Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2010, 23:47:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit Tot timpul mi-au zis ca "daca omori, te duci in iad"

Dar daca ucizi pentru auto-aparare? Este acelasi lucru?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2010, 23:55:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dar daca ucizi pentru auto-aparare? Este acelasi lucru?
Ai voie sa lovesti in caz de autoaparare. In caz ca atacatorul tau este omorat, tu l-ai ucis fara sa vrei, din greseala. Exista in Sfanta Traditie Sfinti care au omorat pe cei care au incercat sa le faca rau: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A...c_Ioan_Valahul . Evident ca nu trebuie sa-ti faci un scop in a-ti omori atacatorul, insa uneori trebuie s-o faci, spre exemplu pentru a-ti apara familia.

Problema este daca judecatorul te va ierta, altfel faci vreo 10 ani inchisoare pentru omor involuntar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2010, 00:18:45
mmm...
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dar daca ucizi pentru auto-aparare? Este acelasi lucru?
te duci in iad chiar daca numai iti doresti sa omori pe cineva si nu te lasi de gandul asta nici in momentul mortii (cum s-ar putea cineva intalni cu Dumnezeu daca pleaca cu ura in suflet?)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2010, 00:48:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmm... Vezi mesajul
te duci in iad chiar daca numai iti doresti sa omori pe cineva si nu te lasi de gandul asta nici in momentul mortii (cum s-ar putea cineva intalni cu Dumnezeu daca pleaca cu ura in suflet?)
Mi se pare ca gresesti. Daca ucizi pe cineva in autoaparare sau sarind in apararea familiei tale o faci chiar cu bucurie, fara nici o mustrare de constiinta sau ura!

Ca urmare Dumnezeu te va primi cu bratele deschise ca pe un adevarat erou!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2010, 03:37:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dar daca ucizi pentru auto-aparare? Este acelasi lucru?
Dar chiar si in legitima aparare,de ce sa-l omori? De ce sa nu ne limitam la a-i trage un glont in picior,sau a-i rupe o mana,a-l lasa lat etc.? Oare chiar uciderea sa fie ultima solutie? Ia-ti la tine un spray paralizant,e perfect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2010, 11:02:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmm... Vezi mesajul
te duci in iad chiar daca numai iti doresti sa omori pe cineva si nu te lasi de gandul asta nici in momentul mortii (cum s-ar putea cineva intalni cu Dumnezeu daca pleaca cu ura in suflet?)
mmm... frumoasa incurajare ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2010, 11:15:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar chiar si in legitima aparare,de ce sa-l omori? De ce sa nu ne limitam la a-i trage un glont in picior,sau a-i rupe o mana,a-l lasa lat etc.? Oare chiar uciderea sa fie ultima solutie? Ia-ti la tine un spray paralizant,e perfect.
Probabil s-a referit la situatia limita, in care ai de optat intre viata ta si viata lui.
E un fel de "decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa".
Nu toti avem permis de port arma si nu toti purtam in pemanenta spray-uri lacrimogene.
Daca am ajunge in aceasta situatie, ce tara ar mai fi asta?
Si nu toti avem puterea si antrenamentul necesar pentru a-i rupe o mana sau a-l lasa lat.
Spun asta, pentru ca, incercand sa-l lasi lat, poti foarte usor sa faci ce incerci sa eviti.
In disperarea ce te cuprinde in acele momente, poti sa-i dai una si sa nu se mai scoale ... deloc.
Se numeste lovitura cauzatoare de moarte, incadrare de la 3 la 10 ani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2010, 11:34:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dar daca ucizi pentru auto-aparare? Este acelasi lucru?
Nu, bineinteles ca nu (doar in acest caz auto-aparare).
Evreii sub conducera Macabeilor s-au luptat cu grecii chiar si in ziua sabatului, incalcand astfel legea lui Moise.

Insa cel ce ucide cu placere un om (si nu cu imensa parere de rau), chiar si in cazul auto-apararii atunci cand nu exista o alta alternativa, este vinovat.

Last edited by Eugen7; 30.09.2010 at 11:38:56.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2010, 14:58:33
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mi se pare ca gresesti. Daca ucizi pe cineva in autoaparare sau sarind in apararea familiei tale o faci chiar cu bucurie, fara nici o mustrare de constiinta sau ura!

Ca urmare Dumnezeu te va primi cu bratele deschise ca pe un adevarat erou!
.. of of Andrei, Andrei.. te citesc .. deja m-am obisnuit din pacate.. Andrei-erezie.. ca un ceas, nu ratezi niciun prilej, oricat de stupid si de aberant ar fi.. in ce Evanghelie ai auzit tu indemnul asta sa omori in autoaparare? este impoytriva a tot ce inseamna esenta credintei noastre! iubirea de vrajmasi Andrei! iarta-i Doamne, of, of, Andrei.. esti tu suparat dintr-o cauza.. ai fost batut sau abuzat cand erai mic, poate ai uitat.. poate se certau des ai tai.. poate nu te-au iubit.. incearca sa intri in sufletul tau sincer si sa ierti.. renunta la premiza ca nu esti inselat caci esti Andrei.. iarta-ne, poti ignora ce spun si poti continua sa gandesti asa razvratit si eretic, caci esti suparat si stie sufletul tau de ce.. vezi tu, oamenii inselati sunt foarte siguri pe ei si se simt bine.. indoiala Andrei, indoiala e semnul sanatatii duhovnicesti.. si odata cu aceasta cugetare smerita vin si celelalte.. si nu vei mai gandi asa pe dos.. toate.. pare rau.. nu am destul dragoste ca sa ti-o spun mai voalat..rog pe toti sa se roage pentru Andrei sa se cunoasca pe sine.. Doamne, lumineaza si mangaie sufletul lui andrei.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2010, 15:58:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

De-a lungul istoriei au existat crestini care au preferat sa se lase ucisi decat sa ucida din autoaparare. Unii dintre ei aveau aceasta frumoasa motivatie: "Daca eu mor, ma duc in rai la Domnul. Dar daca ei mor vor pierde orice sansa de mantuire si vor merge in iad. Asa ca mai bine mor eu pentru ca lor sa le mai ramana timp de pocainta."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Daca faci psihologie iti pierzi sufletu" timeea89 Generalitati 14 29.01.2013 15:23:25
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Daca vrei sa omori pe aproapele, pe tine te omori spre_rasarit Generalitati 6 21.09.2011 12:21:24
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42