Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2009, 21:55:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfintii Imparati Constantin si Elena

[COLOR=darkred]Ca răspuns la rugăciunile lui, împăratul Constantin a văzut ziua în amiaza mare strălucind pe cer o cruce luminoasă pe care scria cu slove alcătuite din stele PRIN ACEST SEMN VEI ÎNVINGE.Aceasta s-a întâmplat la anul 312,când Constantin ca împărat al Romei a dat o hotărâre prin care a oprit prigonirea creștinilor dând libertate credinței prin "Decretul din Milan"[/COLOR]

"Luminători care ați luminat cu dreapta credință,voi cu adevărat v-ați arătat,de Dumnezeu încununaților împărați Constantin și Elena;primiți acum și rugăciunile noastre și le duceți împăratului Hristos,pe care îl slăvim ca pe unul ce v-a încununat pe voi cântându-i cu voi și cu toate oștile cerești Aliluia!"(din Acatistul sfinților împărați Constantin și Elena)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2009, 00:00:42
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit La multi ani!

Pentru toti sarbatoritii - Multa sanatate, implinire si tot ce isi doresc!
Attached Images
File Type: jpg 1563800.jpg (34,8 KB, 12 views)
File Type: jpg 1327756.jpg (32,0 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2009, 13:24:25
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

"Sfintilor Imparati Constantin si Elena, cei ce sinteti mai cinstiti decit toti imparatii, alesii lui Dumnezeu, cazind inaintea voastra cu lacrimi va rugam: Dati-ne mingiiere si noua celor ce sintem in necazuri; voi sinteti mijlocitori Sfintei Treimi si puteti sa ne ajutati noua. Auziti-ne si pe noi acum, alungati de la noi necazurile si nevoile ce vin asupra noastra in aceasta vremelnica viata si vindecati neputintele noastre, tamaduiti bolile noastre, potoliti rautatea noastra, izgoniti pe vrajmasii nostri vazuti si nevazuti. Dati-ne noua ca in pace si in liniste sa traim; ajutati-ne noua cu sfintele voastre rugaciuni. Pentru mintuirea sufletelor noastre faceti mila cu noi acum, cind cu frica si cu umilinta zicem catre voi asa: Bucurati-va, parintii crestinilor. Amin."
La multi ani...tuturor
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2009, 18:46:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunată mi se pare această sărbătoare și pentrucă văzduvul este înmiresmat cu flori de salcâm,de iasomie și cu discrete parfumuri de trandafir care încep să înflorească[COLOR=red]."LA MULȚI ANI"[/COLOR] tuturor celor de pe forum care poartă aceste binecuvântate nume.
Attached Images
File Type: jpg DSCF1300.jpg (89,9 KB, 2 views)
File Type: jpg DSCF1301.jpg (97,9 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2009, 07:41:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cu dedicatie speciala, pentru Costel

La Multi Ani, draga Costel, sa iti dea Domnul multa dragoste, sanatate si implinirea pe care ti-o doresti! Imi cer scuze pentru maaaarea intarziere la intalnirea cu aceasta frumoasa sarbatoare a lunii Mai, a Sfintilor Imparati Constantin si Elena.

cu mult drag, iti trimit un camp intreg de lavanda, direct din Franta, sa-ti inmiresmeze toata casa!

Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2013, 10:14:17
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Salut pe toti ortodocsii de pe acest forum si rog ajutorul lor. Sa speram ca Dumnezeu va da cuiva intelepciunea si il va ajuta sa dam un raspuns cerintei mele de mai jos.

Un coleg de servici (care este din alt cult) a pus azi o intrebare. De ce Biserica Ortodoxa l-a canonizat pe Sfantul Imparat Constantin si pe Fericitul Augustin nu? El il simpatizeaza pe Fericitul Augustin. De Sfantul Imparat Constantin zicea ca dupa ce a vazut Crucea ca semn prin care va birui si s-a botezat a mai infaptuit multe crime, si doar pe patul de moarte s-a spovedit si impartasit.

Din cate stiu Fericitul Augustin stiu ca sustinea Filioque, iar din aceasta cauza BO nu l-a considerat sfant. Corectati-ma daca gresesc!!

Rog pe cine are cunostiinte clare despre canonizarea Sf. Imparat Constantin sa ma ajute pentru a da un raspuns.

Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2013, 13:35:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu stiam ca fericitul Augustin a sustinut Filioque ,dar daca e asa inseamna ca el a propovaduit o invatatura gresita care ar fi ratacit multi crestini .
Stiu ca unele idei ale lui in ceea ce priveste crestinismul erau diferite de cele ale sfintilor parinti ,el a gresit undeva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2013, 14:18:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Salut pe toti ortodocsii de pe acest forum si rog ajutorul lor. Sa speram ca Dumnezeu va da cuiva intelepciunea si il va ajuta sa dam un raspuns cerintei mele de mai jos.

Un coleg de servici (care este din alt cult) a pus azi o intrebare. De ce Biserica Ortodoxa l-a canonizat pe Sfantul Imparat Constantin si pe Fericitul Augustin nu? El il simpatizeaza pe Fericitul Augustin. De Sfantul Imparat Constantin zicea ca dupa ce a vazut Crucea ca semn prin care va birui si s-a botezat a mai infaptuit multe crime, si doar pe patul de moarte s-a spovedit si impartasit.

Din cate stiu Fericitul Augustin stiu ca sustinea Filioque, iar din aceasta cauza BO nu l-a considerat sfant. Corectati-ma daca gresesc!!

Rog pe cine are cunostiinte clare despre canonizarea Sf. Imparat Constantin sa ma ajute pentru a da un raspuns.

Multumesc!
Cel mai cunoscut act al Sfantului Constantin este Edictul de la Milan din anul 313, prin care a acordat deplina libertate de credinta si de manifestare crestinilor, devenind astfel un protector al acestora.

Doneaza importante cladiri pentru implinirea cultului Bisericii.
A inlaturat din legile penale: rastignirea, stigmatizarea, zdrobirea picioarelor.
A schimbat regimul inuman din inchisori.
Dupa anul 323, emblemele pagane s-au rarit.
A batut moneda cu monogramul crestin.
A convocat Sinodul I Ecumenic, unde a fost combatuta erezia ariana.
A acordat numeroase ajutoare materiale pentru construirea lacasurilor de cult.

Pentru grija sa deosebita aratata Bisericii, pentru marturia sa, (a fost singurul dintre toti imparatii Romei care l-a preaslavit pe Dumnezeu, Imparatul a toate), pentru meritele sale si marile servicii aduse Bisericii, a fost trecut in randul Sfintilor si numit Cel intocmai cu Apostolii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2013, 14:25:50
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu stiam ca fericitul Augustin a sustinut Filioque ,dar daca e asa inseamna ca el a propovaduit o invatatura gresita care ar fi ratacit multi crestini .
Stiu ca unele idei ale lui in ceea ce priveste crestinismul erau diferite de cele ale sfintilor parinti ,el a gresit undeva.
Din cate am inteles, a avut ceva erori in teologia lui care au dus in timp si la aparitia Filioque. Dar te rog sa studiezi problema mai in detaliu! Eu nu il acuz pe Fericitul Augustin, dar stiu ca a avut ceva greseli in teologia lui.

Pe de alta parte, in cartea "Invatatura de credinta ortodoxa" care ne prezinta invatatura Bisericii Ortodoxe, el e citat in extrem de multe locuri. Deci a avut multe invataturi bune. In 15 iunie e pomenit in calendarul ortodox.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2013, 14:26:23
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cel mai cunoscut act al Sfantului Constantin este Edictul de la Milan din anul 313, prin care a acordat deplina libertate de credinta si de manifestare crestinilor, devenind astfel un protector al acestora.

Doneaza importante cladiri pentru implinirea cultului Bisericii.
A inlaturat din legile penale: rastignirea, stigmatizarea, zdrobirea picioarelor.
A schimbat regimul inuman din inchisori.
Dupa anul 323, emblemele pagane s-au rarit.
A batut moneda cu monogramul crestin.
A convocat Sinodul I Ecumenic, unde a fost combatuta erezia ariana.
A acordat numeroase ajutoare materiale pentru construirea lacasurilor de cult.

Pentru grija sa deosebita aratata Bisericii, pentru marturia sa, (a fost singurul dintre toti imparatii Romei care l-a preaslavit pe Dumnezeu, Imparatul a toate), pentru meritele sale si marile servicii aduse Bisericii, a fost trecut in randul Sfintilor si numit Cel intocmai cu Apostolii.
Multumesc de raspuns!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
LA MULTI ANI! de Sf.Imparati CONSTANTIN si ELENA! Aghioritul Generalitati 18 22.05.2011 02:20:08
Sfintii Imparati Constantin si Elena gabriel cristian Intrebari utilizatori 0 21.05.2011 19:05:16
Sfintii Imparati Constantin si Elena Nicu Mestereaga Intrebari utilizatori 15 28.05.2010 23:09:47
Sfintii Imparati Constantin si Elena elisabeta cretu Intrebari utilizatori 0 21.05.2010 17:05:58
Ordinul Sfintii Imparati Constantin si Elena, decernat cu prilejul hramului Catedrale moro.d Stiri, actualitati, anunturi 1 22.05.2009 15:54:01