Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.08.2012, 00:51:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Multumesc Mirela,
Cred ca pentru vaduva, pierderea sotului este partea cea mai dureroasa, nu mijloacele de intretinere, ca daca acela nu se casatorea, femeia ramanea exact in aceeasi situatie, nu si-a pierdut mijloacele de intretinere din cauza casatoriei cu el. Iar vaduva fiind, se poate recasatori. Ceea ce nu imi place in poveste este ideea aceluia de a se casatori de gura mamei in loc de a se casatori din iubire. Nu cred ca iubirea poate veni asa, la comanda. Sau poate ma insel.
Pe vremea aceea fetele se maritau cu dota (zestre), iar barbatii chiar aveau obligatia sa munceasca si sa asigure intretinerea familiei. Cata iubire o fi fost in acea casatorie facuta in pripa, de gura mamei, prefer sa nu ma pronunt. Cred insa in continuare ca Staretul Ambrozie de la Optina l-a povatuit pe tanar atat spre binele sau - desigur nu putea sa-i spun ca va muri in curand! - cat si al familiei ramase in urma lui.


Eugen, Decebal si Ovidiu : Acest topic NU este despre Arsenie Boca, de asta am si schimbat firul de discutie. Daca vreti sa-i faceti lobby si/sau sa-i indreptatiti greselile, va rog sa va mutati pe topicurile dedicate. Eu nu am inventat nicio poveste despre el ca n-am niciun interes, sper ca e clar.

@Sophia, am sa revin, cum am promis. :)
  #12  
Vechi 11.08.2012, 01:08:51
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mirela - multumesc pentru raspuns.

Aoleu, da, acum am vazut ca ai scris in mesaj de lucrare. Eram cu mintea deja calata pe povestirile in sine, care m-au cam socat. Imi cer scuze.

Revenind la subiect.
Eu raman inca la nelamurirea mea:
Tot respectul pentru cei ce vad ceva in viitor, totusi nu reusesc sa inteleg de ce daca vad si stiu ce se va intampla, nu explica omului motivul pentru care ii indruma intr-un fel sau altul. Sau sa le dea si o solutie.

Sunt situatii de viata, in care pentru oricine este dureros sa ti se spuna: nu te casatori, sau nu-l lua pe ala /n-o lua pe aia, sau lucruri care sa-ti modifice radical viata si chiar sufletul.
Si daca stam numai sa ne ghidam dupa ce se va intampla, ar trebui ca toti sa ne ducem la fiecare decizie sa consultam un astfel de inaintevazator.

Pe vremuri asa se facea, mai ales la nivele mai inalte. Se consultau oracole si alte cele la fiecare decizie.

Bine, povestirea nu este asa clara.
Nu se stie daca tanarul deja avea pe cineva. Poate ca parintele nu putea sa-i spuna ca va muri curand. Si oare s-ar fi putut evita moartea (accident), sau era deja o boala.
Si in fond casatorindu-se n-a facut totusi asa rau, caci nu mai era singura nici mama si nici sotia/vaduva. La moartea lui se aveau una pe alta macar.

De aia spun ca este greu de dat sfaturi, mai ales daca nu ai solutii imediate.
Nu fa aia, in schimb poti face asa.

"Nu te casatori, asteapta!" De ce sa nu te casatoresti? Ce sa astepti? Care cale este mai buna?

In fond noi cautam solutii pentru prezent si nu pentru viitor...

Sophia,

Raspunsul la intrebarile dvs. (de altfel legitime) este simplu: Dumnezeu nu arata totul dintr-o data ci de multe ori intoarce foaia doar putin pentru a se vedea doar o particica, atat cat poate fi purtat la momentul respectiv. Asa ca nici duhovnicii nu pot sti mai mult decat le descopera Dumnezeu, si cat stiu atata spun. In cazul de fata deci, Dumnezeu nu i-a descoperit duhovnicului ca acela urma sa moara ci i-a descoperit exact ceea ce duhovnicul i-a spus omului: sa nu se insoare si sa revina.
  #13  
Vechi 11.08.2012, 01:17:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

De cine (si cum) oare a ascultat Sfantul Maxim Marturisitorul? Sfantul Simeon Noul Teolog? Sfantul Ioan Damaschin...

Asadar sa luam aminte.
Si care ar fi raspunsul?

Cat despre vederea lui Dumnezeu, lucrurile sunt mult mai simple decat ati enuntat:
"Fericiti cei curati cu inima ca aceia vor vedea pe Dumnezeu"
:)
  #14  
Vechi 11.08.2012, 01:21:02
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pe vremea aceea fetele se maritau cu dota (zestre), iar barbatii chiar aveau obligatia sa munceasca si sa asigure intretinerea familiei. Cata iubire o fi fost in acea casatorie facuta in pripa, de gura mamei, prefer sa nu ma pronunt. Cred insa in continuare ca Staretul Ambrozie de la Optina l-a povatuit pe tanar atat spre binele sau - desigur nu putea sa-i spun ca va muri in curand! - cat si al familiei ramase in urma
Asa este Mirela, se casatoreau cu dota. Inseamna deci ca dota a fost cheltuita si fata nu a mai avut o alta pentru a se recasatori? Si asta dupa o casatorie care numai din iubire nu a fost, aveti dreptate
  #15  
Vechi 20.08.2012, 16:38:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t
Pe vremea mea. .........

