Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 05.11.2016, 16:32:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iarăși, dacă vom crede că Cina Domnului este doar un simbol, în mod simbolic ne vom și hrăni, iar nu în mod real.
Aceasta este invatatura luterana, asa cum ne spune si Parintele Staniloae: http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...nta-68448.html
"Invatatura luterana, in parte ca o reactie, in parte ca o prelungire a celei catolice, afirma ca painea si vinul raman, in intregimea lor, Trupul Domnului, facandu-se prezent in paine, sub paine, cu paine, dar numai pentru cei ce cred cu adevarat, ceilalti mancand numai painea."
Trupul si Sangele Domnului raman asa dupa prefacere indiferent ce ar crede cineva. De aceea, cine se impartaseste cu nevrednicie poate avea probleme.
La fel si Botezul, ramane chiar daca cel botezat devine ateu, de aceea nu se repeta botezul, orice ar face sau crede dupa aceea cel botezat.
E adevarat, omul trebuie sa conlucreze cu harul primit, altfel ramane nelucrator, poate la asta te-ai gandit.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 05.11.2016, 16:46:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, ai înțelege. Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, n-ai vorbi în halul în care vorbești, făcând rău Bisericii.
Dar fiindcă nu-ți mai pasă, de aia nu înțelegi...
Că nu mai faci parte din Biserică și nu te mai doare pentru Biserică.
Că nu înțelegi ce este Sfânta Dogmă, ce sunt Sfintele Canoane, ce este Noul Testament și cum se aplică acestea.

Nu există fatalism în istoria creștină. Există Dumnezeu și există demonii.
Atât.
Și fiecare trage pentru partea lui pe oameni. Dumnezeu în Lumină, demonii în întunericul neascultării, nesupunerii, mândriei, lăcomiei.
Și oamenii ascultă de una din cele două tabere.
În fiecare zi a vieții lor...
Și da, acestea afectează structura spirituală a umanului, încă de la Adam și Eva au afectat-o.
Iar dezvoltarea, alta decât cea duhovnicească, e non-sens, e distructivă Bisericii, fiincă e materialistă.
Biserica (ortodoxă, firesc) există de la Hristos, prin oameni, e însăși omenirea în Hristos. Asta-i Biserica ! Oricine iubește și urmează pe Hristos, nu hristoși mincinoși, este și vrea să fie, din Biserică. Deci întotdeauna va exista "factorul uman" în Biserică.

"Tu mai trebuie să înțelegi" că creștinismul, prin urmare, are legătură nu numai cu mine, ca persoană, personal, ci cu toți din Biserică.
Iar creștinismul nu este un cult... :) Biserica nu este un cult... :) Săracul de tine... Ești căzut în demonic, deplin, poate nu-ți dai seama sau nu vrei să accepți, ești în erezia "new-age".

Siguuur :) tu înțelegi esența creștinismului? Tu înțelegi nicio esență, cu atât mai mult Esența Bisericii.
Deformez viziunea Bisericii? Oh, suflete, oh, sărăcuțul de tine.

Hristos Însuși a fost un "extremist", conservator, tradiționalist, umanitatea prin excelență. Sfinții Apostoli la fel, Sfinții Părinți și Sfinții Mucenici la fel. Și oricine este din Biserică, în Biserică, pentru Biserică, la fel. Sunt în Hristos, în Sfinți, și continuă lucrarea dragostei lor, a smereniei lor, a ascezei, jertfei, ascultării, slujirii, credinței, nădejdii, discernământului Domnului și Sfinților.
Acestea sunt adevăratele realități ale creației căzute, care trebuie înmulțite pentru dobândirea Împărăției Cerurilor, întâi înăuntrul nostru, prin curățire, luminare și îndumnezeire, apoi în veșnicia Bisericii.

Cine "observă" că eu, care sunt în Biserică, fac rău Bisericii, este ispitit, cu gânduri mincinoase demonice, și este poate chiar și căzut din Biserică și vorbește în numele Bisericii, dar el fiind înafara Bisericii, cum sunt atâte sute de milioane de oameni, în ereziile de toate soiurile și culorile.

Nu, nu sunt numai eu ortodox, nu sunt numai eu creștin, suntem aproximativ 400 de milioane de creștini, pe tot pământul. Iar restul, cei din erezii, sunt cam 2 miliarde.
Cu ce-i de vină Biserică pentru neascultarea celor din afara Bisericii? Cu nimic. Cu ce-i de vină Hristos, Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, pentru ereziile lor? Cu nimic nu e nimeni de vină, decât ei, dragii de ei...
Îi vrem înapoi în Biserică, îi iubim, dar nu forțăm niciodată pe nimeni, cu nimic.

Fiindcă "lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12.

Și de care-i plin pământul, mămăliga lor de demoni, jucăușii se înrăiesc tot mai tare... :)

Pe creștinii, demonii nu-i pot afecta cu nimic, nu au putere asupra creștinilor, spune Sfântul Ioan Gură de Aur și Sfântul Vasile cel Mare și Sfântul Grigorie Palama.

De aceea le râd în față, de neputința lor demonică, sunt niște prichindei agitați nevoie mare împotriva creației, pe care-i biruiești cu un simplu "Doamne miluiește" cu durere, din inimă, spus la fiecare ispită.

Dar ce mă doare cumplit, este pentru cei care nu-i biruiesc pe vrăjmașii demoni, ce-i care cad și sunt ținuți căzuți...

Doamne miluiește...
Tu ai căzut in cea mai mare înselare.Te crezi asemeni lui Iisus si a apostolilor,a marilor scriitori bisericești.Mă faci pe mine demon,da eu îmi recunos necredinta.Adu-ți aminte de fariseu si vameș.Tu te cezissfântul sfinților.Oare demonii își recunosc greșelile,oare ei nu sin acei mandri fatarnici.Plecă-ți capul!Nu te crede mai presus de nimeni."Celui ce i se pare ca stă,sa vadă sa nu cadă".
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 05.11.2016, 16:52:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mulțumesc pentru precizare, Cătălin, și pentru trimiterea la articolul Părintelui Stăniloae. Mă tem că într-adevăr, m-am exprimat aproape conform cu credința luterană. Dar m-am referit la tipurile de credință ale diferitelor confesiuni și am vrut să spun că fiecare se împărtășește potrivit cu ceea ce crede. Adică nu se folosește mai mult.
În Biserică, prin chemarea Duhului Sfânt, sfintele daruri devin ceea ce nu erau, adică Trupul și Sângele lui Hristos. Însă rămâne o taină și e bine s-o păstrăm ca atare, fără să încercăm a o pătrunde cu înțelegerea prea mult, pentru că nu ne este dat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 05.11.2016, 16:55:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tu ai căzut in cea mai mare înselare.Te crezi asemeni lui Iisus si a apostolilor,a marilor scriitori bisericești.Mă faci pe mine demon,da eu îmi recunos necredinta.Adu-ți aminte de fariseu si vameș.Tu te cezissfântul sfinților.Oare demonii își recunosc greșelile,oare ei nu sin acei mandri fatarnici.Plecă-ți capul!Nu te crede mai presus de nimeni."Celui ce i se pare ca stă,sa vadă sa nu cadă".
Avem datoria(!) dacă iubim Biserica și pe Domnul, să facem aceleași lucruri ce le-a săvârșit Domnul sau chiar și mai mari, după porunca preadulce dată chiar de Domnul, în Scriptură.

Iar dacă nu prea reușim, atunci să ne dăm cea mai bună măsură. Cea mai bună măsură ! "Toată viața noastră, lui Hristos Dumnezeu să o dăm". Toată, nu jumate. "Rugați-vă neîncetat". Nu de 5 ori pe zi, ca înșelații musulmani, ci neîncetat... Cea mai bună și cât mai mare măsură să ne dăm în Hristos !

Și nu, n-am spus că ești demon, ci ești condus de demoni, așa simt altfel nu ai vorbi prostioarele ce le vorbești acum și cu care ai început să te vaiți aici pe forum. Iar dacă nu ești condus de demoni, felicitări, dar ești cel puțin un laș și un fricos... :) care vin tot din ispitiri, așa că ia seamă, frățior, îndreaptă-te, ridică-te, vindecă-te. Nu sunt teorii. Trăiește în Biserică, în Hristos ! Înmulțește-ți talanții.

