Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.11.2015, 13:10:55
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si "prietenii crucii"
Dimpotriva, cele cateva tari din Europa si din lume in care avortul este interzis prin lege sunt, fara exceptie, catolice. Ungaria. Polonia. Malta. Irlanda. Si mai multe in America de Sud si fostele colonii din Africa. A auzit cineva de vreo tara ortodoxa in care avortul sa fie oprit ? Niet !

Asa ca s-o lasam mai moale cu maca-maca!
Hai fii serios!in Romania nu se vor interzice vreodata avorturile,prea aduc aminte de comunism.E ca si cum ai cere Germaniei sa legalizeze afisarea simbolurilor naziste.
Dar e mai bine asa,nu cu forta mantui oamenii si interzise sau nu,cine vrea sa avorteze o va face,ca si pe vremea lui Ceausescu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.11.2015, 14:05:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Avortul il consider egal cu crima (din momentul in care apare fatul, putem vorbi de o noua viata, un nou suflet si o noua fiinta, care are dreptul sa se nasca), si de aceea ar trebui interzis prin lege (inca o data- si in aceasta privinta- Polonia poate fi un bun exemplul de urmat, din punct de vedere social si economic).
Asadar decretul din 1966 de interzicere a avorturilor a fost o masura binevenita, umana si crestineasca.

Insa din pacate ce s-a gresit atunci a fost lipsa unei educatii sexuale adecvate si lipsa mijloacelor contraceptive , începând de la banalul prezervativ.
Concomitent cu interzicerea avorturilor, trebuia atunci - si ar fi nevoie si astazi- ar fi trebuit si ar trebui si o educatie sexuala, pentru a-i constientiza pe tineri asupra implicatiilor si consecintelor relatiilor intime intamplatoare, asupra riscurilor privind bolile cu transmitere sexuala, asupra consecintelor unei sarcini, etc.
Mai ales in mediul rural, unde educatia sexuala este sublima, dar lipseste cu desavarsire, Romania avand astazi unul din cele mai mari procente din UE ,de femei minore ramase insarcinate.

Dar daca totusi o femeie ramane insarcinata, si nu are mijloace pentru a putea asigura cresterea si educarea viitorului copil, sub nici o forma nu trebuie facut avort, ci acel copil, dupa nastere, dat spre adoptie sau in grija statului.
Pentru copii care se nasc cu malformatii genetice sau sindromuri grave, trebuie facut tot ceea ce este omeneste fizic posibil pentru insanatosirea lor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2015, 18:11:17
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Noi toti,daca ne zicem ortodocsi,consideram avortul o crima.

Citat:
Dar daca totusi o femeie ramane insarcinata, si nu are mijloace pentru a putea asigura cresterea si educarea viitorului copil, sub nici o forma nu trebuie facut avort, ci acel copil, dupa nastere, dat spre adoptie sau in grija statului.
Ce simplu pare "pe hartie",oare de ce nu fac asa toate femeile?de ce isi mai risca inca viata ca sa avorteze,cand solutia e atat de simpla?
Haideti sa tacem,macar noi barbatii in privinta asta!femeile stiu mai bine prin ce trec in timpul sarcinii si dupa.

LE:faptul ca tu propui o educatie sexuala pentru stoparea avorturilor e incantator de gresita;asta daca ne mai aflam pe un forum ortodox

Last edited by Alexandru08; 25.11.2015 at 18:19:52.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2015, 20:02:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
S-a confirmat.

Probabil ultimele carti din maneca a Fratelui Mare, pentru a salva ISIS.
Păi da, că doar s-a stabilit fără nici un dubiu că avioanele rusești atacau de zor ISIS-ul... saaaau.... ăăăă, stați puțin, că nu e chiar așa, de fapt îi atacau pe turcmenii care se împotrivesc lui Assad...

Nu știu ce consecințe o să aibă povestea asta, dar adevărul e că nu-mi pot stăpâni o vagă urmă de admirație pentru Turcia, care a hotărât că destul e destul și i-a dat un dos de palmă peste bot ursului rusesc.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2015, 20:15:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce naivi.
Sper ca daca va izbucni vreun conflict, tu si Mihnea veti fi in prima linie, sa-i spuneti rusului ca destul e destul.

In realitate sunt unii care doresc cu orice pret un razboi. De asta uneori ii trag rusului cate o zmetie cu gura cate unui presedinte de tara din lumea a treia ( Basescu ), alteori provoaca revolutii cum s-a intamplat in Ucraina si alteori dau jos cate un avion cu mana unui alt presedinte dintr-o tara din lumea a doua. Doar doar se infurie si rusul si apoi il putem acuza pe el ca a inceput razboiul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.11.2015, 20:29:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Teoria conspirației să trăiască la mulți ani.

Până atunci, în lumea reală, se întâmplă lucruri reale.

În lumea reală, rușii bombardează satele turcmene în timp ce pretind că luptă împotriva ISIS.

În aceeași lume reală, milițiile turcmene au cerut ajutorul Turciei.

Și l-au primit.

P.S. Dacă eu și Mihnea o să fim în prima linie, vei fi și tu în prima linie, de partea rușilor ? Ca să putem bea împreună o sticlă de votcă în NML ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.11.2015, 21:06:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai eu ce sa fac sa-i omor pe romani ?
E simplu sa arunci chestia asta cu teoria conspiratiei.
E mai greu cand un fost comandant al NATO iti spune ca ai lui sunt niste criminali si ca tot ce s-a intamplat a fost planificat dinainte :

https://www.youtube.com/watch?v=nUCwCgthp_E

Sau acum, spune ca Turcia sustine ISIS-ul :

https://www.youtube.com/watch?v=DecIAlW9t9o
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.11.2015, 21:36:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarul faptic este, cred sincer, la Iuliu. Adevarul uman este, cred, la mijloc. Il inteleg pe Mihai perfect: are motivele sale.
Problema este ca monoteismele stricte sunt viciate de un fanatism autocatalitic. Orice si oricine sustine cu presa, diplomatie, arme si bani islamismul dement al celor din SI face lucrarea Intunericului. Clar!
O problema de conflict personal, petrecuta acum doua saptamani, m-a facut sa imi reevaluez pozitiile serios. Poate as fi mers, daca eram inca la varsta mintii inflamate de hormoni, ca voluntar pro-Assad/Putin acolo. Poate. Sunt totusi un amestec paradoxal de isterie, lasitate si intelepciune. Insa acea amenintare, in mare parte meritata, prin care trecui, m-a facut sa valorizez mult mai adanc viata umana si libertatea. Am invatat pe pielea mea, cu pretul unuei frici devorante si unei umilinte personale, discrete dar nu mai putin eficiente educativ, la care m-am autoexpus din propria prostie, sa ma pun intotdeauna (si) in locul celui din fata mea, care gandeste opus mie. Ce lucrare a avut Dumnezeu: mort de frica, am descoperit valaorea temperantei in atitudini, ganduri si comentarii.
Nu pot ucide un om. E drept ca privesc o anume tabara ideologica ca fiind the ultimate plague, dar am incetat sa mai judec oameni si sisteme politice: pana la ruma, mam format intr-o lume occidentala, si am avut multe avantaje culturale si personale din asta. Exista o Dumnezeire acolo Sus, si toata judecata e a Lui. (Nu e mai putin adevarat ca sunt nitel eretic marcionit, si de asta detest ISIS, nu numai datorita macelurilor: pentru ca se revendica de la nebunia monoteista abrahamica semita obsedata de acel zeu sanguinar, unic si contradictoriu, care imi este deosebit de urata si este prezenta din abundenta in VT si Quran; Iuliu stie ce vreau sa zic: adica punerea intotdeauna a nebuniei ucigase a zeului sau demonului sau ce este creatura care ordona masacre in cartile mentionate, mai pressus de slaba, dar uneori nobila intepeciune si ponderatie umana din ce se numeste "legea Firii").
Pe de alta parte, observ la toti politicienii ca vorbesc de razboaie si de dislocari si exterminari de populatii si gherile de parca ar fi vorba de momentul neplacut al cutareia constipatii, care a trecut, cam greu, ce-i drept. Si ma sperie treaba asta.

Last edited by Intrarea Vagonului; 25.11.2015 at 21:42:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.11.2015, 21:55:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apreciabila luare de pozitie a unui catolic in chestiunea terorismului:

RIPOSTA CATOLICA
http://www.chiazna.ro/13916/13916

"dusmanii crucii" au ucis 130 oameni intr-o singura zi
"prietenii crucii" ucid 600 zilnic, doar in Franta (avorturi)
Sondaj: Peste jumătate dintre francezi nu apart›in niciunei religii. 40% se declară ATEI

http://www.activenews.ro/externe/Son...ra-ATEI-111360


De ce este falimentar romano-catolicismul in Franta:

Un preot catolic după atentatele de la Paris: Este drama umanismului ateu care îl iubes™te pe diavol, care iubeste moartea si violenta. 130 de morÈti este groaznic, dar în Franta se fac câte 600 de avorturi într-o singură zi


http://www.activenews.ro/externe/Un-...gura-zi-127138

Editorialul dur al preotului catolic a fost criticat în Frant›a, inclusiv de cardinalul Philippe Barbarin, Arhiepiscopul de Lyon.

"Cardinalul s-a declarat consternat de acest text, foarte ofensiv s™i neas™teptat din partea unui preot", au declarat persoane din anturajul Arhiepiscopului de Lyon citate de revista L'Express.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.11.2015, 21:57:12
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau sa inteleg. Ce mi s-a dat sa inteleg este, deocamdata, aceasta: ca Universul este in mana lui Dumnezeu, si nici rusii, nici turcii, israelienii sau occidentlaii nu sunt decat fatete ale Prismei. Ce, in viata mea, a fost negru, poate a fost albul cel mai luminos pentru celaallt. De aici rezulta, ca, deorece exista o singura Dumnezeire, in ce Forme vrea Ea sa Se reveleze, toate micile noastre angajamente ideologice nu sunt, si nu ar trebui sa fie, sub nici o imprejurare, motive de ura si incrancenare.
De aceea, cer iertare celui si celor pe care cu defunctul acum extremism al meu natang, las si pervers, i-am suparat in ultima vreme.
Acum, intrebare e: un neica nimeni poate trece prin transformari benefice, chiar daca catalizate de rusinoasa frica. Politicenii de ce nu se tem de Divin, mai mult decat ma tem eu de privarea de libertate si de rusinea publica? Uite, eu, cu mintea mea de doi bani, asta nu o inteleg. Doar nedumerirea asta reziduala a ramas in urma celor celor intamplate.
Reply With Quote
Răspunde