Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2018, 00:12:43
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Este pacat sa...?

Am o problema de spate. Desi nu am facut un control medical de specialitate, banuiesc ca sunt niste vertebre tasate, o hernie de disc sau ceva de genul (in adolescenta am suferit de cifoza si de scolioza). Cu timpul situatia spatelui meu s-a agravat si imi afecteaza foarte mult viata pe toate planurile, mai ales pe cel emotional si social. In cea mai mare parte a timpului sunt incruntat, nu pentru ca ma supara cineva, dar pentru ca ma doare spatele rau de tot, constant, atunci cand stau in picioare.

Am citit undeva ca bolile sunt un dar al lui Dumnezeu (desi mi-este greu sa le privesc din perspectiva asta oricat m-as stradui - preferam alt gen de cadou, dar ma rog). Parintele meu duhovnic, de asemenea, a incercat sa ma faca sa vad partea buna din conditia mea, spunandu-mi ca exista si asa ceva, o parte buna.

Acum urmeaza intrebarea...

In ascetica crestina se pune accentul pe omorarea poftelor trupului si stim ca cei trei dusmani ai mantuirii sunt lumea, TRUPUL si diavolul. Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa am grija de corpul meu si sa-mi fac masaj seara de seara, stretching si alte exercitii de mobilitate si etc sau sa imi continui viata cu gandul ca oricum cativa ani in plus sau in minus nu folosesc la nimic si ca aceasta problema de sanatate e benefica si sa am o atitudine indiferenta fata de starea mea de sanatate? De ce ma simt vinovat cand am grija de mine si de ce ma gandesc ca nu ar trebui sa fac asta?

Va rog mult sa-mi raspundeti, mai ales daca aveti experienta asemanatoare.

Seara buna!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2018, 00:50:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

mare Ti-e gradina!!!
de ce crezi, ma, ca lui Dumnezeu i-ar placea ca tu sa suferi? de unde poate scoate cineva o asemenea blestematie pe gura si s-o mai si scrie? de unde pana unde ar dori Dumnezeu ca oamenii sa fie bolnavi si tristi? asta e dementa deja...

in fine...
eu am coloana paradita. hernie de disc si polidiscopatii, jale mare. daca n-am grija si ridic ceva aplecat sunt gata, totdeauna trebuie sa evit sa fac efort, orice efort, aplecat. in urma cu 4 ani chiar am lesinat, cred ca din cauza durerii, banuiesc ca durerea ar fi fost insuportabila si organismul mi-a dat un shut down de cateva minute, mai degraba un restart... rezolvarea ar fi o operatie, dar unde? plus ca mi-e si frica... mai mult de perioada ulterioara de repaus si de recuperare, asta in situatia in care ar reusi operatia.

deci, lasa tampeniile si incearca sa rezolvi situatia, cu durerea te obisnuiesti si mergi inainte, problema este ca poti sa cazi la pat si atunci pici pe seama celor din jur, deci trateaza-te! si protejeaza-te. si fii mai exact, cum adica te doare spatele? ce zona? cele mai mari probleme ale mele sunt in zona lombara.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2018, 07:42:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am o problema de spate. Desi nu am facut un control medical de specialitate, banuiesc ca sunt niste vertebre tasate, o hernie de disc sau ceva de genul (in adolescenta am suferit de cifoza si de scolioza). Cu timpul situatia spatelui meu s-a agravat si imi afecteaza foarte mult viata pe toate planurile, mai ales pe cel emotional si social. In cea mai mare parte a timpului sunt incruntat, nu pentru ca ma supara cineva, dar pentru ca ma doare spatele rau de tot, constant, atunci cand stau in picioare.

Am citit undeva ca bolile sunt un dar al lui Dumnezeu (desi mi-este greu sa le privesc din perspectiva asta oricat m-as stradui - preferam alt gen de cadou, dar ma rog). Parintele meu duhovnic, de asemenea, a incercat sa ma faca sa vad partea buna din conditia mea, spunandu-mi ca exista si asa ceva, o parte buna.

Acum urmeaza intrebarea...

In ascetica crestina se pune accentul pe omorarea poftelor trupului si stim ca cei trei dusmani ai mantuirii sunt lumea, TRUPUL si diavolul. Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa am grija de corpul meu si sa-mi fac masaj seara de seara, stretching si alte exercitii de mobilitate si etc sau sa imi continui viata cu gandul ca oricum cativa ani in plus sau in minus nu folosesc la nimic si ca aceasta problema de sanatate e benefica si sa am o atitudine indiferenta fata de starea mea de sanatate? De ce ma simt vinovat cand am grija de mine si de ce ma gandesc ca nu ar trebui sa fac asta?

Va rog mult sa-mi raspundeti, mai ales daca aveti experienta asemanatoare.

Seara buna!
Da, se pune accentul pe omorarea poftelor trupului, dar sanatatea nu e o pofta, iar trupul trebuie ingrijit, insa nu spre atzatzarea poftelor (trupesti: culturism, 90-60-90...):

14. Ci îmbrăcați-vă în Domnul Iisus Hristos și grija de trup să nu o faceți spre pofte.(Rom13,14)

De ce trebuie trupul ingrijit? Pentru ca de trup este legat sufletul, iar acesta are de dus la indeplinire propria mantuire cu ajutorul trupului impotriva trupului; fara trup nu se poate. E bine sa ne folosim de trup, insa numai spre transcendenta sufleteasca.
Cand am subliniat impotriva trupului am vrut sa sugerez in favoarea sufletului, fiindca sufletul si trupul se lupta unul cu altul pentru suprematie, desi numai sufletul merge la judecata; de aceea e necesar ca sufletul sa izbandeasca.

Se pare ca n-ai avut destula grija de trup daca in situatia ta n-ai facut un control de specialitate, macar sa stii despre ce e vorba si la ce sa te astepti.
Cifoza si scolioza din adolescenta apar datorita cresterii imediate a sistemului osos(10-12cm/an, uneori mai mult) si ramanerea in urma a sistemului muscular care astfel nu mai face fata sarcinilor noi aparute in aceasta situatie. Aceste "boli" nu sunt propriu-zis boli, de obicei nu sunt patologogice ci sunt malformatii foarte raspandite, adica pozitii anatomice altfel decat ideale. Aproape toata lumea are scolioza. Si eu am cifoza, dar nu ma intereseaza mai mult decat sa nu uit; atunci cand mi s-a spus(in adolescenta) mi-a fost putin rusine de mine. Se pare ca sportul de performanta m-a ajutat sa-mi intaresc sistemul muscular si sa nu ajung la suferinta cu coloana vertebrala, dar de cifoza n-am scapat.

De cateva luni insa, am niste dureri lombare ce le simt putin dimineata(1, cel mult 2 minute), aparute ca urmare a unor eforturi de carat greutati mari, iar acum, deocamdata, ma feresc sa ma mai solicit in aceasta directie si mi-e in regula tot restul zilei. Asta o spun doar ca sa fiu in ton cu voi si sa ma incadrez in restrictiile pe care le-ai cerut, caci altfel nu am de ce sa ma plang si nici sa caut un diagnostic.

Bolile sunt un dar al lui Dumnezeu pentru cei foarte credinciosi, care vad in orice durere trupesca un imbold(un branci, o impingere) spre cresterea duhovniceasca si o ocazie sa caute anularea bolii prin mai multa smerenie.
Cei mai putin credinciosi(de pilda eu) se cauta la doctori de medicamente.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.09.2018 at 07:56:41.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2018, 14:49:30
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am o problema de spate. Nu am facut un control medical de specialitate
Nu cumva sa faci un asemenea pacat
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Cu timpul situatia spatelui meu s-a agravat si imi afecteaza foarte mult viata pe toate planurile, mai ales pe cel emotional si social.
Nu are nimic. Nu baga si tu in seama orice fleac!
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
In cea mai mare parte a timpului sunt incruntat
E foarte bine pentru ca vei fi luat drept un tanar serios cum rar mai gasesti pe strada in ziua de azi.
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am citit undeva ca bolile sunt un dar al lui Dumnezeu
Desigur.
Fiecare le primeste de ziua lui sau de ziua ingerului lui pazitor.
Sunt surprize celeste primite in ocazii cu totul si cu totul speciale.
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa am grija de corpul meu
In niciun caz. De ce ar merita tocmai corpul tau asa ceva?
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
sa-mi fac masaj seara de seara, stretching si alte exercitii
Asta e deja destrabalare.
Crezi tu ca ar fi bineplacut cerului sa comiti astfel de acte abominabile?
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
sau sa imi continui viata cu gandul ca oricum cativa ani in plus sau in minus nu folosesc la nimic
Spune-ti tu singur: la ce ar putea folosi cativa ani in plus sau in minus. Enumera cateva avantaje!
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
sa am o atitudine indiferenta fata de starea mea de sanatate?
Nu doar indiferenta, ar trebui sa te autoflagelezi.
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
De ce ma simt vinovat cand am grija de mine si de ce ma gandesc ca nu ar trebui sa fac asta?
Pentru ca boala este un dar de la Dumnezeu si tu ar trebui sa pretuiesti si sa cultivi acest dar, cu mare grija, cu dragoste s™i cu multa bucurie.

Mergi in pace!

Last edited by Dalian; 07.09.2018 at 15:54:14.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2018, 16:29:46
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Nu, nu este un pacat sa-ti masezi spatele sau sa faci exercitii... Cum de atlfel, nici folosirea tratamentelor medicale nu este pacat.
Iti sugerez sa mergi la un control, la un medic ortoped. Scolioza se poate agrava treptat, iar peste timp iti va afecta miscarea plamanilor (adica respiratia). Nu corpul este dusmanul sufletului tau, ci pacatele sunt.

Iti las aici cateva versete din Ecclesiasticul:
"Doctorului, pentru slujba lui, da-i cinstirea ce i se cuvine,
caci, si pe el, Domnul l-a facut.
Ca de la Cel-Preainalt vine tamaduirea.
Stiinta doctorului ii inalta fruntea;
Domnul este Cel ce din pamant a facut leacurile,
iar omul intelept nu le dispretuieste.
"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2018, 23:22:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Foarte pe scurt: dati lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu si Cezarului ce este al Cezarului...

Sensul exercitiilor/ascezei sunt de a te ajuta si nu omora si se fac exclusiv cand esti in deplinatatea puterilor tale si nu cand esti slabit.

Exercitiile duhovnicesti se fac sub asistenta cuiva experimentat si deciziile duhovnicesti nu se iau dupa capul fiecaruia.

Duhovnic = povatuitor, invatator in ale duhulul; vorbeste cu unul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare