Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2022, 13:04:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit Participarea la Denii și la Învierea Domnului

Am fost la majoritatea Deniilor de până acum și din prima săptămână și din săptămâna a 5-a miercuri și la Denia Buneivestiri vineri.

Constat că nu prea vine lume, cam aceiași oameni, între câțiva zeci și maxim 300, la Biserica cea mai mare poate spre 600 din câțiva mii de enoriași arondați la fiecare parohie.

Sunt puse după ora 18 și durează, deci și cine ajunge la 19 mai prinde din ele, chiar și cine ajunge la ora 20, oboseală după lucru dacă e, sunt libere scaune prin Biserici, nu se umblă cu strânsul banilor dacă cineva n-ar veni din cauza asta.

Care ar fi explicațiile ?
1.Oamenii sunt obosiți ? dar unii au program până la 17 și au timp să ajungă până la ora 20.

2.Oamenii nu știu că sunt denii în săptămâna a 5-a de pildă ? dar au calendar Bisericesc gratuit pe net și zeci de articole.

3. Oamenii se păstrează pentru ultima săptămână, dar nici atunci nu rupe prezența doar în Vinerea Marea când se iese cu sfântul epitaf începe să se umple, dar luni,marți, miercuri slăbuț, joi începe să crească.

4. Oamenii nu știu ce sunt deniile ? sunt știri pe trinitas tv și doxologia și articole.

5. A scăzut interesul pentru creștinismul real, trăit nemediat de ecrane tv, dar și audiențele tv scad la filmul Iisus din Nazareth din 2004 s-au înjumătățit de la 1.500.000 la 500-700.000.

6. Demografia la pământ și emigrația distruge prezența la Biserică, dacă ar fi așa ar fi pline în diaspora.

7. În ultima săptămână oamenii nu vin că au pregătiri, curățenie, mielul, drobul, șunca afumată la fiert și hreanul, ciorbica de miel, cozonacul, alergătura după cadouri șamd dar și atunci ar avea măcar o zi liberă din 6. Unele lucruri se pot cumpăra și cu o lună înainte că nu expiră.

În ultima săptămână nu au timp că au pregătiri, în prima și a 5-a nu au chef, convenabil.

Subiectul e foarte important, pentru că Învierea Domnului e sărbătoarea care a întemeiat creștinismul, iar Deniile au o încărcătură duhovnicească, mie nici în perioada Nașterii Domnului nu mi se pare că se simte această forță a slujbelor ca acum, adică acel post e cam la jumătate din Postul Paștilor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2022, 00:10:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

În săptămâna Patimilor, deniile încep de Duminică, conform calendarului Patriarhiei.

Denia Sfintei și Marii Luni începe așadar Duminică 17.04.2022, la ora la care ar avea loc vecernia.


__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2022 at 00:20:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare