Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.05.2012, 11:29:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar ce parere aveti de Finlanda, stat in are religia musulmana s-ar putea ca in viitor sa fie dominanta?
Ce parere pot sa am? Nu pot blama pakistanezii, somalezii sau irakienii pentru ca, impinsi de nevoi, aleg in numar mare sa emigreze in Finlanda, in speranta unui trai mai bun, o viata noua, asa cum nu-i pot condamna nici pe romanii care aleg sa emigreze. Finlanda e una din tarile europene cu un nivel de trai foarte ridicat. Indiferent ca sunt majoritari sau minoritari, musulmanii au aceeasi datorie ca si ceilalti, de a contribui la mersul bun al societatii, integrandu-se. Intr-o tara unde lucrurile „se misca” bine, chiar foarte bine, nu vad de ce s-ar schimba ceva sau de ce ar dori cineva sa schimbe ceva, doar pentru ca cultul religios majoritar devine altul. Daca oamenii nu se integreaza, pot aparea probleme. Noi vorbim acum doar ipotetic, doar in Finlanda imigrantii (rezidentii) sunt sub 2% din populatie, iar finlandezi musulmani nu prea cred ca sunt, n-am auzit, ei au o traditie luterana.

Potrivit sondajului, comandat de publicația Helsingin Sanomat, dintre toate minoritățile, finlandezii au cele mai multe resentimente față de rromi, somalezi și musulmani, relatează Mediafax. Astfel, 37 % dintre finlandezi au o părere negativă în legătură cu rromii. Această atitudine poate fi explicată parțial prin faptul că rromii din Finlanda sunt asimilați cu cerșetorii rromi veniți din România, afirmă Magdalena Jaakkola de la Universitatea din Helsinki. Finlandezii au fost întrebați în legătură cu atitudinea pe care o au față de 17 naționalități sau minorități. Dintre acestea, 13 au primit păreri pozitive din partea majorității populației. 35% dintre finlandezi cred că islamul este o amenințare pentru valorile occidentale și pentru democrație.
sursa:http://www.rtv.net/rasismul-asupra-t...anda_3393.html

Nu stiu ce fac unii somalezi si alti emigranti proveniti din tari musulmane, insa daca au un comportament asemanator rromilor de le noi plecati peste hotare, se poate intelege resentimentul finlandezilor.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 12:20:59.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.05.2012, 12:41:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Intr-o tara unde lucrurile „se misca” bine, chiar foarte bine, nu vad de ce s-ar schimba ceva sau de ce ar dori cineva sa schimbe ceva, doar pentru ca cultul religios majoritar devine altul. Daca oamenii nu se integreaza, pot aparea probleme. Noi vorbim acum doar ipotetic, doar in Finlanda imigrantii (rezidentii) sunt sub 2% din populatie, iar finlandezi musulmani nu prea cred ca sunt, n-am auzit, ei au o traditie luterana.
Problema in tarile din vestul Europei se pune prin prisma exploziei demografice a musulmanilor existenti, nu numai din imigratie sau convertiri. Si putem lua ca referinta ce s-a intamplat in tarile musulmane din orient. De exemplu Siria avea in 1971 6,6 miloane, iar azi sunt aproape 23 de milioane. La fel Irak, in 1971 aveau 9,7 milioane , iar acum au 32,7 milioane, putem sa punem la socoteala ca au avut si razboaie, masacre, etc. In 1956 Iran avea 19 milioane de locuitori, acum are aproape 89 de milioane.
Asta in timp ce populatia crestinilor din tarile din vest este in scadere, ca urmare a scaderii natalitatii si mai ales a renunatarii la crestinism in favoarea ateismului.
Legat de ce se poate schimba daca ajunge la putere o conducere musulmana, se poate sa nu se intample nimic, dar nu e o regula. Si in Iran a fost o conducere democratica, pana cand si-au amintit de islam si au introdus legea islamica. Exista posibilitatea intotdeauna ca unii sa-si aminteasca radacinile si traditiile stramosilor, mergand pana la extremism. Asta e valabil la toate popoarele, de exemplu unii englezi si-au amintit de religia celtilor, la noi de Zamolxe, etc.
Asta e ceva ipotetic, pana la urma nu se stie daca democratia e mai buna in orient, aduce cu ea si o gramada de lucruri negative (individualism, desfranare, etc.)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.05.2012, 12:59:07
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Nu stiu ce fac unii somalezi si alti emigranti proveniti din tari musulmane, insa daca au un comportament asemanator rromilor de le noi plecati peste hotare, se poate intelege resentimentul finlandezilor.
se intelege de ce, ei [finlandezii], fiind un popor foarte civilizat.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.05.2012, 13:11:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Musulmanii sunt in tara noastra de sute de ani, caci asta e si tara lor si sincer, nu tin minte sa fi avut vreodata un conflict semnificativ cu ei, nici macar unul minor, modelul de coabitare fiind unul pasnic. In Dobrogea, biserica si geamia stau una langa alta, pentru ca toleranta si deschiderea fata de „celalalt” merg impreuna. In aceste cateva secole, n-au fost tentative de islamizare a tesutului social, a mediului cultural, nu s-a produs nicio explozie demografica, nu s-a urmarit „colonizarea”, nu s-a facut prozelitism, ci turco-tatarii au cautat doar sa-si pastreze si cultive identitatea religioasa si culturala in cadrul propriului grup etnic, la fel cum au facut si ceilalti, respectand valorile celorlalti. De aceea mozaicul etnic dobrogean este unit in diversitatea lui.

Acuma, eu stau sa ma intreb: musulmanii din Romania n-au acelasi Coran ca si ceilalti din Orient? N-au aceeasi Traditie (Sunnah) dupa care se ghideaza, de sunt atat de pasnici , fara ganduri „razboinice” si de asimilare? N-au oare aceleasi datorii ca si ceilalti? Daca "Allah le cere sa omoare", sa inteleg ca ei nu-l asculta pe Allah/Dumnezeu? Islamul si islamismul nu sunt echivalente, iar tu, din pacate, nu faci diferenta intre ele. Islamul nu sta in citate din Coran manipulate arbitrar in scopul justificarii unor convingeri politice, cum face Islamismul, ci presupune o stradanie, o lupta continua (jihad) a omului in a-si alinia firea cu invatatura transmisa de Mahomed, readucand-o in armonie cu voia si lucrarea lui Dumnezeu.
In zilele de azi asa este in Dobrogea si in general asa a fost in Tarile Romane. Dar la noi comunitatea musulmana a fost in numar redus. Insa cu turci si tatarii au fost nenumarate conflicte si incercari de a cuceri tara.
Iar in alte parti sa ne amintim de genocidul facut de turci asupra grecilor si armenilor, dar asta in contextul secularizarii de la ei.
Cred ca am mai scris despre asta, in islam sunt doua jihaduri. Unul numit jihadul major se refera la lupta personala cu sinele. Jihadul minor se refera la relatia cu nemusulmanii si raspandirea islamului. Raspandirea se poate face atat pe cale pasnica, prin propovaduire, dar calea traditionala este prin sabie. Ca citatele despre ucideri sunt scoase din context nu prea este asa, sunt destul de clare. Daca stam sa ne gandim ca si crestini, nu ca musulmani, ce putea sa ii spuna ingerul cazut lui Mohamed?
Am gasit acum pe net un site al convertitilor la islam din Romania, ca de obicei convertitii sunt cei mai activi, doresc sa raspandeasca islamismul in Romania: http://www.arci.ro/despre-noi/proiecte/
La sfarsit vreau sa subliniez ca nu am resentimente fata de musulmani, chiar apreciez ravna lor pentru rugaciune si urmarea unor reguli de moralitate. Si sunt unele persoane din Turcia pe care le simpatizez.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.05.2012, 14:53:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am gasit acum pe net un site al convertitilor la islam din Romania, ca de obicei convertitii sunt cei mai activi, doresc sa raspandeasca islamismul in Romania: http://www.arci.ro/despre-noi/proiecte/
.
Hai mai Catalin, acolo scrie:
Dorim sa organizam discutii cu cati mai multi romani, cu principala tema MUSULMAN NU ESTE EGAL CU TERORIST.
Vrem sa vizitam fiecare musulman roman pentru al ajuta sa explice si sa arate familiei lui, adevarul despre Islam. Cu voia lui Dumnezeu, speram sa primeasca cat mai multi Islamul in sufletele lor, sau cel putin sa inteleaga ca nu suntem dusmani. Este normal si firesc si consideram de datoria noastra sa facem toate acestea. Musulmanii romani cunosc acest popor, suntem parte din acest popor si cunosc religia crestina si putem sa facem aceasta abordare mult mai usor ca oricine. Avand in vedere informatiile gresite sau chiar rauvoitoare din mass media, din ultimii 20 de ani, despre Islam si musulmani, este mai usor sa fie ascultati musulmanii romani de catre nemusulmani. Avem in lucru inca multe videoclipuri si mult material tiparit pentru a prezenta romanilor nemusulmani, maretia si perfectiunea Islamului, cu voia lui Dumnezeu o sa reusim.

