criza insa ne-a afectat si pe noi. am scris acest mesaj in nadejdea ca se gaseste un sponsor generos care sa ne ajute.
Tara arde... unora le arde de plimbari (fie ele si pe la manastiri).

Ma cam indoiesc, sincer, ca s-ar gasi vreun 'sponsor generos' mai ales pe criza asta, care sa sponsorizeze plimbarile pe la manastiri ale unor pensionari fara ocupatie, plictisiti si cu chef de excursii sub pretextul si in numele credintei, cand abia, cu mare greutate, daca se gasesc unii 'sponsori' care sa ajute unele pers. in situatii-limita, de viata si moarte, care nu au bani pt. operatii de tumori sau boli grave in strainatate, sau pers. care nu au ce manca si nici bani pt. medicamentele vitale sau gaze si caldura in apt. iarna, sau cu ce sa-si plateasca intretzinerea, ori copii orfani care nu au unde locui sau cu ce se hrani, copii ai strazii s.a.m.d. Comparativ cu astfel de cazuri-limita, a cauta sponsori pt. pelerinaje pe la manastiri, tine deja de domeniul mofturilor si 'luxului'!

De inchinat, va puteti inchina in orice biserica din apropierea locului unde aveti domiciliul, sau la parohiile de care apartineti etc - si, slava-Domnului, sunt destule bis, atat in Bucuresti, cat si in toate orasele tarii. Dumnezeu este pretutindeni, in bisericile din orase, ca si in cele din manastiri, tot ce conteaza este felul in care ne rugam, credinta adevarata (lucru rar si pe cale de disparitie in zilele noastre, din pacate, cand surogatul-corcitura de habotnicie cu pietism formal si mai mult de exterior si de fatzada etc predomina si cand multi ne declaram crestini cu numele, dar vietile si faptele noastre demonstreaza mai mult contrariul s.a.m.d...).

Sau si mai bine, incercati sa va umpleti timpul cu ceva mai util (si, de preferinta si in masura posibilului, mai putin egoist si mai mult orientat catre ajutorarea unora dintre semenii mai defavorizati), ca, de pilda, diverse actiuni de voluntariat, sau ajutat unii batrani bolnavi sau copii orfani (nu stiu sigur daca si in Romania exista programe de 'fostering', adica luarea acasa, in grija, pt. 1 week-end etc, a unor copii orfani pe care sa-i invatati lucruri bune, sa-i duceti pe la biserica, prin parcuri, sa le cititi povesti, sa le oferiti o masa calda, niscaiva dulciuri si jucarii dupa posibilitati etc) sau imbogatiti-va cultura generala citind niste carti utile (puteti imprumuta de la o biblioteca etc), sau pur si simplu, mergeti prin parc la 'o gura de aer' la picnic (eventual, cu sendvisuri etc aduse de-acasa) ori sa jucati sah sau rezolvati integrame & rebusuri (ajuta la imbunatatirea memoriei), sau gatiti in grup s.a.m.d....

Acuma, iertat sa-mi fie cinismul (care probabil ca-mi va atrage si unele reactii adverse, cat si posibile antipatii, de care, dealtfel, nu duc lipsa, insa cred ca in timp am cam dezvoltat o oarecare imunitate), dar exprima un adevar (posibil cam 'dur' pt. pers. vizate), fie ca le place unora sau nu. In orice caz, eu va urez succes!

PS: Postez aici dedesubt, si 1 link la un articol care mie mi s-a parut f. bine scris si la obiect (probabil un alt exemplu mai bun de pelerinaj-fiasco nici ca se putea!), in legatura cu organizatorii amatori de pelerinaje ('organizatori' care s-au inmultzit mai ceva ca ciupercile dupa ploaie, in ultima vreme - deh, multora le place sa se plimbe pe banii altora, sa mai 'ciupeasca' de ici-de-colo, cui nu i-ar placea? s-ar parea ca romanii nu duc lipsa de inventivitate nici pe timp de criza, acuma toata lumea se-apuca sa organizeze de zor pelerinaje...). http://www.ziarullumina.ro/articole;...erinajele.html

Last edited by cherub; 16.09.2010 at 20:08:18.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2010, 17:52:15
Rodica52 Rodica52 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 15
Implicit Raspuns

Imi pare rau daca am suparat pe cineva, dar intr-adevar suntem un grup de pelerini, care vrea sa-si gaseasca linistea si sa-si usureze sufletul in aceste locuri sfinte. Nu avem nici o intentie de "a ciupi " ci dorinta sincera de a continua pelerinajele. Maicuta Sfanta sa ne ajute si sa ne ocroteasca !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2010, 19:38:55
Rodica52 Rodica52 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 15
Implicit Pricesne

Am gasit doua pricesne care-mi plac foarte mult" :Cat mai aproape de Dumnezeu" si " Privighetoarea oarba"
Cat mai aprope de Dumnezeu

As vrea sa merg la manastire
As vrea sa ma calugaresc
Spune,Maicuta mea cea buna
Spune-mi de vrei sa ma primesti
La manastiri sunt sarcini grele
Copila;tu nu le-mplinesti
Nu vreau sa stiu de sarcini grele
Eu vreau sa ma calugaresc
Decat intr-o rochita alba
Si scurta pana la genunchi
Mai bine-ntr-o rochita neagra
Si lunga pana la pamant
De cand ma stiu eu imi doresc
La manstire sa traiesc
Sa stiu Maicuta ca sufletu meu
E mai aproape de Dumnezeu

Privighetoarea oarba

Toti stim ca privighetoarea canta
Numai noaptea in crang
Facand bucurie multa
Celor ce-s saraci si plang

Intr-un colt de colivie
Canti atata de frumos
Desi oameni fara mila
Ochisorii ti i-au scos

Din strafundul tau de suflet
Plans nestapanit framantii
Ei te-asculta si te admira
Si te chinuie sa canti

Canta, sfanta cantareata
In durerile fierbinti
Caci frumosul cere jertfa
Si placutul suferinti

Azi si eu m-aseman tie
Caci din veac e scris asa
Plansul unora e pretul
Bucuriei altora

Tu cel care asculti cantarea
Unui suflet chinuit
Nu uita ce pret de lacrimi
Pentru ea s-a daruit

Amin



A sti sa taci e o virtute mai mare decat a sti sa vorbesti. (Sfantul Ambrozie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PELERINAJE + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 16.05.2013 14:38:02
Pelerinaje laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.09.2011 16:04:00
Pelerinaje. Anomisimona Generalitati 0 05.05.2009 23:29:08
pelerinaje vanilla Generalitati 1 03.08.2008 23:06:15
PELERINAJE + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2007 10:49:46