Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2005, 12:24:07
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
pot sa te informez,ca am stat in manastire,iar ceea ce am vazut acolo am fost dezgustat........incerci sa-mi pui pumnul in gura,ci ma si acuzi de niste lucruri,de care nu i cum sa le stii daca sunt adevarate sau false. eu doar am incercat sa ridic o problema reala cu care se confrunta Biserica noastra. credeam ca prin acest forum as putea sa-mi aflu si sa-mi indrept neputintele si nevoitele.va multumesc pt. intlegere. cat priveste,de ce ma semnez 'cu smerenie'===tocmai de aceea casa nu ma intelegeti gresit, si ca nestiinta mea sa nu provoace tulburare su fletelor voastre.
cu smerenie
andu
In primul rand ca nu poti sa acepti o evidenta! Si anume ca pacatul este omni-prezent!
Sincer imi pare foarte rau ca experienta manastirii a fost pentru tine atat de traumatizanta! Este foarte grav ca zelul nostru pentru Dumnezeu cunoaste astfel de caderi, de traume, rani grave (poate chiar cauzatoare de moarte!)Dumnezeu sa ne fereasca cu Pronia Lui! (Pentru ca inclusiv citarea aberanta din Sfanta Scriptura, ca de altfel tot ceea ce tin chiar de bine si de Dumnezeu, trebuie aplicat si luat cu intelepciune si "dreapta chibzuinta"; un Sfant Parinte dupa ce insira toate virtutile crestinesti, si toate bunatatile Duhului Lui Dumnezeu, si cele materiale si cele morale, spirituale, barbatia, discernamantul, curajul, credinta, nadejdea, chiar dragostea!!!:rolleyes::), concluziona totusi celmai important lucru in viata monahala si nu numai, ramane dreapta chibzuinta!)pentru ca iubirea este o prapastie de smerenie, si cine altul decat Mantuitorul Nostru Iisus Hristos, a Caruia este Slava, Cinstea si Inchinaciunea impreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh in vecii nesfarsiti, cine in afara de Iisus Hristos, are toata inaltimea si toata adancimea, in Duhul Sfant!

Si nu uita ca pacatul este omni-prezent, pentru ca ispita trebuie sa vina, dar.....Dumnezeu sa nu ne lase intr-u cadere!
Cat despre ceea ce spui tu ca "ti-am pus pumnul in gura"! O iau ca pe o afirmatie a faptului ca intr-adevar ceea ce ai trait, te-a afectat sufleteste, dar daca stau sa ma gandesc mai bine, aceasta rana poate sa ti-o fi provocat singur, prin ne-ascultare, pentru ca din cate cunosc eu pentru a putea pune inceput bun in viata monahala, ar trebui urmate cele trei sfaturi (e clar ca sunt profilactice! pentru ca-i mai usor sa previi decat sa vindeci!) sfatul ascultarii, sfatul curateniei, si sfatul saraciei de buna voie!
Si inca alte multe lucruri din-launtrul tau si din afara ta trebiue sa cunosti, si atunci vei intelege omni-prezenta pacatului, in-launtrul tau si in afara ta,
de-o-potriva, in viata monahala si in viata mireneasca!

Problema reala pe care o pui tu (si care nu este de loc absoluta, asa cum o vezi tu si vezi sa nu cazi in gnosticism in erezie, adica iar in pacat!) este ceea ce spuneam in alta parte, raul nu este principiu, nu exista, nu este creat, nu este Dumnezeu, nu este absolut, este asemenea unei rani, a fost facut(a) (chiar ti l-ai facut singur (raul)!), a produs rana, si pentru ca zilele omului de la Dumnezeu sunt tot cu ajutorul Lui al Proniei Duhului Sfant, vindecam rana (daca nu am fost in stare sa aplicam profilaxia, cu discernamant, rabdare, dreapta chibzuinta si intelepciune!), si desfiintam raul!
Totusi ma intreb care Parinte da pruncului sau daca nu-i intarcat, hrana tare???????:(:(:( Dar daca pruncul nu-i cu-minte, si nici cu luare-a-minte! Si veghea parintelui sau indeajunsa, atunci sa nadajduim in Pronia Lui Dumnezeu, cea a toate veghetoare!
Problema pe care o pui tu nu este a Bisericii altminteri nu stii ce-i aceea Biserica, si iarasi afirmi fiintialitatea raului, ceea ce este ca sa ma exprim delicat, un ne-adevar!
Am spus mai sus citand Scripturile si pe Sfantul Ioan Climax, ca dragostea este o prapastie de smerenie, si iarasi smerenia este o prapastie de dragoste, dar tu afirmi mai degraba o stare de ne-iubire judecandu-i pe ceilalti, pe cei din manastire in speta (de aceea am spus ca tu nu intelegi ce este aceea Biserica, al carei cap este Iisus Hristos, si despre Care tu afirmi ca are probleme (ca duhobortii!-adica luptatorii mpotriva Duhului Sfant, dar vezi ca Acela-I (Duhul Sfant) "Vistierul Bunatatilor si Datatorul de Viata!))!
Oare nu te-a iubit nimeni acolo, sau tu nu iubesti pe nimeni, si atunci cum poti sa-L iubesti pe Dumnezeu, si sa te invrednicesti de Viata Monahala, sau chiar de cea mireneasca??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(? ??

Si mai este ceva, VIATA MONAHALA este minunat de usoara si de frumoasa, si stii de ce? pentru ca gandesc eu, Il ai ca sef pe Dumnezeu, si atunci cu ajutorul Lui, al semenilor, savarsesti binele (si in viata monahala si in mirenie!)! Si ma intreb eu, cine nu isi doreste ca cele ce le face sa fie spre slujba si binele sau si al celorlalti, spre multumirea si slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, Tatal, Fiul si Sfantul Duh. si acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.
Din cauza tuturor acestora spui tu ca iti pun pumnul in gura? Vezi mai este o vorba, in Scriptura, o Spune Mantuitorul "faceti voua altora ceea ce vreti voi sa va faca voua altii!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.11.2005, 13:03:05
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

eu iti multumesc pt. ca in sfarsit primesc un raspuns ca de la un crestin,si problema care am ridicat-o eu nu se refera la capul nevazut al Bisericii ci la acle madulare care nu au o flexibilitate,astfel sa se apropie si de cei pacatosi mai mult(asa cum si eu sunt unul dintre ei):dozingoff:. eu unul am descoperit de curand acest forum si ma impresoineaza acele persoane,care raspund si la cele mai simple intrebari.pt. ca imi dau seama ca si eu ma aflu printre cei nestiutori..... si trebuie sa avem rabdare cu toti ,indiferent de sex religie,sau etnie. (cu rabdarea treci marea...).pt ca rabdarea si dragostea de aproape sunt virtuti care ne intaresc pe noi in aceste vremuri tulburi. incerc sa spun ca trebuie sa fim mai deschisi si mai rabdatori, adik sa ne iubim apropele,
cu smerenie
andu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.11.2005, 15:08:25
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
eu iti multumesc pt. ca in sfarsit primesc un raspuns ca de la un crestin,si problema care am ridicat-o eu nu se refera la capul nevazut al Bisericii ci la acle madulare care nu au o flexibilitate,astfel sa se apropie si de cei pacatosi mai mult(asa cum si eu sunt unul dintre ei):dozingoff:. eu unul am descoperit de curand acest forum si ma impresoineaza acele persoane,care raspund si la cele mai simple intrebari.pt. ca imi dau seama ca si eu ma aflu printre cei nestiutori..... si trebuie sa avem rabdare cu toti ,indiferent de sex religie,sau etnie. (cu rabdarea treci marea...).pt ca rabdarea si dragostea de aproape sunt virtuti care ne intaresc pe noi in aceste vremuri tulburi. incerc sa spun ca trebuie sa fim mai deschisi si mai rabdatori, adik sa ne iubim apropele,
cu smerenie
andu
Crestinesc mai ales a fost raspunsul care a amintit de Jertfa de pe Golghotha a Mantuitorului Iisus Hristos, aceasta este Adevarata si cea mai mare smerenie! Capul nevazut al Bisericii este de-o potriva vazut, si este Preotul, Arhiereul care savarseste Sfintele Taine in Biserica!
Ma intreb daca acele madulare despre care vorbesti nu cumva de fapt sunt doar in inchipuirea ta! Si ca de fapt ar trebui sa fim inflexibili, doar la invoirea cu raul si rautatea, chiar cu reaua-vointa, si intolerabili fata de rau si savarsirea sa, tocmai pentru ca acest lucru reprezinta profilaxia oricarei boli, mai cu seama a celor sufletesti!
Totusi, cum poti sa iti iubesti aproapele daca nu il iubesti pe Dumnezeu? Dumnezeu Care este Cel Ce iti face bine intotdeauna, Este izvorul binelui! Atunci daca nu-l iubesti pe Dumnezeu Care S-a jertfit pentru tine? pe cine poti iubi? iar daca tot Dumnezeu este cel care Ti-a dat viata si a carui vointa este deci ca tu sa traiesti, inseamna ca tu nu te iubesti nici pe tine insuti, si atunci????, cum vrei sa-ti iubesti tu aproapele????
Mai ales ca tot omul savarseste raul (este omeneste, diavoleste este a persista, a ramane in greseala!), cu voie sau fara de voie, cu cuvantul cu lucrul, cu fapta, cum se marturiseste in rugaciunile de iertare, deci te poate rani, si chiar atunci spui ca totusi continui sa iubesti???? persoana respectiva. Atunci pe Dumnezeu Care nu ti-a facut rau niciodata, si si-a dat viata pentru tine, te ocroteste, iti poarta de grija cum nu-l iubesti???. Atunci iubirea pe care o afirmi tu fata de oricare alta persoana este falsa, neadevarata, este iluzorie, inchipuita si satisface doar o stare de orgoliu, alimenteaza concupiscenta, pacatul! Pentru ca ceea exista in cealalta persoana, si in acelasi timp este cauza existentei acelei persoane (si aici se mai poate adauga........) este chipul Lui Dumnezeu, Dumnezeu pe care tu nu-l iubesti! Si asta se poate demonstra prin fapte! Si ma intreb iarasi atunci cum iubesti tu acea persoana despre care tu marturisesti ca este aproapele tau???? :DDoar visezi, sau iti inchipui!;)
Dumnezeu a fost,este si va fi in mijlocul pacatosilor, permanent, nu aceasta este problema, problema vine din faptul ca pacatosii iubesc mai mult pacatul (concupiscenta), decat pe Dumnezeu, si nu se apropie deloc, nici prin Duh, nici prin fapta de Dumnezeu, prin ceea ce fac cu stiinta si liber consimtit se departeaza permanent de El.

In speta forumului de fata, intr-adevar, cuvantul scris, si inca despre Dumnezeu invatatura Lui Dumnezeu, care este invatatura de credinta ortodoxa!, [u]nu ar trebui sa poarte amprenta sex-ului, ci doar cel mult a diferentei de gen (nuanta!), nici amprenta religiei (de fapt non religie, sau marturisirea stramba, new-age-ism, erezie), nici amprenta etniei (si din cate stiu eu si formulele oficiale atesta aceasta, in tara avem o singura alta etnie)! Sa aceasta pe masura posibilitatilor si capacitatii de exprimare a fiecaruia dintre noi, pentru ca si in formula userul alecsandru, userul andu, userul Abell, userul admin, sau a altor useri, ceea ce este persoana care foloseste userul (ex; userul alecsandru in speta de fata!), este exprimat de ceea scrie, (poate mai mult decat din ceea ce ti-ar spune cineva despre acea persoana) practic nu ai cum sa minti[/b]



P.S. La capitolul cu pumnul in gura din mesajele de mai sus, tin sa te anunt ca daca te referi la ceea ce i-am atras atentia mereu, mereu, mereu eu ex-userului copilutz, mai apoi userul Abell, cu citatele din Scriptura, tin sa-ti spun ca interpretarea Sfintei Scripturi in afara Bisericii de catre altcineva decat Preotul, este sursa ratacire si prilej de cadere in pacat, pentru ca preotul in Biserica este singura autoritate Care poate sa interpreteze Biblia in Duhul Sfant! Altfel, e ceva mai rau decat Tanacu!

P.S. Cand iti iubesti aproapele, il inveti cele bune si de folos! Si aceasta face parte dintre faptele pe care le poate savarsi sufletul! Nu ti-am pus si nu am pus niciodata nimanui pumnul in gura! Dar poate ca este bine uneori sa nu-l lasam pe celalalt daca ne este aproape sa se raneasca si pe el si pe altul cu propria manie,..... si mie userul admin si alexandrup, mi-a sters un mesaj pentru ca a considerat ca ceea ce am afirmat acolo, desi era drept, ar fi facut mai mult rau decat bine! Ori dreptatea trebuie si ea exprimata si dozata in asa fel incat sa isi atinga telul, acela de a face bine, nu de a distruge!

........ai dreptate si dragostea si rabdarea, cu masura si bine tintite, aplicate! Nu tratezi amigdalita cu inghetata, decat, doar un pic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2005, 13:05:40
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
si problema care am ridicat-o eu nu se refera la capul nevazut al Bisericii ci la acle madulare care nu au o flexibilitate
Da, chiar aici se potriveste citatul utilizatorului copilutz, devenit Abell, acela cu "Afara [color=red]vrajitorii........[/color], etc. (Era pus pe undeva aiurea, aici insa se potrivea, cred ca a fost sters!)luat din Scriptura, coincide prefect in cazul de fata cu pararile Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.11.2005, 23:09:17
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

mai ramane sa ma faci anticrist si ai rezolvat o problema:D:p... mistourile.... se fac cu totul in alta parte... sau asa credeam....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.11.2005, 13:47:25
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
mai ramane sa ma faci anticrist si ai rezolvat o problema:D:p... mistourile.... se fac cu totul in alta parte... sau asa credeam....
Eu nu am facut decat sa-ti raspund la problema pe care tu, ai pus-o in discutie............"madularele ne-flexibile al Bisericii", iti apartine citatul
asa-i?:D, tu ai scris asta!
Cat despre ceea ce afirmi mai departe, cred ca totusi forumul acesta nu-i tocmai locul unde sa te exprimi astfel, si nici locul unde sa faci astfel de afirmatii, mai ales ca nu faci sa comentezi decat tot ceea ce ai scris tu!
Asta este!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2005, 16:51:36
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de andu_81
pot sa te informez,ca am stat in manastire,iar ceea ce am vazut acolo am fost dezgustat........incerci sa-mi pui pumnul in gura,ci ma si acuzi de niste lucruri,de care nu i cum sa le stii daca sunt adevarate sau false. eu doar am incercat sa ridic o problema reala cu care se confrunta Biserica noastra. credeam ca prin acest forum as putea sa-mi aflu si sa-mi indrept neputintele si nevoitele.va multumesc pt. intlegere. cat priveste,de ce ma semnez 'cu smerenie'===tocmai de aceea casa nu ma intelegeti gresit, si ca nestiinta mea sa nu provoace tulburare su fletelor voastre.
cu smerenie
andu
In primul rand ca nu poti sa acepti o evidenta! Si anume ca pacatul este omni-prezent!
Sincer imi pare foarte rau ca experienta manastirii a fost pentru tine atat de traumatizanta! Este foarte grav ca zelul nostru pentru Dumnezeu cunoaste astfel de caderi, de traume, rani grave (poate chiar cauzatoare de moarte!)Dumnezeu sa ne fereasca cu Pronia Lui! (Pentru ca inclusiv citarea aberanta din Sfanta Scriptura, ca de altfel tot ceea ce tin chiar de bine si de Dumnezeu, trebuie aplicat si luat cu intelepciune si "dreapta chibzuinta"; un Sfant Parinte dupa ce insira toate virtutile crestinesti, si toate bunatatile Duhului Lui Dumnezeu, si cele materiale si cele morale, spirituale, barbatia, discernamantul, curajul, credinta, nadejdea, chiar dragostea!!!:rolleyes::), concluziona totusi celmai important lucru in viata monahala si nu numai, ramane dreapta chibzuinta!)pentru ca iubirea este o prapastie de smerenie, si cine altul decat Mantuitorul Nostru Iisus Hristos, a Caruia este Slava, Cinstea si Inchinaciunea impreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh in vecii nesfarsiti, cine in afara de Iisus Hristos, are toata inaltimea si toata adancimea, in Duhul Sfant!

Si nu uita ca pacatul este omni-prezent, pentru ca ispita trebuie sa vina, dar.....Dumnezeu sa nu ne lase intr-u cadere!
Cat despre ceea ce spui tu ca "ti-am pus pumnul in gura"! O iau ca pe o afirmatie a faptului ca intr-adevar ceea ce ai trait, te-a afectat sufleteste, dar daca stau sa ma gandesc mai bine, aceasta rana poate sa ti-o fi provocat singur, prin ne-ascultare, pentru ca din cate cunosc eu pentru a putea pune inceput bun in viata monahala, ar trebui urmate cele trei sfaturi (e clar ca sunt profilactice! pentru ca-i mai usor sa previi decat sa vindeci!) sfatul ascultarii, sfatul curateniei, si sfatul saraciei de buna voie!
Si inca alte multe lucruri din-launtrul tau si din afara ta trebiue sa cunosti, si atunci vei intelege omni-prezenta pacatului, in-launtrul tau si in afara ta,
de-o-potriva, in viata monahala si in viata mireneasca!

Problema reala pe care o pui tu (si care nu este de loc absoluta, asa cum o vezi tu si vezi sa nu cazi in gnosticism in erezie, adica iar in pacat!) este ceea ce spuneam in alta parte, raul nu este principiu, nu exista, nu este creat, nu este Dumnezeu, nu este absolut, este asemenea unei rani, a fost facut(a) (chiar ti l-ai facut singur (raul)!), a produs rana, si pentru ca zilele omului de la Dumnezeu sunt tot cu ajutorul Lui al Proniei Duhului Sfant, vindecam rana (daca nu am fost in stare sa aplicam profilaxia, cu discernamant, rabdare, dreapta chibzuinta si intelepciune!), si desfiintam raul!
Totusi ma intreb care Parinte da pruncului sau daca nu-i intarcat, hrana tare???????:(:(:( Dar daca pruncul nu-i cu-minte, si nici cu luare-a-minte! Si veghea parintelui sau indeajunsa, atunci sa nadajduim in Pronia Lui Dumnezeu, cea a toate veghetoare!
Problema pe care o pui tu nu este a Bisericii altminteri nu stii ce-i aceea Biserica, si iarasi afirmi fiintialitatea raului, ceea ce este ca sa ma exprim delicat, un ne-adevar!
Am spus mai sus citand Scripturile si pe Sfantul Ioan Climax, ca dragostea este o prapastie de smerenie, si iarasi smerenia este o prapastie de dragoste, dar tu afirmi mai degraba o stare de ne-iubire judecandu-i pe ceilalti, pe cei din manastire in speta (de aceea am spus ca tu nu intelegi ce este aceea Biserica, al carei cap este Iisus Hristos, si despre Care tu afirmi ca are probleme (ca duhobortii!-adica luptatorii mpotriva Duhului Sfant, dar vezi ca Acela-I (Duhul Sfant) "Vistierul Bunatatilor si Datatorul de Viata!))!
Oare nu te-a iubit nimeni acolo, sau tu nu iubesti pe nimeni, si atunci cum poti sa-L iubesti pe Dumnezeu, si sa te invrednicesti de Viata Monahala, sau chiar de cea mireneasca??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(? ??

