Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2021, 02:05:19
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit De ce a trebuit să mă nasc?

Vreau sa îmi răspundă și mie cineva la această întrebare:De ce a trebuit că eu sa ma nasc?Deseori mă întreb asta și regret faptul că m-am născut în această lume dar totuși mi-e frica de moarte și nu vreau să mor.
De ce a trebuit să mă nasc?De ce oare?Există vreun răspuns plauzibil ?Eu nu am ales la naștere daca sa mă nasc sau nu .Atunci de ce m-am mai născut?Acum trebuie să și mor.
Totuși asta e cel mai mare regret al meu.De ce nmsa ne naștem?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2021, 02:16:55
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit

Că sa am schizofrenie și alte probleme de sănătate fizice toată viața?De când mă știu merg pe la doctori.Nu cunosc noțiunea de a fi cu adevărat fericit și oricum cu schizofrenia gata Dumnezeu "mi-a tăiat ambele aripi".Asta e adevărul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2021, 09:31:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa îmi răspundă și mie cineva la această întrebare:De ce a trebuit că eu sa ma nasc?
Și de ce crezi că noi am știi răspunsul la întrebare ?

Am citit recent ce spunea un preot Ioan Istrati că s-a dus la o bătrânică să-i ducă câte ceva de ale gurii, (tobă,cârnați, caltaboși,cozonac etc ) și când a deschis frigiderul era gol ca Adam înainte de căderea din Rai ca să-l parafrazez.
Respectiva bătrânică se bucura că venise o fiică să-i aducă niște picioare/oase de porc că a făcut o ciorbiță cu alea, deși eu am văzut că oasele alea din comerț nu prea au carne pe ele le-am cumpărat și eu din greșeală, deci procentul de carne din ciorba aia era infim.

Așadar există oameni care trăiesc mult mai greu decât tine, dar folosesc condițiile defavorabile ca să se sfințească.

Părerea mea e că tu ți-ai distrus calitatea vieții când te-ai lăsat de sport și ai început să te îngrași, prin îngrășare ți-ai creat singur probleme noi de sănătate, ți-ai băgat niște palpitații și anxietăți suplimentare pe care le are omul gras, cel mai bine ar fi să faci și tu niște mișcare și să-ți iei o mică dietă și ai fi o idee mai mulțumit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2021, 13:21:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa îmi răspundă și mie cineva la această întrebare:De ce a trebuit că eu sa ma nasc?Deseori mă întreb asta și regret faptul că m-am născut în această lume dar totuși mi-e frica de moarte și nu vreau să mor.
De ce a trebuit să mă nasc?De ce oare?Există vreun răspuns plauzibil ?Eu nu am ales la naștere daca sa mă nasc sau nu .Atunci de ce m-am mai născut?Acum trebuie să și mor.
Totuși asta e cel mai mare regret al meu.De ce nmsa ne naștem?
Si daca prin crucea asta grea a ta o sa traiesti vesnic?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2021, 10:38:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tigere, iti dau si eu un sfat, pentru ca vii pe forum si arunci tot felul de mesaje.

Contacteaza pe cineva de pe forum, care ti s-a parut mai ok in posturi si discuta personal cu el.

Tu nu esti de discutat pe forum, tu esti de discutat fata catre fata.

Trimite-i cuiva telefonul tau si discuta cu cineva.

Ai nevoie sa discuti cu cineva si sa te sfatuiasca mai bine. Ai nevoie de cineva sa te sprijineasca in treaba asta.


Ori un duhovnic bun, ori un medic bun. Mesajele tale continue arata ca ai nevoie sa discuti cu cineva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2021, 15:54:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa îmi răspundă și mie cineva la această întrebare:De ce a trebuit că eu sa ma nasc?Deseori mă întreb asta și regret faptul că m-am născut în această lume dar totuși mi-e frica de moarte și nu vreau să mor.
De ce a trebuit să mă nasc?De ce oare?Există vreun răspuns plauzibil ?Eu nu am ales la naștere daca sa mă nasc sau nu .Atunci de ce m-am mai născut?Acum trebuie să și mor.
Totuși asta e cel mai mare regret al meu.De ce nmsa ne naștem?

Că sa am schizofrenie și alte probleme de sănătate fizice toată viața?De când mă știu merg pe la doctori.Nu cunosc noțiunea de a fi cu adevărat fericit și oricum cu schizofrenia gata Dumnezeu "mi-a tăiat ambele aripi".Asta e adevărul.
Nu Dumnezeu te-a etichetat cu schizofrenie (dementa) ”incurabila” ci lumea si medicii lumii.

Io ti-am zis ca nu esti schizofrenic ci un baiat foarte destept si cuminte care scrie frumos si corect romaneste si gandeste sincer.

Lumea prin medicii lui antihrist ii eticheteaza pe toti ca nebuni si schizofrenici, pe cei ce cred in Dumnezeu si vad sau aud ingeri sau sfinti in icoane si care vor sa se rupa de lume ca sa urmeze lui Dumnezeu. Ii face nebuni si handicapati si puturosi dispretuindu-i, hulindu-i si prigonindu-i, chiar omorandu-i.

Daca tu alegi sa crezi in eticheta-diagnosticul tau ca un fraier in loc sa lupti sa crezi adevarului, ce sa-ti fac io? Te lasi fraierit si tzepuit de baietii ”destepti” care au pus mmana pe sanatatea mentala si o impart ei la fraieri dupa cartile lor scrise pe baza experientelor pe oamenii pacatosi ca pe cobai carora le-a facut media pacatelor si a zis ca asa e o viata lumeasca normala.

Ce ar trebui sa faci?

Pai e simplu, ar trebui sa discuti cu duhovnici, cu intelepti, cu preoti, cu apropiati, cu cineva care chiar te iubeste si tine la tine si te indruma pe Calea cea buna care duce in Cer si pana atunci face din tine un ostas, un strajer, un luptator serios care lucreaza binele pentru pentru altii si pentru el insusi atat de putin cat i se inclina inima in mod liber si un pic silita si scoasa de la rele.

Orice rautate iese din om prin rugaciune si post (roaga-te sa poti posti), pocainta si apoi lucrarea cea buna a harniciei din Har sau ascultare. Deci nu mai crede in etichetele bolilor tale si incearca sa mergi pe Cale si asta va fi rostul vietii tale: urmarea sfintilor si dreptilor.

Citat:
De ce a trebuit că eu sa ma nasc?
Pai prin nasterea ta si ducerea la bun sfarsit a insarcinarii ai adus fericire iubirii dintre parintii tai. Venind pe lume ai facut bine dar crescand lumea ti-a facut rau si implicit iubirii parintilor tai. Nu esti tu vinovat ca lumea te-a etichetat si te-a drogat preschimbandu-te in leguma pacatoasa si ingrasata peste masura. Dar ai putea nu doar sa te plangi de situatia ta ci sa incerci si sa ti-o schimbi in bine dupa sfat divin, ai putea de exemplu sa te rogi cu rugaciuni simple pomenind pe Iisus pentru ajutor, prietenul bolnavilor si pacatosilor si a tuturor deznadajduitilor si rugandu-te sa lepezi lumea si toate grijile lumii care te stresseaza ca nu esti si tu (fraierul) o oaie pamanteasca de nadejde a lumii asa cum se lauda toti ”sanatosii” ei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.12.2021 at 16:07:03.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2022, 11:53:54
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

https://doxologia.ro/puncte-de-veder...orii-teodiceei
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2022, 21:17:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau sa îmi răspundă și mie cineva la această întrebare:De ce a trebuit că eu sa ma nasc?Deseori mă întreb asta și regret faptul că m-am născut în această lume dar totuși mi-e frica de moarte și nu vreau să mor.
De ce a trebuit să mă nasc?De ce oare?Există vreun răspuns plauzibil ?Eu nu am ales la naștere daca sa mă nasc sau nu .Atunci de ce m-am mai născut?Acum trebuie să și mor.
Totuși asta e cel mai mare regret al meu.De ce nmsa ne naștem?
Da, există un răspuns,sau mai degrabă este o carte alcătuită pe aceste sistem întrebare-raspuns.Iar ,dat fiind faptul că tu in general întrebări foarte profunde,ce necesita niște răspunsuri pe aceiași măsură,îți voi sugera o carte,respectiv câteva filme care să-ți mai aline din suferință.

Știu că voi fi criticat că promovez spiritismul pe acest forum,dar am fost eu criticat pentru altele mai grave:)

https://cupdf.com/document/kardecall...piritelor.html

Mai sus găsești linkul de unde poți descărca gratuit cartea.
Mai jos ai linkul unde poți vedea filmul,care tratează subiectele abordate de tine.

https://youtu.be/glCrMLzl0TM

Încearcă deocamdată și varianta aceasta poate te ajuta sa înțelegi lucrarea și planul divin universal,cât și planul Lui personal cu tine,și misiunea , rostul, lecțiile,cât și suferința.

Fie că harul și lumina lui Dumnezeu să te întărească,și să-ți aducă pace și liniște în sânul Lui .
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2022, 22:00:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tigeratlantic


Iti recomand: o cura de filmulete de youtube, sau din alea de tiktok.

Cand esti deprimat, tulburat, solutia la indemana este sa iesi din butoiul cu suparare.


Fa asta uitandu-te la filme vesele. Este o solutie temporara, dar merge.

Ii ajuta pe cei deprimati.

Evita sa intri si sa ramai in deprimare, lupta cu asta, si cauta sa iti mentii o stare mentala pozitiva.

Daca esti deprimat, atunci ia-ti pastila de youtube. Dupa un timp o sa incepi sa fii pe linia de plutire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare