Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2011, 07:14:46
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Adopta un om din iad

In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.

Last edited by spre_rasarit; 18.12.2011 at 07:19:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2011, 07:31:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.
Intersantă idee. Dar, având în vedere că eu însumi sunt în toboganul care duce spre iad, la ce i-ar folosi celui de acolo faptul că îl adopt ? Poate orbul să fie călăuză celui care nu vede ? Nu mai bine nu aș adopta eu, ci m-aș lăsa adoptat de un om din Cer, care să îmi fie curator (purtător de grijă) până ce Îl voi cunoaște pe adăvăratul meu Tată ?

Și, fiindcă nu am auzit de vreun sfânt Mihnea, mă încredințez sfântului Dismas, tâlharul din dreapta, care s-a mântuit în ultimul ceas, pe când era deja în anticamera morții. Sper să mă ajute să fiu și eu asemenea lui și ca Domnul să nu își amintească de tâlhăriile mele, ci să îmi spună: "mâine vei fi cu Mine în rai !" Sancte Dismas, ora pro mihi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2011, 14:54:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.
Iata o miscare virtuoasa a sufletului, originala, care aduce multe roade!

Dumnezeu sa-ti ajute sa adopti cate mai multe fapturi din iad,
daca nu chiar pe toate!

O virtuoasa intentie, un mare bine!
__________________


Last edited by florin.oltean75; 18.12.2011 at 15:08:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2011, 16:15:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O gandire foarte buna si pozitiva! Intr-adevar,au fost multe cazuri cand oameni au fost scosi din iad datorita rugaciunilor celor de aici. Sa nu uitam ca rugaciunea pentru altul este cea mai placuta si bine primita de Dumnezeu. Si nu numai rugaciunea pentru altul e salvatoare lui... ci si milostenia,faptele bune,facute pentru mantuirea lui,in numele lui. Si Dumnezeu,vazand ca avem credinta ca fratele nostru poate fi salvat,ne va mantui si pe noi.

Mai rau e de copiii avortati. Pentru ei nici sa ne rugam nu avem dreptul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2011, 16:30:26
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai rau e de copiii avortati. Pentru ei nici sa ne rugam nu avem dreptul
Eu nu cred asa ceva. Sunt aproape sigur ca e o gandire neortodoxa raspandita in mod gresit de anumiti oameni sau fii ai Bisericii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2011, 16:33:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sfintii parinti asa zic. Asa am citit in cartea parintelui Adrian Fageteanu,daca vrei fac si poza la pagina sa va arat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2011, 16:34:10
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eu nu cred asa ceva. Sunt aproape sigur ca e o gandire neortodoxa raspandita in mod gresit de anumiti oameni sau fii ai Bisericii.
mda... asa cred si eu.... ei vor sta in iad pana la a doua venire a mantuitorului.... mai bine va rugati pentru un om bolnav, pentru un om amarat..... Doamne ajuta...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2011, 16:37:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sfintii parinti asa zic. Asa am citit in cartea parintelui Adrian Fageteanu,daca vrei fac si poza la pagina sa va arat.
Te cred Raoul, dar in cazul de fata, in ciuda evlaviei pe care i-o datoram parintelui Adrian, eu aleg sa cred ca fie s-a inselat el interpretand scrierile Sfintilor Parinti, fie acela dintre parinti care a afirmat asa ceva a facut o afirmatie care nu a venit din Duh. Poate gresesc gandind asa dar asta imi e raportarea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2011, 16:41:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ei vor sta in iad pana la a doua venire a mantuitorului
Nu te supara, dar eu nu pot sti asa ceva. Cred ca cel mai bine e sa ne rugam pt ei si atat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2011, 17:03:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Nu te supara, dar eu nu pot sti asa ceva. Cred ca cel mai bine e sa ne rugam pt ei si atat.
Da,e bine sa ne rugam. Ei simt o usurare oricum,cititi ce zic sfintii parinti.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
mda... asa cred si eu.... ei vor sta in iad pana la a doua venire a mantuitorului.... mai bine va rugati pentru un om bolnav, pentru un om amarat..... Doamne ajuta...
Trebuie sa ne rugam si pentru cei din iad. Nu ai tu de unde sa stii pana cand vor sta acolo,judecata la Dumnezeu este. Noi trebuie doar sa ne facem "datoria".

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54