Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 11.08.2016, 12:10:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Rezumat

Ce avem deci:

1. Textul scripturii din care se înțelege clar că acela e sigur duhul lui Samuel.
2. Analiza sf. Vasile cel mare și al sf. Grigorie de Nyssa care susțin amîndoi (probabil influențați unul de la altul) că e un duh rău viclean și înșelător care a băgat necredința în sufletul lui Saul ca să cîștige filisitenii și să se împlinească proorocia în rău.
3. Sfîntul Augustin care trăiește contemporan și imediat după sfinții Vasile cel Mare și Grigorie de Nysa și care vine și îndreaptă ce au zis sfinții Vasile și Grigorie de Nyssa și susține că, și totuși, era chiar duhul lui Samuel.
4. Citirea și înțelegerea noastră în încercarea de a citi cît mai corect și drept și adevărat scriptura.

Păi dacă e să ne luăm după sfinți atunci cum pe vremea aia, în anii 300en-400en, biserica era una singură: ortodoxă și universală suntem obligați să credem că sfîntul ce a explicat ulterior, adică Fericitul Augustin, nedezbinîndu-se de Dumnezeu sau de Adevăr a venit și a îndreptat mărturia sfinților Vasile cel Mare și Grigorie de Nyssa... deci ar fi normal să credem că Dumnezeu prin sf. Fericitul Augustin a răspuns dilemei de la vremea respectivă în care s-au rătăcit sf. Vasile și sf. Grigorie de Nyssa.

Dacă e să număr și să dau dreptate prin vot, atunci dacă 1 și 3 și 4 sunt valabile rămîne că dreptatea cu un vot de 3 la 1 trage spre ideea că duhul lui Samuel fusese cel care se ridicase din șeol și a gărit lui Saul cu atît mai mult că tocmai sf. Vasile cel mare ne îndeamnă să credem scriptura și s-o înțelegem așa cum este scris. Deci cum sfinții V și GdN nu puteau să se contrazică pentru ca tocmai ei să nu respecte ce au afirmat despre citirea și înțelegerea scripturii îndemnîndu-ne cu totul absurd ca să nu înțeleagă cineva scriptura așa cum este scrisă ci exact pe dos în sensul că defapt duhul lui Samuel ar fi defapt un duh de drac. Nu puteau tocmai ei să susțină că albul e defapt negru dar totuși de ce au scris acest lucru atunci? Păi cred că ei au înclinat să propovăduiască așa că, că acela era un duh necurat, din două motive:

1. Au crezut și au susținut (în opinia mea greșit) că defapt Dumnezeu ar fi dorit victoria lui Israel în acele zile deși Dumnezeu aducea peste Israel cînd era neascultător toate relele și toate armatele păgîne pentru că nu mai respecta Cuvîntul lui Dumnezeu și doar dacă se întorcea Israel din rătăcire și striga cu Adevărat după Dumnezeu, abea atunci le dăruia îzbăvirea din mîinile unuia sau altuia dintre păgînii care veneau cu tupeu să-și bată joc de Israel... dar Saul nu a cerut ajutor de la Dumnezeu în mîndria lui ci căuta să omoare pe unsul Domnului David și pe proorocul Domnului judecătorul Samuel și abea cînd s-a înspăimîntat peste măsură înțelegînd că nu prea are cum să învingă pe filisiteni a cerut sfat cuiva și a căutat să îl ceară de la Samuel care adormise, deci cumva a fost asta pe placul Domnului, că a cerut sfat lui Samuel dar nu a fost pe plac că a cerut-o printr-o vrăjitoare ce chema morții-necredincioși pentru bani.

2. Au susținut că acolo e duhul unui demon necurat, ventriloc sau pitonicesc, pentru a nu da apă la moară creștinilor din acele vremuri grele care ar fi putut avea motiv scripturistic de a merge și ei la vrăjitoare și să ceară să vorbească cu duhul vreunui sfînt sau al unuia din familiile lor care a adormit și așa să fie ei foarte ușor înșelați de demoni și să părăsească ei Credința și atunci sf. Vasile cel Mare și sf. Grigorie de Nyssa și-au asumat intepretarea pe dos a acelui pasaj tocmai pentru ca oamenii, următorii sfinților să nu cumva să răspîndească acel obicei rău de a alerga la tot felul de vrăjitoare ca să le ghicească viitorul... Deci cred că a fost un fel de încercare de a păzi creștinii, mult mai slabi la minte lăsîndu-se ușor să cadă în astfel de alunecări superstițioase în astfel de practici păgîne. Omul dacă știe că a zis sfîntul, că acolo se intepretează așa, gata, a primit, deși era o minciună evidentă, și astfel nu a mai avut nicio bază scripturistică să meargă la vrăjitoare cineva dintre creștini... practic a primit să fugă de vrăjitoare urmînd sfinților și zicînd și ei ceea ce au zis sfinții deci ei nefiind vinovați de minciună.

Deci pînă la urmă chiar acest lucru, încercarea sfinților de a se auoto-contrazice din motive de păzire și de curățire de astfel de practici a creștinilor de atunci care găseau la tot pasul astfel de obiceiuri și practici păgîne, deci chiar acestă forțare a interpretării scripturii complet pe dos și asumare a porpagării minciunilor de interpretare ne face să credem că defapt chiar sfinții Vasile și Grigorie de Nyssa credeau că defapt acolo era vorba chiar de duhul lui Samuel căci nu-i putem bănui că nu pricepuseră ei foarte bine scriptura, sau că nu o știau citi.

Deci tind să cred că defapt răspunsul tuturor: al scripturii, al sfinților V și GdN și al Fericitului Augustin cît și interpretarea mea dreaptă și simplă și a altora mă face să cred că Saul a vorbit cu Duhul lui Samuel și tocmai proorocindu-i Adevărul l-a îndemnat practic să găsească resurse de credință în victorie și tocmai de aceea a luptat Saul sperînd că va putea fi iertat și că va învinge din moment ce l-a ascultat de duhul lui Samuel și a rămas să lupte și nu a dat bir cu fugiții. Deci iată că Saul a fost iertat de Dumnezeu tocmai pentru că s-a jertfit Domnului împreună cu fiul său iubit Ionatan care era cuminte și nepăcătos murind într-o credință dublă... credea și că va putea învinge pe filisiteni dar și că era Duhul lui Samuel care îl sfătuise că dacă totuși vor pierde atunci cu toate astea trebuie să nu fugă ci să lupte pînă la sfîrșit... și dacă va muri va fi împreună în șeol cu dreptul Samuel.

Iar regele David, unsul Domnului a confirmat iertarea prin aceea că a luat trupurile lui Saul și a lui Ionatan și le-a înmormîntat cu mare cinste și onoare înaintea întregului Israel făcînd pe placul Domnului!

În concluzie dacă credem și ascultăm de sfinți atunci nu mergem la vrăjitoarele păgîne, egipsihologice și egipsihiatrice care ghicesc și cheamă morții-necredincioși căci e foarte grav dacă tocmai cei mai mari sfinți au fost în stare să mintă și să scrie minciuni doar pentru a păzi creștinii și următorii sfinților de astfel de obiceiuri păcătoase și rele.

Și la noi pînă azi găsești aproape în orice sat și în orice oraș și pe la toate televiziunile vezi astfel de practici păcătoase... deci aveau dreptate sfinții în încercarea lor de a ne păzi de vrăjitorii care își puneau la inimă credința mincinoasă că pe bani ar putea cere sfinților să le dea din duhul sfînt sau din har.

Citat:
Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare și nu a cercetat pe Domnul. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei.
De aici nu rezultă că nu era duhul lui Samuel acela ce a grăit lui Saul ci rezultă ce era rău și de condamnat și care a dus la moartea lui Saul, obicei de care noi trebuie să ne păzim și să fugim ca să ne îndreptăm așa încît să nu-l mai facem niciodată.

Adică dacă vrem să rămînem credincioși atunci ar trebui să credem în Iisus și să nu mai credem în superstiții, în horoscoape, în ghicitori în palmă, în cafea, în cărți de trot, în ghioc, în astrologi și astroprezicători, în tot felul de oameni care citesc ei în bobi, în zaruri, în deschisul cărții pe bani, în tincuțele care-ți dezleagă cununiile legate sau care te scapă de deochi sau de fermecări sau de blesteme... lucruri care ne bombardează credința de peste tot zilnic... ca să nu mai credem în Dumnezeu ci în karma sau în superstiții păgîne adică în minciuni și ocultisme!

Last edited by vsovi; 11.08.2016 at 12:43:43.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 11.08.2016, 12:17:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai tocmai ce pusasem :) citatul din Scriptura :

Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare
Și nu a cercetat pe Domnul
. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei.

E incredibil cum dupa ce spui ca Sf. Grigorie nu-i Sf. Vasile ca sa-l crezi, acum spui ca Sf. Vasile nu-i Sf. Augustin si ca ala care a trait mai tarziu a dres-o.

„Când mintea, semețindu-se, încetează să întrebe, prin cuvenita cercetare, pe Cuvântul dătător de învățătură, care a uns-o împotriva patimilor, despre cele ce trebuie să facă și să nu facă, cade în chip sigur sub puterea patimilor din pricina neștiinței. Acestea, despărțind-o treptat de Dumnezeu, o fac să se întoarcă în vreme de strâmtorare spre draci și să-și îndumnezeiască pântecele, vrând să primească de la acestea mângâiere în necazuri. Să te încredințeze despre aceasta Saul, care neluând în toate pe Samuel ca sfetnic, este dus cu sila la slujirea idolilor și întreabă de sfat pe vrăjitoarea ventrilogă, ca pe un Dumnezeu” - Sf Maxim, care a trait dupa Sf. Augustin, deci a dres-o iar.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 11.08.2016, 12:57:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai tocmai ce pusasem :) citatul din Scriptura :

Așa a murit Saul pentru nelegiuirea sa pe care o făcuse el înaintea Domnului, pentru că n-a păzit cuvântul Domnului și pentru că a întrebat și a cercetat o vrăjitoare
Și nu a cercetat pe Domnul
. De aceea a și fost el omorât și domnia a fost dată lui David, fiul lui Iesei.

E incredibil cum dupa ce spui ca Sf. Grigorie nu-i Sf. Vasile ca sa-l crezi, acum spui ca Sf. Vasile nu-i Sf. Augustin si ca ala care a trait mai tarziu a dres-o.

''Când mintea, semețindu-se, încetează să întrebe, prin cuvenita cercetare, pe Cuvântul dătător de învățătură, care a uns-o împotriva patimilor, despre cele ce trebuie să facă și să nu facă, cade în chip sigur sub puterea patimilor din pricina neștiinței. Acestea, despărțind-o treptat de Dumnezeu, o fac să se întoarcă în vreme de strâmtorare spre draci și să-și îndumnezeiască pântecele, vrând să primească de la acestea mângâiere în necazuri. Să te încredințeze despre aceasta Saul, care neluând în toate pe Samuel ca sfetnic, este dus cu sila la slujirea idolilor și întreabă de sfat pe vrăjitoarea ventrilogă, ca pe un Dumnezeu'' - Sf Maxim, care a trait dupa Sf. Augustin, deci a dres-o iar.
Nu te mai lua de mine aiurea ca să mă scoți ce?

Citat:
E incredibil cum dupa ce spui ca Sf. Grigorie nu-i Sf. Vasile ca sa-l crezi, acum spui ca Sf. Vasile nu-i Sf. Augustin si ca ala care a trait mai tarziu a dres-o.
Da, asta spun și nu e de rîs și ți-am arătat de ce spun asta, care sunt argumentele.
(Întîi ai venit cu sf. Grigorie, apoi am citit din el și ți-am combătut ce zicea cu sf. Vasile, apoi am văzut că și sf. Vasile zicea ca el și am văzut că sf. Augustin zicea invers, deci am căutat să înțeleg unde-i dreptatea și ți-am arătat de ce cred că e acolo unde am arătat... Dacă tu vii să te distrezi... ce vrei să susții defapt? Că tu nu crezi în NIP, asta știu. Vrei să te îndreptățești folosindu-te de sf. Vasile cel mare? Păi el crede în NIP așa ca mine.

Mai bine mai citește odată ce am scris că e bine și drept ce am zis... tu umblii cu cioara vopsită ca să ce? Ca să-ți bați joc de NIP?

Încetează cu prostioarele căci în opinia mea dilema este rezolvată deci frecarea mai departe pe subiect este doar tăierea frunzelo rla cîini sau ungerea școlii cu slănină ca s-o mînce cîinii.

Nu-ți mai răspund la încercările tale de a bate pasul pe loc sau de a mă tîrî îndărăt... acolo unde tu nu vrei să pricepi.

Dacă n-ai priceput ce am scris foarte clar, atunci mai citește tu încă odată și dacă nu eșți mulțumit de rezumatul meu atunci pune-te și fă tu un rezumat mai bun și atunci te vedem pe tine de ce ești în stare... însă că să te tot iei de mine aiurea, asta ține de arici pogogonici și nu de un forum de oameni buni care se iubesc unii pe alții.

Ar trebui să reții din citatele tale doar atît cînd te iei de mine sau de NIP:
Citat:
''pentru că n-a păzit cuvântul Domnului''

''Când mintea, semețindu-se, încetează să întrebe, prin cuvenita cercetare, pe Cuvântul dătător de învățătură, care a uns-o împotriva patimilor,

Last edited by vsovi; 11.08.2016 at 13:09:59.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 11.08.2016, 13:07:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ar trebui să reții doar atît cînd te iei de mine sau de NIP:
Ce treaba are o adunatura (intre alte zeci de mii ) care pretinde ca reprezinta Cuvantul, cu acel Cuvant care se regaseste in Scriptura si in Biserica ? :) Daca maine infiintez adunatura noii profeti, nu inseamna ca am si darul profetiei, e foarte foarte foarte posibil ca vreau doar sa insel pe unii mai fraieri decat mine. :)

Spune, acolo unde scrie in Scriptura ca vrajitoarea vede dumnezei, aceia erau dumnezei ? Si pana la urma, Saul a facut un lucru bun sau rau ? Dar vrajitoarea ? Ca ieri ziceai ca nu a gresit, ca a facut magie alba si a sculat un adormit bun nu un mort rau. Azi ne spui ca era un lucru rau si de condamnat. :)

Last edited by iuliu46; 11.08.2016 at 13:09:27.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 11.08.2016, 13:20:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca si Sf. Augustin ar fi zis altfel, ai fi cautat alt sfant ( bine nu tu, ca tu esti ocupat sa o ispitesti pe Verginica ) ai fi asteptat pana ar fi postat altcineva o opinie contrarie care sa fie la fel cu opinia ta. Dupa care ne-ai fi zis ca toti sfintii ne-au mintit ca sa ne salveze din ghearele vrajitoarelor, sa nu mergem si noi sa sculam profeti asa cum a facut-o Saul.

Deci atunci cand talcuiau Scriptura, Sfintii ne mai minteau pe ici pe colo, avand grija sa le lase celor initiati indicii despre care-i adevarul " cand citesc iarba inteleg iarba => cand citesc Samuel inteleg Samuel, nu un drac cum scriu acum pentru prosti "

Uite Origen are aceeasi opinie cu tine si Sf. Iustin Martirul si Filozoful, care chiar credea ca dreptii se aflau sub puterea vrajitoarelor. Deci ai proptele mari.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 11.08.2016, 13:24:26
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cînd pietismul și filetismul se întîlnesc...

...nu-i de mirare că există cretini, scuzați eufemismul, care numesc un sfînt și stîlp al Bisericii, precum Sf. Augustin, "eretic". Acum,"fericit" sau"sfînt", nu contează: este Sus, bucurîndu-se de Lumina Neînserată. Ereticii sînt la motelul subteran "Ardet non lucet" Dis et c-ie. Deci?...
Acum, privind în chestiunea episodului necromantic: cred sincer că Dumnezeu a făcut un pogorămînt,o ultimă încercare cu Saul: a lăsat să apară Samuel-pe-bune, și să îi spună aceluia adevărul, ca o ultimă șansă ca Saul să se pocăiască, pentru doar Izvorul Prorocirilor poate schimba proorocirea. Dar, el a adăugat la păcate și acela că nu s-a pocăit, inclusiv pentru actul de a chema duhurile decedaților. Un păcat atrage altele, cum tot vedem că se îtîmplă de la Cădere încoace.
Și da, Iuliu, sufletele nu au o stare/loc definitivate&clare (cu excepția celor adormiți în pacea Bisericii, evident inclusiv și în primul rînd sfinții, și,la polul opus, a marilor damnați) pînă la Patusdia și apoi Judecată. Porunca din Torah sună clar: "nu chemați morții", deci da, e posibil ca prin anume tehnici străvechi, cu care probabil "veghetorii" au "fericit" naiva noastră specie, calea naturală a sufletelor umane să fie disruptă temporar pentru o seance. Logic: dacă Adversarul poate fi prosecutor împotriva noastră, îngăduit de Dumnezeu, de ce nu ar fi asta posibil? Știm noi motivele înaltelor hotărîri dumnezeiești? Nu, nici nu avem cum și nici nu trebuie.
Reply With Quote
  #537  
Vechi 11.08.2016, 13:34:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Îți răspund ultima oară pe acest fir ca să-ți lămurăști acuzațiile.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce treaba are o adunatura (intre alte zeci de mii ) care pretinde ca reprezinta Cuvantul, cu acel Cuvant care se regaseste in Scriptura si in Biserica ?:)
Domnul i-a adunat... și dacă vrei să pricepi legătura, citește din Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa așa cum citesc și eu și sigur vei găsi legăturile.

Citat:
Daca maine infiintez adunatura noii profeti, nu inseamna ca am si darul profetiei, e foarte foarte foarte posibil ca vreau doar sa insel pe unii mai fraieri decat mine. :)
Păi depinde ce spui, ce scrii. Dacă-ți dă Dumnezeu să scrii e una, dacă scrii tu ce vrei tu e alta... dar indiferent cine ar scrie, dacă lucrurile sunt adevărate și bune și se împlinesc înseamnă că meriți premiul cel mare, prețuirea tuturor căci ne înveți adevărul și binele. Din cuvintele scrise vom înțelege ceea ce vrei și cercetînd ne vom lămuri de unde sunt și unde vrei să ne duci.
Citat:
Spune, acolo unde scrie in Scriptura ca vrajitoarea vede dumnezei, aceia erau dumnezei ?
Sigur că erau dumnezei deoarece Samuel nu putea sta în șeol decît împreună cu alți drepți adormiți din poporul Domnului cărora însuși Domnul le spune că sunt Dumnezei, așa le spune el sfinților și drepților din poporul Lui... celor ce păzesc Cuvîntul.

Citat:
Si pana la urma, Saul a facut un lucru bun sau rau ?
Că a căutat la Dumnezeu în ceasul cel mai greu a făcut bine, dar necăutînd cum se cuvine, Domnul nu i-a răspuns, că apoi a căutat la Samuel proorocul Domnului care adormise a făcut bine dar că a căutat la vrăjitoare asta a făcut rău așa cum ne spune scriptura pe care tu ai citat-o.

Citat:
Dar vrajitoarea ?
Vrăjitoarea avea cea mai păcătoasă ocupație din care-și cîștiga pîinea, desfrînarea mai rea decît curvia deci ea greșea făcînd ceea ce făcea în ascuns și știa că merită să moară, căci i-a cerut lui Saul cînd și-a dat seama să jure că n-o omoară. Dar că a ascultat și a împlinit cererea și porunca regelui de a cema duhul unui adormit, a unui dumnezeu, a unui sfînt... a făcut bine căci asta ne cere Dumnezeu să ne rugăm celor sfinți care au crezut și cred Domnului. Deci iată că deși făcea în general rău chemînd morții și înșelînd oamenii, cu duh pitonicesc sau nu, ca să le ia banii, cu toate astea exact referitor la ascultarea de regele Saul a făcut bine căci nu a greșit chemînd și rugîndu-se de Samuel ca să vină să-i răspundă căci ea de frica morții l-a chemat pînă la urmă. Deci ea n-a greșit chemîndu-l pe Samuel deși chemîndu-l în felul acesta ar putea fi socotit de către exigenți tot ca o greșală căci prin asta nu faci decît să-ți îndreptățești practica vrăjitorească interzisă de legile vieții.

Citat:
Ca ieri ziceai ca nu a gresit, ca a facut magie alba si a sculat un adormit bun nu un mort rau. Azi ne spui ca era un lucru rau si de condamnat. :)
Nu mă scoate că mă contrazic... știi bine ce am zis ieri și tot aia am zis și mai sus și îți repet și azi. Tu însă vrei să înțelegi așa cum îți place ție ca să acuzi tu pe cineva... așa ca avocații și procurorii care te freacă în toate felurile ca doar doar să te poată prindă ei cu ceva și atunci musai, iată, își pot ei justifica necredința lor auto-îndreptăținduși-o total absurd... de parcă un pai sau altul te-ar dovedi că ai defapt bîrna în ochi.

Discutăm mai deparet dacă vrei pe firul de discuție unde i-am răspuns lui Igor-Emilian.

Nu-ți mai răspund pe subiectul NIP și nici al marii dileme căci dilema e lămurită... mie mi-e clar și cred că e în Dreptatea și Adevărul lui Dumnezeu așa cum am rezumat. Dacă tu nu crezi atunci prezintă tu cum vezi tu lucrurile și cum crezi că ar fi adevărat.


Citat:
Uite Origen are aceeasi opinie cu tine si Sf. Iustin Martirul si Filozoful, care chiar credea ca dreptii se aflau sub puterea vrajitoarelor. Deci ai proptele mari.
Păi în șeol toți drepții erau sub puterea morții și a chinurilor... dar n-am zis că erau în puterea vrăjitoarelor ci Samuel, auzind chemarea respectivei vrăjitoare poate că a dorit el însuși să-i răspundă lui Saul care apelase la el după adormire căci pînă atunci îl prigonea și ar fi dorit să-l omoare.

Eu mi-am rezolvat problema și dilema cea mare cu ajutorul lui Dumnezeu și al vostru însă văd că tu persiști în a mă ataca pe mine... deci iată că tu ești cel ce ai probleme mai mari ca ale mele dar de altă natură... n-aș vrea să ți le dezleg ca să nu zici că te jignesc.

Last edited by vsovi; 11.08.2016 at 13:38:52.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 11.08.2016, 13:40:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Oare mai poți să te îndoiești că Saul s-a mistuit osândit de faptele lui? Căci fiindcă își temea slăbiciunea din fața celor adunați la război împotriva sa, a voit să afle cele ce vor fi de la Dumnezeu. Dar Dumnezeu tăcând și nedescoperind nimic, se pornește să supere pe Cel ce a hotărât să tacă. Astfel, vine la femeia care întreba morții, adică la prezicători, sau la cei ce își închipuie că știu cele viitoare. Apoi spune: Adu-mi-l pe Samuil, nu pentru că descântecul sau meșteșugul vrăjitorilor poate aduce sufletul sfântului, ci pentru că totdeauna vrăjitorii întrebuințează astfel de cuvânt. Căci am aflat că aceia, chemând pe draci prin anumite cuvinte secrete și descântând apa, văd asemănări și umbre și formele unora ca într-o oglindă, prin aceea că dracii înșiși își dau niște chipuri pentru a aduce chipurile celor numiți. De aceea a spus la început muierea: Văd dumnezei ridicându-se din pământ. Apoi: Și a văzut femeia pe Samuil. N-a fost nici o greutate să se vadă umbra și chipul fericitului Samuil cu înfățișarea egală și asemănătoare, alcătuit prin lucrarea drăcească. Iar dacă socotește cineva că a fost chemat cu adevărat sufletul proorocului și crede vorbelor muierii, se cuvine ca odată ce a spus că a văzut și dumnezei urcându-se din pământ, să nu socotească mincinoase nici aceste cuvinte ale vrăjitoarei și să admită cu adevărat că sunt și unii dumnezei de acest fel care se ridică prin practicile vrăjitorești din pământ" - Sf. Patriarh Chiril al Alexandriei
Reply With Quote
  #539  
Vechi 11.08.2016, 13:46:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
...nu-i de mirare că există cretini, scuzați eufemismul, care numesc un sfînt și stîlp al Bisericii, precum Sf. Augustin, "eretic". Acum,"fericit" sau"sfînt", nu contează: este Sus, bucurîndu-se de Lumina Neînserată. Ereticii sînt la motelul subteran "Ardet non lucet" Dis et c-ie. Deci?...
Acum, privind în chestiunea episodului necromantic: cred sincer că Dumnezeu a făcut un pogorămînt,o ultimă încercare cu Saul: a lăsat să apară Samuel-pe-bune, și să îi spună aceluia adevărul, ca o ultimă șansă ca Saul să se pocăiască, pentru doar Izvorul Prorocirilor poate schimba proorocirea. Dar, el a adăugat la păcate și acela că nu s-a pocăit, inclusiv pentru actul de a chema duhurile decedaților. Un păcat atrage altele, cum tot vedem că se îtîmplă de la Cădere încoace.
Și da, Iuliu, sufletele nu au o stare/loc definitivate&clare (cu excepția celor adormiți în pacea Bisericii, evident inclusiv și în primul rînd sfinții, și,la polul opus, a marilor damnați) pînă la Patusdia și apoi Judecată. Porunca din Torah sună clar: "nu chemați morții", deci da, e posibil ca prin anume tehnici străvechi, cu care probabil "veghetorii" au "fericit" naiva noastră specie, calea naturală a sufletelor umane să fie disruptă temporar pentru o seance. Logic: dacă Adversarul poate fi prosecutor împotriva noastră, îngăduit de Dumnezeu, de ce nu ar fi asta posibil? Știm noi motivele înaltelor hotărîri dumnezeiești? Nu, nici nu avem cum și nici nu trebuie.
Unde vezi filetism si pietism ? Ca singurul roman care a fost amintit pe aici a fost saracul Parinte Cleopa, si acesta pentru ca explica vorbele unui grecotei, nu baga de la el. Iar cu pietismul esti pe campii rau de tot. :)
Eu nu l-am criticat pe Fericitul Augustin, a fost cineva care l-a facut eretic - sa fie sanatos. Dar nu l-a facut eretic pentru ca-i din vest, ca altfel il stergeam toti din calendar la fel cum i-am fi sters si pe altii.

In plus am aratat si versiunea lui Aquinas, fara sa spun nici despre el ca ar fi eretic chiar daca nu-l avem in calendar. Nu trebuie sa-l faci eretic pe unul sau pe altul ori de cate ori aduci vorba despre el doar ca sa le demonstrezi altora ce bun ortodox esti. Ca o sa ajungi tot langa eretici daca-i arati cu degetul toata viata. :)

Last edited by iuliu46; 11.08.2016 at 13:56:28.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 11.08.2016, 13:54:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu nu am nimic cu cei care cred altfel daca o fac moderat ( cum a scris Ioan Cezar aseara ). Omul vede acolo mai mult sau un pic diferit de cat au vazut altii, dar recunoaste ca viziunea lui este minoritara si s-ar putea sa fie gresita. Uite eu de exemplu atunci cand citesc "indemnul" Cercetati Scripturile..., am impresia ca acolo este vorba despre un repros si nu despre un indemn. Dar am citit cel putin la Sf. Ioan Gura de Aur ca il socoteste a fi un indemn.

Dar cand spui ca sfintii ne mint pentru ca sa ne fereasca de rele, ca de fapt ei iti dau dreptate tie care esti genial, dar scriu pentru prostime si de aia scriu in felul ala, atunci parca avem o problema. Nu pot sa ma apuc sa zic ca Sf. Ioan ar fi de parerea mea, dar scrie de indemn ca sa-i determine pe prosti sa citeasca. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare