Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare?
Da 43 75,44%
Nu 8 14,04%
Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis 6 10,53%
Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.01.2011, 19:26:22
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu, crucea asta nu cred ca este ortodoxa. Nu stiu ce inseamna adaugirile (jos o liniuta de parca ar fi taiata crucea, sus un mot).

Mie mi-ar place o cruce sau o iconita, in jurul careia se se uneasca niste maini. Adica sa fie exprimata solidaritatea crestina, faptul ca este un loc de intalnire a unor oameni (chiar si ne-ortodocsi).
Si poate sa aibe forumul si un hram, un nume concret.

P.S Maiumutoii aia reprezinta o adunare de oameni de mai multe "culori". In cazul nostru culorile ar insemna confesiunile.
Citez din http://en.wikipedia.org/wiki/Patriarchal_cross

The Eastern Orthodox cross (also known as Crux Orthodoxa, the Byzantine cross, and the Eastern cross) can be considered a modified version of the Patriarchal cross, having two smaller crossbeams, one at the top and one near the bottom, in addition to the longer crossbeam. One suggestion is the lower crossbeam represents the footrest (suppendaneum) to which the feet of Jesus were nailed. In some earlier representations (and still currently in the Greek Church) the crossbar near the bottom is straight. In later Russian and other traditions, it came to be depicted as slanted, with the side to the viewer's left usually being higher.

One tradition says that this comes from the idea that as Jesus Christ took his last breath, the bar to which his feet were nailed broke, thus slanting to the side. Another tradition holds that the slanted bar represents the repentant thief and the unrepentant thief that were crucified with Christ, the one to Jesus' right hand repenting and rising to be with God, and one on his left falling to Hell and separation from God. In this manner it also reminds the viewer of the Last Judgment.

Still another explanation of the slanted crossbar would suggest the Cross Saltire, as tradition holds that the Apostle St. Andrew introduced Christianity to lands north and west of the Black Sea: today's Ukraine, Russia, Belarus, Moldova, and Romania.

-----------------

Și în plus, crezi că s-ar folosi în România dacă nu ar fi ortodoxă ?

Poză făcută de mine la Iași:
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2011, 19:32:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

O fi existand si in Romania, dar eu n-am vazut-o la biserici ortodoxe.
Am vazut-o pe alocuri si n-am stiut ce semnifica.
Am crezut ca este o biserica de alta confesiune acolo.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2011, 19:52:49
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Citez din http://en.wikipedia.org/wiki/Patriarchal_cross

The Eastern Orthodox cross (also known as Crux Orthodoxa, the Byzantine cross, and the Eastern cross) can be considered a modified version of the Patriarchal cross, having two smaller crossbeams, one at the top and one near the bottom, in addition to the longer crossbeam. One suggestion is the lower crossbeam represents the footrest (suppendaneum) to which the feet of Jesus were nailed. In some earlier representations (and still currently in the Greek Church) the crossbar near the bottom is straight. In later Russian and other traditions, it came to be depicted as slanted, with the side to the viewer's left usually being higher.

One tradition says that this comes from the idea that as Jesus Christ took his last breath, the bar to which his feet were nailed broke, thus slanting to the side. Another tradition holds that the slanted bar represents the repentant thief and the unrepentant thief that were crucified with Christ, the one to Jesus' right hand repenting and rising to be with God, and one on his left falling to Hell and separation from God. In this manner it also reminds the viewer of the Last Judgment.

Still another explanation of the slanted crossbar would suggest the Cross Saltire, as tradition holds that the Apostle St. Andrew introduced Christianity to lands north and west of the Black Sea: today's Ukraine, Russia, Belarus, Moldova, and Romania.

-----------------

Și în plus, crezi că s-ar folosi în România dacă nu ar fi ortodoxă ?

Poză făcută de mine la Iași:

Cred ca este Biserica Lipoveneasca de pe strada Palat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.01.2011, 20:08:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Chiar sunt curioasă dacă se va schimba.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.01.2011, 22:07:41
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Ar fi binevenita o asemenea schimbare.
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.01.2011, 12:49:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?
Nu ar fi o idee rea ce spui tu, dar din urmatorul considerent nu cred ca se cuvine:
voind sa faci un lucru deosebit de bun - faci in acelasi timp unul deosebit de rau!!!!
Jicnesti! Noi nu luam in seama, dar este un site ortodox adica si gazda la alte confesiuni!
Pai ce parere si drag sa le fie de noi ?
Si mai mult, inainte de a fi gazda, ce ortodox esti vorbind cu indiferent cu cine in asemenea mod?
Eu una te apreciez dar aici sincer gresesti si imi permit sa-ti dau un sfat, daca vrei bineanteles sa-l accepti: nu poti apara/propovadui adevarul atunci cand in acelasi timp duci numele Domnului in desert!!!!
Asta se aplica si pe scara mai larga, cum sa pui ca si simbol Sfanta Cruce cand forumul este plin si de discutii neortodoxe????
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.01.2011, 12:58:42
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @colaps3

,,Trebuie sa avem disciplina, caci fara ea nu vom dobandi nici cele materiale, nici cele duhovnicesti.
Omul trebuie sa stie ce vrea sa faca.
Dar este important sa nu se pripeasca, ca aceasta disciplina sa nu fie iute, peste masura de aspra, caci daca este asa, atunci este si diavoleasca - si prin aceasta nu am realizat nimic.
Disciplina dreapta este cand facem ceva din inima, cand ne supunem din dragoste."

Staretul Tadei - Manastirea Vitovnita (satul Vitovnita - sat Romanesc din partea rasariteana a Serbiei)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.02.2011, 13:40:30
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul

[...]

Și în plus, crezi că s-ar folosi în România dacă nu ar fi ortodoxă ?

Poză făcută de mine la Iași:
E biserica lipoveneasca din Iasi (deci ortodoxa de rit vechi).
Nu stiu daca si la noi se foloseste aceasta cruce, pana acum parca nu am vazut-o.

Imi place ideea ta, colaps3 (desi nu sunt sigura in privinta stilului crucii pe care ai propus-o).
Dar pacat ca ai deschis subiectul pe un ton certaret ... si de aici si raspunsurile ostile.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.02.2011, 13:42:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Dar pacat ca ai deschis subiectul pe un ton certaret ... si de aici si raspunsurile ostile.
Da, aici e o mare problemă.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.02.2011, 13:48:27
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Nu ar fi o idee rea ce spui tu, dar din urmatorul considerent nu cred ca se cuvine:
voind sa faci un lucru deosebit de bun - faci in acelasi timp unul deosebit de rau!!!!
Jicnesti! Noi nu luam in seama, dar este un site ortodox adica si gazda la alte confesiuni!
Pai ce parere si drag sa le fie de noi ?
Si mai mult, inainte de a fi gazda, ce ortodox esti vorbind cu indiferent cu cine in asemenea mod?
Eu una te apreciez dar aici sincer gresesti si imi permit sa-ti dau un sfat, daca vrei bineanteles sa-l accepti: nu poti apara/propovadui adevarul atunci cand in acelasi timp duci numele Domnului in desert!!!!
Asta se aplica si pe scara mai larga, cum sa pui ca si simbol Sfanta Cruce cand forumul este plin si de discutii neortodoxe????

Ia spune-mi, soțul și soția intenționat nu pun icoană în dormitor doar pentru că acolo își fac poftele ? Sau cumva ar trebui să dăm icoana jos de pe perete dacă înjură cineva? Casă este plină „si de discutii neortodoxe” dar cu toate astea există icoană și cruce în ea.

Ba dimpotrivă, trebuie lucru curat la loc de necurăție căci astfel se sfințește și mai tare ne mustră păcatul. Mai tare o să-i mustre și pe sectanți dacă e prezentă o cruce.

Momentan scrie „creștin ortodox” și nu „ecumenist” așa că nu ne pasă de „alte confesiuni”. Noi vorbim de creștinism, nu de „alte confesiuni”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11