Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2010, 11:22:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu de ce s-a infiripat ideea ca a avea mai multa grija fata de suflet, tine neaparat de o conduita speciala si spirituala, special construita, cand sufletul ne este strict legat de ceea ce facem in fiecare zi, cu ceea ce avem de-a face in fiecare zi.
Nu este nevoie de o reteta deosebita pentru a fi pregatiti si sufleteste pentru trecerea dincolo de fiinta, trebuie doar sa ne pese de ceea ce facem, de felul cum ii intelegem pe cei din jur, de o etica care trebuie sa ne situeze pe un plan superior omenesc, tocmai de aceia trebuie sa fie superior pentru ca se bazeaza pe ratiune. Este atat de complicat ?
Trebuie sa fim doar naturali si sa ne pese de noi insine si de ceilalti, eu nu vad pregatirea sufleteasca neparat ca pe o afundare in rugaciune si uscaciunea trupului de post, ci mai degraba ca pe o dimensiune ce tine de constiinta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.03.2010 at 11:43:29.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2010, 12:25:15
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu stiu de ce s-a infiripat ideea ca a avea mai multa grija fata de suflet, tine neaparat de o conduita speciala si spirituala, special construita, cand sufletul ne este strict legat de ceea ce facem in fiecare zi, cu ceea ce avem de-a face in fiecare zi.
Nu este nevoie de o reteta deosebita pentru a fi pregatiti si sufleteste pentru trecerea dincolo de fiinta, trebuie doar sa ne pese de ceea ce facem, de felul cum ii intelegem pe cei din jur, de o etica care trebuie sa ne situeze pe un plan superior omenesc, tocmai de aceia trebuie sa fie superior pentru ca se bazeaza pe ratiune. Este atat de complicat ?
Trebuie sa fim doar naturali si sa ne pese de noi insine si de ceilalti, eu nu vad pregatirea sufleteasca neparat ca pe o afundare in rugaciune si uscaciunea trupului de post, ci mai degraba ca pe o dimensiune ce tine de constiinta.
Pai da, insa faza e ca dincolo vom fi (oh, de-am fi) impreuna cu Ingerii si vom canta laude si va fi, cred, ceva in genul unei rugaciuni si comuniuni permanente.. si daca nu ne-am pregatit de aici nu stiu cum va fi. Iar etica, planul superior omenesc si ratiunea nu stiu cum se impaca cu smerenia aceea profunda, in care te golesti de sine si Il lasi pe Dumnezeu inauntru..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 17.03.2010 at 12:29:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2010, 12:35:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, ..." smerenia acea profunda in care te golesti de sine si IL lasi pe Dumnezeu inauntru...", tine tocmai de aceasta constiinta si rationament, tine tocmai de relatia dintre oameni, de ceea ce facem alaturi de ei si pentru ei, altfel nu ramane decat o teorie goala de sens si de crezamant.
Deci, rationamentul si constiinta nu se impaca cu smerenia si instinctul religios...ei, uite !, de-aia nu prea ma impac eu cu " credinciosia " asta fluturata a smerenie greu de definit.
Suntem fiinte superioare, tocmai de aceia, pe langa supravietuire si instinct, detinem si valori etice si spirituale.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.03.2010 at 12:48:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2010, 12:47:55
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, ..." smerenia acea profunda in care te golesti de sine si IL lasi pe Dumnezeu inauntru...", tine tocmai de aceasta constiinta si rationament, tine tocmai de relatia dintre oameni, de ceea ce facem alaturi de ei si pentru ei, altfel nu ramane decat o teorie goala de sens si de crezamant.
De acord, singurul motiv pentru care insist pe subiect e ca sa lamuresc daca am priceput eu bine ceea ce vrei sa spui:)
Din punctul meu de vedere, daca ai constiinta, nu poti fi constient de etica superioara care zace in tine. Cam in toate rugaciunile ne recunoastem nimicnicia, saracia de fapte bune, spunem ca am gresit mai mult decat cei de dinainte de lege si cei de dupa, recunoastem ca prin pacatele noastre am gresit mai mult decat necuvantatoarele si asa mai departe. Si, cel putin teoretic, asta in fiecare seara. Si nu cred ca noi, citind lucrurile alea, trebuie sa le interpretam la nivel simbolic. Cred ca fix ce citim, aia si e, si ca aceasta constiinta pe care o avem ne judeca aici si ne gaseste vinovati tocmai ca sa nu ne judece Dumnezeu dincolo.

Problema cu constiinta asta e ca, daca o ai, e mai greu sa fii satisfacut de tine, mereu o sa ai impresia ca nu ai pus inca inceput bun -- cum zicea si Sf. Serafim de Sarov, parca, venisera Ingerii sa-l insoteasca la Dumnezeu, inaintea mortii, si el spunea sa-l mai lase sa se pocaiasca, inca nici nu incepuse, si asta dupa o viata de sfintenie. Si ca mereu te va arata ca fiind dator lui Dumnezeu.

