Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2010, 17:55:14
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa

Am intalnit aceasta invatatura la Parintele Arsenie Boca intr-un cuvant privitor la sfaturile pentru tinerii casatoriti:

Deci, dacă nu sunteți bine lămuriți de la început către bine, foarte ușor vă treziți în greșeli de conviețuire, de unde vin apoi mulțimi de necazuri și de nenorociri de care nu vă poate scăpa nimeni.

Cu divorțul nu scapi de greșelile făcute. Adesea ele te urmăresc în multe căsătorii sau în orice altă parte ai luat-o. Nu te scapă nici rugăciunile!

Spovedania doar te pune în temă cu vinovățiile tale față de „hotarele legii” de la cununie, pe care le-ai călcat și-ți dă iertarea lui Dumnezeu pentru neștiință, dacă aceasta a fost, sau pentru neputință, dacă aceasta este, și-ți dă puterea și răbdarea ispășirii, dacă te îndrepți ca și conviețuire.

Dumnezeu iartă, dar nepedepsit, nimic nu lasă. Așa scrie Cartea (Sfânta Scriptură)!

http://tainacasatoriei.wordpress.com...ii-casatoriti/

Pe mine m-a tulburat putin afirmatia, in sensul imi pare ca-i lipseste duhul ortodox. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2010, 19:09:30
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,george.m

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Am intalnit aceasta invatatura la Parintele Arsenie Boca intr-un cuvant privitor la sfaturile pentru tinerii casatoriti:

Deci, dacă nu sunteți bine lămuriți de la început către bine, foarte ușor vă treziți în greșeli de conviețuire, de unde vin apoi mulțimi de necazuri și de nenorociri de care nu vă poate scăpa nimeni.

Cu divorțul nu scapi de greșelile făcute. Adesea ele te urmăresc în multe căsătorii sau în orice altă parte ai luat-o. Nu te scapă nici rugăciunile!

Spovedania doar te pune în temă cu vinovățiile tale față de „hotarele legii” de la cununie, pe care le-ai călcat și-ți dă iertarea lui Dumnezeu pentru neștiință, dacă aceasta a fost, sau pentru neputință, dacă aceasta este, și-ți dă puterea și răbdarea ispășirii, dacă te îndrepți ca și conviețuire.

Dumnezeu iartă, dar nepedepsit, nimic nu lasă. Așa scrie Cartea (Sfânta Scriptură)!

http://tainacasatoriei.wordpress.com...ii-casatoriti/

Pe mine m-a tulburat putin afirmatia, in sensul imi pare ca-i lipseste duhul ortodox. Ce parere aveti?
ceea ce este cu majuscule,nu cred.
daca-mi iert copilul ptr.o greseala,totusi il pedepsesc;este aiurea.
nu cred ca dumnezeu face asa ceva.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2010, 22:51:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
ceea ce este cu majuscule,nu cred.
daca-mi iert copilul ptr.o greseala,totusi il pedepsesc;este aiurea.
nu cred ca dumnezeu face asa ceva.
Pedeapsa este pentru indreptare.Ea este mult mai mica decat pedepsa arderii in iad.Pe cine loveste cu nuiaua Dumnezeu il iubeste.Caci Dumnezeu mustra putin aici,pentru a ne da din iertarea Sa nemarginita ,in ziua Judecatii.
Sa ne bucuram de pedepsele de la Dumnezeu,ca de arvuna iertarii.
Caci daca Dumnezeu nu s-ar milostivi de noi,am ajunge precum Sodoma si Gomora,si pedeapsa noastra ar fi moartea vesnica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2010, 23:07:49
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Am intalnit aceasta invatatura la Parintele Arsenie Boca intr-un cuvant privitor la sfaturile pentru tinerii casatoriti:

Deci, dacă nu sunteți bine lămuriți de la început către bine, foarte ușor vă treziți în greșeli de conviețuire, de unde vin apoi mulțimi de necazuri și de nenorociri de care nu vă poate scăpa nimeni.

Cu divorțul nu scapi de greșelile făcute. Adesea ele te urmăresc în multe căsătorii sau în orice altă parte ai luat-o. Nu te scapă nici rugăciunile!

Spovedania doar te pune în temă cu vinovățiile tale față de „hotarele legii” de la cununie, pe care le-ai călcat și-ți dă iertarea lui Dumnezeu pentru neștiință, dacă aceasta a fost, sau pentru neputință, dacă aceasta este, și-ți dă puterea și răbdarea ispășirii, dacă te îndrepți ca și conviețuire.

Dumnezeu iartă, dar nepedepsit, nimic nu lasă. Așa scrie Cartea (Sfânta Scriptură)!

http://tainacasatoriei.wordpress.com...ii-casatoriti/

Pe mine m-a tulburat putin afirmatia, in sensul imi pare ca-i lipseste duhul ortodox. Ce parere aveti?
Parintele Arsenie are in general un stil mai din topor, ca sa zic asa mai aspru, dar asta fiindca vedea cu duhul cum vor fi anii de dupa comunism si nu suporta atata toleranta si indiferenta fata de pacat.

Si acum hai sa incercam sa lamurim problema: De ce trebuie Dumnezeu sa pedepseasca chiar daca te caiesti de greseala facuta?

Vezi noi astazi intelegem prin pedeapsa/canon un fel de bataie facuta din razbunare, asa cu rautate.
Inainte oamenii nu aveau intelesul acesta al cuvantului.
Ei prin pedeapsa intelegeau acel medicament pe care trebuie sa-l bei, desi e amarui, ca sa te vindeci de boala.
Sa fim seriosi, daca tu stai in ploaie si faci pneumonie, ce va face medicul (unul bun vreau sa zic)? Te va certa un pic, fie pentru nestiinta, fie pentru neglijenta, apoi te va imbarbata sa lupti cu boala, chiar va glumi cu tine, dar te va scuti de injectii? Evident ca nu, pentru ca altfel nu te faci bine.

Asa si Dumnezeu, te iarta, te primeste cu drag, dar nu te poate scutii de medicament. Pedeapsa e necesara ca sa ne curatim de patima. Bine este sa o cerem noi chiar, sa incercam sa facem noi nevointa necesara pentru a ne elibera de patimi, nu sa asteptam sa o trimita Dumnezeu.

Nu ai observat ca dupa ce te spovedesti, vin parca mai multe ispite, sau ghinioane? Asa ne ingaduie Dumnezeu sa vedem daca cu adevarat ne-am schimbat inima, sau doar asa ni s-a parut. "Pedeapsa" Lui e de multe ori un frate care ne ocaraste, un lucru la care tinem si care ni se strica sau pierde, tentatii, nu ne indeplineste imediat dorintele ci ne pune sa facem rabdare etc. "Pedeapsa" Lui sunt defapt testele care trebuie sa le trecem pentru a vedea daca cu adevarat vrem sa fim buni, sau doar ne prefacem.

Dar trecandu-le cu drag sufletul se vindeca, si se aseamana ingerasilor.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/

Last edited by Adriana-Simona; 14.12.2010 at 23:11:34. Motiv: misspeling
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2010, 23:44:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dumnezeu iartă, dar nepedepsit, nimic nu lasă. Așa scrie Cartea (Sfânta Scriptură)![/i]
http://tainacasatoriei.wordpress.com...ii-casatoriti/

Pe mine m-a tulburat putin afirmatia, in sensul imi pare ca-i lipseste duhul ortodox. Ce parere aveti?
Poate că îi lipsește acestei afirmații duhul ortodox sau alte duhuri, dar e foarte corectă din punct de vedere catolic. Cu adevărat, așa scrie Cartea.

Păcatele noastre au două feluri de consecințe: consecințe spirituale și consecințe temporale. Numai prin spovadă (în cazul păcatelor mari) sau prin căință (în cazul celor mici), Dumnezeu iartă consecința spirituală a păcatelor, care este moartea sau îmbolnăvirea sufletului. Dar urmările temporale cer ispășire, aici sau dincolo. De aceea preotul ne dă canon. De departe, prefer ca Dumnezeu să mă pedepsească acuma, decât în Purgatoriu. Știu că nimeni nu intră în Rai cu debite. Mai bine le plătesc în viața aceasta.

Iar Cartea ne oferă numeroase exemple din care înțelegem că iertarea lui Dumnezeu e una, iar ispășirea e alta. A fost David iertat pentru adulterul său și pentru trimiterea lui Urie la moarte ? A fost, avem convingerea fermă că David e în rai. Dar Dumnezeu i-a spus că are de plătit un preț: moartea fiului său. Și așa a fost.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2010, 15:58:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pedeapsa este pentru indreptare.Ea este mult mai mica decat pedepsa arderii in iad.Pe cine loveste cu nuiaua Dumnezeu il iubeste.Caci Dumnezeu mustra putin aici,pentru a ne da din iertarea Sa nemarginita ,in ziua Judecatii.
Sa ne bucuram de pedepsele de la Dumnezeu,ca de arvuna iertarii.
Caci daca Dumnezeu nu s-ar milostivi de noi,am ajunge precum Sodoma si Gomora,si pedeapsa noastra ar fi moartea vesnica.
Iustin, pai cel se se pocaieste nu se indrepteaza prin asta?
De ce-i mai trebuie pedeapsa? Sa ne amintim de niniviteni. I-a mai pedepsit Dumnezeu daca s-au pocait? Dar pe fiul risipitor? Tatal i-a spus cumva: te iert, fiule, dar iti trag si-o mama de bataie!? Iar vamesul, dupa pocainta lui, n-a plecat indreptat la casa sa?
Codana a punctat foarte bine: daca o mama isi iarta copilul, de ce sa-l mai pedepseasca?

Last edited by George.m; 15.12.2010 at 16:19:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2010, 16:10:29
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Parinetele Arsenie Boca nu e din topor, tot ceea ce a facut si inca face, o face inspre binele nostru. Odata ce l-ai cunoscut pe parintele Arsenie Boca, prin cartile sale, prin marturiile existente, ai o noua sansa! O noua sansa, de a indrepta si indeparta pacatul in care te afli. Cine vrea intr-adevar sa se indrepte, si regreta ceea ce a facut, va primi cu sufletul deschis cartile parintelui si ajutorul lui va veni in calea voastra. Dar odata ce ai ajuns la mormantul parintelui, pleci schimbat de acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2010, 16:11:10
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Parintele Arsenie Boca nu e din topor, tot ceea ce a facut si inca face, o face inspre binele nostru. Odata ce l-ai cunoscut pe parintele Arsenie Boca, prin cartile sale, prin marturiile existente, ai o noua sansa! O noua sansa, de a indrepta si indeparta pacatul in care te afli. Cine vrea intr-adevar sa se indrepte, si regreta ceea ce a facut, va primi cu sufletul deschis cartile parintelui si ajutorul lui va veni in calea voastra. Dar odata ce ai ajuns la mormantul parintelui, pleci schimbat de acolo.

Cat despre Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa, asa e!

P.S. scuze, s-a salvat de doua mesajul.

Last edited by mirabela; 15.12.2010 at 16:13:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2010, 16:35:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poate că îi lipsește acestei afirmații duhul ortodox sau alte duhuri, dar e foarte corectă din punct de vedere catolic. Cu adevărat, așa scrie Cartea.

Păcatele noastre au două feluri de consecințe: consecințe spirituale și consecințe temporale. Numai prin spovadă (în cazul păcatelor mari) sau prin căință (în cazul celor mici), Dumnezeu iartă consecința spirituală a păcatelor, care este moartea sau îmbolnăvirea sufletului. Dar urmările temporale cer ispășire, aici sau dincolo. De aceea preotul ne dă canon. De departe, prefer ca Dumnezeu să mă pedepsească acuma, decât în Purgatoriu. Știu că nimeni nu intră în Rai cu debite. Mai bine le plătesc în viața aceasta.

Iar Cartea ne oferă numeroase exemple din care înțelegem că iertarea lui Dumnezeu e una, iar ispășirea e alta. A fost David iertat pentru adulterul său și pentru trimiterea lui Urie la moarte ? A fost, avem convingerea fermă că David e în rai. Dar Dumnezeu i-a spus că are de plătit un preț: moartea fiului său. Și așa a fost.
Eu citesc in Carte altceva: ca ninivitenii n-au mai fost pedepsiti dupa ce s-au pocait, ca Manase a primit iertare si n-a mai fost pedepsit dupa pocainta, ca slabanogului, dupa iertarea pacatelor, i s-a tamaduit trupul.
Si exemple mai sunt.
Ai invocat cazul lui David. Moartea fiului sau nu trebuie privita a fi o pedeapsa. E un necaz suportat de David fara a se razvrati, ce l-a ajutat sa se intareasca in bine, sa inainteze in virtute.
Ai facut referire la "urmari temporale". Vrei, te rog, sa dezvolti putin conceptul?

Last edited by George.m; 15.12.2010 at 16:38:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2010, 16:50:11
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca nu e din topor, tot ceea ce a facut si inca face, o face inspre binele nostru. Odata ce l-ai cunoscut pe parintele Arsenie Boca, prin cartile sale, prin marturiile existente, ai o noua sansa! O noua sansa, de a indrepta si indeparta pacatul in care te afli. Cine vrea intr-adevar sa se indrepte, si regreta ceea ce a facut, va primi cu sufletul deschis cartile parintelui si ajutorul lui va veni in calea voastra. Dar odata ce ai ajuns la mormantul parintelui, pleci schimbat de acolo.

Cat despre Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa, asa e!
Mirabela, eu il respect foarte mult pe Parintele Arsenie si cred ca este un om al lui Dumnezeu, dar nu sunt de acord cu acea spusa a lui, nu cred ca e ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17