Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.09.2013, 12:30:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Romania pe primul loc la avorturi in Uniune

In prezent Romania se clasaeaza pe primul loc la avorturi in Uniunea Europeana,la fiecare 1000 de copii nascuti vii aprox 500 sunt avortati.Este o medie dubla fata de media celorlalta tari din Uniune.Fara comentarii in raport de acest procent demn de Irod.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.12.2013, 22:09:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De cand a disparut OTV-ul, ce sansa credeati ca mai avea tara asta sa supravietuiasca ? Noroc cu manelele ca ne mai tin in viata.
Poate ar trebui sa ne schimbam optica despre tara noastra...

Poporul roman a fost un popor pe care Regina Maria l-a iubit mai mult chiar decât pe al ei, despre acesta ea scriind in jurnal:

"Tarii mele si Poporului meu, când veți ceti aceste slove, Poporul meu, eu voi fi trecut pragul Tăcerii veșnice, care rămâne pentru noi o mare taina. Si totuși, din marea dragoste ce ți-am purtat-o, as dori ca vocea mea sa te mai ajungă încă odată, chiar de dincolo de liniștea mormântului. Abia împlinisem 17 ani, când am venit la tine; eram tânără si nestiutoare, insa foarte mandra de tara mea de bastina, si am imbratisat o noua nationalitate, m-am straduit sa devin o buna Romanca. (...) Nimeni nu e judecat pe drept cat traieste: abia dupa moarte este pomenit sau dat uitarii. Poate de mine va veti aminti deoarece v-am iubit cu toata puterea inimei mele si dragostea mea a fost puternica, plina de avant: mai tarziu a devenit rabdatoare, foarte rabdatoare. (...) Te binecuvantez, iubita Romanie, tara bucuriilor si durerilor mele, frumoasa tara, care ai trait in inima mea si ale carei carari le-am cunoscut toate. Frumoasa tara pe care am vazut-o intregita, a carei soarta mi-a fost ingaduit sa o vad implinita. Fii tu vesnic imbelsugata, fii tu mare si plina de cinste, sa stai vesnic falnica printre natiuni, sa fii cinstita, iubita si priceputa."

Cred ca ar trebui sa deschidem ochii mai bine, ca sa vedem valorile Romaniei. Romania va supravietui. Nu putem afirma acelasi lucru despre romanii, care o dispretuiesc.

Last edited by Miha-anca; 15.12.2013 at 22:11:17.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 15.12.2013, 22:21:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ingrozitor!!!

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In prezent Romania se clasaeaza pe primul loc la avorturi in Uniunea Europeana,la fiecare 1000 de copii nascuti vii aprox 500 sunt avortati.Este o medie dubla fata de media celorlalta tari din Uniune.Fara comentarii in raport de acest procent demn de Irod.
Cita obraznicie pe fiintele astea, care dupa ce traiasc ca niste vite, doar sclavele placerii, mai isi si omoara copiii. Vor drepturi, "egalitate de sanse"?! Poate niste lovituri cu lanturi grele peste uterele-cimitir!
Feminitatea contemporana = produsul dintre animalitatea decazuta si posesia demonica in forma cea mai criptica si periculoasa.
Intre femela umana occidentaloida (femei sunt mamele, femei sunt israeliencele, cecenele sau uigurele care iau arma in mina sa isi apere tara, etc.) si porcii posedati din Gadareni, nici o deosebire reala. Obraznicele, vor sa fie "protejate", "intelese"... De ce ? Doar fiindca corpurile lor banale trezesc unora mai slabi dintre noi patimi, care duc la atasamente aiurea?! Ca sa spunem lucrurilor pe nume, fara corectitudine politica si alte alea: nici macar incubatoare ambulante nu mai sunt. Si-au tradat misiunea, deci sunt niste rebuturi umane.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 23.01.2014, 12:15:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am primit un mesaj frumos si fiindca mi-a placut, vreau sa il pun si altora la dispozitie.
Se numeste:
Cum sta treaba in Romania

Avem patru personaje foarte cunoscute: Fiecare, Cineva, Oricine si Nimeni. Trebuia efectuata o munca oarecare si au rugat pe Fiecare sa ia parte. Fiecare era convins ca Cineva se va ocupa, Oricine ar fi putut s-o faca, dar Nimeni nu a facut-o. Sesizand acest lucru, Cineva se supara, pentru ca responsabilitatea revenea la Fiecare, Fiecare credea ca Oricine ar putea s-o faca, dar Nimeni nu-si dadea seama ca Fiecare se sustragea. La sfarsit, Fiecare critica pe Cineva, in timp ce Nimeni nu facuse ceea ce Oricine ar fi putut sa faca!

Parerea mea este ca Cineva trebuie schimbat din functie, Fiecare sa fie constient ca Nimeni nu a avut niciodata pretentia ca ar fi perfect, si Oricine sa reflecte indelung si sa se limiteze la: EU - PE MINE MĂ !...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 21.03.2014, 00:09:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

25.000.000 de avorturi sau poporul care a avortat un popor




Câte avorturi s-au făcut în cei 25 de ani de la “revoluție”? Câte avorturi s-au făcut în ultimii 50 de ani? Ei bine, mult mai multe decât cei în viață. Începând cu 1958 și până în prezent s-au făcut aproape 25.000.000 de avorturi. Oameni buni, 25 de milioane de avorturi. Vorbim de întreruperi voluntare de sarcină, nu de copii morți la naștere, copii bolnavi sau de alte situații nedorite, ci de AVORTURI VOLUNTARE. Doamnelor, de ce ați făcut asta? Ați avortat un POPOR ÎNTREG! Celălalt popor, cel nenăscut!


Oameni buni, în acest moment ar fi trebuit să fim cel puțin 36.000.000 sau chiar 40.000.000, însă degenerarea care a lovit acest popor, pecum un Tsunami ne-a adus în această stare jalnică. Nu doresc să intru în discuții de natură religioasă, însă un copil care vine pe lume înseamnă un proces cosmic, dar și unul fizic.
Un suflet coboară pe pământ pentru a-și împlini destinul și a-și trăi experiențele. Pe de altă parte, în trupul mamei se formează un zigot, apoi un embrion, un fetus, o ființă umană fără a insista prea mult asupra aspectelor spirituale, mai spun doar că acel suflet vine să se unească cu embrionul din pântecele mamei, pe care îl va “imbiba” cu esența sa.


De acum, fie și numai în plan fizic, se petrec procese absolut spectaculoase pe care le cunoaștem cu toții. Se formează miliarde de legături neuronaleavort zilnic, miliarde de neuroni și axoni, iar toate organele și sistemele încep să capete contur.


Mânuțe, ochi, piciorușe, toate încep să capete formă. Inima începe să bată, iar sângele să circule prin vene. În acest moment intervine de obicei avortul, curmând o viață, în numele motivațiilor economice. Dacă am omorî pe cineva, pe motiv că aveam nevoie de bani, cu siguranță am intra la închisoare sau măcar am considera că nu e bine. Atunci de ce nu vi se pare la fel de ridicolă suprimarea unei vieți din aceste motive economice?
Absolut nimic nu justifică moartea. “Ce să îi ofer?”, “Nu vreau să crească fără tată”, “Ce să fac să îl chinui?” sunt întrebări retorice în spatele cărora se ascund majoritatea femeilor care avortează. Nimic mai fals. Așa cum tu, scumpă doamnă n-ai făcut nimic voluntar spre a zămisli acea viață – căci nu tu ai făcut calcule complicate, nu tu ai creat sistemul nervos sau cel respirator, rinichii sau ficatul fetusului – la fel de bine nu ai dreptul s-o suprimi.
În pântecele tău s-a petrecut o minune, pe care tu, manipulată de criminalii de peste ocean prin mass-media, ai suprimat-o. În numele banilor, a nivelului de trai și a altor aiureli care d.p.d.v cosmic nu au nici o relevanță, ai săvârșit o crimă.


