Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2010, 23:28:38
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Înainte de intrarea lor în schismă, toți românii au fost catolici. Biserica Catolică a creștinat această țară și tot ea a introdus bruma de cultură a românilor din Evul Mediu. Sfinții Chiril și Metodiu, care i-au învățat pe români cum să folosească primul alfabet pe care l-au folosit, au fost sfinți catolici, care au venit aici la ordinul expres al papei.
....


pentru cine mai credea ca ecumenismul este altceva decat inghitirea Ortodoxiei de catre catolici

aceasta este conceptia catolica ... ortodocsii au soarta pecetluita in ecumenism
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2010, 23:38:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://ro.orthodoxwiki.org/Chiril_%C5%9Fi_Metodie
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.12.2010, 00:30:42
dodo_manea dodo_manea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 2
Implicit pentru Mihnea Dragomir

Hai lamureste-ma, ce vrei sa zici, ca apostolul Andrei a fost trimis de Papa sa increstineze romanii ???? Este cam ridicola afirmatia, nu crezi ?? Hai gandeste-te putin la Stefan cel Mare, la Constantin Brancoveanu si fiii (oare Papa nu l-a lasat sa se turceasca ???). Ai fost la Ramet (jud. Alba) vreodata ?? Precis nu. (http://www.nistea.com/rimet_ro.htm). Daca te-ai documenta putin ai afla ca manastirile din Ardeal au fost daramate (cu tunurile) tocmai pentru-ca nu voiau sa se abata de la dreapta credinta, sa se subordoneze papei. Iar daca tot ai adus vorba despre schisma apoi cu siguranta catolicii sunt aceia care s-au rupt de dreapta credinta si nicidecum ortodocsii. Ma rog la bunul Dumnezeu sa-ti dea intelepciunea sa intelegi. Dumnezeu sa ne ierte si sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.12.2010, 01:22:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Poate că afirmațiile mele sunt ridicole, dar în mod sigur afirmațiile ortodocșilor din Săpânța cum că sfântul lăcaș a fost ridicat de ortodocși sunt minciuni sfruntate în răspăr cu istoria. Din fericire, procesele nu se judecă pe bază de afirmații, ci pe bază de probe. Bănuiesc că și în acest caz, la capătul unui lung și costisitor proces, cei care ocupă abuziv sfânta biserică vor trebui evacuați cu portărei asistați de trupe speciale, ca și în multe alte cazuri din încercata Transilvanie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2010, 01:41:01
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

De revendicarea unei biserici am mai auzit,dar de a unui cimitir nu.
Nici nu stii ce sa faci:sa razi sau sa plangi?
Alta biserca isi vor construi ortodocsii,daca va fi nevoie,dar cu cei ingropati acolo ce se va intampla?Se vor citi rugaciuni catolice la mormintele lor,sau vor trebui si ei "evacuati"?Ori vor plati chirie?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.12.2010, 01:57:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
De revendicarea unei biserici am mai auzit,dar de a unui cimitir nu.
Nu sunteți la curent cu situația de pe teren. Greco-catolicilor nu numai că le-au fost luate bisericile, ci le-au fost luate și cimitirele. Credincioșii care adorm în speranța învierii nu mai pot fi îngropați lângă părinții lor, nici preoții lor nu-i mai pot conduce fără a fi alungați. În multe cazuri s-a ajuns la procese.

Citat:
Alta biserca isi vor construi ortodocsii,daca va fi nevoie,dar cu cei ingropati acolo ce se va intampla?Se vor citi rugaciuni catolice la mormintele lor,sau vor trebui si ei "evacuati"?Ori vor plati chirie?
În cazul celor îngropați acolo, care au murit în stare nedespărțită de Biserica Romei, preotul parohiei se va ocupa de panahide și celelalte necesare. În cazul celor care au murit alegând Biserica Ortodoxă, se vor ocupa preoți aduși de familiile lor, dacă vor dori acest lucru.

Rugăciunile catolice care se citesc la morminte sunt aceleași cu cele ortodoxe în cadrul ritului răsăritean. Doar că în loc de "Molitvelnic" îi zice "Euhologhion" aceleiași cărți. Numărul cărților de cult fiind insuficient în BRU, adesea folosim cărți ortodoxe, care sunt mai ușor de procurat. Tot așa, am fi putut folosi aceleași biserici, dacă ar fi existat înțelegere. Dar, cu excepția Banatului, nu a existat, trebuind să ajungem la procese și chiar executări silite în celelalte cazuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.12.2010 at 02:04:13.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.12.2010, 02:39:30
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Nu am cum sa stiu ce este adevarat sau nu,referitor la acesta disputa ,dar cred ca miza o constituie atractia turistica deosebita si aducatoare de venituri a Sapantei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2010, 14:50:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
dar tu nu aplici dublu standard?

spui ca bisericile trebuie date catolicilor pentru ca cei care le-au construit fost catolici initial

dar toti romanii au fost ortodocsi inainte tradarea Ortodoxiei prin uniatie ... pe principiul tau ar trebuie ca toate bisericile sa le apartina ortodocsilor?
Corect! Dar inainte de a fi romani au fost daci si se rugau lui Zamolxis! Asa ca ia sa reinstauram zeii de altadata!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2010, 14:52:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
sa nu /mi spui ca CIMItirul vesel e greco catolic!!..si dc e ortodox ce sa caute o biserica neortodoxa acolo?!inainte de a fi in Romania greco catolici au fost numai ortodocsi ..greco catoliciii au ajuns sa fie prin tradarea unor preoti ortodocsi pt.avantaje materiale...aceia au parasit ortodoxia !!....si atunci ...ce atita zarva mai ales ca acolo ACUMA nu mai sint decit doua familiii de greco catolici ,iar restul sint ortodocsi ..s/au schimbat ..oamenii au revenit la ortodoxIe ,marea lor majoritate din SAPINTA...SI AU NEVOIE DE BISERICA...DOAR NO SA O TINA GOLA SAU SA O IA PT DOUA FAMILII...E DE/ DREPTUL HILAR !!
Biserica din Sapanta a fost catolica si a fost ortodoxizata deoarece regimul comunist a fost ateu! Nu ti se pare logic? Si la fel de logic BOR cere averile de dinainte de secularizare desi nu-i apartineau pt ca le-a instrainat, dar nu retrocedeaza bisericile catolice. Logic!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.12.2010, 17:13:50
dodo_manea dodo_manea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 2
Implicit Pentru toti cei care posteaza pe acest forum.

Suntem la cateva zile distanta de marele Praznic Imparatesc. Ar fi mai bine daca in loc sa postam unul impotriva celuilalt si sa ne acuzam de lucruri care de fapt nu au prea depins de cei care le-au trait atunci si cu atat mai putin de noi (cei de azi), mai bine ne-am ruga in acest timp la bunul Dumnezeu sa ne dea intelepciune sa intelegem si sa nu mai pacatuim. Haideti sa ne purtam ca niste CRESTINI, cum ne place sa zicem ca suntem. Haideti sa ne rugam impreuna chear daca o facem in biserici diferite, (azi e ziua in care Iisus a inviat, mare sarbatoare pentru crestini, apropo... ati fost la biserica ???). Cred ca daca ne-am ruga mai mult nu am mai avea timp sa ne certam, sa ne uram, sa ne spunem lucruri urate. Si asta depinde numai de noi. Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 09:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 13:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 14:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 14:25:56