Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2013, 17:03:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit boala psihica?

Doamne ajuta.
Am intalnit un caz nou, un pic mai mult decat ciudat ptr mine.
AM cunoscut o doamna X. Doamna, o intlectuala rafinata, cu multi ani d estudiu in spate, ne marturisea, printre altele ca este sora unui cunoscut ierarh din Bor. Ne-a umplut de bucurie lucrul acesta.
Apoi, dupa placuta vizita, doamna e o persoana extrem de placuta,am at un google search cu gand sa ii vad familia, poza pe net etc.
Aici intervine problema. AM gasit familia respectivului ierarh, doar ca nu corespunde deloc. O familie traieste intr-o parte a tarii, cea a doamnei in alta parte. O familie are un nr de copii, doamna sustine ca familia ei are alt nr de copii.Nu corespund nimic: nici numele parintilor, nici data si locul nasterii parintilor, fratilor, surorilor, nici data nasterii PS, nici data decesului parintilor. Intr-un cuvant...niic un element comnun. Dar ciudatenia se amplifica.O sun pe doamna sa lamurim situatia, iar dumneai devine foarte contrariata si incepe sa mi se justifice dandu-mi date de o precizitate uimitoare: Adica imi descrie in detaliul tata ei, mama ei, fratii, data nasterii lor. Vorbea cu o asa naturalete ca am ramas oarecum contrariata.
Altfel spus, doamna vorbea cu o precizie pe care numai un copil o stie: cum o cheama pe mama, pe tata, cand s-a nascut, cand a murit, cati copii, ce studii are fiecare, locul in care lucreaza fiecare. Singurul element comun e ca sustine ca Ps respectiv e fratele ei.
Acum intrebarea mea, ptr cunoscatori e; e boala pshica? Si-a creat o familie imaginara diferita d efamilia ei? SAu a creat un personaj imaginar si l-a introdus in familia ei? Sau a inlocuit acest personaj atat de cunoscut cu un membru al familiei ptr "a da bine"?
In general, imi dau seama repede cand sunt mintita. Dar femeia vorbea cu o seriozitate si o convingere incat m-a pus pe ganduri.
Este vre-un psiholog care s-a confruntat cu astfel d ecazuri? e o boala pshica sau o minciune strasnica, ticluita pana la cel mai mic detaliu?
A, mai e un aspect. Cand episcopul locului a plecat in delegatie doamna a apelat la fratele ptr a-i fi gazda episcopului nostru. Mai mult, a insistat sa ne plateasca noua un drum dus pana in Diaspora, la fratele dumneaei daca vrem sa ii facem o vizita si sa ne inchinam la locurile sfinte din acea tara.
Rog raspunsurile celor care s-au confruntat cu o problema asemanatoare sau imi pot da trimitere catre literatura de specialitate.
Multumesc,
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2013, 23:21:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu n-am inteles prea multe din ce scrii tu acolo :)

Probabil lucrurile pentru tine sunt mai clare, dar n-ai reusit sa le descrii foarte exact.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2013, 23:28:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate e si una si alta (boala + minciuna). Adica minciuna ca boala sau miciuna cu un scop deliberat. Nu ma mai mira nimic...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2013, 09:13:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Doamne ajuta.
Am intalnit un caz nou, un pic mai mult decat ciudat ptr mine.
AM cunoscut o doamna X. Doamna, o intlectuala rafinata, cu multi ani d estudiu in spate, ne marturisea, printre altele ca este sora unui cunoscut ierarh din Bor. Ne-a umplut de bucurie lucrul acesta.
Apoi, dupa placuta vizita, doamna e o persoana extrem de placuta,am at un google search cu gand sa ii vad familia, poza pe net etc.
Aici intervine problema. AM gasit familia respectivului ierarh, doar ca nu corespunde deloc. O familie traieste intr-o parte a tarii, cea a doamnei in alta parte. O familie are un nr de copii, doamna sustine ca familia ei are alt nr de copii.Nu corespund nimic: nici numele parintilor, nici data si locul nasterii parintilor, fratilor, surorilor, nici data nasterii PS, nici data decesului parintilor. Intr-un cuvant...niic un element comnun. Dar ciudatenia se amplifica.O sun pe doamna sa lamurim situatia, iar dumneai devine foarte contrariata si incepe sa mi se justifice dandu-mi date de o precizitate uimitoare: Adica imi descrie in detaliul tata ei, mama ei, fratii, data nasterii lor. Vorbea cu o asa naturalete ca am ramas oarecum contrariata.
Altfel spus, doamna vorbea cu o precizie pe care numai un copil o stie: cum o cheama pe mama, pe tata, cand s-a nascut, cand a murit, cati copii, ce studii are fiecare, locul in care lucreaza fiecare. Singurul element comun e ca sustine ca Ps respectiv e fratele ei.
Acum intrebarea mea, ptr cunoscatori e; e boala pshica? Si-a creat o familie imaginara diferita d efamilia ei? SAu a creat un personaj imaginar si l-a introdus in familia ei? Sau a inlocuit acest personaj atat de cunoscut cu un membru al familiei ptr "a da bine"?
In general, imi dau seama repede cand sunt mintita. Dar femeia vorbea cu o seriozitate si o convingere incat m-a pus pe ganduri.
Este vre-un psiholog care s-a confruntat cu astfel d ecazuri? e o boala pshica sau o minciune strasnica, ticluita pana la cel mai mic detaliu?
A, mai e un aspect. Cand episcopul locului a plecat in delegatie doamna a apelat la fratele ptr a-i fi gazda episcopului nostru. Mai mult, a insistat sa ne plateasca noua un drum dus pana in Diaspora, la fratele dumneaei daca vrem sa ii facem o vizita si sa ne inchinam la locurile sfinte din acea tara.
Rog raspunsurile celor care s-au confruntat cu o problema asemanatoare sau imi pot da trimitere catre literatura de specialitate.
Multumesc,

Lore,diagnosticul unei boli psihice nu poate fi pus fara niste investigatii complexe si mai ales pe internet.
Ce pot sa iti spun eu,sunt posibilitatile la care ma gandesc,insa,asta nu reprezinta decat niste ipoteze superficiale:

1.Fie este vorba de o confuzie undeva la mijloc;
2.Fie se poate vorbi de mitomanie care este prezenta la unele tulburari de personalitate (persoana minte mai mult sau mai putin constient,isi creaza o alta lume in care se simte apreciata,utila,importanta pentru ca realitatea pe care o traieste ii este dificil de acceptat);
3.Idei delirante de filiatie- persoana in cauza traieste cu credinta ferma ca este descendenta unei familii sau persoane foarte importante si renumite.Acestei idei pot aparea in paranoia sau in schizofrenia paranoida.

In alta ordine de idei (normale de data aceasta :) ) eu m-as intreba in locul tau ce anume as avea eu de invatat dintr-o astfel de experienta...scriai la un moment dat ca atunci cand ati auzit ca aceasta persoana a afirmat ca este sora unui important ierarh BOR v-a facut sa va umpleti de bucurie.Ma intreb,daca nu v-ar fi spus ca este sora unui ierarh important,ati mai fi simtit aceiasi bucurie ca ati cunoscut un... om? :)
Te imbratisez Lore,o saptamana binecuvintata!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 12.03.2013 at 09:16:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2013, 12:21:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

persoana e foarte placuta, cu sau fara descendenta e o persoana foarte placuta.
Mi s-a umplut inima de bucurie cand am aflat ca ar fi un apropiat al episcopului deoarece eram interesata de modul de viata practic al omului care peste ani, devine episcop: cum a fost de mic, ce rol a avut mama in formarea caracterului vitorului episcop, ce inclinatii avea de mic.De asta eram bucuroasa, ca puteam sa aflu detaliile astea de la om persoana care a tarit langa.In general, lucrurile astea nu le afli din carti.
Acum ca sa fiu on-topic, mai e o ciudatenie: sotul meu a primit pomelnicul ei, dar pe pomelnic nu sunt trecute nici un nume din familia episcopului, dar nici un nume din familia pe care zicea ea ca o are.Sunt trecute o multimede alte nume, dar nici unul din aceste doua familii .
O sa aprofundez ce mi-ai scris,
Multumesc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2013, 15:11:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multe ii sunt date omului sa vada in aceasta viata! Este tare dubios si in neregula ce se petrece, poate reusiti sa aflati informatii si din alte surse in legatura cu aceasta doamna. E foarte posibil sa aiba probleme.

Am avut si eu o experienta cu o prietena buna la care tin mult. Incepuse sa imi povesteasca lucruri mai ciudate, mai neobisnuite, cum a venit o persoana straina (ca angajat) la locul de munca si cand le privea pe celelalte persoane incerca o tehnica de hipnoza, ca o alta persoana a incercat sa-i deschida ochiul mintii situat intre cei doi ochi. Era asa de sigura de ce spunea, asa de convingatoare incat o credeam, ii spuneam si duhovnicului in sensul ca nu stiam ce se intampla, eram toti intr-o mare confuzie. Timpul a clarificat lucrurile, nici acum nu am inteles prea bine de ce sufera, ia tratament si nu mai vrea sa vorbeasca cu nimeni (o boala psihica, dar ce boala nu stiu). Ce ma contrariaza cel mai tare este faptul ca era foarte credincioasa, smerita, o adevarata pilda pentru toti, nu inteleg cum a putut sa ii se intample asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare