Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2011  
Vechi 22.01.2015, 12:22:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Pur si simplu, nu am cuvinte..
Chiar...fără cuvinte. :)
Reply With Quote
  #2012  
Vechi 22.01.2015, 16:41:31
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit in pauza :)






Last edited by crinrin; 22.01.2015 at 23:59:32.
Reply With Quote
  #2013  
Vechi 22.01.2015, 17:03:06
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintii nostri de suflet

Parintele Arhimandrit Cleopa Ilie - "Mânca-v-ar Raiul să vă mănânce!" / "dacă aș avea un sac mare, v-aș băga pe toți în el, și v-aș duce în Rai!"


Parintele Arsenie Papacioc - "Să iubim bine, să iubim frumos, să iubim rana și pe cel ce a făcut rana!"


Parintele Constantin Galeriu - "Problema capitala nu este nici suferinta, nici chiar moartea, ci a nu fi despartit de El, Cel care a biruit si suferinta si moartea, prin cruce si Inviere; cu Tine, Doamne!"


Parintele Arhimandrit Iustin Parvu - "Vor veni vremuri si mai grele. Prigoanele, puscariile, schingiuirile si tot calvarul indurat de noi in timpul comunismului au fost usoare pe langa ce va urma. (...) Daca nu ne vom aseza genunchii la pocainta, dragii mei, nu vom reusi nimic. Daca ne vom ruga insa cu ravna, daca ne vom osteni in rugaciune, Dumnezeu va face ca totul sa fie posibil."

Last edited by crinrin; 22.01.2015 at 23:57:34.
Reply With Quote
  #2014  
Vechi 28.01.2015, 17:03:44
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

11. Și a zis: Un om avea doi fii.
12. Și a zis cel mai tânăr dintre ei tatălui său: Tată, dă-mi partea ce mi se cuvine din avere. Și el le-a împărțit averea.
13. Și nu după multe zile, adunând toate, fiul cel mai tânăr s-a dus într-o țară depărtată și acolo și-a risipit averea, trăind în desfrânări.
14. Și după ce a cheltuit totul, s-a făcut foamete mare în țara aceea, și el a început să ducă lipsă.
15. Și ducându-se, s-a alipit el de unul din locuitorii acelei țări, și acesta l-a trimis la țarinile sale să păzească porcii.
16. Și dorea să-și sature pântecele din roșcovele pe care le mâncau porcii, însă nimeni nu-i dădea.
17. Dar, venindu-și în sine, a zis: Câți argați ai tatălui meu sunt îndestulați de pâine, iar eu pier aici de foame!
18. Sculându-mă, mă voi duce la tatăl meu și-i voi spune: Tată, am greșit la cer și înaintea ta;
19. Nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău. Fă-mă ca pe unul din argații tăi.
20. Și, sculându-se, a venit la tatăl său. Și încă departe fiind el, l-a văzut tatăl său și i s-a făcut milă și, alergând, a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat.
21. Și i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău.
22. Și a zis tatăl către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și încălțăminte în picioarele lui;
23. Și aduceți vițelul cel îngrășat și-l înjunghiați și, mâncând, să ne veselim;
24. Căci acest fiu al meu mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească.
25. Iar fiul cel mare era la țarină. Și când a venit și s-a apropiat de casă, a auzit cântece și jocuri.
26. Și, chemând la sine pe una dintre slugi, a întrebat ce înseamnă acestea.
27. Iar ea i-a răspuns: Fratele tău a venit, și tatăl tău a înjunghiat vițelul cel îngrășat, pentru că l-a primit sănătos.
28. Și el s-a mâniat și nu voia să intre; dar tatăl lui, ieșind, îl ruga.
29. Însă el, răspunzând, a zis tatălui său: Iată, atâția ani îți slujesc și niciodată n-am călcat porunca ta. Și mie niciodată nu mi-ai dat un ied, ca să mă veselesc cu prietenii mei.
30. Dar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu desfrânatele, ai înjunghiat pentru el vițelul cel îngrășat.
31. Tatăl însă i-a zis: Fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt.
32. Trebuia însă să ne veselim și să ne bucurăm, căci fratele tău acesta mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. (Sfânta Evanghelie după Luca 15)


21. Și când s-au împlinit opt zile, ca să-L taie împrejur, I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece.
22. Și când s-au împlinit zilele curățirii lor, după legea lui Moise, L-au adus pe Prunc la Ierusalim, ca să-L pună înaintea Domnului.
23. Precum este scris în Legea Domnului, că orice întâi-născut de parte bărbătească să fie închinat Domnului.
24. Și să dea jertfă, precum s-a zis în Legea Domnului, o pereche de turturele sau doi pui de porumbel.
25. Și iată era un om în Ierusalim, cu numele Simeon; și omul acesta era drept și temător de Dumnezeu, așteptând mângâierea lui Israel, și Duhul Sfânt era asupra lui.
26. Și lui i se vestise de către Duhul Sfânt că nu va vedea moartea până ce nu va vedea pe Hristosul Domnului.
27. Și din îndemnul Duhului a venit la templu; și când părinții au adus înăuntru pe Pruncul Iisus, ca să facă pentru El după obiceiul Legii,
28. El L-a primit în brațele sale și a binecuvântat pe Dumnezeu și a zis:
29. Acum slobozește pe robul Tău, după cuvântul Tău, în pace,
30. Că ochii mei văzură mântuirea Ta,
31. Pe care ai gătit-o înaintea feței tuturor popoarelor,
32. Lumină spre descoperirea neamurilor și slavă poporului Tău Israel. (Sfânta Evanghelie după Luca 2)


22. Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon.
23. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră.
24. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.
26. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor.
27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor.
28. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela. (Sfânta Evanghelie după Matei 15)


Reply With Quote
  #2015  
Vechi 28.01.2015, 17:13:53
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)







Reply With Quote
  #2016  
Vechi 28.01.2015, 17:20:28
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :) bijuterii








Last edited by crinrin; 29.01.2015 at 13:48:04.
Reply With Quote
  #2017  
Vechi 29.01.2015, 13:32:38
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Iară și iară cu pace, Domnului să ne rugăm."

"Mai inainte de a ma osandi, Doamne, Doamne al meu, da-mi intoarcere si indreptare de pacatele mele cele multe! Da-mi umilinta duhovniceasca, ca sa strig catre Tine: Dumnezeul meu cel milostiv si iubitor de oameni, miluieste-ma!
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Dobitoacelor celor fara de minte asemanandu-ma eu, pacatosul, m-am facut deopotriva cu ele; daruieste-mi intoarcere Hristoase, ca sa iau de la Tine mare mila!
Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin."







"Nu-ti intoarce, Stapana, fata ta de la mine, cel ce ma rog tie, ci ca o Maica milostiva, a induratului Dumnezeu, sarguieste de-mi daruieste sa ma pocaiesc mai inainte de sfarsit, ca sa ma mantuiesc prin tine.
Ca tu, Doamna mea, esti mantuirea mea si nadejdea mea cea neinfruntata."
Reply With Quote
  #2018  
Vechi 29.01.2015, 13:46:01
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Manastirea Sfanta Ecaterina_Muntele Sinai







"Vrednicei de laudă muceniței Ecaterina, care cu darul de la Dumnezeu și cu învățatura ei cea preaînaltă a uimit știința învățaților de atunci și a întrecut limba ritorilor păgâni prin buna ei cuvântare, să-i aducem mulțumire de biruiniță, ca prin ale ei rugăciuni să ne izbăvim de ispitele vrăjmașilor și să-i cântăm : Bucură-te, Ecaterina, mare muceniță a lui Hristos!"
Reply With Quote
  #2019  
Vechi 02.02.2015, 16:23:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Faceți făgăduințe și le împliniți Domnului vostru."

Momentul tunderii în monahism este unic.
Slujba se desfășoară doar la lumina lumânărilor, iar persoana candidată la călugărie, îmbrăcată într-o cămașă albă, cu picioarele goale și cu capul descoperit, este purtată spre Altar de nașul sau de nașa de călugărie, care o acoperă protector cu mantia. În fața Altarului se întinde cu fața în jos, sub aceeași mantie protectoare, depunând jurămintele, sub forma unui dialog. Apoi, ridicându-se în genunchi, îi dă celui care slujește foarfecele așezate pe Sfânta Evanghelie, pentru a se face tunderea (simbol al tăierii legăturilor cu lumea). După ce este tuns, omul vechi devine om nou, primind și un nume nou, de călugărie. Din acest motiv ne gândim la Înviere.
Ceremonialul continuă cu dăruirea, pe rând, a straielor și a accesoriilor monahale, pe care acesta le primește cu evlavie: haina veseliei (cămașa albă pe care o poartă), paramanul (bucată de pânză brodată, purtată pe spate și reprezentând patimile Domnului asumate de purtător), crucea mică, dulama (tunica lungă), brâul, potcapul (scufia sau coiful), rasa (haina mântuirii), sandalele, mantia, camilafca (vălul), metaniile, crucea mare (semnificând lepădarea de sine prin luarea crucii întru urmarea lui Hristos) și făclia (o lumânare aprinsă). Apoi, pe fondul rugăciunii, persoana nou-călugărită este condusă în strană.







Reply With Quote
  #2020  
Vechi 02.02.2015, 16:24:30
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit (continuare)





Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 09:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 11:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 16:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46