Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.10.2014, 23:49:29
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ma refer la drepturile principale. Da, sa se duca la biserica, sa asiste la slujba, sa fie primit in comunitate etc.

Cunosc preoti care a alungat homosexuali dupa ce a aflat orientarea lor sexuala...

Pana la urma, casatoriile homosexuale nu sunt un drept in Romania.
Nu știu câți preoti care au făcut lucrul ăsta cunoști tu. Eu nu cunosc nici unul.
Dar trebuie să înțelegi ca a intra intr-o biserică ortodoxa nu-i același lucru cu a intra in Biserică!
Tu, nefiind ortodox, n-ai de unde sa știi. Dar dacă tot nu știi si nici nu vrei să afli ce inseamna ortodoxia atunci de ce pierzi timpul pe un forum ortodox și, mai mult decât atât, scrii despre ortodoxie, regulile din BO etc?
E doar o curiozitate, sper să nu te superi.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.10.2014, 06:49:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Nu știu câți preoti care au făcut lucrul ăsta cunoști tu. Eu nu cunosc nici unul.
Dar trebuie să înțelegi ca a intra intr-o biserică ortodoxa nu-i același lucru cu a intra in Biserică!
Tu, nefiind ortodox, n-ai de unde sa știi. Dar dacă tot nu știi si nici nu vrei să afli ce inseamna ortodoxia atunci de ce pierzi timpul pe un forum ortodox și, mai mult decât atât, scrii despre ortodoxie, regulile din BO etc?
E doar o curiozitate, sper să nu te superi.
Doamne ajuta!
Am crescut ortodox, intr-o familie ortodoxa, si sunt ortodox prin traditie si obiceiuri. Normal ca stiu "regulile", si am de unde sa stiu

Last edited by abaaaabbbb63; 22.10.2014 at 06:52:24.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.10.2014, 09:20:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Draga Grigore Palama,

Deocamdata nu ai prezentat nicio dovada din care sa rezulte ca homosexualitatea nu ar fi innascuta, cel putin in unele cazuri, asa cum scrie in CBC. Cand ai sa ai aceasta dovada, te rog sa o prezinti nu numai pe forum ci, daca se poate, si nuntiului apostolic la Bucuresti cu rugamintea de a fi transmisa la Congregatia pentru Doctrina Credintei. Iti garantez ca Biserica lui Cristos va examina aceasta dovada, pe care o cerceteaza de mult, cu cea mai mare atentie.
Imi ceri sa dovedesc ca pe Marte nu exista extraterestri. Insa nimeni nu a dovedit ca exista. O logica de tipul asta.


Da, homosexualitatea nu este innascuta.
Da, teza asta cu homosexualitate innascuta este foarte "convenabila" pentru a spune "asa ne nastem, trebuie sa-i acceptam".
Este cea mai ieftina scuza de a accepta "din start" homosexualitatea.

Foarte convenabila pentru lobby-ul satanist.



In Romania pre 89 erau si homosexuali. Dar extrem extrem de putini.
Iar concluzia este una simpla: contextul societatii in ansamblu este dominant in orientarea sexuala.
Iar urmatoarea concluzie este: contextul social particular joaca un rol fundamental in orientarea sexuala.

Asta cu studii cu diferentele hormonale mi se pare o chestie trasa rau rau de tot de par. Foarte convenabil sa explici ca in San Francisco unde sunt gramezi de homosexuali hormonii sunt ... altfel.


Invatatura Bisericii despre homosexualitate este una destul de clara si la obiect

VT.
Sodoma si Gomora - arata clar ca pacatul este extrem de grav, ca atrage mania lui DUmnezeu imediat.
Arata ca Dumnezeu paraseste inca din viata asta pe homosexuali si ca ii pedepseste inca de aici cu FOC.
Iar pe lumea cealalta vor fi in aceeasi osanda.

NT.
O condamnare explicita de Sf. Ap. Pavel, in Apocalipsa.

Istoria si Traditia si Canoanele Bisericii.
Aceeasi condamanre este si in canoane:
"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează anal bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chipul arătat mai sus.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire (împreunarea peste fire este atunci când bărbatul sau o femeie îsi fac demonica plăcere sarutându-se unde nu trebuie.), 15 ani să nu se împărtăsească."
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm


Cum se trateaza aceasta "problema" in Biserica.

1. Se discuta cu respectivul de catre mai multi.
2. Se asteapta pocainta un timp, se fac rugaciuni pentru indreptare, se asteapta indreptarea lui.
3. Daca nu se indreapta se exclude din Biserica pentru cateva motive:
- sa inteleaga singur gravitatea pacatului si sa se indrepte
- PENTRU A NU-I MINTI CONSTIINTA CUM CA SI EL ESTE IN BISERICA
- pentru ca altii sa nu ia exemplul lui si sa faca la fel.

Biserica exclude pe cei in pacate grele din ea, de tipul asta.

Homosexualii nu se indreapta chiar asa de usor.



Mihnea, vezi ca in BC sunt multe grupari care vor sa faca rau invataturii crestine, care pana la un punct o avem comuna.

Vezi ca multi ierarhi vor sa "perverteasca" realitatea si sa gaseasca "scuze"....

Nu cred ca are vreun sens sa discutam pozitia unei Biserici clar corupte in directia homosexualitatii, in care Papa Francisc se declara clar pro homosexualitate. Chestia asta cu "celibatul" preotilor eu cred ca e facuta intentionat, pentru a chinui preotii si pentru a denigra BC...


Sensul vietii este unirea cu Dumnezeu. Asta inseamna mantuirea.
Homosexualii nu se unesc cu Dumnezeu si ESTE MARE PACAT SA LE TRANSMITEM GRESIT MESAJUL CA SI EI SUNT BUNI SI EI SE VOR MANTUI


Mai presus de "prietenie" si falsa amicitie umana fata de un homosexual (care mie personal mi se par dezgustatori) ESTE ADEVARUL.

TE UNESTI CU HRISTOS ? MA UNESC CU HRITOS ? Asta juram la botez.
Homosexualii nu se pot uni cu Hristos si nici cu noi.. orice comuniune cu ei este falsa si mincinoasa.
Pacatul este de la satana. Nu ne unim cu satana.



Pentru Dumnezeu, constientizati si voi gravitatea pacatului si pozitia clara pe care trebuie sa o avem.
Adica, suntem invatati de BC sa "acceptam", sa toleram si sa inghitim mizeria homosexualitatii ?

Last edited by gpalama; 22.10.2014 at 09:27:29.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.10.2014, 09:51:30
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Imi ceri sa dovedesc ca pe Marte nu exista extraterestri. Insa nimeni nu a dovedit ca exista. O logica de tipul asta.


Da, homosexualitatea nu este innascuta.
Da, teza asta cu homosexualitate innascuta este foarte "convenabila" pentru a spune "asa ne nastem, trebuie sa-i acceptam".
Este cea mai ieftina scuza de a accepta "din start" homosexualitatea.

Foarte convenabila pentru lobby-ul satanist.



In Romania pre 89 erau si homosexuali. Dar extrem extrem de putini.
Iar concluzia este una simpla: contextul societatii in ansamblu este dominant in orientarea sexuala.
Iar urmatoarea concluzie este: contextul social particular joaca un rol fundamental in orientarea sexuala.

Asta cu studii cu diferentele hormonale mi se pare o chestie trasa rau rau de tot de par. Foarte convenabil sa explici ca in San Francisco unde sunt gramezi de homosexuali hormonii sunt ... altfel.


Invatatura Bisericii despre homosexualitate este una destul de clara si la obiect

VT.
Sodoma si Gomora - arata clar ca pacatul este extrem de grav, ca atrage mania lui DUmnezeu imediat.
Arata ca Dumnezeu paraseste inca din viata asta pe homosexuali si ca ii pedepseste inca de aici cu FOC.
Iar pe lumea cealalta vor fi in aceeasi osanda.

NT.
O condamnare explicita de Sf. Ap. Pavel, in Apocalipsa.

Istoria si Traditia si Canoanele Bisericii.
Aceeasi condamanre este si in canoane:
"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează anal bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chipul arătat mai sus.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire (împreunarea peste fire este atunci când bărbatul sau o femeie îsi fac demonica plăcere sarutându-se unde nu trebuie.), 15 ani să nu se împărtăsească."
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm


Cum se trateaza aceasta "problema" in Biserica.

1. Se discuta cu respectivul de catre mai multi.
2. Se asteapta pocainta un timp, se fac rugaciuni pentru indreptare, se asteapta indreptarea lui.
3. Daca nu se indreapta se exclude din Biserica pentru cateva motive:
- sa inteleaga singur gravitatea pacatului si sa se indrepte
- PENTRU A NU-I MINTI CONSTIINTA CUM CA SI EL ESTE IN BISERICA
- pentru ca altii sa nu ia exemplul lui si sa faca la fel.

Biserica exclude pe cei in pacate grele din ea, de tipul asta.

Homosexualii nu se indreapta chiar asa de usor.



Mihnea, vezi ca in BC sunt multe grupari care vor sa faca rau invataturii crestine, care pana la un punct o avem comuna.

Vezi ca multi ierarhi vor sa "perverteasca" realitatea si sa gaseasca "scuze"....

Nu cred ca are vreun sens sa discutam pozitia unei Biserici clar corupte in directia homosexualitatii, in care Papa Francisc se declara clar pro homosexualitate. Chestia asta cu "celibatul" preotilor eu cred ca e facuta intentionat, pentru a chinui preotii si pentru a denigra BC...


Sensul vietii este unirea cu Dumnezeu. Asta inseamna mantuirea.
Homosexualii nu se unesc cu Dumnezeu si ESTE MARE PACAT SA LE TRANSMITEM GRESIT MESAJUL CA SI EI SUNT BUNI SI EI SE VOR MANTUI


Mai presus de "prietenie" si falsa amicitie umana fata de un homosexual (care mie personal mi se par dezgustatori) ESTE ADEVARUL.

TE UNESTI CU HRISTOS ? MA UNESC CU HRITOS ? Asta juram la botez.
Homosexualii nu se pot uni cu Hristos si nici cu noi.. orice comuniune cu ei este falsa si mincinoasa.
Pacatul este de la satana. Nu ne unim cu satana.



Pentru Dumnezeu, constientizati si voi gravitatea pacatului si pozitia clara pe care trebuie sa o avem.
Adica, suntem invatati de BC sa "acceptam", sa toleram si sa inghitim mizeria homosexualitatii ?
As fi vrut să dau "like" la acest mesaj, dar cum nu suntem pe Facebook, trebuie să scriu: îmi place acest mesaj! Sunt curioasa dacă va mai fi cineva care să combată acest raspuns.
Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.10.2014, 10:55:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Imi ceri sa dovedesc ca pe Marte nu exista extraterestri. Insa nimeni nu a dovedit ca exista. O logica de tipul asta.
Avem aici o problema careia juristii latini i-ar spune "de tip petitio principii". Dovada este ceruta celui care afirma ceva contrar evidentei, contrar sensului comun, contrar a ceea ce s-a crezut pana atunci. Vedem, deci, ca cele doua situatii nu sunt comparabile. Nu exista si nu a existat vreo evidenta ca pe Marte exista extraterestri, sensul comun nu pledeaza in aceasta directie, nici nu este un lucru care sa fi fost crezut pana acum. Prin urmare, de dovedit afirmatia lor au nevoie cei care afirma "pe Marte exista extreterestri" si nu cei care afirma "pe Marte nu exista extraterestri". La fel, au de adus o dovada cei care afirma "laptele este negru" si nu cei care afirma "laptele este alb".

Prin urmare, din moment ce vedem bine ca exista homosexuali care nu doresc sa fie astfel, din moment ce exista homosexuali care nu locuiesc si nu sunt educati in "contexte ale pacatului" precum San Francisco, din moment ce dv insiva spuneti ca erau homosexuali si pe vremea lui Ceausescu (desi mai putini), din moment ce vedem ca exsita homosexuali in oricare tara, timp, religie ori stare sociala, inseamna ca de adus mai intai o dovada in sprijinul afirmatiei lor au cei care afirma ca homosexualitatea nu este innascuta.

Citat:
Da, homosexualitatea nu este innascuta.
Dovada ? Nexam!

Citat:
Da, teza asta cu homosexualitate innascuta este foarte "convenabila" pentru a spune "asa ne nastem, trebuie sa-i acceptam".
Da, trebuie sa-i acceptam pe homosexuali. Intocmai cum Domnul nostru i-a acceptat pe pacatosi.

Citat:
[b]
Invatatura Bisericii despre homosexualitate este una destul de clara si la obiect
Care invatatura ? In timp ce eu v-am pus in evidenta invatatura Sfintei Biserici Catolice despre homosexualitate, dv nu ati produs decat pareri proprii. Cand ne reclamam fiecare apologeti ai invataturii Bisericilor noastre, apai trebuie sa putem oricand demonstra cu texte magisteriale. Puneti pe masa textul care sa arate ca invatatura Bisericii dv este ca homosexualitatea nu este innascuta si il vom analiza.

Citat:
VT. Sodoma si Gomora (...)NT. O condamnare explicita de Sf. Ap. Pavel, in Apocalipsa.
Texte, sacre, desigur, dar care nu sunt la obiect. Sa scurtam: unde scrie in Biblie ca homosexualitatea nu este innascuta, cel putin in unele cazuri ?

Dar cel mai amuzant sunteti aici:
Citat:
Istoria si Traditia si Canoanele Bisericii.
Aceeasi condamanre este si in canoane:
"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează anal bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chipul arătat mai sus.),
Domnule, dv aveti clare definitiile pentru preacurvie si homosexualitate, precum si diferenta dintre orientarea si practica homosexuala ?

Citat:
Biserica exclude pe cei in pacate grele din ea, de tipul asta.
Poate Biserica Ortodoxa. Biserica Catolica nu-i exclude de loc pe homosexuali, tot asa cum nu-i exclude pe betivi, curvari, hoti sau criminali. Toate acestea nu sunt motive de excomunicare. Spre deosebire de Biserica Ortodoxa, care, dupa cum vedem, este un club al sfintilor, Biserica Catolica este un spital pentru pacatosi.

Citat:
Nu cred ca are vreun sens sa discutam pozitia unei Biserici clar corupte in directia homosexualitatii, in care Papa Francisc se declara clar pro homosexualitate.
Gasesc surprinzator, avand in vedere coruptia practicata la toate nivelurile in BOR, sa vorbiti de coruptia Bisericii Catolice. Si, avand in vedere numarul mare de preoti ortodocsi homosexuali si curvari, eu as fi mai prudent in locul dv.


Citat:
Chestia asta cu "celibatul" preotilor eu cred ca e facuta intentionat, pentru a chinui preotii si pentru a denigra BC...
Nu inteleg unde bateti. Simt ca, iarasi, spre o porcarie, dar nu sunt sigur care anume.


Citat:
Mai presus de "prietenie" si falsa amicitie umana fata de un homosexual (care mie personal mi se par dezgustatori) ESTE ADEVARUL.
Domnule, oricat de dezgustator ni se pare un pacatos, avem porunca sa ne infrangem acest sentiment. Poate ca Domnului nostru i-a venit sa vomeze cand s-au aratat Lui zece leprosi deodata. Dar nimic nu spune asta: ceea ce stim este ca i-a primit cu iubire, le-a dat lor cuvant si i-a trimis la preoti ca sa se vindece. Exact asta trebuie sa facem si noi cu homosexualii, nu sa-i excludem din Biserica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.10.2014, 12:52:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Mihnea Dragomir,
Dumnezeu a binecuvantat la Cana Galileii unirea dintre un barbat si o femeie, nu dintre doi barbati si nici dintre doua femei. A stabilit niste porunci valabile pentru toata lumea, nu doar pentru unii. Cine le incalca o face pe pielea lui.

Biserica are datoria de a-i ajuta pe oameni sa lupte cu pacatele, nu sa adoarma constiintele crestinilor, pentru a-i duce in iad. Sodoma si Gomora sunt marturii suficiente ale atitudinii lui Dumnezeu fata de acest pacat. Nu avem motive sa ne indreptatim pacatele. Cine le face si le asuma, nu le numeste virtuti!

Fara o educatie corespunzatoare toti oamenii ar putea fi homosexuali! Il inveti de mic pe om ca asa ceva se poate si e permis si gata! Omul asa stie si crede ca asa e normal.

Unde ne este demnitatea crestina insa? Stiind ca Dumnezeu uraste acest pacat, mai putem spune ca homosexualii fac voia lui Dumnezeu? Orice pacatos este un om bolnav sufleteste, indiferent ce pacat face, si trebuie tratat ca atare. Biserica are canoane pentru avorturi si pentru homosexualitate si trebuie sa le aplice cu intelepciune. Bisericii nu i se poate cere sa fie ingaduitoare cu niciun pacat!

De promovarea pacatului se ocupa slujitorii iadului, nu crestinii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.10.2014, 15:20:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Domnule Mihnea Dragomir,
Dumnezeu a binecuvantat la Cana Galileii unirea dintre un barbat si o femeie, nu dintre doi barbati si nici dintre doua femei. A stabilit niste porunci valabile pentru toata lumea, nu doar pentru unii. Cine le incalca o face pe pielea lui.

Biserica are datoria de a-i ajuta pe oameni sa lupte cu pacatele, nu sa adoarma constiintele crestinilor, pentru a-i duce in iad. Sodoma si Gomora sunt marturii suficiente ale atitudinii lui Dumnezeu fata de acest pacat. Nu avem motive sa ne indreptatim pacatele. Cine le face si le asuma, nu le numeste virtuti!

Fara o educatie corespunzatoare toti oamenii ar putea fi homosexuali! Il inveti de mic pe om ca asa ceva se poate si e permis si gata! Omul asa stie si crede ca asa e normal.

Unde ne este demnitatea crestina insa? Stiind ca Dumnezeu uraste acest pacat, mai putem spune ca homosexualii fac voia lui Dumnezeu? Orice pacatos este un om bolnav sufleteste, indiferent ce pacat face, si trebuie tratat ca atare. Biserica are canoane pentru avorturi si pentru homosexualitate si trebuie sa le aplice cu intelepciune. Bisericii nu i se poate cere sa fie ingaduitoare cu niciun pacat!

De promovarea pacatului se ocupa slujitorii iadului, nu crestinii.
Homosexualitatea nu poate fi invatata. Tu in momentul acesta esti atrasa de o persoana de acelasi sex nu pentru ca ai fost invatata asa, ci pentru ca hormonii tai nu-ti permit. Nu simti nici o atractie.

Ar trebui sa-ti modifici cumva hormonii, iar asta se face la nivel genetic, nu cultural.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.10.2014, 16:09:03
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

o mica completare pentru cne zicea ca inainte de 89 erau farte putini homosexuali: inainte de 90 putini se declarau homosexuali; ca aveau ei un grup ca a-i zic asa si ca, desi erau casatoriti si cu copii, erau atrasi si chiar in relatii cu altii de acelasi sex nu mai zice nimeni; e un aspect care se uita pentru ca, statistic arata mai bine totul inainte 90... si e o completare bazata pe mrturii reale ale unor oameni reali care au dus viata asta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.10.2014, 16:31:07
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Stefan sau Stefania

Nu vreau sa contrazic pe niciunul dintre voi si ce spun acum este din realitate nu din povestirile altora.
In satul in care m-am nascut, acum 50 si ceva de ani, pe ulita (strada) mea, vecini cu familia noastra locuia o familie care avea un baiat. Stefan. Baiatul era cu vreo 10 ani mai mic decat mine. L-am cunoscut, deci, de bebelus. Cand a inceput sa mearga, sa se joace si el cu ceilalti copii prefera clar fetitele si jocurile lor. Parintii lui ii cumparau jucarii de baieti, il imbraca baieteste, tatal lui il lua langa el cand muncea ceva dar DEGEABA. Stefan se purta ca o fetita, isi dorea papusi, rochitele si codite cu fundite. Bietii parinti erau suparati si se le era rusine cu baiatul lor fetita... Nu stiu daca l-au dus la doctor/psiholog... nu cred. Oameni simpli, de la tara...
Stefan a crescut, parintii s-au obisnuit cu el asa caci era un copil cuminte ca...o fetita. Si il iubeau asa cum era. Si noi, la fel.
Cand s-a facut mare, adolescent si a inceput sa iasa din satul natal, sa mearga la oras la plimbare, se imbraca cu haine femeiesti pe care le imprumuta de la vecinele lui sau de la colegele de scoala. Isi punea cercei, se ruja, se machia... isi modela vocea si era sigur ca e femeie. Noi toti il stiam, incercam sa-i spunem ca ar fi bine sa nu poarte haine femeiesti ca nu i se potrivesc dar nu asculta. Imi aduc aminte ca odata, eu cu sotul meu ,fiind cu masina l-am vazut pe Stefan care facea autostopul la iesirea din sat. Vroia sa mearga la oras travestit in domnisoara. Atat de tare m-a intristat imaginea aceea a lui de mi-a rupt inima. Un suflet chinuit si trist.
De atunci nu l-am mai vazut, nu am mai auzit de el pana intr-o zi, dupa multi ani cand am aflat ca a fost gasit mort. Fusese batut si aruncat la o margine de padure. Nu se stie cine a facut asta...
Nu pot sa uit povestea aceasta trista si nu o voi uita.
Din asta am invatat ca , da, homosexualitatea este un pacat dar homosexsualii sunt oameni. Niste oameni tristi, constienti de nenorocirea in care se afla. Ca din vina lor sau nu, ca din nastere sau facuti, nu conteaza. Sunt oameni, ei insisi suparati pe ei.
Eu sunt alaturi de ei si ii compatimesc.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.10.2014, 17:11:13
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Dovada ? Nexam!
Din cate stiu , prin anul 2002 sau 2003 s-a finalizat "proiectul genomului uman" si nu s-a gasit vreo o gena care sa redea comportamentul homosexual.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea bisericii ortodoxe dobrin7m Istoria bisericii 1 24.01.2012 23:10:19
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 22:27:43
...Infiltratiile in cadrul Bisericii Ortodoxe... praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 38 18.12.2008 23:01:52
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33