Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2008, 13:38:59
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
monica, de se intampla sa nu ajungi la biserica, din motive bine intemeiate, nu este bine sa fi agitata, nervoasa. Omul bine placut lui Dumnezeu este un omul smereniei, al blandetii si al bucuriei. Stiu, ai sentimentul ca in acea zi ai pierdut totul, dar nu-i asa. Dumnezeu este prezent in noi si printr-un simplu suspin - cum spunea Parintele Arsenie Papacioc. Eu cred ca nu fuga de sot si de copil te va face sa sporesti in dragostea fata de Dumnezeu, dimpotriva iubindu-i mai mult, jertifindu-te mai mult pentru ei, te vei deschide mai mult lucrarii lui Dumnezeu in tine. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai mergem la biserica. Prin Liturghie induhovnicim fiinta noastra, o facem locas lui Dumnezeu.
ai dreptate costel,este important sa ne ducem crucea pana la capat alaturi de cei pe care n-i i-a dat Dumnezeu,sa-i iubim si asa cum ai spus tu sa ne jertfim pentru ei.'sa ne purtam grijile unii altora'.mersi pt.sfat,o sa-l urmez si o sa-l port pe Dumnezeu in suflet indiferent daca nu pot ajunge uneori la biserica.eu oricum sunt tot timpul cu mintea si cu inima la Dumnezeu,radiourile mele toate sunt pe postul trinitas,si cand sunt la volan ascult slujbele.mersi mult!:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2008, 13:59:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
poate deveni cumva mersul la biserica o dependenta?
m-i se intampla ca uneori,din diferite motive sa nu ajung la Sf.Liturghie,in acea zi sunt foarte nervoasa,agitata,nu mai ma inteleg cu nimeni.ma simt ca si cum as fi pierdut ceva important din viata ,am resentimente si regrete.uneori imi vine sa imi parasesc familia si sa ma retrag la o manastire ,unde sa pot sluji numai lui Dumnezeu.insa ceva ma tine sa nu fac acest lucru,ma gandesc ca fiul meu are nevoie de mine,de asemenea si sotul.sunt nevoita sa ma impart intre doua mari iubiri,iubirea de Dumnezeu si iubirea de familie.
E normal sa fim nemultumiti daca nu merem la sf.Liturghie duminicala ,ea ne hraneste sufletul pt.o buna parte din saptamina.
Dar in compensatie ,putem merge la Vecernie ,desi nu este acelsi lucru.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2008, 18:17:50
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
ce se intampla cu crestinul ce nu participa la sfanta si Dumnezeiasca Liturghie?? am auzit ca este exclus din biserica(parca)???? este adevarat???? daca da, dece??????
Poi draga Ionita, pentru acela ce nu voieste sa fie acolo la dumnezeiasca slujba ma indoiesc ca ii va pasa daca va fi exclus:D Problema nu se pune asa. Daca tu iubesti un baiat ai sta o noapte cu el in poarta? Daaaaaaa ;) Ei bine asa si cu Liturghia, daca iubesti pe Domnul alergi in fiecare duminica (si nu numai) sa te intalnesti cu El.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2008, 20:31:56
cameliaa cameliaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 1
Implicit Sfanta Liturghie

Ce semnifica spusele parintelui la terminarea slujbei : "Harul Sfantului Duh este prezent astazi aici,in biserica,printre noi.."?
Pana acum nu l-am mai auzit spunand asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.10.2008, 19:36:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cine nu ia parte la Sfinta Liturghie,acela a incetat de a mai fi crestin adevarat.Legatura lui cu Hristos este rupta;unul ca acela s-a facut madular uscat,bolnav sau mort al Biserici sau al Trupului lui Hristos"(Ioan 15,5-6)
"De aceea, Sfintii Parinti pedepseau pe cei care lipseau de la biserica mai mult de trei duminici una dupa alta"(Canonul 11 al Sinodului din Sardica si Canonul 8o al Sin. ecumenic IV)
Daca totusi din motive intemeiate nu poti participa la Sfinta si Dumnezeiasca Liturghie,trimite un pomelnic pe cineva pentru ca preotul sa se roage totusi pentru tine si ai tai si sa te pomeneasca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.11.2008, 02:35:59
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Sfanta Liturghie

Cred ca daca esti bolnav,sau din alte motive nu poti participa la Sfanta Liturghie,poti sa te rogi acasa.Eu am facut asta, am in cartea de rugaciuni "Rugaciuni in duminici si sarbatori",imi notam din calendar inainte de a incepe sa ma rog ce trebuie citit din Biblie,iar la ora 10 fix incepeam sa ma rog.La inceput nici nu stiam ce inseamna cifrele din calendar si nu aveam pe cine sa intreb,dar cu ajutorul Lui Dumnezeu am reusit sa-mi dau seama si sa gasesc citatul care se citea in duminica respectiva.E important sa te rogi deodata cu cei din biserica.Nu e tot acelasi lucru,dar e bine ca macar atat poti sa faci.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2008, 19:34:02
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Omul a fost facut de Dumnezeu ca sa fie permanent cu gandul la el si sa participe la activitatile care au ca scop slavirea Sa.Dar omul nu respecta asa ceva.Este normal sa fii mereu la Slujbe impreuna cu ceilalti crestini si nu se cheama asta dependenta,ci chiar una din conditiie de baza a crestinului.Daca nu te duci la biserica duminica si cauti motive,apare dependenta de ,,neducere la biserica''si care este periculoasa pt suflet ,iar diavolul se straduieste sa-i creeze stereotipia ,,neducerii la biserica'',mai ales duminica
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2008, 22:00:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

este bine sa trecem si mai ales pe cei care stim ca nu are cine sa-i pomeneasca ,asta fiind o milostenie duhovniceasca.Asa ne spunea calugarul roman ZOSIMA de la manastirea SFINTUL SAVA din pustia Iudeii ,ca e un act de f.mare binefacere si pt sufletul acelora ,dar si pt sufletul nostru.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.11.2008, 23:32:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa urmam indemnul Sfantului Apostol Pavel:"sa facem rugaciuni pentru toti oamneii". Sa pomenim pe cat mai multi si sa adaugam "cu tot neamul"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2008, 01:00:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sfanta Liturghie...

[SIZE=3]Ce tema frumoasa... [/SIZE]
[SIZE=3]Dar ce este Sfanta Liturghie? [/SIZE]
[SIZE=3]Cum intelegeti fratiile voastre a fi Sf.Liturghie? [/SIZE]
[SIZE=3]De ce mergem la Sf.Liturghie? [/SIZE]
[SIZE=3]De ce suntem datori a merge la Sf.Liturghie?[/SIZE]
[SIZE=3]Care este SCOPUL Sf.Liturghii?[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]"[COLOR=red]Nimeni din cei legați cu pofte și cu desfătări trupești nu este vrednic să vină, să se apropie, sau să slujească Ție, Împăratul slavei; căci a sluji Ție este lucru mare și înfricoșător chiar pentru puterile cele cerești[/COLOR]. Dar, totuși, pentru iubirea Ta de oameni cea negrăită și nemăsurată, fără mutare și fără schimbare Te-ai făcut om, și Arhiereu al nostru Te-ai făcut, și, ca un Stăpân a toate, ne-ai dat slujba sfântă a acestei jertfe liturgice și fără sânge; că singur Tu, Doamne Dumnezeul nostru, stăpânești cele cerești și cele pământești, Care Te porți pe scaunul heruvimilor, Domnul serafimilor și Împăratul lui Israel, Cel ce singur ești Sfânt și întru sfinți Te odihnești. Deci pe Tine Te rog, Cel ce singur ești bun și binevoitor, caută spre mine păcătosul și netrebnicul robul Tău, și-mi curățește sufletul și inima de cugete viclene; și învrednicește-mă, cu puterea Sfântului Tău Duh, pe mine, cel ce sunt îmbrăcat cu harul preoției, să stau înaintea sfintei Tale mese acesteia și să jertfesc sfântul și preacuratul Tău Trup și scumpul Tău Sânge. Căci la Tine vin, plecându-mi grumajii mei și mă rog Ție: Să nu întorci fața Ta de la mine, nici să mă lepezi dintre slujitorii Tăi, ci binevoiește să-Ți fie aduse darurile acestea de mine păcătosul și nevrednicul robul Tău. Că [COLOR=red]Tu ești Cel ce aduci și Cel ce Te aduci, Cel ce primești și Cel ce Te împarți, Hristoase, Dumnezeul nostru,[/COLOR] și Ție slavă înălțăm, împreună și Celui fără de început al Tău Părinte și Preasfântului și bunului și de viață făcătorului Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin." (rugaciunea de ce se spune in taina de preot in Timpul Heruvicului)![/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Sf.Liturghie este savarsita de preot (in virtutea Harului Preotiei primit prin PUNEREA MAINILOR ARHIEREULUI si prin rugaciunea rostita de Arhiereu pt coborarea Sf.Duh peste cel ce se hirotoneste sa il SFINTEASCA pt Jertfa cea fara de sange, adica Euharistia) dar in chip nevazut este savarsita de Insusi Hristos ("Tu esti Cel ce aduci"), Care a dat prin Sf.Apostoli "puterea" de a