Iar mie, păcătosului, nu mi se pare că stau. Că nici nu exist, fără Dumnezeu. Pe ce stau? Pe mila Domnului, care nu mă va părăsi niciodată !

"Mila Ta Doamne, mă va urma, în toate zilele vieții mele".

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 17:00:08.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 05.11.2016, 16:56:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă roadele Duhului Sfânt sunt „dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția” (Galateni 5, 22-23), ele fiind dumnezeiești, cred că niciun om la care sunt întâlnite acestea nu poate fi socotit lipsit de har.
Acest pasaj se refera la cei ce au primit Duhul Sfant (adica harul), deci la cei botezati. Nu e neaparat valabila si reciproca. Pentru ca, in acest fel, este tot din invatatura protestanta. In invatatura protestanta (mai ales in calvinism) omul a cazut de tot dupa caderea lui Adam, chipul lui Dumnezeu in om s-a pierdut (pentru ca au confundat chipul cu asemanarea), iar omul nu mai poate fi bun. Doar harul il face sa fie bun. In ortodoxie chipul lui Dumnezeu doar s-a intunecat, deci omul poate face si fapte bune si poate avea calitati pozitive. Altfel ar insemna ca toti ateii sau din alte religii sunt rai. In acest fel omul poate conlucra cu harul primit la Botez.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 05.11.2016, 17:09:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Foarte frumoase și adevărate sublinieri, frate Cătălin.

Acum poate, nădăjduiesc, ni s-a îmbunătățit măsura de-a înțelege, de ce cei din ereziile romano-catolice, nu au har, nu au taine și nimic mântuitor, decât dacă se vor reîntoarce în Biserică. Le fel ca orice erezie, la fel ca orice budist, hindus, ateu și așa.

Prin Sfântul Botez, care trebuie făcut prin afundare, nu prin stropire sau turnare, cum fac cei căzuți în romano-catolicism, acela nu este Botez valid, nu au taine și har, cum să se mântuiescă? Din erezie? Nu au cum.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 17:14:52.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 05.11.2016, 17:17:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Avem datoria(!) dacă iubim Biserica și pe Domnul, să facem aceleași lucruri ce le-a săvârșit Domnul sau chiar și mai mari, după porunca preadulce dată chiar de Domnul, în Scriptură.

Iar dacă nu prea reușim, atunci să ne dăm cea mai bună măsură. Cea mai bună măsură ! "Toată viața noastră, lui Hristos Dumnezeu să o dăm". Toată, nu jumate. "Rugați-vă neîncetat". Nu de 5 ori pe zi, ca înșelații musulmani, ci neîncetat... Cea mai bună și cât mai mare măsură să ne dăm în Hristos !

Și nu, n-am spus că ești demon, ci ești condus de demoni, așa simt altfel nu ai vorbi prostioarele ce le vorbești acum și cu care ai început să te vaiți aici pe forum. Iar dacă nu ești condus de demoni, felicitări, dar ești cel puțin un laș și un fricos... :) care vin tot din ispitiri, așa că ia seamă, frățior, îndreaptă-te, ridică-te, vindecă-te. Nu sunt teorii. Trăiește în Biserică, în Hristos ! Înmulțește-ți talanții.

Iar mie, păcătosului, nu mi se pare că stau. Că nici nu exist, fără Dumnezeu. Pe ce stau? Pe mila Domnului, care nu mă va părăsi niciodată !

"Mila Ta Doamne, mă va urma, în toate zilele vieții mele".

Doamne miluiește.
Bravo!!!Haideți să îl aplaudam pe emilian,campionul mîntuirii teoretice din Biserica Ortodoxă.Cel ce s-a luptat cu toate ereziile existente si inexistente.Cel ce i-a palmuit pe catolici si i-a scuipat de pe protestanți.Rusinandu-i pe necredinciosi cu înțelepciunea lui.Hai ca îți facem acatist daca ești așa luminat.:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 05.11.2016, 17:21:15
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frățior drag ! Îmi fac doar datoria de creștin, care iubesc și lupt cu demonii, sinele și lumea, "neamul desfrânat și păcătos".

