Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 31.12.2006, 11:13:15
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de najhat
ESTE PT.PERSOANELE ADULTE CARE SE CONVERTESC LA ISLAM -de la crestinism la islam.Aici sunt fete romance care se convertesc in moschee in zile de vineri ,la rugaciunea de vineri,unde merg toti musulmanii ,si in public spun crezul si sunt intrebate cele 5 porunci ale islamului si dupa aceea li se da un certificat de catre imam.CATE TELEFOANE PRIMESC IN ZILE DIN ASTEA ,DE LA MAMELE COLEGELOR FETEI MELE CELE MICI ,CA SA-MI ARATE CA SUNT FETE BUNE!SI-MI UREAZA SI MIE CA DUMNEZEU SA-I FIE MILA SI DE MINE SI SA MA LUMINEZE SPRE ISLAM.Sunt multe de contrazis din teoria dumitale.,multe
Fetele de care vorbesti matale convertite la islam erau tare credincioase in ale crestinismului cu siguranta inainte si dupa cum ai spus si tu 90% in 2-3 ani vor sfarsi ca fetele musulmane sau nu fugind ca de dracu!
Bietele fete habar nu au ce vor suferi ca s-au vandut si L-au pierdut pe D-zeu doar pentru un pumn de aur! Mie mie rusine cum sustii matale ca crezi in Iisus Mantuitorul, dupa cuvintele care dorinta matale de a fi cica " luminata" de islam de focurile iadului.
Chiar abia astept sa imi marturisesti experienta matale ca musulmanca, atunci planset si vaiet in sufletul matale: sa fii umilita acoperindu-te ca o mumie neagra, sa fii o sclava intr-un cuvant. Bun curaj! Dar sa nu uiti ca Hristos te vegheaza, si poti oricand reveni la el. Dar nu stiu daca islamul matale ti-ar permite ca cei care parasesc islamul sunt UCISI!!!!!

Ai grija ca DIAVOLUL ESTE VICLEAN! Roaga-te ca D-zeu sa te pazeqasca de ghearele satanei! Drumul catre iad este pavat cu intentii bune!
Nu mai cititi printre randuri!Nu este dorinta mea sa devin musulmanca,ci urarile oamenilor din societatea unde traiesti,pt.crestini.
Eu am vrut sa explic unor persoane ca dv..ca exista fam.mixte din pc.dv.religios in care fiecare isi iubeste religia ,si il respecta pe celalalt.
Sunt crestina ortodoxa si cu mila Domnului Iisus,voi muri asa.
Am vrut sa va spun ca sunt si musulmani buni,nu beau,nu jignesc sotiile,au incredere in sotiile lor si le respecta sarbatorile si posturile,le ofera o viata frumoasa si siguranta copiilor si sotiilor.
Deci ,sunt musulmani f.buni .
Nu trebuie sa va produca greata unii musulmanii,asa cum spuneti.NU EXISTA PADURE FARA USCACIUNI !NU TOTI OAMENII DIN LUME AU ACEASI CULOARE !
Draga dilema,eu m-am exprimat destul de sincer si am vrut sa-ti explic in care tari si care sunt diferentele de exprimare ale coranului,la musulmani.Cu cat nivelul de trai este mai ridicat ,cu atat vei descoperi diferente printre teoriile dumitale.Doane ajuta!LA MULTI ANI!
  #102  
Vechi 31.12.2006, 13:24:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
Problema este mult mai simpla decit ne imaginam. Verisoara , trebuie sa-si puna o singura intrebare : pe cine iubeste mai mult? 1- pe DUMNEZEU sau 2- pe baiatul musulman. In functie de raspuns nu are decit o singura varianta ! Doamne ISUSE HRISTOASE, fiul lui DUMNEZEU, miluieste-ma pe mine pacatosul( pacatoasa) !
  #103  
Vechi 31.12.2006, 13:27:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
Problema este mult mai simpla decit ne imaginam. Verisoara , trebuie sa-si puna o singura intrebare : pe cine iubeste mai mult? 1- pe DUMNEZEU sau 2- pe baiatul musulman. In functie de raspuns nu are decit o singura varianta ! Doamne ISUSE HRISTOASE, fiul lui DUMNEZEU, miluieste-ma pe mine pacatosul( pacatoasa) !
  #104  
Vechi 31.12.2006, 16:12:35
Anwar Anwar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
Problema este mult mai simpla decit ne imaginam. Verisoara , trebuie sa-si puna o singura intrebare : pe cine iubeste mai mult? 1- pe DUMNEZEU sau 2- pe baiatul musulman. In functie de raspuns nu are decit o singura varianta ! Doamne ISUSE HRISTOASE, fiul lui DUMNEZEU, miluieste-ma pe mine pacatosul( pacatoasa) !
Pai Isus Cristos , deja s-a sacrificat pentru mantuirea oamenilor , deci nu cred ca mai are nevoie sa se roage ... oricum e iertata cristiboss56 ..

De ce a trebuit sa pui 2 variante ? dupa care sa tragi singur concluzia, oare nu cumva i-ai sugerat TU OMUL ce trebuie sa faca ?

Eu zic sa se roage la Dumnezeu sa-i arate calea dreapta ... ( a se observa ca nu mentionez care-i calea dreapta, altfel ce rost ar mai avea sa se roage )

Credeti intr-o religie care nu o cunoasteti prea bine, in acelasi timp atacati una care iar nu o cunoasteti ... teoretic va dati cunoscatori ... practiv nu vreti decat sa va bagati in seama.
  #105  
Vechi 31.12.2006, 17:55:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Religia mea este cea pe care am luat-o prin botez. Sint ortodox convins, asta nu inseamna ca sint un novice in materie.Toti avem de invatat,mai mult sau mai putin. Ce vreau sa-ti spun cu tarie ca eu cred intr-un singur DUMNEZEU , care este TATAL atotstiitorul, cel ce a facut cerul si pamintul si tot ce se vede si nu se vede.Mai cred in Fiul lui DUMNEZEU , ISUS HRISTOS care a venit pentru mintuirea noastra. In asta cred si nu in altceva . Cunostinte despre biserica si alte cele tot timpul avem de invatat si pentru mine cel putin e o placere deosebita acest lucru.Face parte din bunul simt al nostru. In legatura cu bagatul in seama este o afirmatie timpita si neavenita . DUMNEZEU SA TE IERTE!
  #106  
Vechi 31.12.2006, 17:56:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Religia mea este cea pe care am luat-o prin botez. Sint ortodox convins, asta nu inseamna ca sint un novice in materie.Toti avem de invatat,mai mult sau mai putin. Ce vreau sa-ti spun cu tarie ca eu cred intr-un singur DUMNEZEU , care este TATAL atotstiitorul, cel ce a facut cerul si pamintul si tot ce se vede si nu se vede.Mai cred in Fiul lui DUMNEZEU , ISUS HRISTOS care a venit pentru mintuirea noastra. In asta cred si nu in altceva . Cunostinte despre biserica si alte cele tot timpul avem de invatat si pentru mine cel putin e o placere deosebita acest lucru.Face parte din bunul simt al nostru. In legatura cu bagatul in seama este o afirmatie timpita si neavenita . DUMNEZEU SA TE IERTE!
  #107  
Vechi 31.12.2006, 17:56:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Religia mea este cea pe care am luat-o prin botez. Sint ortodox convins, asta nu inseamna ca sint un novice in materie.Toti avem de invatat,mai mult sau mai putin. Ce vreau sa-ti spun cu tarie ca eu cred intr-un singur DUMNEZEU , care este TATAL atotstiitorul, cel ce a facut cerul si pamintul si tot ce se vede si nu se vede.Mai cred in Fiul lui DUMNEZEU , ISUS HRISTOS care a venit pentru mintuirea noastra. In asta cred si nu in altceva . Cunostinte despre biserica si alte cele tot timpul avem de invatat si pentru mine cel putin e o placere deosebita acest lucru.Face parte din bunul simt al nostru. In legatura cu bagatul in seama este o afirmatie timpita si neavenita . DUMNEZEU SA TE IERTE!
  #108  
Vechi 05.01.2007, 11:57:59
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anwar
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
Problema este mult mai simpla decit ne imaginam. Verisoara , trebuie sa-si puna o singura intrebare : pe cine iubeste mai mult? 1- pe DUMNEZEU sau 2- pe baiatul musulman. In functie de raspuns nu are decit o singura varianta ! Doamne ISUSE HRISTOASE, fiul lui DUMNEZEU, miluieste-ma pe mine pacatosul( pacatoasa) !
Pai Isus Cristos , deja s-a sacrificat pentru mantuirea oamenilor , deci nu cred ca mai are nevoie sa se roage ... oricum e iertata cristiboss56 ..

De ce a trebuit sa pui 2 variante ? dupa care sa tragi singur concluzia, oare nu cumva i-ai sugerat TU OMUL ce trebuie sa faca ?

Eu zic sa se roage la Dumnezeu sa-i arate calea dreapta ... ( a se observa ca nu mentionez care-i calea dreapta, altfel ce rost ar mai avea sa se roage )

Credeti intr-o religie care nu o cunoasteti prea bine, in acelasi timp atacati una care iar nu o cunoasteti ... teoretic va dati cunoscatori ... practiv nu vreti decat sa va bagati in seama.
chiar nu ai inteles scopul rastignirii mantuitorului,nicidecum nu este mantuit omul numai prin rastignirea lui hristos.orice crestin stie raspunsul la intrebarea pe cine sa aleaga.pentru cei care nu cunosc,religia noastra nu permite casatoria cu o persoana de alta religie.
  #109  
Vechi 05.01.2007, 12:03:08
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Si la multi ani tuturor,ca doar si arabii au anu 2007,sau majoritatea,nu?Ia sa-mi zica mie un musulman ce s-a antamplat an anu zero!"Daca nu vor vorbi ei,vor vorbi pietrele despre Mine"citez din memorie.Sau statele arabe care si-au ales acest an nu au stiut ca anu zero e anul nasterii Lui Mesia?Hai islamicilor,si foste crestine,astept raspuns,dar va repet,Omul Acela e Dumnezeu,si Fiul Lui Dumnezeu!
hehehe chestia asta o spun si eu prietenilor mei musulmani.dar tot nu vor sa recunoasca importanta mantuitorului pentru umanitate.eu stiu ca sunt 2007 ani de la inviere,pentru ca atunci a inceput crestinatatea.sper ca nu gresesc.oricum amicii mei musulmani,cand au vazut ca nu au ce sa raspunda la acesta intrebare,au spus ca ei sunt in anul 1428.loool
  #110  
Vechi 05.01.2007, 17:50:34
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anwar

Pai Isus Cristos , deja s-a sacrificat pentru mantuirea oamenilor , deci nu cred ca mai are nevoie sa se roage ... oricum e iertata cristiboss56 ..
IIsus Mantuitorul s-a sacrificat sa iti demonstreze ca: D-zeu e bun si e tot timpul printre noi si ce inseamna sa fii om (sa pretuiesti virtutiile: credinta, adevarul, viata, bunatatea, pacea , iubirea aproapelui etc. si sa urasti pacatul:
- sa nu crezi in zeitati inchipuite de oameni si falsi profeti(voi va rugati la pietre si zeitatea inchipuita se Mohamed )
-PREACURVIA (in islam....vorbim de prea prea prea curvie, viol si pedofilie)
-SA NU UCIZI (in islam se practica in secolul 21 pedeapsa cu moartea prin decapitarea, flagelare sau cu pietre a femeilor in special)
- Sa nu furi (in Coran sunt reguli de impartire a prazilor)
- sa nu minti!( Mohamed in sunnah zice ca poti sa minti linistit )
- sa nu ieie numele Domnului in desert...o faceti fara tagada...si jurati de mama focului
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24