Neoprotestantii fac campanii de prozelitism,sub masca evanghelizarii, de ce n-ar face si ei una de islamizare? :) Cred insa ca in primul rand vor sa fie una de constientizare, adica ceea ce spuneam eu anterior, sa faca cunoscuta diferenta dintre Islamism si Islam, pe care multi romani nu o percep. Islamismul e o ideologie politica, (fals) fundamentata pe Coran, pentru a avea legitimitate. Raspandirea imp.Otoman n-are legatura cu adevarata lor credinta, asa cum nu putem spune ca imperiul britanic a colonizat alte tari in numele "credintei". Spuneam anterior ca in Dobrogea, biserica si geamia stau de sute de ani una langa alta, fara ca aproapele musulman turc sa fi fost privit vreodata ca un "jihadist" sau "terorist" . Termenii astia au devenit in ultimii ani exclusiv rezervati pentru unii din exterior, pe fondul evenimentelor succedate. Iar daca musulmanii de la noi, cu care coabitam de sute de ani, n-au facut si nu fac tampenii in “numele religiei”, inseamna ca problema nu e religia in sine, ci prostia omeneasca,slaba educatie religioasa, ce permite manipularea unora in scopul justificarii revendicarilor de natura politica, sociala etc.

p.s
Citat:
pentru a prezenta romanilor nemusulmani, maretia si perfectiunea Islamului
la musulmani , Allah are concurenta serioasa, doar totu-i maret si perfect, Islamul e perfect, Mahomed e cel mai desavrasit, cel mai nobil...

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 16:09:30.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2012, 19:32:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Neoprotestantii fac campanii de prozelitism,sub masca evanghelizarii, de ce n-ar face si ei una de islamizare? :) Cred insa ca in primul rand vor sa fie una de constientizare, adica ceea ce spuneam eu anterior, sa faca cunoscuta diferenta dintre Islamism si Islam, pe care multi romani nu o percep. Islamismul e o ideologie politica, (fals) fundamentata pe Coran, pentru a avea legitimitate. Raspandirea imp.Otoman n-are legatura cu adevarata lor credinta, asa cum nu putem spune ca imperiul britanic a colonizat alte tari in numele "credintei". Spuneam anterior ca in Dobrogea, biserica si geamia stau de sute de ani una langa alta, fara ca aproapele musulman turc sa fi fost privit vreodata ca un "jihadist" sau "terorist" . Termenii astia au devenit in ultimii ani exclusiv rezervati pentru unii din exterior, pe fondul evenimentelor succedate. Iar daca musulmanii de la noi, cu care coabitam de sute de ani, n-au facut si nu fac tampenii in “numele religiei”, inseamna ca problema nu e religia in sine, ci prostia omeneasca,slaba educatie religioasa, ce permite manipularea unora in scopul justificarii revendicarilor de natura politica, sociala etc.
Eu aratam prin acel link ca vor sa raspandeasca islamismul pasnic, nu ca vor sa fie teroristi. Nu ma refeream la terorism, spuneam doar ca in dogma lor au si razboiul sfant prin sabie. Dar nici terorismul nu se poate spune ca e impotriva religiei lor, din moment ce au in Coran indemnuri de a ucide.
Ei pot alege un jihad pasnic, dar cine alege jihadul prin sabie e la fel de bun, e incurajat de religia lor. Ar insemna sa spunem ca noi cunoastem mai bine decat ei ce spune credinta lor. Iata ce spun chiar ei:
"Există mai multe forme de jihad, dar cele mai importante sunt jihad-ul al-nafs (jihad împotriva propriului sine), jihad-ul bil-lisan (jihad-ul prin cuvânt), jihad-ul bil yad (jihadul prin acțiune), și Jihad-ul bis saif (jihad-ul prin folosirea sabiei)."
Asadar jihadul prin sabie e unul din ele, la fel de bun ca celelalte. Cat despre convertiri, ortodocsii stiu pe propria piele, multi din musulmanii de azi sunt fosti ortodocsi convertiti apoi la islamism dupa ce tarile lor au fost cucerite. Tot adevarat e ca multi au fost de fapt monofiziti, ortodocsii nu s-au convertit in Grecia, Bulgaria, Serbia. Dar populatia din Turcia era ortodoxa, la fel egiptenii, sirienii. Albanezii erau ortodocsi, acum 80% din ei sunt musulmani, bosniacii muslmani sunt si ei convertiti (am citit ca erau bogumili). Armenii erau intrebati inainte daca vor sa se converteasca la islam, cine refuza era omorat (si asta acum mai putin de 100 de ani).
Chiar acum cateva zile conducatorul religios din Arabia Saudita a spus ca trebuie distruse toate bisericile crestine din peninsula Araba (nu e vorba de un lider oarecare, ci de conducatorul islamului de acolo, muftiul). http://ioan8.wordpress.com/2012/03/2...ninsula-araba/
In schimb cu musulmanii din Romania nu avem cum sa nu ne intelegem, ba chiar turcii au o simpatie pentru romani si datorita lui Hagi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.05.2012, 20:55:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar acum cateva zile conducatorul religios din Arabia Saudita a spus ca trebuie distruse toate bisericile crestine din peninsula Araba (nu e vorba de un lider oarecare, ci de conducatorul islamului de acolo, muftiul).

crazy saudi :) In Arabia Saudita nu sunt biserici crestine, pentru ca intoleranta fata de alte religii decat cea musulmana e absoluta, as spune ca au chiar o ura impotriva Crestinismului daca au interzis pana si purtarea unui lantisor cu crucifix in public; intra in "fibrilatie" seicii sauditi de vad o cruce.


In schimb, Emiratele Arabe Unite sunt o adevarata oaza de pace si prosperitate, iar atitudinea lor fata de nemusulmani e una toleranta, mai ales ca sunt foarte multi straini care lucreaza acolo. Chiar am vrut sa postez pe topicul cu arhitectura lacaselor de cult imagini cu prima biserica ortodoxa din E.A.U, (de fapt centrul cultural) ridicata de B.O.Rusa. Le postez aici:

Biserica ortodoxa "Sf. Apostol Filip" si centrul cultural, din Sharjak, Emiratele Arabe Unite
(cica sunt 200.000 de rusi in Sharjak!)










In Abu Dhabi gasesti o adevarata babilonie :) Decat sa aiba dispersate lacase de cult, au facut un complex mare religios, Saint Andrew, unde gasesti biserici protestante, evanghelice, catolice, crestine-indiene, sikite, hinduse, fiecare cu spatiul lor.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 21:11:00.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.05.2012, 14:13:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
crazy saudi :) In Arabia Saudita nu sunt biserici crestine, pentru ca intoleranta fata de alte religii decat cea musulmana e absoluta, as spune ca au chiar o ura impotriva Crestinismului daca au interzis pana si purtarea unui lantisor cu crucifix in public; intra in "fibrilatie" seicii sauditi de vad o cruce.
Se mentioneaza in articol, el se refera la celelalte tari din Peninsula Arabica, pe ai lor i-au rezolvat.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.05.2012, 15:09:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se mentioneaza in articol, el se refera la celelalte tari din Peninsula Arabica, pe ai lor i-au rezolvat.
Muftiul se baga unde nu-i fierbe oala, daca emite decrete religioase privind situatia din alte tari, ce au propria lor conducere religioasa, capabila sa-si formuleze propriile decrete. Ne da si o lectie de perversitate: intoleranta absoluta la el in tara, in schimb profita de toleranta celorlalti, sponsorizand din greu infintarea de moschei , centre islamice si diverse ONG-uri peste tot in afara peninsulei arabe. Nu cred ca exista cuvantul "reciprocitate" in dictionarul lui :)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.07.2012, 10:51:12
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Ce bleu frumos au acoperisurile acelor moschei !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 18:14:41
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Un ghid al armatei SUA incadreaza crestinii ca potentiali teroristi tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 09.03.2009 19:01:35
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19