Eugen, Decebal si Ovidiu : Acest topic NU este despre Arsenie Boca, de asta am si schimbat firul de discutie. Daca vreti sa-i faceti lobby si/sau sa-i indreptatiti greselile, va rog sa va mutati pe topicurile dedicate. Eu nu am inventat nicio poveste despre el ca n-am niciun interes, sper ca e clar.

@Sophia, am sa revin, cum am promis. :)
Sophia. I am here just for you.

Infinities of Love,

ME
  #16  
Vechi 20.08.2012, 17:06:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Oh, thank's a lot!

Ideea este ca totusi nu este clara morala povestirilor.

Sa nu se insoare, sa revina. Si asta pana cand? Ce sa inteleaga omul totusi?
Cineva incerca sa explice aici ca atat i s-a aratat duhovnicului.

Nu stiu. Tu spui ca nu putea sa-i spuna adevarul, altul spune ca atat i-a descoperit Dumnezeu.
Eu intreb totusi din bucatele din astea de sfaturi ce poti sa intelegi?

Mai rau te indurereaza. Nu cred ca asta este rolul duhovnicului. Ori ii da un sfat clar, ori deloc. Depinde si de sfat, si de imprejurari.

Iar cu vederea in viitor...

Am citit nu de mult in Formula As asa o poveste cu o maica si ceea ce o sfatuia mi se pare ca tot par. Arsenie Boca (il confund mereu cu Papacioc, nu stiu care este unul si care celalalt).
In fine, fata chiar numai din franturi din astea si-a croit un drum in viata. Dar era numai viata ei singura, nu avea altceva mai bun de ales. A mers pe mana parintelui. A ajuns maica, pe urma manastirea s-a inchis, nu mai stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #17  
Vechi 20.08.2012, 20:38:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In multe cazuri discernamantul duhovnicesc se asociaza cu darul inainte-vederii.
  #18  
Vechi 22.08.2012, 07:18:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa nu se insoare, sa revina. Si asta pana cand? Ce sa inteleaga omul totusi?
Cineva incerca sa explice aici ca atat i s-a aratat duhovnicului.
Cheia este sa dai (si sa primesti) sfaturi cu iubire adevarata, mai ales cand e vorba de casatorie.
Asta cu "infinities of love" este ca un fel de parola.:) pentru cei care au intelegerea respectiva.

Ce trebuia el sa inteleaga de acolo : ca inca nu era momentul pentru acel pas decisiv, nu era pregatit. Dar, tind sa gandesc ca toate pe lumea asta se intampla cu un scop. Deci, probabil ca asa a trebuit sa fie.** stii, ca in parabola aceea in care este vindecat un om care din nastere avea un handicap, dar nu era nici din cauza pacatelor parintilor, nici ale lui.

Last edited by mirela.t; 22.08.2012 at 07:22:03.
  #19  
Vechi 22.08.2012, 14:49:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eugen, Decebal si Ovidiu : Acest topic NU este despre Arsenie Boca, de asta am si schimbat firul de discutie. Daca vreti sa-i faceti lobby si/sau sa-i indreptatiti greselile, va rog sa va mutati pe topicurile dedicate. Eu nu am inventat nicio poveste despre el ca n-am niciun interes, sper ca e clar.
Dar în a trage concluzii văd că te pricepi. Tu nu știi nimic despre părintele, căci dacă ai ști nu ai fi scris asemenea inepții. Apropo părintele a adus copii ale primelor 4 volume ale Filocaliei pe care împreună cu Părintele Dumitru Stăniloaie le-a tadus. Deci datorită efortului acestui Părinte Arsenie Boca avem noi filocaliile. Doar pentru motivul ăsta ai putea să-i spui Părintele Asrsenie Boca și nu Arsenie Boca. Nu te-ai tras de curea cu el, deci puțin respect nu și-ar strica, mai ales că ești creștină ortodoxă.

Păi te contrazici. Uite aici dovada:

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ca sa nu fac off topic si sa aglomerez subiectul despre ratacirile pr. Arsenie Boca, scriu aici un contra-exemplu, chiar doua.

Adrianna, nu stiu cine erau respectivii si ce s-a mai ales de ei... e trist intr-adevar ca un asemenea caz a existat si mai este si indreptatit de catre unii, cu inclinatii spre fanatism.
Tu nu știi cine erau respectivii, nici ce s-a ales cu ei, dar e trist că a existat un asemenea caz. Deci, Mireala lasă concluziile astea de doi bani, vino cu ceva clar, nu cu povești. În rest nu are nimeni treabă cu tine, vezi că tu ai treabă cu noi și ne faci fanatici și în multe alte feluri...te-am mai rugat să ții pentru tine părerile tale despre noi.
  #20  
Vechi 22.08.2012, 15:55:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ovidiu.b, te-as ruga sa te abtii de la atacuri la persoana, OK?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 07:26:38
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 00:52:02
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Ce cadouri cu folos duhovnicesc ati facut? cred_cu_adevarat Generalitati 8 08.05.2011 21:04:37