Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2007, 19:34:45
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Spuneti-mi va rog parerea voastra in legatura cu o problema :daca cel care a depus voturile a fost oarecum fortat de imprejurari(nu a avut acea chemare si a mers din alte motive la manastire care nu au fost cercetate temeinic din lipsa de preocupare a staretului),a fost calugarit inainte de 18 ani si a plecat in lume dupa 10 ani de calugarie casatorindu-se,credeti ca Dumnezeu s-a lepadat de el sau nu?Respectiva persoana doreste sa-i slujeasca lui Dumnezeu ca preot de mir si dintotdeauna a dorit ca acest lucru sa se intample fara sa fie nevoit sa se calugareasca,nici nu se mai gandeste vreodata sa revina-n Manastire....este o ruda mai indepartata..ce parere aveti e posibil?Duhovnicul l-a asigurat sa nu-si faca griji ca va fi caterisit mai tarziu,data fiind varsta prematura cand s-a calugarit,punand vina exclusiv pe seama celor care nu au stiut sa se ocupe de el in Manastire,sa-l cerceteze.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2007, 21:02:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

urzicuta, nu stiu sa-ti raspund exact la intrebare, insa de un lucru sunt sigura: un om, atata timp cat este in viata, Dumnezeu ink il mai asteapta cu bratele deschise. in momentul in kre nu-l mai asteapta i-a luat viata... deci, atata timp cat el este in viata, Dumnezeu nu s-a lepadat de el si are tot dreptul sa nadajduiasca! ;)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2007, 02:30:09
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:(Atat???Nimeni nu-si da cu parerea???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2007, 15:26:25
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:(Atat? Nimeni nu-si da cu parerea ?
Problema ta nu e de dat cu parerea. Consider ca bine au facut forumistii ca si-au vazut de lungul nasului, o astfel de problema nefiind de competenta oricui sa o rezolve.
Cei ce au legat sa si dezlege, adica reprezentantii Bisericii, ei ar trebui sa cunoasca cel mai bine legile si canoanele.
Pt inceput eu te-as indemna sa-l indrumi spre un duhovnic ieromonah cu viata duhovniceasca imbunatatita sa-l sfatuiasca si apoi sa mearga la episcopul de care apartine si sa-si spuna problema.
Din cunostintele pe care eu le am Hirotonia se face doar dupa ce te casatoresti in cazul mirenilor, exceptie sunt cei care aleg celibatul. In cazul calugarilor ei sunt hirotoniti dupa calugarie cu acordul staretului in primul rand si apoi al episcopului.

Referitor la acest tanar el "s-a casatorit" cu Hristos, deci ar trebui ori sa fie preot calugar, dar spui ca este exclus sa se reantoarca in manastire, ori sa ramana preot celib, dar presupun ca el doreste viata de familie...iar daca a si facut prostia sa se impreuneze cu vreo femeie inainte sa-si rezolve aceasta situatie, chiar ca nu vad rezolvare in bine pt el, asta daca ne tinem strict dupa canoane, insa stim cu totii cate "pogoraminte" mai fac ierarhii nostri chiar si in astfel de situatii sau pacate.
Dar e bine sa-i amintesti ca aceste pogoraminte sunt ale oamenilor, iar in fata lui Dzeu ele n-au valoare si judecata lui va fi separata pt ca a acceptat compromisul numai sa fie preot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2007, 13:08:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Multumesc Cristalin,cunosc si eu regulile monahale,totusi tunderea in monahism fiind facuta prin constrangere,candidat f.tanar,ma gandesc ca in fata lui Dumnezeu este nula.Par.Papacioc l-a sfatuit sa aleaga ce crede de cuviinta ,s-a declarat depasit de problema.In privinta hirotoniei nimeni nu l-a sfatuit sa devina preot de mir,insa el nu vrea sa asculte,nu vrea sa faca altceva,dorinta lui cea mai mare este aceasta sa ajunga preot.Daca nu ar fi mers la manastire ar fi muncit si acum campul la tara,este un tanar f.studios,bun si evlavios.Drama lui m-a impresionat f.tare cu atat mai mult cu cat suntem si rude,veri,este si un f.bun familist.Credeti ca va exista vreo piedica in a deveni preot de mir?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2007, 13:28:43
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu de "povestit" ceva:)
Un parinte calugar din orasul meu natal, s-a calugarit de tanar. A dus o viata deosebita a crescut din treapta in treapta..cand a fost facut Arhimandrit, la intrebarea: Vrednic este? biserica TOATA a strigat in cor: VREDNIC ESTE!! Episcopul locului a ramas impresionat pana la lacrimi de dragsotea, respcetul, evlavia ce o aveau oamneii ptr acel ieromonah. Dar vai...dupa numai 2 ani acel parinte a "realizat" ca e greu nu mai poate face fata vietii monahale si s-a casatorit traind chiar in acelasi oras!! Ca se va mantui sau nu...ca se va face si el preot de mir...nu e problmea mea..durerea mea este ca: MULTI din cei ce au strigat in cor vrednic este, au renunat sa mai vina la biserica au renuntat sa se mai spovedeasca, femeile care se spovedisera la el primeau acum amenintari din partea sotilor ca cine stie daca nu cumva....
ASTA E PROBLEMA CARE CERD EU CA TREBUIE PUSA!! ce ne facem soro la judecata cu cei care vor striga IMPOTRIVA NOSTRA?? CE NE FACEM SORO CU CEI CARE S-AU SMINTIT DIN CAUZA NOASTRA?? ca se vor mantui, ca se vor face pogoraminte..nu stiu eu, sunt doar un om prost cu un biet liceu tras de coada..dar stiu ca si acum ma doar inima si plang ptr ca am smintit pe cineva fara voia mea..ptr aceea una!! eu ma tem nespus la judecata...Nu judec pe nimeni dar nici sa nu uitam ca vom da seama ptr orice suflet pierdut din cauza comportamentului nostru.:angry:
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2007, 15:01:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De regula,cei care au fost tunsi in haina monahala si li s-a incredintat si perimanul impreuna cu indatoririle calugarului,nu se mai pot face preoti de mir,in cazul in care parasesc viata monahala.Cu atat mai mult daca acestia au fost si ieromonahi sau arhimandriti.Deci vor deveni doar simpli crestini,insa acceptati de biserica.
In unele cazuri,cei care au parasit viata monahala pentru a se casatori,nu mai primesc nici sf.impartasanie o lunga perioada de timp,ca un canon la greseala renuntarii.
Personal,mi se par incorecte aceste atitudini fata de niste oameni care au ales si in cele din urma si-au schimbat alegerea initiala,este un lucru firesc si acceptabil atata timp cat persoanele in cauza raman buni crestini,traind o viata decenta,cinstita si curata,o viata de familie.Cred ca aceste restrictii nu-s decat niste inventii ale unor oameni care s-au considerat la un moment dat desavarsiti,si-au mers pana la a impune aceasta cale,aparent ireversibile.
Sfantul Pavel spune destul de clar ca;"bine este celui care traieste in castitate si curatie pentru Domnul,dar de nu poate,mai bine sa renunte,sa-si i-a familie si sa traiasca cinstit,decat sa se osandeasca traind in continuare cu pacate in casa Domnului...".Mi se pare destul de concreta aceasta afirmatie,nu stiu de ce este total ignorata de legile monehale...bine,eu nu am redat aceasta afirmatie cu exprimarea absoluta,ci doar din aducere aminte,insa esenta ei este clara si absolut reala.
Nu aveti idee cati calugari ai zilelor noastre mai bine se resemneaza cu pacatele,decat sa renunte la viata monahala in virtutea intemeierii unei familii sanatoase si poate,mult mai placute in fata Domnului.Dar ce sa facem,facem legi pentru denigrarea atator principii omenesti,de parca am fi noi fauritorii acestui taram atat de complex!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2007, 15:36:47
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ory,sunt multi care se resemneaza cu pacatele cum zici tu,cad si iar se ridica(parca asa se cere ,nu?)dar vine o vreme cand nu se mai pot ridica, vrajmasul ii biruie,atunci pun eu intrebarea nu era mai bine daca faceau un bilant cinstit si apucau pe o alta cale fara sa se minta ?Adica decat cazut,cu un picior in iad,in manastire doar pentru ca asa trebuie, sa mori acolo,stiind ca esti slab si nu poti lupta pana la capat cu patima desfranarii,nu este mai corect sa pleci si sa incerci sa te mantuiesti altfel,luind o femeie,alaturi de care sa intemeiezi o familie?Credeti ca Dumnezeu nu va intelege ,adica totul e batut in cuie,nu putem spera in iertare pentru orice fapta?Ceea ce spun Sfintii Parinti este chiar litera de lege,nu lasa loc de interpretare deloc?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2007, 15:37:52
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Daca se va preoti ii va pus la indoiala harul,odata primit prin punerea mainilor?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2007, 15:45:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

E nedrept,sunt f.multi calugari care nu stiu la ce s-au inhamat,care tac si rabda,cu viata dezordonata,cine stie cati oare vor reusi pana la sfarsit sa lupte,sunt multi care au femei(altii barbati,sa spunem lucrurilor pe nume,sunt atatia...)Eu am auzit ca-s multi si cei care mai apoi au plecat si s-au casatorit..sunt ei niste lepadati?, Ei merg in continuare la Biserica,stiu pe cineva care s-a spovedit si s-a impartasit,cine arunca cu piatra si-i numeste apostati,cand ei nu sunt mai rai decat noi?Daca episcopul hirotoneste un astfel de tanar dupa iesirea din monahism,mai contesta cineva hirotonia,sau harul?Aveti curaj sa mergeti la un preot stiind ca a fost calugar?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incalcarea poruncii a 5-a zoridezi Generalitati 5 19.10.2009 14:39:10