aduce "painea si vinul" pt "prefacearea" in TRUPUL si SANGELE Sau, al lui Hristos. Apoi tot Domnul Hristos este Cel ce Se aduce pe Sine jertfa pt iertarea pacatelor noastre si pt restaurarea in starea primordiala din care a cazut omul ("Cel ce TE aduci"), El este Cel Care pimeste jertfa si Se impartea noua ca sa il mancam "spre iertarea pacatelor si spre viata de veci"![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Asta este IUBIREA de care El insusi ne spune in Sf.Evanghelie "ce iubire mai mare este decat sa isi puna cineva viata pt prietenii sai?" apoi ne indeamna sa IUBIM si noi ca El, "precum Eu v-am iubit pe voi", adica sa ne si jertfim pt aproapele nostru de este nevoie, nu e de ajuns numai sa il privim, sa ii dam un banut, sau nici macar nu ne uitam la el...[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[COLOR=black][COLOR=black][SIZE=3]"Cu vrednicie și cu dreptate este a-Ți cânta Ție, pe Tine a Te binecuvânta, pe Tine a Te lăuda, Ție a-Ți mulțumi, Ție a ne închina, în tot locul stăpânirii Tale; căci Tu ești Dumnezeu negrăit și necuprins cu gândul, nevăzut, neajuns, pururea fiind și același fiind: Tu și Unul-Născut Fiul Tău și Duhul Tău cel Sfânt. Tu din neființă la ființă ne-ai adus pe noi, și căzând noi, iarăși ne-ai ridicat și nu Te-ai depărtat, toate făcându-le, până ce ne-ai suit la cer și ne-ai dăruit împărăția Ta ce va să fie. Pentru toate acestea mulțumim Ție și Unuia-Născut Fiului Tău și Duhului Tău celui Sfânt, pentru toate pe care le știm și pe care nu le știm; pentru binefacerile Tale cele arătate și cele nearătate, ce ni s-au făcut nouă. Mulțumim Ție și pentru Liturghia aceasta, pe care ai binevoit a o primi din mâinile noastre, deși stau înaintea Ta mii de arhangheli și zeci de mii de îngeri, heruvimii cei cu ochi mulți și serafimii cei cu câte șase aripi, care se înalță zburând..." si se continua cu "...Cantarea de biruinta cantand, strigand, glas inaltand si graind..." iar la strana "...Sfant Sfant Sfant Domnul Savaot, plin este cerul si pamantul de Marirea Ta.Osana intru cei de sus!"[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Daca observati este o rugaciune continua atat cantarea de la strana cat cu formularile rostite de catre preot cat si cu rugaciunea spusa in Taina... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Daca cititi cu Atentie aceste rugaciuni ce se spun in taina de catre preoti, nu mai aveti nevoie de alte explicatii legate de Sf.Liturghie... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]In tp ce se canta "Sfant Sfant Sfant..." preotul spune "[COLOR=black]Cu aceste fericite Puteri și noi, Iubitorule de oameni, Stăpâne, strigăm și grăim: Sfânt ești și Preasfânt, Tu și Unul-Născut Fiul Tău și Duhul Tău cel Sfânt. Sfânt ești și Preasfânt și slava Ta este plină de măreție. Căci Tu ai iubit lumea Ta atât de mult încât pe Unul-Născut Fiul Tău L-ai dat, ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Și Acesta venind și toată rânduiala cea pentru noi plinind, în noaptea întru care a fost vândut și mai vârtos Însuși pe Sine S-a dat pentru viața lumii, luând pâinea cu sfintele și preacuratele și fără prihană mâinile Sale, [COLOR=red]mulțumind [/COLOR][COLOR=black](de aici se numeste EUHARISTIE = Multumire)[/COLOR] și binecuvântând, sfințind și frângând, a dat Sfinților Săi Ucenici și Apostoli, zicând:" "Luati mancati, Aceste este TRUPUL Meu, care se frange pt voi, SPRE IERTAREA PACATELOR" (aici gasim SCOPUL Sf.Liturghii: deci ca sa ni se ierte pacatele, nu ajunge numai Sf.Taina a Spovedaniei, pt.ca Sf.Euharistie vine ca o incununare a Sf.Taine a Spovedaniei, degeaba castigi un concurs daca nu iei si premiul) apoi "[COLOR=black]Beți dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, Care pentru voi și pentru mulți se varsă, spre iertarea păcatelor." [/COLOR][COLOR=black]Strana: Amin. [/COLOR][COLOR=black]Preotul in taina: "[COLOR=red]Aducându-ne aminte, [COLOR=black]așadar,[/COLOR] de această poruncă mântuitoare [/COLOR][COLOR=black]("aceasta sa o faceti spre POMENIREA Mea")[/COLOR] și de toate cele ce s-au făcut pentru noi: de cruce, de groapă, de învierea cea de a treia zi, de suirea la ceruri, de șederea cea de-a dreapta, și de cea de a doua și slăvită iarăși venire." [/COLOR][/COLOR][/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22