Si mai este ceva, VIATA MONAHALA este minunat de usoara si de frumoasa, si stii de ce? pentru ca gandesc eu, Il ai ca sef pe Dumnezeu, si atunci cu ajutorul Lui, al semenilor, savarsesti binele (si in viata monahala si in mirenie!)! Si ma intreb eu, cine nu isi doreste ca cele ce le face sa fie spre slujba si binele sau si al celorlalti, spre multumirea si slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, Tatal, Fiul si Sfantul Duh. si acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.
Din cauza tuturor acestora spui tu ca iti pun pumnul in gura? Vezi mai este o vorba, in Scriptura, o Spune Mantuitorul "faceti voua altora ceea ce vreti voi sa va faca voua altii!"
alecsandru, ceea ce spui tu este adevarat. Nu numai pacatul este omni- prezent, ci si multa neputinta, mandrie, neiubire adevarata de Dumnezeu...si altele! Vorba Maicii Siluana, fiecare vine cu iadul sau, cu ranile lui nevindecate, unii se molipsesc mai rau, altii se vindeca...Sa stii ca e usor sa vorbesti despre aceste lucruri teoretic, dar cu totul altceva este sa fii tu insuti calugar, sa le traiesti.Asta spune Maica si asa este.[font=rosu]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2005, 15:29:49
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Nu numai pacatul este omni- prezent, ci si multa neputinta, mandrie, neiubire adevarata de Dumnezeu...si altele!
E pacatul cam omni-prezent ca-l face omul (cu diavolul in cardasie!), asa cum bine spui si tu, dar OMNI-POTENT SI LA FEL DE OMNI-PREZENT ESTE NUMAI UNUL DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.11.2005, 12:48:35
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

consider ca aceasta discutie trebuie sa aiba caracter constructiv.....iar nu sa creeze.....un prilej de cearta si pizma....intre noi....asa cum am mai mentionat,eu nu doresc decat sa aflu si sa imi lamuresc anumite....probleme teologice...si chiar sa le indreptam cu ajutorul vostru...al tuturor...fratilor in Hristos....cred ca am fost gresit inteles..si eu v-am perceputla fel..... si de aceia...nu imi doresc nimic altceva....decat sa raspundeti cu dragoste la toate problemele care se discuta...pe acest forum.....iar daca unii vi se par ...ca vor sa va ispitesca...raspundeti tot cu dragoste....ca aceasta este si dorinta Lui,adica alui Hristos.....,, ceea ce doriti sa va faca voua lumea ,faceti voi lor '
cu smerenie
andu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.11.2005, 13:35:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
consider ca aceasta discutie trebuie sa aiba caracter constructiv.....iar nu sa creeze.....un prilej de cearta si pizma....intre noi....eu nu doresc decat sa aflu si sa imi lamuresc anumite....probleme teologice...si chiar sa le indreptam cu ajutorul vostru...al tuturor...fratilor in Hristos....cred ca am fost gresit inteles..si eu v-am perceputla fel..... si de aceia...nu imi doresc nimic altceva....decat sa raspundeti cu dragoste la toate problemele care se discuta...pe acest forum.....iar daca unii vi se par ...ca vor sa va ispitesca...raspundeti tot cu dragoste....ca aceasta este si dorinta Lui,adica alui Hristos.....,, ceea ce doriti sa va faca voua lumea ,faceti voi lor '
cu smerenie
andu
andu, cred ca tu ar trebui, daca, ceri asta sa fii primul care sa dai dovada de asa ceva!
Sa fii exemplu! Alminteri falsa smerenie, sau iubirea care-i doar amor, sunt tare perisabile si nici nu tin nici nu duc, nicaieri!
Nu mai departe decat ieri, scriam pe acest forum ca una din caracteristicile
anti-hristului, este ca slujeste minciunii, neadevarului, in multe moduri!
Sa inceracam totusi nici sa mintim nici sa nu ne mintim! si astfel sa ne facem partasi unei anti-lucrari si nici-decum lucrare!

Deci, da exemplu!

P.S. Denumirea de utilizator pe care ti-ai luat-o, este de fapt una din optiunile de operare pe calculator in sistem word, si inseamna de fapt inapoi!
Asa-i?;)
P.S. Pe unii care vor sa ne ispiteasca, ii vom trimite la.............andu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21