Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2011, 17:49:32
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Te rog spune-mi cum ai respectat Pastele Iudaic care face parte din Legea cea Veche?
Incearca sa nu ataci persoana caci imi dai dreptate daca nu gasesti nimic rau cu ideile.
O sa chem indata un prieten de-al meu care este si preot. O sa intre probabil mai pe seara si o sa iti explice mai bine. Aparent eu nu am acest har.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2011, 17:51:43
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
O sa chem indata un prieten de-al meu care este si preot. O sa intre probabil mai pe seara si o sa iti explice mai bine. Aparent eu nu am acest har.
De ce trebuie un preot sa-mi explice cum ai petrecut tu Pastele Iudaic? E o intrebare simpla.
Eu sunt student le teologie asa ca am pe cine sa intreb.
Daca gasesti o gresala in ceea ce zic, sunt bucuros sa ma corectezi. Dar numai m-ai atacat la persoana.
Daca ai ceva de zis impotriva ideilor de aici, spune ca nu ma supar.

Inca odata cum explici tu asta? Daca nu se supara prietenul tau as vrea sa vad ce crede dansul despre aceste versuri.
Galatieni 3
10. Căci toți câți sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
11. Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece "dreptul din credință va fi viu".
12. Legea însă nu este din credință, dar cel care va face acestea, va fi viu prin ele.
13. Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii,

Galatieni 5:
1. Stați deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi și nu vă prindeți iarăși în jugul robiei.
2. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veți tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.
3. Și mărturisesc, iarăși, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea.
4. Cei ce voiți să vă îndreptați prin Lege v-ați îndepărtat de Hristos, ați căzut din har;

Eu nu sunt Protestant sa cred ca sunt infailibil asa ca daca am gresit sunt bucuros sa aflu si sa ma corectez. Dar versele de mai sus sunt cam clare. Legea cea Veche si cele 10 prounci sunt diferite.

Last edited by spre_rasarit; 08.08.2011 at 18:10:18.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2011, 18:52:37
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Este prietenul tau preot Ortodox? Te intreb ca sa stiu caci intr-un fel talmacesc ortodocsii in alt fel protestantii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2011, 19:10:51
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Asta e intelegerea mea.
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.

Legea eterna a lui Noe. Destinatia probabila iad fara botez. Se aplica oamenilor necircumcisi si nebotezati.
Legea eterna a lui Moise. Destinatia probabila iad fara botez. se aplica oamenilor circumcisi dar nebotezati.
Legea cea Noua a lui IIsus cu noul legamant Ieremia 31:31. Se deschide raiul prin botez. Se aplica oamenilor botezati.

Da deci Legea cea Veche e valabila si azi pentru cei circumcisi dar nebotezati si cred ca nu se aplica crestinilor botezati.

Prin circumcizie se intra sub Legea cea Veche. In legea cea Veche sunt o serie de lucruri care trebuiesc facute si nu este o Lege usoara. Daca faci ce e scris ai binecuvantari . Daca nu faci ce e scris sunt blesteme.

Legea cea Veche e neputincioasa cu raiul caci nu are botezul. Iudaicii chair acum zic ca oamenii buni sau rai merg in iad. "Sheol ( /ˈʃiː.oʊl/ sh-ohl or /ˈʃiː.əl/ sh-əl; Hebrew שְׁאוֹל ©ʾôl) is the "grave", "pit", or "abyss" in Hebrew.[1][2] She'ol[3] is the earliest conception of the afterlife in the Jewish scriptures. It is a place of darkness to which all dead go, regardless of the moral choices made in life, and where they are "removed from the light of God" (see the Book of Job). In the Tanakh sheol is the common destination of both the righteous and the unrighteous flesh"

Adica "In the Tanakh sheol is the common destination of both the righteous and the unrighteous flesh" in Legea Cea Veche destinatia dup[a moarte e Sheol care se traduce abis sau groapa adica iadul. Deci iudaicii din vremea de azi care nu au primit Legea Cea Noua cu Botezul se asteapta sa ajunga in iad.

Last edited by spre_rasarit; 08.08.2011 at 19:15:35.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2011, 20:34:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"17.Și când ieșea El în drum, alergând la El unul și îngenunchind înaintea Lui, Îl întreba: Învățătorule bun, ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?
18.Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu.
19.Știi poruncile: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb, să nu înșeli pe nimeni, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta."
Si la Sfantul Evanghelist si Apostol Ioan:
"21.Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui."

Se pastreaza din VT poruncile care erau de la Dumnezeu si se scoate inselarea dracilor,cum era sa omori pe cei pacatosi cu pietre si altele ca acestea.
De unde era sa stie Sfantul prooroc Moise cand era povatuit de ingeri buni si cand nu?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2011, 20:37:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Referitor la Sfintele Icoane,nu e chiar asa,unii protestanti/neoprotestanti inca cinstesc Sfintele Icoane,Sfintele Moaste,etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.08.2011, 21:18:09
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ia vezi Omillile sfantului Ioan Gura de aur caruia i-a fost explicata Evanghelia de Apostolul Pavel.
Apostolul Pavel, cel care se inchina la icoanele pictate de apostolul Luca, acela mai mult evanghelist decat apostol, a trait foarte mult. El, apostolul Pavel, care era apostol neevanghelist a trait mai mult chiar si decat patriarhul Avraam. Ce vorbesc eu, tinand cont ca Ioan Gura de Aur s-a nascut in 347 iar apostolul neevanghelist a murit in anul 67, rezulta ca acesta din urma a mai trait inca 280 de ani dupa ce el insusi a murit si, pe cand Ioan Gura de Aur nu era inca sfant ci doar un bebelus ce gangurea in bratele maicii lui, hop, i-a explicat Evanghelia.

Doar asa se poate explica...evanghelia ta
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Eu sunt student le teologie asa ca am pe cine sa intreb.
Pai, daca Apostolul Pavel a putut sa-i explice Evanghelia sfantului Ioan Gura de Aur, eu zic ai pe cine sa intrebi si tu. Pe apostolul neevanghelist. Daca aude ca esti student la teologie, sigur ti-o va explica si tie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2011, 15:49:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate,zice ca Sfantul Apostol Pave,adica sufletul Sfantului venea si il inspira pe Sfantul Ioan Gura de Aur .
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul Pavel Pelerin spre Rasarit Sfintii Apostoli Petru si Pavel 80 08.06.2017 17:13:54
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 22:48:25
Sfantul Trifon pictat cu un soim pe brat costel Arta bisericeasca in general 68 04.02.2013 07:47:48
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55