Fă-ți și tu datoria. Vino și tu în Biserică. Iar dacă ești, noi nu luptăm unul contra altuia. Ne suntem alături.
Ne bucurăm când vedem că celălalt vrea mai mult ca noi și e mai bun ca noi. Căută-l să-l depășim.

Asta vrea și Domnul, să-L depășim. Să ne întrecem în Hristos, unii cu alții, îmbrăcați în dragoste, asceză și smerenie, nu? :)

Simți repulsie față de ce îți spun, fiindcă nu suporți să fi îndreptat și povățuit, nu ai smerenie, ești mândru. Dacă ai avea smerenie, m-ai iubi, te-ai bucura de cele ce citești la mine, ți-ai înmulți măsura cea bună, nu mai acuza, practic de ispitirile tale.

Dar, din mila Domnului, ne purtăm slăbiciunile unul altuia, cum spune la Romani, nu? :) Nădăjduind la vindecare.

Te îmbrățișez în Domnul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 17:42:24.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 05.11.2016, 17:42:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frățior drag ! Îmi fac doar datoria de creștin, care iubesc și lupt cu demonii, sinele și lumea, "neamul desfrânat și păcătos".

Fă-ți și tu datoria. Vino și tu în Biserică.
Iar dacă ești, noi nu luptăm unul contra altuia.

Simți repulsie față de ce îți spun, fiindcă nu suporți să fi îndreptat și povățuit, nu ai smerenie, ești mândru. Dacă ai avea smerenie, m-ai iubi, te-ai bucura de cele ce citești la mine, ți-ai înmulți măsura cea bună, nu mai acuza, practic de ispitirile tale.

Dar, din mila Domnului, ne purtăm slăbiciunile unul altuia, cum spune la Romani, nu? :) Nădăjduind la vindecare.

Te îmbrățișez în Domnul.
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism.Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare ,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta .Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 05.11.2016, 18:07:37
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu există Sfânta Biserică fără dogme. Țăranii nu pot cuvânta teologic...
Da' ce crezi, ca taranii sunt vite?
Rasfoieste un pic istoria romanilor si vezi ca nu sunt dobitoace, ci taman zamislitorii de sfinti si sfinte.

Dogmele, pe care tu le reduci la invelisul lor, sunt formulari ale adevaratei credinte. Aceea curata, traita cu desavarsire, care se face prin traitorul ei pagina de Evanghelie.
Taranii sunt teologie vie, dogmatica pura. Ei nu s-au ocupat in istorie cu formularea unor discursuri. Teologia lor a fost simpla, traita: munca, posturile, rugaciunea; apoi cirduri de copii, bucurie, necazuri purtate fara cracnire, ascultare, jertfiri de tot felul, tinerea randuielii si continuitatea Traditiei.
Asta e cu adevarat Dogmatica toata, intreaga Teologie.
Faptul ca dintre ei s-au ridicat si preoti si monahi si intelectuali de tot soiul si mari artisti, e firesc. Din ce alte radacini sa fi provenit asemenea roade?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Folosesc scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, frate Ioane. Dacă ai fi citit din Sfântul Ioan, ai fi simțit Duhul cu care scriu, că este în Duhul Sfântului Ioan Gură de Aur, că de la m-am deprins cu un stil de gândire și exprimare.
Le folosesti prost!
Nu te-ai deprins cu stilul, ci doar cu formulele verbale pe care le-ai preluat papagaliceste, fara sa le traiesti miezul (adica sa ai viata, slujirea Sfantului) si pe care, prin urmare, le folosesti total nepotrivit.
Cum poti sa afirmi, fecioras, ca scrii in Duhul Sfantului? E o enormitate ce spui!
Mai indurerat si mai faptuitor ca Hristos, mai curajos ca Sfantul Maxim, egal in Duh cu Hrisostom. Mai, tu iti dai seama ce ai afirmat zilele astea despre tine?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu nu prea citești, așa simt...
.....:))
Doar te citesc pe tine, Igor draga...:) Ce altceva mi-ar mai folosi?!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar de îngenuncheat, doar în fața unui episcop creștin... Atât.
Va sa zica recunosti ca nu prea te spovedesti...
Pacat. Ti-ar fi fost de mult folos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare