Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 06.09.2012, 16:39:29
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vrei sa spui ca nu le cunosti pe toate, dar orice credincios ortodox cunoaste dogmele principale, acestea fiind in Crez. Credinta in Sfanta Treime este principala dogma.
Adiriana dorea de fapt sa arate ca nu au importanta dogmele, trebuie doar sa crezi in Iisus, singura dogma. Noi chiar daca nu cunoastem toate dogmele spunem ca la fel credem tot ce invata Sfanta Biserica.
Nu m-am gandit la ele ca la dogme. Pentru mine este vorba doar de adevar. Simplu. Nu ma intereseaza teorii avocatesti, fofarleli, interpretari ciudate etc.

Daca e sa o luam asa nici macar nu exista dogme ale bisericii ortodoxe, bisericii Y si bisericii Y. Exista un singur adevar, revelat de catre Iisus Hristos si relatate sub indrumarea Duhului Sfant in Noul Testament.
Deci nu ma intereseaza "dogmele bisericii protestante" pentru simplul motiv ca nu sunt dogme, sunt niste viziuni mai mult sau mai putin ciudate ale unora din aceasta miscare. Multe din ele sunt pur si simplu erezii, menite a duce la moarte cat mai multa lume. Si atunci de ce sa ma intereseze pe mine "dogmele" lor?
Plus ca cunoasterea acestor dogme la nivel teoretic nu este obligatorie pentru mantuire. Sute de ani oamenii s-au mantuit fara sa stie sa citeasca. Au urmat ce auzeau la biserica la slujba, mai ales la predica, si asa au luat mantuirea. Daca-l intrebai ce dogme are biserica ortodoxa cred ca se uita la tine ca la nebun.

Iar ca sa ma intorc la imprejurarile de la inceputul topicului, Tartaruga a venit foarte mandra de sine si plina de teorii si v-a provocat, iar voi tot plini de mandrie, ati acceptat jocul. Cand poate era mai bine sa i se explice ca poate era mai simplu sa mearga sa faca 100 de metanii daca tot e asa de performanta. Dupa care sa mearga la o batrana paralizata, sa aiba grija de ea vre-o 3 luni, sa o spele de rahat si pipi, totul fara nici un ban, dupa care sa vina sa ne vorbeasca de dogme. Asa, cand stai in fata calculatorului cu o sticla de cola in stanga monitorului si o scrumiera in dreapta si mai molfai din cand in cand dintr-o pizza, e foarte simplu sa o faci pe marele crestin. Mai sunt multi care vin si vorbesc de mantuire, devotiune, ascetism, valori, din cand in cand mai scapand cate un ragait de carnati si bere. Poate sunt eu pesimist astazi, nu stiu... M-am cam saturat de ipocrizie si fatarnicie.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Diferite slujbe de inmormantare danyel Slujba inmormantarii 10 23.11.2009 13:32:37