Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 15.04.2011, 15:13:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si la ce ar fi util un astfel de masterat?

Preot doar cu masterat in teologie nu cred ca poti sa fii..
Utilitatea unor studii de teologie este subiectivă. Personal, cred că ar fi încununarea tuturor studiilor universitare pe care le are o persoană. Iar pentru a fi preot desăvârșit nu-ți trebuie prea multe patalamele în teologie, ca să zic așa. Aș fi curios să știu ce studii avea Sf. Petru sau Timotei.

Deci, nu văd de ce nu ai putea să fii hirotonit preot cu un masterat de doi ani în teologie, cu atât mai mult cu cât pregătirea superioară într-un alt domeniu, te califică din punct de vedere intelectual, doi ani de studii în teologie te confirmă teologic, iar o viață înduhovncicită întru Hristos, te recomanda călduros.

Din câte îmi amintesc, Statutul BOR (nu mă mai uit acum prin el) spune că poate fi hirotonit preot cel care are studii de licență, masterat în domeniu. Oricum, e doar o chestie administrativă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
facultatea de teologie n_claudia Generalitati 16 23.07.2009 17:25:16