NU te condamn și nu te judec scumpă doamnă, mai mult decât pe domnul care a fost lângă tine în momentul concepției. Responsabilitatea aparține amândorura în egală măsură, dar tu puteai opri măcelul din pântecele tău. Nu ai simțit nimic când viața a părăsit fetusul ce se pregătea să trăiască? N-ai plâns și n-ai suferit când ai văzut o mânuță ruptă aruncată în sacul steril? Se pare că nu din moment ce avem: 25.000.000 de avorturi în ultimii 50 de ani și 18.000.000 în ultimii 25.
România însă se sinucide prin avorturi. Acest popor vechi (poate cel mai vechi din Europa) n-a pierit în drumul său prin istorie, dar piere acum, manipulat de o mass-media cel puțin răuvoitoare dacă nu monstruoasă. Și la fel cum nașterea vine prin femeie, și pieirea vine prin ea.
De aceea mass-media manipulează femeia. E mai simplu și mai eficient. Ei i se spune și i se repetă că trebuie să fie independentă. Că trebuie să se ridice în fața bărbatului cu propriile opinii, iar dacă acestuia nu-i convine n-are decât să plece. E chiar încurajat să plece și să lase totul în urmă.


Nu se întreabă nimeni totuși cine crește copiii dacă femeia e la job. Statul, bunicii sau bona nu? căci așa e modern. Nu se întreabă nimeni cine are grijă de casă. Nu se întreabă nimeni cine are grijă de soț. Pentru că soțul dacă nu te găsește acasă se duce și el la altă “modernă” ca tine care nu mai trece prin propria casă decât seara.
Astfel, fiecare dintre noi – bărbați și femei – luăm masa mai mult cu colegul/colega de serviciu decât cu soțul/soția. Nu ne mai dorim unii pe alții într-o căsnicie, pentru că fiecare dintre noi are opțiuni multiple. Vă asigur că orice bărbat dorește o relație sexuală extraconjugală, în 3 zile o are. Și atunci cum să mai facem copii? Pentru ce, când e atât de simplu să faci sex oriunde, oricum și cu oricine?


Pentru a opri acest flagel al avorturilor, în primul rând femeia ar trebui să stea acasă. Să nască copii și să îi crească, să se ocupe de casă, de arte, literatură, de muzică și în general de cultură. Cultură pe care să o ofere copiilor ei. Așa am avea o națiune sănătoasă. Din păcate însă, ea a fost momită cu o viață socială iluzorie, care n-o împlinește. În termeni reali o femie e fericită în familie. Acolo ea își găsește împlinirea emoțională și fericirea, dar nu mai știe asta.


Bărbatul nu mai e bărbat și nu mai are ce să-i ofere. Lipsa de educație și de respect la adresa femeii, dar mai ales perceperea ei ca pe un cal de povară, a făcut din căsătorie un cerc vicios în care ambii speră să-și găsească fericirea în afară. Pseudo-cultura holywoodiană a reușit să pervertească valorile fundamentale ale omenirii. Au făcut-o pe femeie mândră că asudă pe șantier, iar pe bărbat bucuros că aia aduce bani în casă.
În aceste condiții avortul nu poate fi oprit. Și dacă la alte popoare iarna demografică are condiții obiective, la noi ele sunt de natură morală. Acest popor frumos, cu femei superbe și bărbați vrednici a ajuns cum nu se poate mai rău. În 50 de ani a avortat un alt popor.

Sursa:

http://luminapentrucandeladinsuflet....rtat-un-popor/
Reply With Quote
  #156  
Vechi 21.03.2014, 03:54:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Si barbatii?? nu sint de vina de avorturile astea? eu cred ca da.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 21.03.2014, 09:09:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu mai, barbatii n-au nici o treaba, ca doar nu ei avorteaza.
Toate se pun in carca femeii, ca doar femile conep copiii singure. Nu fratilor, voi nu va ganditi ca femeia poate face avortul ca altfel o araseste sotul/concubinul/orice ar fi el si ca femeia aia nu se poate intretine pe sine plus un copil. Nuuu, la voi automat, toate femeile cre fac avort sunt bagate in aceeasi oala. Da, sunt femei pentru cre avortul e practic metoda contraceptiva, dar sunt si cele de la polul opus care nu au incotro sau risca sa moara sau mai stiu eu ce. Nu, nu e o scuza, dar nici nu trebuie bagate in cceasi oala cu cele care fac avortul de..."fashion" sau mai tiu eu ce...

Biserica ar vrea ca in cuplu sa nu se foloseasca metode contraceptive, dar nu se gandeste ca poate oamenii nu-si permit sa creasca 5-6-7-8-9 copii si solutia nu e sa se infraneze DOAR pentru motivul asta; exista riscul ca, casnicia, sa se estrame din cauza asta. Sunt enorm de multe lucruri de luat in considerare cand vine vorba de subiectul cuplu, copii, infranare, avorturi; nu e totul asa simplu cum pare la prima vedere.

In opinia mea, total neortodoxa, femeile ar trebui sa invete sa se protejeze; in modul acesta, nu mai face avort. Din doua rele, macar sa il aleaga pe cel mai mic.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 21.03.2014, 22:27:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca in cazul femeilor care fac avort si barbati au o parte din vina! Daca tot se spune-si asa e normal- ca barbatul este capul familiei- atunci ar trebui sa fie si mai responsabil, mai lucid si sa-si pastreze "sangele rece" pentru a putea actiona mai bine in situatii limita si de criza!
Macar sa fie mai realist si sa stie exact ce-si doreste de la o femeie.

Si aici ar fi doua variante:

-pentru aceia care sunt singuri si nu au cunoscut sau nu cunosc inca o femeie pe care sa o iubeasca cu adevarat si vor numai distractie, atunci e bine de spus treburile astea foarte clar, si daca tot e barbat sa-si ia si masurile de contraceptie-incepand de la banalul prezervativ;

-in cazul in care intradevar au intentii serioase si au cunoscut o femeie pe care pe care o iubesc cu adevarat, atunci sa se si comporte ca atare-mai ales prin fapte (ca vorbe frumoase se pot spune foarte usor). Aici trebuie sa stai un timp impreuna, sa vezi cum te intelegi, sa treci prin anumite situatii ca sa vezi cum reactionezi, si inainte de a face un copil sa fii sigur ca sunt indeplinite doua conditii esentiale: in primul rand sa exista sentimente autentice intre cei doi, respect si sprijin neconditionat, pentru ca un copil sa creasca intr-un mediu potrivit, dar si -trebuie sa fim realisti- sa existe si conditiile materiale decente pentru cresterea si educarea copilului.

Oricum, sunt total impotriva avorturilor (este egal cu crima), dar pana esti sigur ca poti face un copil cu persoana potrivita sunt metode contraceptive.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 23.03.2014, 15:04:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Uite ma la ei..barbatii nu mai zic nimic nu aveti replica sau ce?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 23.03.2014, 18:29:07
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Romania va disparea motivele sunt multe, care mai care serios. As enumera cateva, casatorirea romancelor cu straini( 600.000), adica 600.000 de barbati romani nu au o sotie, ele casatorindu-se cu straini, e clar ca nu vor dorea sa se mute in Romania, sunt sanse putine.
Dezvoltarea sindromului protestant, ca sa am copii imi trebuiesc multi bani, iar pragul psihologic este de doi copii, de la 3 copii in sus creste natalitatea, intr-o familie ortodoxa practicanta adevarata, metodele contraceptive nu-i plac Domnului.
Pretentiile romanilor si romancelor la asi alege partenera si partenerului de viata, de la sa fie inalta si cu bani pana la sa fie cu o abordare frumoasa, de la sa fie inalta si slaba pana la sa fie o femeie de cariera si o mama buna, si tot asa refuzand trece timpul pe langa noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare