Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.11.2006, 15:19:23
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

depinde de credintele fiecaruia. pentru mine nu este importanta apartenenta religioasa. crestin sau necrestin. nu ma intereseaza daca exista sau nu cununie religioasa sau botez la biserica.

din punctul meu de vedere daca exista actele necesare totul este in regula.

in romania casatoria religiasa sau botezul nu este recunoscut de catre stat. asta inseamna ca este cel mai important sa treci pe starea civila. restul... tine de credinte si cutuma.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.11.2006, 20:31:29
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veretregn
in Romania casatoria religiasa nu este recunoscuta de catre stat. asta inseamna ca este cel mai important sa treci pe starea civila. restul... tine de credinte si cutuma.
Asta fiindca acum exista separarea intre stat si Biserica, dar inainte se oficia cununia numai la Biserica. La Greci inca mai este situatia asta.

De ce inainte era altfel de ce e acum? Fiindca inainte erau crestini care isi dadeau si viata pentru adevar, pentru mantuire, pentru Hristos, pe cand acum sunt multi oameni, carora nu le pasa nici ca Dumnezeu S-a facut om ca omul sa devina Dumnezeu, nici ca Hristos S-a jertfit pentru mantuirea noastra, nici ca ar putea sa faca un rai din viata lor inca de aici, nici ca Dumnezeu sta si asteapta sa le aduca pace si bucurie si lumina in viata lor...nimic nu conteaza pentru ei.

Si atunci, pentru putina credinta, trebuie sa te duci sa semnezi niste hartii care sa te tina unit, dar cum nu exista Cel Care uneste si da binecuvantarea unirii in familie, dupa un an sau doi mergi sa divortezi, sa imparti averi, sa urasti, etc. Si ce e mai grav e ca se pierde si vesnicia pentru prostia care adoarme constiinta existentei lui Dumnezeu si ne face sa uitam de Judecata. Sa ne trezim, fratilor!!!

Elena
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.11.2006, 22:32:45
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Veretregn,tu ai fost botezat?Esti ortodox?Dupa cum te exprimi s-ar parea ca esti ateu sau doar cautator?;)Cine cauta gaseste.Sa cautam,dar mai ales sa gasim Adevarul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.12.2006, 13:48:10
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am fost botezat, fara voia mea, de parintii mei la o biserica ortodoxa. pentru ei inseamna mult sa fiu botezat, de aceea ii iert.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 14:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 02:10:00