Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.05.2014, 17:57:14
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

sunt ecumenist in sensul pe care l-am definit eu mai sus. si evident sunt si ortodox, atfel, ce cautam aici. Dar am senzatia ca termenul de ecumenism este inadins demonizat de niste adeversari ai refacerii unitatii crestinilor. Dar nu exista alt termen. asa cum in primele veacuri nimeni nu prea avea curaj sa spuna ca e crestin, fiindca automat cei mai multi intelegeau ca mananca copii, e ateu sau face alte traznai, acum nu poti sa spui ecumenism fara sa dai senzatia ca esti sincretist, antropolog religios de tip Guenon, sau tot felul de sperietori care n-au nici o legatura cu ce s-a intamplat la balamand, de pilda, total patristic si teologic (atunci sa desfiintam studierea teologiei, sa ne facem toti tractoristi ca ala de la Tanacu). Cred ca daca s-ar tine un Sinod ecumenic azi o multime de "ortodocsi" s-ar arunca pe asfalt, ca iubitorii de caini: vai, au stat ortodocsii la masa cu neortodocsii! Dar asta insemna sinod: discutii.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.05.2014, 20:09:51
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ca sa-ti permiti sa discuti cu cei de alte culte, trebuie sa ai ori indrazneala, ori inconstienta.
intr-adevar, cred ca ai inteles perfect. si poti sa spui si mai direct: trebuie sa fii nebun. Dar Mantuitorul, cand a venit sa ne mantuiasca pe noi, cum a fost? indraznet, sau inconstient? Daca ai avea un copil care se face catolic, de pilda, sau, mai rau, adventist, cum ai face: i-ai inchide usa in nas, ca sa nu iti pierzi si tu sufletul, sau ti-ai risca sufletul tau pentru al lui, incercand sa i te faci toate? Si de cand dragostea materna e mai presus de cea crestina?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.05.2014, 21:20:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
sunt ecumenist in sensul pe care l-am definit eu mai sus. si evident sunt si ortodox, atfel, ce cautam aici. Dar am senzatia ca termenul de ecumenism este inadins demonizat de niste adeversari ai refacerii unitatii crestinilor. Dar nu exista alt termen. asa cum in primele veacuri nimeni nu prea avea curaj sa spuna ca e crestin, fiindca automat cei mai multi intelegeau ca mananca copii, e ateu sau face alte traznai, acum nu poti sa spui ecumenism fara sa dai senzatia ca esti sincretist, antropolog religios de tip Guenon, sau tot felul de sperietori care n-au nici o legatura cu ce s-a intamplat la balamand, de pilda, total patristic si teologic (atunci sa desfiintam studierea teologiei, sa ne facem toti tractoristi ca ala de la Tanacu). Cred ca daca s-ar tine un Sinod ecumenic azi o multime de "ortodocsi" s-ar arunca pe asfalt, ca iubitorii de caini: vai, au stat ortodocsii la masa cu neortodocsii! Dar asta insemna sinod: discutii.
Ecumenismul nu inseamna doar intalniri, e o intreaga invatatura, la fel ca cea a Bisericii. Si e o invatatura data de protestantism, cei care au si initiat miscarea ecumenista. Din ce am vazut in ceea ce ai scris tu ti-ai insusti aceasta invatatura ecumenista, probabil fara sa iti dai seama ca e complet diferita de cea a Bisericii. De exemplu exista doat o Biserica, nu are cum sa se tina un Sinod ecumenic cu catolicii sau protestantii. Decat daca vor sa vina in Biserica. Altfel sinoade s-au mai tinut, dar sinoade se tin doar in cadrul Bisericii. Au fost si doua Sinoade cu catolicii, la Lyon si Ferrara, dar acelea sunt numite talharesti.
De vorbit se poate vorbi, dar zi-ne tu un singur rezultat in cei 100 de ani de ecumensim. Nu-i asa ca sunt si mai multe culte si denominatiuni acum decat cand a inceput ecumensimul? S-a unit cineva? Nimeni, nici cel mai mic cult. S-a intamplat un singur lucru, ca unii ortodocsi, chiar preoti si ierarhi, sa isi insuseasca aceasta invatatura protestanta (in mod partial sau total), diferita de cea de 2000 de ani a Bisericii.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.05.2014, 21:22:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare amuzant cum se bat oamenii pe ideea de ecumenism chiar inainte sa-i dea o definitie care sa fie acceptata de toate partile in conflict.
Invatatura ortodoxa exista de 2000 de ani, nici nu e nevoie de a observa ce e diferit fata de aceasta invatatura. Iar despre ecumensim cred ca scrie aproape fiecare articol ortodox care se refera la perioada din ultimii zeci de ani, dar cine nu vrea sa vada nici nu vede.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.05.2014, 22:25:23
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ecumenismul e o intreaga invatatura
pai ia defineste-o tu atunci

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu are cum sa se tina un Sinod ecumenic cu catolicii sau protestantii. Decat daca vor sa vina in Biserica. Altfel sinoade s-au mai tinut, dar sinoade se tin doar in cadrul Bisericii. Au fost si doua Sinoade cu catolicii, la Lyon si Ferrara, dar acelea sunt numite talharesti.
am zis si eu asa, de sinod ecumenic. evident ca nu sunt conditiile, in primul rand pentru ca nu avem imparat care sa il convoace si sa il impuna. Sinoadele s-au tinut in cadrul Bisericii, cum spui, al Bisericii in care ortodocsii de multe ori erau minoritari. Fie in fata arienilor, fie a macedonienilor etc. La Lyon si Ferrara au fost sinoane de unire nereusite. Cel talharesc a fost la Efes, a avut toate datele unui sinod ecumenic, doar ca au avut castig de cauza ereticii, drept pentru care nu a fost receptat de credinciosi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De vorbit se poate vorbi, dar zi-ne tu un singur rezultat in cei 100 de ani de ecumensim. Nu-i asa ca sunt si mai multe culte si denominatiuni acum decat cand a inceput ecumensimul? S-a unit cineva?
am amintit mai sus unele rezultate. mici, dar mai mult decat nimic. denominatiuni nu sunt din cauza ecumenismului, ci a unei anumite atitudini, care e tot mai raspandita, uneori si sub spoiala ortodoxiei

chiar si fara unire, ecumenismul trebuie sa existe: din punctul de vedere al laicilor sa-l sprijine cu sufletul si sa nu-si ia ca indrumatori antiecumenisti, iar din punctul de vedere al celor care trebuie sa dea marturie, sa o dea, sa nu de contramarturie


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura ortodoxa exista de 2000 de ani, nici nu e nevoie de a observa ce e diferit fata de aceasta invatatura. Iar despre ecumensim cred ca scrie aproape fiecare articol ortodox care se refera la perioada din ultimii zeci de ani, dar cine nu vrea sa vada nici nu vede.
cam simplist spus cu cei 2000 de ani. Poate nu ai citit cum s-au format dogmele, cand, si in ce conditii. Primii crestini desenau un peste pe perete, apoi erau umflati de politie si executati - cam asta, pe scurt. Dar converteau toti paganii prin viata lor. Dogmele s-au definit in urma unor dezbateri lungi si serioase fata in fata cu ereticii, gata de orice argument.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.05.2014, 23:04:34
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
sinoadele s-au tinut in cadrul bisericii, cum spui, al bisericii in care ortodocsii de multe ori erau minoritari.
?!?!

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
am amintit mai sus unele rezultate. Mici, dar mai mult decat nimic.
?!?!

Nu te supara, dar am indoieli ca ai fi ortodox.
Prefer sa raman antiecumenist (sau cum vrei tu sa ii spui) in cazul asta.
Prefer sa gandesc ca Arsenie Papacioc si Arhimandritul Epifanie Teodoropulos.

Subiect incheiat pentru mine.

Last edited by klamath; 07.05.2014 at 23:07:23.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.05.2014, 23:17:08
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nu te supara, dar am indoieli ca ai fi ortodox.
nu ma supar, dar si ortodoxometrul meu imi spune ca nu prea ai cultura teologica. daca te-ai smintit pentru ce am zis despre sinoade, iti mai spun ceva: daca traiai traiai in sec IV, ai fi putut fi un vajnic arian, evlavios fata de marii duhovnici arieni

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Prefer sa raman antiecumenist (sau cum vrei tu sa ii spui) in cazul asta.
Prefer sa gandesc ca Arsenie Papacioc si Arhimandritul Epifanie Teodoropulos.
Subiect incheiat pentru mine.
Succes, si sanatate! Treaba ta. Eu raman cu sfintii parinti. Desi am si eu niste repere contemporane, de 100 de ori mai sfinti decat cei doi de care zici (un taranus legionar banal, si un simplu preot scribalau fara nimic duhovnicesc in biografie - sper ca aici nu te-am smintit, ca nici unul nu mai poate sa-ti fie duhovnic). Dar nu mi se pare decent sa ii expun. E de altfel unul din excesele catolicilor, pe care il inghit pe nemestecate tocmai ortodocsii antiecumenisti. Facem sfinti cu ghiotura, in timp ce lumea e fara pic de dumnezeire. Dar asta e altceva.
Cu bine

Last edited by calinp; 08.05.2014 at 02:50:55.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.05.2014, 09:10:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
intr-adevar, cred ca ai inteles perfect. si poti sa spui si mai direct: trebuie sa fii nebun. Dar Mantuitorul, cand a venit sa ne mantuiasca pe noi, cum a fost? indraznet, sau inconstient? Daca ai avea un copil care se face catolic, de pilda, sau, mai rau, adventist, cum ai face: i-ai inchide usa in nas, ca sa nu iti pierzi si tu sufletul, sau ti-ai risca sufletul tau pentru al lui, incercand sa i te faci toate? Si de cand dragostea materna e mai presus de cea crestina?
Foarte bine punctat. Apreciez.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.05.2014, 13:03:09
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Excelent, calinp. Din pacate, oameni lucizi de felul domniei tale sunt prea putin influenti. Si asta pentru ca subiectivismul organizational e bazat pe aderenta emotionala, paseism si, in genere, credinta oarba.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.05.2014, 20:47:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
intr-adevar, cred ca ai inteles perfect. si poti sa spui si mai direct: trebuie sa fii nebun. Dar Mantuitorul, cand a venit sa ne mantuiasca pe noi, cum a fost? indraznet, sau inconstient? Daca ai avea un copil care se face catolic, de pilda, sau, mai rau, adventist, cum ai face: i-ai inchide usa in nas, ca sa nu iti pierzi si tu sufletul, sau ti-ai risca sufletul tau pentru al lui, incercand sa i te faci toate? Si de cand dragostea materna e mai presus de cea crestina?
Hai ca esti simpatic. Pe de o parte apreciezi ca am inteles perfect. Pe cand sa ma bucucur de aprecieri, vii si intrebi daca Iisus a fost indraznet sau inconstient... Cine suntem noi sa-L sa-i facem fisa psihologica?

Apoi, daca as avea un copil si ar trece la catolicism, as plange si m-as ruga lui Dumnezeu sa ma ierte ca n-am stiut sa-l educ cum se cuvine. As risca orice, dar nu sufletul. Mantuirea este individuala. M-as ruga lui Dumnezeu sa-i arate Calea, Adevarul si Viata, dar n-as accepta sa imbratisez si eu o doctrina religioasa cu care nu sunt de acord de dragul copilului meu. Si, daca eu as avea o credinta adevarata, cat un graunte de mustar, pentru rugaciunile mele, Dumnezeu l-ar intoarce. Rugaciunea mamei are multa putere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 04:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57