Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.06.2010, 16:44:42
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit sophia, greutatile si le mai si fac unii 'cu mana lor'...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu pot sa judec situatia in sine.
Majoritatea oamenilor poarta doua nume si n-am auzit ca n-ar fi bine, sau permis. Stiu ca este bine ca macar unul din ele sa fie de sfant. Ceea ce se intampla in acest caz reflecta mult si inca o data situatia BOR si a preotilor ei in diaspora. [...] Dar in strainatate nu prea ai ce sa faci: ori inghiti orice, ori te lasi de ortodoxie. Poate doar daca s-ar duce la alta biserica ortodoxa de alta nationalitate (greci de ex.). In strainatate suntem cam singuri din punctul de vedere al bisericii. Sunt greutati, etc. Solutia cea mai buna ar fi: sa boteze copilul in tara. Si ar trebui trasa de maneca si BOR sa se uite putin si in diaspora.
si ce te face sa crezi ca grecii ar accepta sa boteze un copil cu 2 nume?! poate doar sa nimereasca la un preot care ori nu stie acest amanunt, ori ar putea fi interesat de bani (ca sunt si pe la ei destui ca si pe la noi, ce te face sa crezi ca lucrurile ar fi diferite?!)... eu personal, merg la spovedit la un parinte grec, si la fel, mi-a explicat (mai pe ocolite, e adevarat, probabil ca s-o fi temand ca eu nu as fi putut intelege la vremea respectiva, ceea ce era adevarat, idem, simtzeam o adevarata jignire cand nu-mi pomenea ambele nume pe care le port, ci numai unul din ele, despre care i-am spus ca e cel pe care il prefer... dar pe parcurs, am incercat sa inteleg si, eventual, m-am obisnuit cu ideea...)... ca sa nu mai mentionez ca a trebuit ca cineva din familie sa fie boteza, ori parintele respectiv nu a acceptat decat un singur nume si-atat!... fiindca asta e practica cea corecta!
si prob. in diaspora cu bis. ortodoxe nu sunt asa cum le vad si amplifica, in mod nejustificat/nefondat, unii dintre voi/noi (care nu vor cu nici un chip sa asculte si sa inteleaga, eventual sa-ncerce sa si aplice unele sfaturi si intentii binevoitoare ale unor preoti!... se mai si apuca sa emita tot felul de ipoteze, sa ii judece si acuze ca ar vrea sa pretinda bani etc - pai daca ar fi vrut bani, nu si-ar mai fi pierdut, omul, timpul aiurea timp de peste 1ora etc, incercand sa ofere explicatii si ducand munca de lamurire...), decat poate fiindca prob. si le fac oamenii 'cu mana lor', adica unii dintre noi vad prob. acolo unde nu sunt si tot fac 'din tzantzar armasar' asa aiurea... la asta nu ne-ntrece nimeni... cel mai greu pt. unii preoti este de luptat cu mentalitatile (si eventual, prejudecatile etc) multora, mai precis, cu schimbarea unor mentalitati gresite, practici incorecte etc!... iar cat despre alti preoti care accepta sa dea 2 nume copiilor la botez, poate ca e greseala lor (pt. care ei vor da socoteala din cauza ca nu au incercat sa explice despre, sau poate ca nici ei n-au stiut acest amanunt aparent neinsemnat, de-a lungul a generatii la rand, cine-stie...)
Si cu sigurantza ca nu BOR ar 'trebui trasa de maneca' pt. ca 'sa se uite putin si in diaspora', ci mai degraba ar trebui 'trasi de maneca' oamenii, enoriasii, 'credinciosii practicantzi' (mai mult de forma, unii, destui), cei carora le place sa se auto-intituleze 'crestin-ortodocsi' (doar sau mai mult cu numele, majoritatea - atat din tara cat si din diaspora), sa asculte ceea ce li se spune ca este corect (sa fie mai receptivi in acest sens) si sa-si schimbe unele mentalitatzi gresite s.a.m.d.... iar unii se mai si supara pe preot, aiurea si fara motiv!... oare nu in mod asemanator s-au petrecut lucrurile si pe vremea Mantuitorului Iisus Hristos (ori preotii sunt urmasii Sf. Apostoli, si, implicit, ai Mantuitorului Hristos), cu cei care L-au crucificat pe motive mincinoase, doar pt. ca (farisei si ipocriti cum erau, ca si majoritatea dintre noi, astazi, desi multi ori nu realizam, ori preferam sa mergem linistiti mai departe prin viatza si sa ne prefacem ca nu ne vedem barna din proprii ochi) n-au suportat faptul ca le predica adevarul (pe care n-au vrut sa-l vada si accepte etc) si sa-si schimbe mentalitatile si practicile gresite s.a.m.d....

Last edited by cherub; 05.06.2010 at 17:01:26.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.06.2010, 17:33:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi unde scrie, in care scripturi sau canon, ca nu este voie, sau nu este bine sa ai doua nume de botez?
Sunt miliarde oameni in lume care au doua nume.
Ca daca nu era voie nu mai boteza nimeni cu doua nume. Ori atatia preoti au facut-o si o fac.
Si in Biblie, asa cum arata vineva existau doua nume.
Pe Iisus insusi il cheama si Emanuel.
Eu nu stiu, daca asa a ajuns credinta, ca fiecare preot face numai cum vrea el, m-am lamurit. Macar sa aduca ceva scris.
Daca li s-ar fi spus undeva, ar fi stiut toti preotii cum este. Da eu am inteles acum. Nu e nimic scris ca lumea, fiecare preot/duhovnic face cum vrea si crede. Doar voi singuri spuneti asta mereu.
O solutie ar mai fi: sa puna un nume la botez si al doilea sa fie trecut numai la starea civila. Ca sa fie toata lumea impacata si fara pacat.

Numai tot da vina pe noi, te rog eu. Tu esti in diaspora Cherub?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.06.2010 at 17:36:28.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.06.2010, 18:17:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb cateva lamuriri

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cele 2 cuvinte nu sunt sinonime de nici un fel, nici totale, nici partiale.
Cat despre cuvantul "apropos", eu asa il scriu, "apropo" nu-mi suna bine, iertare! Frazele scrise cu diacritice erau un copy-paste de pe www.dexonline.ro; eu nu folosesc niciodata diacriticele cand scriu ceva la computerul asta.
"a propos" este corect ... (cu accent grav pe "a" care este prepozitie din punct de vedere gramatical, dar nu il pot pune pentru ca nu va aparea accentul pe textul editat)

PS: 1."diacritice" si "accente" nu sunt acelasi lucru
2. cele doua cuvinte invocate nu sunt sinonime (nici totale, nici partiale, ci are fiecare sensul lui particular)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.06.2010, 19:08:49
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Soluția cea mai bună - SMERENIA !

Fraților, SMERENIA este solutia in Biserica Ortodoxă, dar din păcate de ea nu pomenește nimeni aici !
În primul rând cel care a deschis acest ”subiect penibil”, nu situație penibilă, arată că nu prea e smerit. Dacă era smerit, ar fi discutat cu părintele chiar înainte de a se naște pruncul.
Putea să afle care este rânduiala Bisericii, care s-a ținut cu sfințenie până prin veacul trecut, când am importat toate inovațiile occidentale, de dragul de a fi mai cu moț decât ceilalți (iată o altă lipsă a smereniei). Pe bunicii noștri nu-i chema și Gheorghe și Vasile !
Fără a judeca, ne dăm seama ca omul nostru nu prea e mare cercetător al Bisericii, că dacă cerceta Biserica frecvent sunt convins că l-ar fi auzit pe părinte vorbind despre acest subiect, cu siguranță.
Și dați-mi voie să vă mărturisesc un adevăr: rânduiala este numai una: de a se pune un singur nume. Preoții sunt de două feluri: 1) cei ca parintele (puțini poate), care se nevoiesc să-i facă pe creștini să înțeleagă că doar un singur nume se pune la botez, și 2) cei care zic : ”bine, le punem câte nume vreți Dvs.”, doar să nu-i ”supere” !
Cum avem un înger păzitor, pe care îl primim la botez, așa trebuie să avem și un nume de sfânt, care să ne fie ocrotitor și căruia să i ne rugăm să ne ajute să ajungem să ne mântuim.
Problema este că nu trebuie să ne supărăm sau să ne certăm cu preotul care vrea să ne spună care e rânduiala, trebuie să fim înțelegători și smeriți și să înțelegem că trebuie să fim în ascultare dacă vrem să fim creștini adevărați. Mulți dintre cei care vin cu tot felul de argumente nu își dau seama că ei din mândrie nu vor să audă de nici o rânduială.
S-a greșit în veacul trecut când s-a acceptat aceastăstare a lucrurilor. Doar prin înțelegerea acestui fapt putem îndrepta această greșeală. Altfel nu avem cum.
Să vedeți câți nu au deja 3 (trei!) nume în certificatul de botez ! Unul l-a vrut tata, altul bunica, altul nașul... Deci mai urmează cu 4, nu ? Încă nu am auzit, dar după cum merg treburile așa pare să urmeze !
Dragă Sofia, asta nu e o soluție, să mergi la alt preot, nu te supăra. Toți aparținem unei parohii, nu ne putem răzvrăti atunci când nu ne convine ceva, asta e mândrie, deci...lipsă de smerenie. Ce-ar fi să mergem toți la biserica din satul vecin, iar cei de acolo să vină la noi, ș.a.m.d. Asta nu e Ortodoxie.
Iar d-ta dragă Andrei, află dacă poți cam ce vârstă are părintele de la Lisabona (și marea majoritate a preoților din diaspora - europeană cel puțin) și vezi atunci cum sunt afirmațiile tale cu ”securiștii” și ”comitetul de partid”, și celelalte pe care le mai zici.
Așadar, să nu uităm că SMERENIA este neapărat necesară pentru mântuire. Nu mândria, nu obrăznicia, nu suficiența de care dau dovadă mulți ”creștini ortodocși” pe aici.
Cercetați dacă ziceți că nu am dreptate și nu mă supăr dacă mă contraziceți. Însă nu în afara duhului smereniei !
Dumnezeu să ne întărească și să ne lumineze pe toți !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.06.2010, 20:35:21
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

[quote=gabriela8;256666]Eu nu am facut decat sa scriu ceea ce am auzit la anumiti preoti si aceasta ideie am intalnit-o si la Pr. Cleopa.[/Q


Iartama dar uite sint nici mai mult nici mai putin de doua ore de cInd am vorbit cu un parinte de acest caz si stii ce me spus iti raspund in numele Domnului IIsus cu cuvintele parintelui am vorbit fata in fata nu pe net si mea zis ca nu este important cite nume se da unui copil ce este important ca nasi cre sInt considersti ca si jumatate de parinti sa fie pentru acel copil un exemplu de urmat la fel si parinti sa indrume pasi lui pe calea ortodoxiei si a Sfintei biserici si sa il invete smerinia rabdarea si dragostea de aproapele
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.06.2010, 22:41:11
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile 'atentat de lamurire' pt. sophia

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si totusi unde scrie, in care scripturi sau canon, ca nu este voie, sau nu este bine sa ai doua nume de botez?
Sunt miliarde oameni in lume care au doua nume.
Ca daca nu era voie nu mai boteza nimeni cu doua nume. Ori atatia preoti au facut-o si o fac.
Si in Biblie, asa cum arata vineva existau doua nume.
Pe Iisus insusi il cheama si Emanuel.
Eu nu stiu, daca asa a ajuns credinta, ca fiecare preot face numai cum vrea el, m-am lamurit. Macar sa aduca ceva scris.
Daca li s-ar fi spus undeva, ar fi stiut toti preotii cum este. Da eu am inteles acum. Nu e nimic scris ca lumea, fiecare preot/duhovnic face cum vrea si crede. Doar voi singuri spuneti asta mereu.
O solutie ar mai fi: sa puna un nume la botez si al doilea sa fie trecut numai la starea civila. Ca sa fie toata lumea impacata si fara pacat.

Numai tot da vina pe noi, te rog eu. Tu esti in diaspora Cherub?
Sa-mi fie cu iertaciune, dar eu nu am dat vina 'pe voi', draga mea sophia, ci in acel 'noi' m-am inclus si pe mine (sau cel putin asa am crezut ca am lasat sa se intzeleaga, dar, ma rog, fiecare intelege ce vrea, multe batai de cap mai avem unii cu altzii pe-aci pe forumul asta), care probabil ca am cele mai multe pacate decat toate pers. de pe acest forum si poate decat toata lumea etc...
Par. Cleopa si mai multi parinti imbunatatiti au tot dat asemenea sfaturi, in privinta numirii unui copil cu un singur nume, la botez, iar cat despre dovezi scrise, poate gasesti in vreuna din cartile par. Cleopa sau alte carti (sincer, nu stiu exact in care dintre ele, sau daca exista in canoanele BO ceva specificat in aceasta privintza, fiindca mie mi s-a transmis 'prin viu grai', si de catre preoti destul de seriosi, cu vieti destul de imbunatatite, care presupun ca la randul lor, respecta cu sfintenie sfaturile altor parinti cu vieti apropiate de sfintzenie etc). In orice caz, sper sa ne lumineze Bunul Dumnezeu pe toti, caci mare trebuintza avem!...

Last edited by cherub; 06.06.2010 at 01:51:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preot lisabona



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica din Lisabona un DutyFree pol_AS_1 Generalitati 1 12.07.2011 20:14:32
Situatie penibila sper sa nu fie iar "subiect penibil" pol_AS_1 Generalitati 4 07.06.2010 18:12:33
Cea mai penibila ipostaza din viata voastra dorinastoica14 Generalitati 68 15.05.2010 08:52:54
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58