Si asta nu exclude deloc restul faptelor bune, ba chiar am impresia ca acele fapte bune vor decurge din aceasta stare a sufletului si din aceasta inima zdrobita si umilita. Pentru ca adevarul e ca putem face fapte bune si putem fi politicosi, putem spune cuvinte frumoase si numai din vanitate, si asta din proprie experienta o spun, nu din carti :D Si nu stiu ce valoare au acele interactiuni umane, adica ok, consecintele lor pot fi benefice asupra celorlalti, dar daca in mine e putregai si din putregai au izvorat, nu cred ca ma ajuta cu ceva.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 17.03.2010 at 12:50:21.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2010, 12:55:08
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
intr-una din zilele acestea mi-am facut programare la doctor pentru o ecografie la sin,dat fiind faptul ca simt de mult timp(7ani)o durere aproape permanenta localizata intr-o parte a sinului.in toto acest timp mi-a fost teama sa ma duc la doctor,tocmai pebntru a nu-mi da o veste f.rea,si anume legata de un eventual cancer.cam paradoxal,sa astept atata timp,avand in vedere faptul ca,cancerul este vindecabil descoperit in faza incipienta.paradoxal spun,pentru ca teama si asteptarea mea nu facea decat sa dea timp bolii ca sa evolueze.unde am vrut sa ajung pana la urma,la faptul ca atunci cand mi-am luat inima-n dinti si am hotarat sa merg la doctor m-am gandit si la ideea unei posibile vesti dezastruoase(stiind ca a trecut atata timp),si mai precis m-am gandit si la posibilitatea sa mai am putin de trait....ma rog,depindea de stadiul bolii.astfel m-am intrbat,cum as putea sa-mi traiesc viata,asteptandu-ma la un astfel de final,ce-as schimba in ea ????!!!!!sigur,moartea poate pandi oricand,si nimeni nu stie ceasul cand vine...,noi trebuie sa fim pregatiti cu "candela aprinsa"
daca dumnezeu ma va invrednicii de asa o mare minune as fi cel mai fericit. Sa sti ca mai ai putin timp de trait pt mine este o mare purtare de grija a lui dumnezeu. Sa-ti dea timp pt spovedanie pt sfanta impartasanie si cainta. Asta daca crezi in dumnezeu si privesti cu ochi duhovnicesti daca nu crezi in dumnezeu este o tragedie si un chin
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2010, 11:43:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait
As da atentia la maxim, ca sa evit pacatele. As cauta sa ma impartasesc cat de des posibil. As incerca sa inmultesc talantii macar si in al unspelea ceas.

Sanatate!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2010, 12:27:59
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Eu m-as retrage intr-o manastire, asteptandu-mi in liniste si rugciune iminentul sfarsit.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.10.2010, 20:12:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Cred ca in fiecare clipa trebuie sa ne incerce astfel de meditatii. De la o varsta chiar incepe numaratoarea inversa...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.10.2010, 20:38:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

As trai la fel ca acum. Daca Dumnezeu vrea sa ma ia acasa inseamna ca ma considera pregatita. Iar daca nu sunt, oricum nu sta in puterea mea sa ma curatesc, ci tot El va face si aceasta in timp util. Dar as avea pace.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.10.2010, 20:52:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cred ca in fiecare clipa trebuie sa ne incerce astfel de meditatii. De la o varsta chiar incepe numaratoarea inversa...
Sti , Rodica draga ce mi se intampla tot mai des de cand am reusit sa recuperez marile restante in ale credintei ? Mai toate mi se par , aici nimicuri si fara sens pana la urma ! Mai clar , mai nimic nu prea ma mai incanta , din cele ce odat imi dadeau bucurii , nici banii , nici achizitionarea unui obiect , nici ziua de salariu , nici frumusetile cotidiene , caci realizez ca toate sunt ca un simplu vis , si atat . Ce-i nou si minunat astazi , maine e demodat si dat uitarii ! Incredibil cat de "copii" suntem , ca sa nu spun altfel , ne bucuram ca trece ziua de munca , ne bucuram ca vine sfarsitul saptamanii , ne bucuram ca vine iar concediul , ne bucuram ca vine ziua noastra de nastere , ne bucuram ca vine sfarsitul anului , ne bucuram ca am devenit parinti , bunici , si pana la urma pensionari , ca de , asta ne dorim cu totii , dar vai noua , ca de fapt ne bucuram ca totul s-a sfarsit atat si atat de repede . . . totul ! ! ! Dar pana la urma cu ce ramanem ? Cu o singura speranta : a vietii vesnice si a iertarii noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Daca aveti copii..... zack Generalitati 10 23.06.2011 15:05:20
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08