Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2005, 12:24:58
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Rugaciune de multumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu!


Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeule a toata milostivirea, care ai nemasurata mila, nespusa si neajunsa iubire de oameni,-cazand acum catre a Ta slava, cu frica si cu cutremur, aduc Tie multumire pentru binefacerile de care m-ai invrednicit pe mine, nevrednicul tau rob. Te slavesc, Te laud si Te cant ca pe un Domn, Stapan si Facator de bine.
Si iarasi, cazand inaintea Ta, iti multumesc si cu smerenie ma rog nemasuratei si negraitei, Tale milostiviri, ca si de acum inainte sa-mi daruiesti faceri de bine, ca sa sporesc in dragostea Ta, si a aproapelui meu.
Izbaveste-ma de tot raul si necazul. Daruieste-mi liniste. Si ma invredniceste intru toate zilele vietii mele, totdeauna multumire sa aduc Tie, si sa graiesc, si sa cant cele prea-bune, Tatalui si Fiului si Duhului Sfant, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2006, 23:01:22
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

[b]frumoasa rugaciune
de unde e?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2006, 13:46:32
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monicutza
[b]frumoasa rugaciune
de unde e?
Din cartea de rugaciuni. Asa se si numeste, rugaciune de multumire catre Domnul Iisus Hristos. Cartea mea de rugaciuni este tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Calinic episcopul Argesului. Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2006, 20:31:23
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

La Pavevecernita

Sfinte Dumnezeule...

Departeaza, Doamne, intunericul nefericitului meu suflet si da-mi stralucirea cunostintei Tale. Intelepteste mintea mea cea saraca si neluatoare aminte, jalnic fiind tinut cu nesimtire. Cerceteaza inima mea ce boleste cu impetrirea si roureaza-o cu roua milei Tale. Ia de la stiinta mea imputarea si dispretul osandirii Tale, pentru ca luminat si cu dorire si cu credinta eu, netrebnicul si nevrednicul, cu buna cinstire sa-ti aduc acum si pururea multumirea cea dorita din parte-mi

Multumim Tie, Cela ce esti unul bun, necuprins, neinteles, neurmat, intreit sfinte, Doamne, atotiitorule, ca ne-ai dat a trece cu pace ziua de acum ce a trecut, ai adus seara intru multumita si acum ne-ai invrednicit a vedea inceputul noptii.

Multumim Tie, Doamne, pentru multimea covarsirii Tale celei preabune catre noi, pentru indelunga rabdarea, pentru neaducerea aminte de rau, pentru iubirea de oameni, pentru milostivirile Tale parintesti catre noi pacatosii si nerecunoscatorii robii Tai.

Multumim Tie, Doamne, ca toate ni le dai cu imbelsugare nevrednici fiind, nu numai cele netrebuincioase ale firii noastre, ci si cele de folos, ca toate le faci si le lucrezi pentru mantuirea noastra si toti oamenii voiesti sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina.

Care cuget, care gand va putea sa ajunga harurile cele negraite, pe care le-am primit de la Tine, Facatorule al tuturor? Ce limba va fi de ajuns spre a multumi iubirii Tale de oameni celei negraite, Doamne? Ca, dupa multa mila Ta, pentru mantuirea noastra a pacatosilor, ai trimis pe Unul Nascut Fiul Tau, pe Domnul nostru Iisus Hristos, ca sa ne binecuvanteze pe noi si sa ne sfinteasca. Ne-ai nascut a doua oara, pe noi cei supusi stricaciunii, prin invierea Lui cea din morti, spre nadejde vie, si ne-ai daruit descoperirea tainelor ceresti.

Multumim Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu bunatate astamperi intaratarea cea dintre noi, Cela ce ne-ai daruit dar ales, iertarea pacatelor prin sfintii Tai ucenici, Cela ce prin pocainta ne-ai daruit lasare, aratandu-ne spre iertare pilda de recunostinta si de marturisire, pocainta proorocului David.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2006, 14:01:45
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

La utrenie

Multumire martea si vinerea

Multumim Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce in a Ta negraita intelepciune ne arati cu chip strain multe cai de mantuire si pe toate ale noastre cu ingrijire le pazesti; Cela ce mult porti de grija de mantuirea noastra, macar ca noi nu suntem indestulati ca sa intelegem cu scumpatate; Cela ce pe toate bine si felurit le iconomisesti pentru mantuirea noastra; Cela ce ne faci voiosi spre lucrarea a tot binele si ajuti ca un parinte Bun slabiciunea firii noastre.
Multumim Tie, Doamne,Dumnezeul nostru, Cela ce intru punere inainte ne-ai poruncit noua, nevrednicilor, a-Ti aduce Tie ale Tale dintru ale Tale si daruiesti celor ce sunt asa intelepti rasplatirea bunatatilor celor vesnice; Cela ce carmuiesti viata noastra cea de fata; Cela ce pururea cu dragoste ne dai in dar bunatatile lumesti si Imparatia cea fagaduita ne-o chezasuiesti prin bunatatile Tale ce acum ne-ai daruit. Plecati de multimea greselilor noastre, nu indraznim sa cautam la inaltimea slavei Tale, Doamne, ci spre multimea indurartilor Tale indraznind si pe ale Tale dintru ale Tale aducand, Te laudam, Te binecuvantam, ne inchinam Tie, Te slavim pe Tine, Iti multumim Tie, purtatorule de grija si Binefacatorul sufletelor si al trupurilor noastre.
Multumim, Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, ca ne-ai aratat calea adevarului, ca ne-ai daruit calea mantuirii, toate cate ne fac sa cunoastem adevarul ni le-ai dat noua.
Multumim, Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce vindeci zdrobirile sufletului si ale trupului nostru; Cela ce stii tebuintele noastre si mai mult decat cu prisosinta ne dai cele cate cerem; Cela ce toate intru intelepciune si cu iubire de oameni le iconomisesti si tuturor dupa nevoia fiecaruia le daruiesti.
Multumim Tie, Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce pedepsesti si nu omori, Cela ce sprijini pe cei ce cad si indreptezi pe cei sfasiati, Cela ce cu celelalte negraite binefaceri ne-ai daruit noua si pocainta pana la moarte pentru neputinta trupului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2006, 15:23:55
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

miercurea si sambata

Multumesc Tie, Singurule Bunule, singurile Iubitorule de oameni, Singur Indelung-Rabdatorule, intreit Sfinte Doamne Atotiitorule, ca, multe si nenumarate gresind eu, nu indata m-ai ucis, ci indelung ai rabdat pana acum, asteptand pocainta mea.

Multumesc Tie, Doamne, ca ai inmultit spre mine indelunga rabdarea Ta si bunatate, si nu mai dat pe mine vrajmasilor mei pana in sfarsit pentru faradelegile mele, celor ce cauta pururea sa ma tarasca in adancul iadului.

Multumesc Tie, Doamne, ca pentru multa iubirea ta de oameni si negraita bunatate, din nenumarate nevoi si necazuri m-ai izbavit si din inselaciunea dracilor si din defaimarea oamenilor.

Multumesc Tie, Doamne, ca de nenumarate ori cazand eu, m-ai sculat, cumplit pacatuind m-ai miluit, robit fiind m-ai rascumparat, ratacind m-ai adus inapoi si din insusi gatlejul diavolului, inghitit din voia mea fiind, de nenumarate ori m-ai rapit.

Multumesc Tie, Doamne, pentru toate binefacerile Tale cele nenumarate pentru mine, nevrednicul, pentru cele stiute si pentru cele nestiute, pentru cele facute pe fata si pentru cele facute in ascuns, pentru cele din ziua mea cea dintai si pana in cea de acum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2006, 07:30:05
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Doamne,Dumnezeu meu,ca un bun si de oameni iubitor,multe mile ai facut cu mine,pe care nu ma asteptam sa le vad.Cu ce oare voi rasplati bunatatii Tale ,Doamne Doamne al meu?Multumesc numelui Tau celui mai laudat,multumesc milstivirii Tale cele negraite,multumesc indelungii Tale rabdari celei neasemanate si Te rog sprijineste-ma si de acum inainte si ma ajuta!Fereste-ma ,Stapine al tuturor,ca sa nu mai gresesc inaintea Ta!Ca tu cunosti alunecarea cea lesnicioasa a firii mele,Tu cunosti cele faptuite de mine,cele intru cunostintasi cele intru necunostinta,cele de voie si cele fara de voie,cele din noapte si cele din zi,cele cu mintea si cu gindul.De aceea ca un dumnezeu bun su de oameni iubitor,sterge-le ,Preabunule Doamne cu roua milei Tale si ne mintuieste,pentru sfint numele Tau ,cu judecatile care stii!Pentru ca tu esti lumina si adevarul si viata si Tie salva inaltam:Tatalui si Fiului si Sfintului Duh,acum si pururea siin vecii vecilor.Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2006, 23:06:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Doamne Dumnezeule cad inaintea Ta si iti cer iertare pt cartelile mele de zi cu zi, si pentru ca nu am apreciat ce Tu mi-ai dat, Tu Doamne mi-ai dat viata ,lumina ochilor, putere picioarelor si mainilor, intelepciune sanatate si integritate. iti multumesc ca mi-ai dat parinti care sa aiba grija de mine, mi-ai dat o casa unde sa stau si o masa unde sa mananc, m-ai ajutat sa sporesc in intelepciune prin scoala, desi eu Doamne nu am apreciat aceste lucruri si am uitat ca altii nu au nici macar atat, eu Doamne in loc sa_ti multutumesc, te-am scuipat te-am batut am strigat "rastigneste-L" te-am pus pe cruce, ti-am batut piroane in maini si in picioare dupa care am ras de Tine, Eu Doamne am zis ca Tu nu existi si ca viata asta e totul, Asa Doamne ti-am multumit eu pentru binefacerile Tale, Iarta-ma Doamne pentru neputinta mea fireasca caci din tarana sant si in tarana ma voi intoarce, ceea ce ma tine treaz si ma intareste este suflarea de viata pe care ai suflat-o asupra mea inca de cand m-am zamislit in pantecele maicii mele! Doamne, numele Tau sa fie slavit laudat si preamarit ca intradevar minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda Numelui Tau! Nadejdea imi este Tatal, scaparea imi este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Traime Sfanta ,Slava Tie. Amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatist de multumire Rodica50 Intrebari utilizatori 0 27.11.2010 20:11:44
Rugaciune de multumire Tatalui nostru speranta1970 Rugaciuni 1 17.06.2010 21:07:01
Multumire lui Dumnezeu adventure Rugaciuni 42 02.06.2010 21:02:06
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 17:35:07