Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2010, 20:08:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
Draga Simona , mai inainte de toate , felicitari pentru acest thread , un apel la bunul simt pana la urma ! Greu , foarte greu cu bunul simt , mai ales cand sunt lipsa cei sapte ani de acasa . La primul punct se pot adauga multe , pe langa nenorocitul ala de horoscop amagitor , putem adauga muzica , publicitatea , imaginile deochiate , si multe alte ingrediente ce ni se baga cu forta pe gat zi de zi , prin mijloacele de transport si mai ales in statile de metrou . Acum , ce ne facem cu cititorii de tabloide care fac cu voie sau fara de voie publicitate desfraului ! Culmea , am vazut si in Biserica credinciosi ce vin cu astfel de tabloide ! ! ! Bunul simt , totul se raporteaza la bunul simt si la cei sapte ani de acasa , caci de sunt lipsa , putem noi sa ne dam peste cap ca indreptare nu vom aduce acestor personaje . La punctul doi si trei , Politia Comunitara ( care lipseste cu desavarsire ) ar fi trebuit sa ofere cu generozitate amenzi , dar suntem tara tuturor posibilitatilor ! La punctul patru sunt vinovati cei ce ne pastoresc , caci nu ar tebui sa angajeze firme ce au ca angajati oameni nesimtiti , caci acesta este adevarul ! Cat despre telefoanele mobile , ce pot spune , decat ca ele au devenit o obsesie decat o necesitate , daca nici la Sfanta Biserica nu le putem lasa , sau macar inchide . Oricum , draga Simona , trebuie sa luam ATITUDINE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2010, 20:37:30
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Soră Simona, e lăudabilă inițiativa ta și cred că trebuie să luăm atitudine atât cât ne stă fiecăruia în putință, deși la nivel de mentalitate colectivă nu cred că vom reuși să facem mare lucru.
Hristos ne spune:
Marcu 8.38 "Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri"

Neamul acesta (lumea in care traim), a fost, este și va rămâne desfrânat și păcătos, așa cum a spus Hristos, ceea ce putem noi să facem este să îi mai îndrumăm cu ajutorul lui Dumnezeu, pe unii din semenii noștri să se schimbe.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2010, 20:56:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Fiecaruia ii vine rindul sa fie ispitit !

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
Eu, aici pe forum am auzit multe povesti si bla-blauri prin care se ridica in slavi iubirea si mai ales iertarea aproapelui . Chiar tin bine minte numele celor care de obste fac aceste lucruri tinind lectii sau recomandari despre iubirea si iertarea aproapelui, altora care chipurile sunt grozav de singuri si de lipsiti de iubire si iertare, necunoscind astfel aceste sentimente si ca atare nefiind un crestin autentic, sau complet .
Si de aceasta data observ mai mult o inversunare , desigur cu scop nobil, nu ?, impotriva unora care nu respecta si cinstesc biserica lui D.zeu . Pai si eu la rindul meu, de exemplu, tot impotriva celor care nu respecta suficient pe dumnezeu luam atitudine ! Sau chiar daca criticam trebuie sa folosim cumva un ton mieros si cu multa grija pt. a nu deranja prea mult ?
Cind nu suntem ispititi suntem un soi de profesorasi in a talmacii iubirea si iertarea , dar cind suntem in ispita , ne numim ,,aparatori" , nu ?

Deci mai avem de invatat despre iubirea si iertarea in biserica lui Hristos, chiar daca suntem minati de cele mai bune intentii !
Una este sa iubim dupa cuvintul lui Hristos talmacit de sfintii parinti si alta este sa propovaduim iubirea dupa sentimentalismul nostru !

Consider exemplul dat de sora Dorina extrem de potrivit dar ar fi bine sa ia seama la el deoarece este exemplu de om imbunatatit si induhovnicit , adica greu de intilnit, greu de trait si talmacit ! Nu este la indemina oricui de a fi trait si implinit ! Exemplele tari sunt pt. oamenii tari iar pildele tari sunt pt. dintii intariti in scriptura... si nu pt. lapte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.11.2010 at 21:02:27.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2010, 21:06:59
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"


Doamne ajuta Sora Simona!
Promit sa raspund considerabil si consistent la initiativa ta pe care personal o apreciez.



Maica Domnului si toti Sfintii din ceruri sa va ajute!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2010, 22:05:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In primul rand, ma alatur si eu celor care spun ca trebuie sa luam atitudine. Da, trebuie. Numai ca trebuie sa ne mai uitam si in ograda noastra:

1. E adevarat ca sunt anumite melodii sau emisiuni care deranjeaza (horoscoape nu am auzit - eu oricum sunt mai aeriana si nu prea sunt atenta, poate am si casti in urechi), dar pe mine personal ma deranjeaza si mai tare urmatoarele lucruri in mijloacele de transport: furtul din buzunare, obsedati care se trezesc cu mana pe sanii sau pe posteriorul unei domnisoare, harmalaia, vorbitul tare la telefon, aglomeratia, mirosurile persistente. Ei, sunt foarte putine persoane care iau atitudine fata de aceste lucruri - eu recunosc ca nu iau atitudine, ce-i drept, nici nu am surprins vreun hot, dar din cand in cand, o data pe an, asa, mai aud cate o voce puternica: "Scoate, ma, mana din buzunarul doamnei! Domnule sofer, opriti autobuzul!" si hotul e imbrancit pe usa. Cand ne vom rezolva aceste probleme, atunci putem pune la index si horoscopul. Scuze, Simona, dar la cate injuraturi sunt pe strada, la cate vorbe rele si pline de amar, un horoscop in plus sau in minus... Cred ca iti poti pune in urechi niste casti si poti asculta ce muzica vrei tu cand calatoresti cu mijloacele de transport in comun.

2. Asta nu tin minte sa mi se fi intamplat, dar nu mai departe de ieri voiam sa vizitez o biserica in schele. Rezultatul a fost ca nu prea am putut sa o vizitez, dar munca e cu folos. Aici, vorba lui Cristi, trebuie sa ia masuri biserica care a angajat oamenii respectivi, sa nu ii lase sa lucreze si duminica... Prima data am crezut ca te referi la crasmele si la bordelurile de vis-a-vis de biserica. In acest caz, nu cred ca e bine sa mergem pe ideea "Cine a pus carciuma in drum..."

3.
Aoleu, azi am trecut prin fata bisericii si unul tocmai isi facea nevoile cu fata! De cand eram mica si ma duceam la scoala vedeam oameni facandu-si nevoile acolo, cu fata la biserica! Ma gandesc la cine sa apelam noi, locatarii, sa aduca acolo un WC public, sa aiba oamenii unde se... scuzati!

la 4 tot angajatorul (biserica sau comitetul parohial) trebuie sa ia masuri. Nu stiu, totusim daca se poate trece ce spui tu, intr-o clauza din contract.

5. Sa stii ca in multe biserici din Bucuresti exista acel afis despre care vorbesti. In acele biserici ma mai trezesc si eu cu pantaloni si cu capul gol, sa ma inchin sau sa aprind o lumanare, pentru ca nu aveam in grafic in ziua respectiva sa trec pe la biserica. Dar daca eu simt nevoia, intru, macar ca nu sunt "echipata corespunzator" - sper sa nu fi smintit pe multi.

Si in incheiere cu scuzele de rigoare si cu speranta de a nu a fi suparat pe cineva:

Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa

Se spune despre un tanar ce avea ravna mare ca venind odata la o renumita manastire si preocupat fiind de un anumit gand, s-a oprit sa se spovedeasca la duhovnicul de acolo. Ajuns in fata batranului duhovnic, tanarul a inceput a isi desfasura gandurile ce il macinau, aproape fara a mai rasufla, zicand:
- Parinte, ce pot face eu pentru ca lumea sa-si gaseasca pacea, sa nu mai existe atat de multe conflicte militare si pentru a nu mai muri atat de multi oameni nevinovati ?
Duhovnicul cel batran, intelegand starea tanarului si cautand a-l face pe acesta sa priveasca spre cele de trebuinta lui si spre cele ce ii erau lui in putere, adica asupra pacatelor si faptelor sale, fara a-l lua catusi de putin in ras, ii zise:
- Pentru pacea lumii tu poti face urmatorul lucru, care este si un lucru de capatai: atunci cand vei iesi din chilia aceasta, sa ai grija sa nu trantesti prea tare usa !

Da, trebuie sa luam atitudine fata de altii, atunci cand nu mai avem ce ne reprosa noua lucrurile care ne deranjeaza la altii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.11.2010, 22:23:17
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Sunt de acord!Dar nu cred ca putem face noi ceva.

Citat:
Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice!

Si mai enervant e atunci cand cunosti un om si imediat te intreaba 'ce zodie esti?'

Citat:
Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala!
Nu cred ca problema e lipsa afisului,la biserica unde ma duc eu exista afis si mereu suna cate un telefon;unii mai si raspund.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.11.2010, 22:24:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Exclamation

Si eu sunt de acord cu acest topic. Nu stiu cat tine de noi insa cred ca afisul de care vorbesti la intrarea in Biserica nu este atat de imposibil si nici nu ar leza pe nimeni daca cei care il citesc vor cu adevarat sa se mantuiasca. Mi se pare foarte firesc ca bisericile de mir sa fie pe aceeasi linie cu manastirile;nu vad de ce ar fi o alta "randuiala" in orase si sate.
Cat despre limbajul unora si respectul fata de Biserica nu pot spune decat ca astazi bunul simt e floare rara!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2010, 23:00:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apoi daca nici Iisus n-a reusit decat intr-o oarecare masura sa schimbe lumea, noi, care suntem praf si cenusa vom reusi mai mult? Cred in puterea exemplului personal. E cea mai buna predica.

Si mai cred in cei sapte ani de acasa. Dar, daca acestia lipsesc, e necesara o armata de oameni ca sa suplineasca o...mamica buna!

,,Toate-s vechi; lumea-i cum este si ca dansa suntem noi." - spunea Eminescu

,,Si nu ne duce pe noi in ispita,
Si ne isbaveste de cel viclean."

Zaharia si Cristi, iertati-va unul pe altul, pentru Nasterea Mantuitorului! In post, cu totii avem mai multe ispite decat de obicei. Bineinteles ca toti barbatii sunt frumosi, destepti si mai ales ... modesti! Eu am inteles cum stau lucrurile. Am inteles ca fratele Zaharia n-a venit cu ganduri rele, ci cu ... sarea in bucate!Iar Cristi a venit cu ...ardei iute. De aceea, eu vin cu o....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2010, 23:18:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa va spun din proprie experienta un caz:

Stiu de un preot ,care era si calugar,care era deranjat in timpul slujbelor de agitatia din Biserica si odata ,cand eram si eu,a facut observatie indreptatita ca nu se poate asa ceva etc..

Peste un timp,acest preot a plecat din calugarie in lume si s-a casatorit.

Un contraexemplu,este preotul unde particip eu la liturghie,care ,indiferent daca suna un telefon,sau se face putina galagie,nu intervine niciodata(desi e clar ca e deranjat),si este un preot foarte apreciat la noi in oras.

Concluzia este urmatoarea: desi observatia initiatoarei topicului este corecta,si toti am observat ce a vazut si ea,modalitatea de rezolvare este gresita.Indemnul la lupta are iz de garda de fier,iar alte observatii,oricat de fine sau dulci le-am face,ne vor face dusmani pentru toata viata cu cei pe care am vrut sa-i indreptam.

Nu pot sa uit nici acum,desi au trecut 10 ani ,pe un mirean care mi-a facut observatie indreptatita in Biserica,pentru ca gresisem cu ceva.Desi s-a vrut sa fi fost facuta cu smerenie si cu dreptate,nici acum nu am putut uita.

Am uitat oare ceea ce am citit,exemplele de calugari care indurau toate nedreptatile si smintelile venite de la ceilalti? In numele societatii credeti ca avem dreptul sa luam atitudine,desi avem exemple ca in nume personal nu trebuie niciodata sa ne revoltam?! Pentru cine vrea sa fie atent,greseala este evidenta!

Concluzia: ne deranjeaza,dar daca vrem sa indreptam ceva nu se poate decat prin:
1.Exemplu personal<faptic ,fara cuvinte
2.Rabdare si smerenie
3.Rugaciune
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2010, 23:31:19
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
in afara de punctul 1 care e o practica sociala...pt ca se transmit posturi de radio(in general) restul tine de bunul simt si de mentalitatea care la noi lipsesc cu desavarsire.Aici vb de buna crestere si cultura bunului simt pe care fiecare o are sau nu.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02