Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2011, 22:08:41
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Trei deznadajduiti???!!!!

Ei bine,crestinilor,incredeti-va numai in DUMNEZEU si cu NUMELE DOMNULUI aparativa de uneltirile tuturor vrajmasilor!

''Iubi-Te-voi,Doamne,vartutea mea.DOMNUL este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu,DUMNEZEUL meu,ajutorul meu si VOI NADAJDUI spre Dansul,Aparatorul meu si puterea mantuirii mele si SPRIJINITORUL meu.Laudand voi chema pe DOMNUL si de vrasmasii mei ma voi izbavii''

''Ca de voi si umbla in mijlocul mortii,nu ma voi teme de rele;ca TU cu mine esti''

''TU esti scaparea mea din necazul ce ma cuprinde,bucuria mea;izbaveste-ma de cei ce mau inconjurat''

''Ca EL te va izbavi din cursa vanatorilor si de cuvantul tulburator.Cu spatele te va umbrii pe tine si sub aripile LUI VEI NADAJDUI;ca o arma te va inconjura adevarul LUI.Nu te vei teme de frica de noapte,de sageata ce zboara ziua,de lucrul ce umbla in intuneric,de molima ce bantuie intru amiaza.Cadea-vor dinspre latura ta o mie si zece mii de-a dreapta ta,DAR DE TINE NU SE VOR APROPIA.


CAPUL SUS BAIETI!!! CE NE FACEM CU FETELE?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2011, 22:16:52
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Frumoase cuvinte!!!

Citat:
În prealabil postat de allisa Vezi mesajul
Crede în Bunul Dumnezeu! Dumnezeu lucreaza si astazi si face minunile Sale. Pentru diverse tulburari ale acestei vieti adesea mintea se suceste si ajungem sa nu mai credem în Dumnezeu, nu mai credem în ajutorul Lui. Cate minuni nu s-au facut si se fac prin sfintele biserici,prin preotii credinciosi, prin sfintele masluri, prin sfintele icoane, caci prin toate lucreaza Dumnezeu cu Harul Sau cel ceresc dar mult trebuie sa te rogi si tu caci ,apoi, acolo sus vor fi numai rugaciunile celorlalti dar ale tale, unde sunt?! Ni se arata destul de clar existenta lui Dumnezeu, sunt urme care nu pot fi negate; EL lucreaza prin oameni si cu oameni, lucreaza prin îngeri si cu îngeri; Crede în acest mare Dumnezeu Care nu-L PUTEM VEDEA CACI NU ESTE CU PUTINTA NOUA PACATOSILOR dar prin Nascatoarea de DUMNEZEU ni s-a aratat Dumnezeu întrupat ,ca sa ne arate ca la niste copilasi mici existenta Lui si sa ne încredinteze de puterea Lui. Cunoaste-l, crede, urmeaza-i si fa voia Lui! Adesea ne întrebam de ce Dumnezeu îngaduie ceva sau asa??!De ce? Tot pentru mintea slaba care se clatina si diavolul asteapta neîncetat sa-l urmezi în drum dar tu, sufletelule îmbraca-te cu toata armatura lui Dumnezeu ca sa ramai mereu în picioare. Ia pavaza credintei cu care poti sa învingi toate sagetile cele arzatoare ale vicleanului, ia coiful mantuirii si sabia Duhului care este Cuvantul lui Dumnezeu. FARA SABIA ACEASTA NU SE POT PURTA LUPTE SI BIRUINTE. Cand un om sufera, e trist sau s-a înbolnavit acesta are nevoie de a-si schimba hrana si de un tratament serios pentru a se reface. Tratamentul si hrana îl vom gasi în Cuvantul lui Dumnezeu. EL se îngrijeste de noi, ne cunoaste pe nume, cunoaste nevoile noastre, toate necazurile noastre si poate sa ne îndeplineasca toate dorintele noastre caci numele sau este si IUBIRE. EL S-a îngrijit de noi chiar de cand eram în pantecele maicii noastre si ne-a pregatit hrana trebuitoare ca sa crestem. Deci fii în legatura stransa cu EL, ALEARGA LA EL, si asteapta sa faca dreptate în suferintele tale, caci va face dar cand va voi EL, caci poate meritam sa ispasim vreo pedeapsa, ceva pacate; Poate gresesc ca scriu aceste randuri si cer scuze daca e asa, dar titlu m-a colpit; o rugaciune ptr pers ta si m-am gandit ca poate, pot sa-ti ridic moralul si poate poti lua hotarari de viitor, poate reusesti sa-ti vezi slabiciuni, nu stiu acelasi sange dumnezeiesc a curs pentru toti,mici si mari si nu am vrut sa raman un lemn nesimtitor dar mangaierea cea mai mare o gasesti tu însuti acolo sus,caci de acolo de sus ne vin toate. O masa avem cu totii-pamantul; un acoperis avem cu totii-cerul-; si o lumina avem cu totii-soarele- si -luna- ; Suntem datori sa ne iubim caci suntem copii al aceluiasi parinte, Tatal nostru ceresc dar înainte de toate voieste cunostinta de Dumnezeu mai mult decat arderile de tot. Cand omul traieste dupa duh,dupa suflet el îsi mentine demnitatea si se înalta la starea unui înger. Acesta este un lucru important care da valoare la toate celelalte fapte pe care le vom face. Nu te deznadajdui, mergi si ai încredere în Dumnezeu si ma voi ruga si eu ca Dumnezeu poate sa faca din uscat verde...te îmbratisez cu o dragoste crestineasca.pace si har.
FII mai activa ca ducem lipsa!!!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2011, 22:17:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multumiri pentru mesajele de intarire si pentru vorbele frumoase! Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 07:50:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile Cred ca sunt cele mai potrivite cuvinte de incurajare

'' Tu ai un Dumnezeu care te iubeste cu mai multa tandrete decat un tata, cu o staruinta mai activa decat cea a unei mame; un Dumnezeu care te indrageste cu o pasiune mai arzatoare dacat cea a tinerilor casatoriti; un Dumnezeu care este incantat de mantuirea ta si care se bucura mai mult decat tine ca ai scapat de pericole si de moarte; un Dumnezeu care marturiseste toate formele de afectiune: afectiunea unui tata pentru fiii sai, a unei mame pentru copiii sai, a unui agricultor pentru plantele sale, a unui arhitect pentru opera sa, a unui sot pentru sotia sa; un Dumnezeu care vrea sa indeparteze de la tine relele, asa cum Rasaritul este indepartat de Apus, asa cum Cerul este ridicat deasupra pamantului...sau mai degraba, nu numai asa cum, ci inca mai mult...'' (Sf Ioan Gura de Aur)

“Daca iubesti pe Domul si cu rugaciune fierbinte ziua si noaptea strigi catre El, poate El sa nu te izbaveasca de asalturile demonilor? Ca sa zdrobeasca faptele diavolului, Dumnezeu a trimis pe Unul-Nascut Fiul Sau, care din dragoste pentru noi, pentru mantuirea noastra a murit pe Cruce! Cum este cu putinta ca sa-ti refuze ajutorul, cand El Insusi jinduieste sa ti-l dea si asteapta numai sa strigi din toata inima catre El? Suntem preveniti ca prin lupte si prin multe necazuri se intra in Imparatia lui Dumnezeu si la vreme de lupta exista caderi si ridicari. Regula este: daca ai cazut, ridica-te! Daca ti se intampla sa nu izbutesti, incepe din nou! '' (Arhimandrit Serafim Alexiev)


'' Nici tu nu te mantuiesti fara mana lui Dumnezeu si nici Dumnezeu nu te ridica daca tu nu-I intainzi mana.'' (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 08:14:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit PTR VLAD CAT si ptr toti cei aflati in deznadejde

Rugaciunea Sf Nectarie in fata icoanei Maicii Domnului

Tu esti acoperamantul si mantuirea mea, Tu esti mangaietoarea mea.
Tu imi dai pricepere. Tu esti nadejdea si aparatoarea mea.
Tu ma intareste pe mine, Fiica, in lupte si incercari.
Tu esti Maica lui Dumnezeu, lauda vietii mele. Tu ma arata pe mine biruitor. Tu ma incununeaza pe mine. AMIN
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2011, 08:19:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mi-a venit destul de greu sa ma hotarasc sa scriu postul asta, parte din orgoliu (ca sa vezi la ce cote ajunge uneori), parte datorita faptului ca oamenii cer in general aici ruga celorlalti atunci cand le sunt rudele bolnave sau cand le moare cineva...adica in situatii mult mai grave decat a mea....cert este ca am cazut in deznadejde si desi rational ma lupt cu aceasta stare fortele interioare sunt extrem de reduse...sunt convins ca daca cei care citesc threadul I-ar spune Lui cateva cuvinte in care sa il roage sa ma ajute as depasi incercarea asta mult mai repede.....va multumesc frumos.
Fii tare si macar un graunte de credinta sa ai... si incredere ca nu te lasa Dumnezeu la greu. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2011, 09:59:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psalmul 17

Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea. Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu,
Dumnezeul meu, ajutorul meu și voi nădăjdui spre Dânsul,
Apărătorul meu și puterea mântuirii mele și sprijinitorul meu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2011, 10:30:11
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Doame ajuta!

Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi pacatosii!Nu ne lasa Doamne de la Tine,intareste-ne Credinta si ajuta-ne sa implinim Voia Ta spre mantuirea noastra!Sfanta Fecioara pleaca-Ti ochii spre pacatosul care a cazut in deznadejde si spre toti cei ca el si umple-le inimile cu bucurie si speranta ca sa Te laude si sa Te preamaresca intru toti vecii!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2011, 11:23:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Domnului sa ne rugam -Doamne miluieste-ne

Stapine Doamne,IIsuse Hristoase in fata ta vin si plec genunchiul,si ma rog pentru robii tai a caror nume nu-l cunosc dar tu il sti, si de si au gresit in fata ta, iarta-i Doamne dupa mare mila ta,ca un bun si de oameni iubitor.Atotputernice Doamne ajuta-le in aceste clipe grele cind duhul cel potrivnic a toate, se lupta cu putere si tubura mintile cu indoieli,si cu imboldiri,si cind cu viclene amagiri, le framinta inima si sufletul,arata-le Multmilostive Doamne adevarul si cale ta cea dreapta,pentru ca biruind uneltirile celui viclean de acum,sa se poata bucura de pacea ta.daruieste-le Stapine inima curata si credinta tare sa te pota lauda neincetat.iar tu Maica lui Dumnezeu ceia ce esti Poarta Cereasca si Use de mintuire si Scara,intelegatoare, pe care Dumnezeu S-a pogorit si om S-a suit,cu rugaciunile si indurarile tale,Curata,invredniceste-i pe ei de imparatia cerurilor.Amin.

Domnul sa va binecuvinteze si pace sa va daruiasca.Amin.
Maica Domnului roaga-te pentru noi pacatosii.Amin.
Iar vioi Sfinti Ingeri de la botez, rugati-va necetat pentru cei ce vi sau incredintat.amin.

Last edited by mihaila_alin; 21.01.2011 at 11:33:45.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2011, 11:29:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Va multumesc mult pentru toate incurajarile si rugaciunile spuse. inca o dovada ca exista ingeri printre oameni. Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
Rostiti o scurta rugaciune... Florin-Ionut Slujba inmormantarii 29 25.04.2010 00:25:50
o scurta privire 8NihilSineDeo9 Umanitare 3 14.03.2010 20:01:48