Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2007, 16:37:27
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

Hristos a Inviat! Va rog, daca puteti, sa ma ajutati! Poate ca nu e un lucru prea important, totusi... va rog sa-mi raspundeti! De ceva timp, mama ma roaga sa ii vopsesc niste suvite. Eu, nu stiu cum, tot am amanat lucrul asta, i-am zis ca ii sta mai bine fara suvite, sa nu se vopsesca, ca e pacat… Astazi mi-a zis ca, daca nu o vopsesc in seara asta, se supara pe mine, ca nu o sa ma mai ajute, sa nu mai apelez la ea cand am nevoie(incerca sa fie foarte convingatoare si, mai-mai ca a reusit, dar...) Imi cere sa o vopsesc eu ca sa nu se duca la coafor sa dea nu stiu cati bani, ca nu are de unde, ca asa face economie pt noi... Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa-i spun? Multumesc mult! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2007, 17:03:40
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

pai vopseste-o
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2007, 21:16:51
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Adevarat a inviat!

Pai tu ce crezi? Bine e sa o incurajezi sau nu? Credinta ta cum te indeamna? Adica vrea sa fie frumoasa si sa faca economie, si te mai amesteca si pe tine. Cu santajul nu merge. Dar eu zic sa stai tare pe pozitii, las-o sa cheltuie banii. Ori isi va da seama ca e o cale gresita ori nu, nu ceda la prima incercare. Ori crezi ca e vreo familie scutita de ispite din acestea ? Tu tine cat poti invatatura crestina ca asta e calea crestinului. Sa nu crezi ca daca lasi de la tine faci pace. Pacea sa fie in credinta iar nu in lucruri desarte. Dupa asta iti mai cere ceva tot care sa iti puna credinta la incercare, ca nu mama ta te incearca ci satana. Din ce vei lasa de dragul "pacii" vei vedea ca pace nu e. Pacea e in credinta iar nu intre cei ce se ocupa de lucruri desarte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2007, 22:10:06
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

asa e !!
cand iti cere cineva ajutorul ca sa-i fie mai usor, intoarce-i spatele, ca e satana !!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2007, 23:13:37
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Am si eu o surioara mai mica care sa vopisit pe la revelion.De atunci si pana acum i-a mai crescut parul si a vrut sa se nuanteze ca sa nu se vada urat.Inca de atunci cand s-a vopsit prima data stia ca-s impotriva lucrului astuia dar nu i-am zis decat ca nu e bine si ca e traba ei si ca oricum orce culoare s-ar face tot cum o lasat-o Dumnezeu ii sade mai bine.Pana la urma orice i-as fi spus nu cred ca o convigeam.Asa ca am lasat-o gandindu-ma ca si Dumnezeu ar face acelasi lucru,nu i-ar suprima libera alegere.Dar acum recent cand a vrut sa se nuanteze ma pus pe mine,si cat m-am chinuit n-a iesit pana la urma nimic....sa mai inchis pe ici pe colo dar nu se cunoaste mai deloc.Dincolo de episodul asta mie imi pare rau ca nu ma rog mai mult pentru ea...si apoi daca as face lucru asta cred ca ar ajuta-o mult mai mult decat orice i-as zice in orice lucru...

Doamne ajuta si numai bine!:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2007, 23:56:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarat a inviat!

Draga Copila,

Mai ales pentru ca este MAMA ta eu as zice sa o ajuti, chiar daca nu esti de acord cu vopsitul parului. Si poate ca intre timp, pana o sa considere dansa ca a sosit vremea unei alte vopsiri, poti sa o convingi in vreun fel ca este MULT MAI FRUMOASA fara sa se vopseasca, o sa fie chiar ea surprinsa de asta ! :)

Mirela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2007, 15:20:16
Amadeo_ Amadeo_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

pai daca maicata vrea sa se vopseasca shi crede ca asa i sta mai bine tu ar trebuii sa o sustii doar e maicata oricum dak nu va merge la coafor intrebarea adevarata nu e dak sa o vopsesti sau nu e mai de graba vrei sa te intelegi bine cu ea sau nu ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2007, 16:14:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

De acord cu cele doua postari de mai sus, si as mai adauga ca poate mama ta simte nevoia sa te vada ca ai grija de ea, intelegi, ca o mingii, ca esti si vei continua sa fi o mingiiere la batrinete. De multe ori e bine sa nu tragem concluzii ci sa asteptam un pic si sa vedem ce simtim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2007, 00:03:50
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
Hristos a Inviat! Va rog, daca puteti, sa ma ajutati! Poate ca nu e un lucru prea important, totusi... va rog sa-mi raspundeti! De ceva timp, mama ma roaga sa ii vopsesc niste suvite. Imi cere sa o vopsesc eu ca sa nu se duca la coafor sa dea nu stiu cati bani, ca nu are de unde, ca asa face economie pt noi... Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa-i spun? Multumesc mult! Doamne-ajuta!
Adevarat a inviat! Eu n-as vopsi-o, dar i-as explica cu iubire de ce. I-as spune importanta harului care are nevoie de deplinatatea omului, de ruperea lui de duhul lumii, de atasarea lui deplina de Dumnezeu. Este o preocupare fara sens in perspectiva mantuirii si care simbolizeaza o revolta contra a ceea ce Dumnezeu a lasat pentru noi. Eu am apreciat f mult de Pasti (am fost la o parohie de aici) si nu am vazut decat doua femei vopsite (si acelea, cu durere o spun...romance). Celelalte, in general convertite la ortodoxie, au inteles ca a fi crestin implica atat interiorul cat si exteriorul transformate si transfigurate. Sa ne ajute Domnul sa intelegem si noi asta!

Elena

PS: Daca mama ta chiar vrea sa economiseasca pt voi, sa nu-si mai cumpere astfel de bazaconii. Iar daca va iubeste, sa se pastreze pe ea astfel incat sa nu pacatuiasca, adica sa fie o greutate pentru mantuirea voastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2007, 18:27:08
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

sti, eu am fost vopsita toate culorile,de la blond platinat la rosu aprins,iar fata imi este tot timpul machiata,de imbracaminte la fel,insa desi mintea imi spune ca este un pacat,sufletul meu nu simte asta pentru ca eu cred ca Dumnezeu cere de la fiecare dupa puterea sufletului.adica nu am ajuns inca la acel nivel al credintei incat sa-mi las viata pamanteasca si sa-i urmez lui Hristos,si stiu ca nu are aceasta pretentie de la mine pentru ca,asa cum a spus Iisus ,,sa-L iubesti pe Domnul Dumnezeul tau ,din tot sufletul tau,,.El ne-a cerut sa-L iubim dupa puterea sufletului nostru,caci nu toti suntem la fel.desi este pacat mie nu imi afecteaza deloc viata spirituala,decat ca oamenii ma percep altfel decat ceea ce sunt.
daca as vedea o calugarita vopsita as considera ca este un pacat foarte mare pentru ea,insa de la mine cred ca Dumnezeu se multumeste cu ce-i pot oferi,dupa puterea mea.mai am de trecut prin alte etape pana sa ajung a-mi lasa fizicul asa cum mi l-a lasat Dumnezeu.poate asa este si mama ta,nu stiu cat de mult i-ar afecta credinta...insa cred in continuare ca este un pacat....nu stiu cat de mare..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
Vopsitul parului Darkanian Pocainta 123 12.09.2011 00:26:19