Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2008, 20:18:22
pavel92 pavel92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2007
Mesaje: 21
Implicit

eu nu inteleg ceva, in Sf Scrptura nu se pomeneste de dinozauri si de oamnei preistorici care exista si fosile doveditoare ale omului maimuta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2008, 20:24:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nu exista un link intre om si acele fosile. Adica nu exista toti pasii descoperiti intre om si maimuta. Acele fosile in lipsa probelor nu sunt altceva decat alte specii de maimuta.

Despre dinozauri se spune de exemplu in cartea Iov.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2008, 20:28:43
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iov 41
12. Cat despre [color=red]leviatan[/color], voi vorbi despre mădularele lui si despre tăria lui si despre frumoasa lui intocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din fată a vesmantului lui si cine poate pătrunde in căptuseala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodată portile gurii lui? Zimtii lui sunt ingrozitori!
15. Spinarea lui este ca un sirag de scuturi, pe care le-ai fi intărit si pecetluit puternic.
16. Ele sunt stranse unul intr-altul atat de tare, că nici vantul nu pătrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de langă el si se tin asa si nu se mai despart.
18. Din strănutul lui scapără lumină si ochii lui sunt rosii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parcă niste torte aprinse si izbucnesc valuri de scantei.
20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc si care fierbe.
21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinsi si din gura lui tasnesc flăcări.
22. Puterea lui e adunată in grumazul lui si inaintea lui tasneste groaza.
23. Carnea lui e indesată; oricat ai apăsa in ea nu se lasă.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra rasnitei, cea de dedesubt.
25. De măretia lui se tem si valurile; valurile mării se dau inapoi din fata lui.
26. Să-l atingi cu sabia nu folosesti nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Săgeata nu-l pune pe fugă si pietrele din prastie cad pe el ca niste pleavă.
29. O săgeată pentru el este un pai in vant si isi bate joc de vajaitul unei lănci ce zboară.
30. Sub pantecele lui sunt niste solzi ascutiti; cand dă prin noroi, pare că dă cu grapa.
31. Cand se afundă, apa fierbe ca intr-o căldare; el preface marea intr-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasă in urmă o dară luminoasă si adancul pare un cap cu plete albe.
33. Pe pămant el nu-si află perechea si e făcut să nu cunoască frica.
34. El se uită de sus la toti cati sunt puternici si este impărat peste toate fiarele sălbatice".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2008, 23:55:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pavel92
eu nu inteleg ceva, in Sf Scrptura nu se pomeneste de dinozauri si de oamnei preistorici care exista si fosile doveditoare ale omului maimuta?
Nu stiu daca in Biblie scrie faza asta,a dar stiu sigur ca noi nu ne tragem din maimute, ci ele "descind" din noi prin comportamentul anumitor indivizi care nu prea se diferentiaza de maimute prin reactii si atitudini :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2008, 00:30:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Neemia 2:13. Si am ieșit atunci noaptea pe Poarta Văii si m-am indreptat spre [color=red]izvorul Dragonului[/color] și spre Poarta Gunoiului si am cercetat zidurile Ierusalimului cele stricate si portile lui cele arse.

Iov 7:12. Sunt eu, oare, oceanul sau [color=red]balaurul din ocean[/color], ca să pui să mă păzească?

Isaia 14:29 Nu te veseli, toată tara Filistenilor, fiindcă a fost zdrobit toiagul care te lovea. Căci din rădăcina sarpelui va iesi o viperă si din urmasii lui un [color=red]sarpe zburător[/color].

Isaia 27:1 În ziua aceea Domnul se va năpusti cu sabia Sa grea, mare si puternică, asupra leviatanului, a sarpelui care fuge, asupra [color=red]leviatanului[/color], a sarpelui incolăcit, si va omorî [color=red]balaurul cel din Nil.[/color]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2008, 18:03:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand 7th_Brigade_TzHL
Citat:
Iov 41
12. Cat despre leviatan, voi vorbi despre mãdularele lui si despre tãria lui si despre frumoasa lui intocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din fatã a vesmantului lui si cine poate pãtrunde in cãptuseala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodatã portile gurii lui? Zimtii lui sunt ingrozitori!
15. Spinarea lui este ca un sirag de scuturi, pe care le-ai fi intãrit si pecetluit puternic.
16. Ele sunt stranse unul intr-altul atat de tare, cã nici vantul nu pãtrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de langã el si se tin asa si nu se mai despart.
18. Din strãnutul lui scapãrã luminã si ochii lui sunt rosii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parcã niste torte aprinse si izbucnesc valuri de scantei.
20. Din nãrile lui iese fum, ca dintr-o cãldare pusã la foc si care fierbe.
21. Rãsuflarea lui este de cãrbuni aprinsi si din gura lui tasnesc flãcãri.
22. Puterea lui e adunatã in grumazul lui si inaintea lui tasneste groaza.
23. Carnea lui e indesatã; oricat ai apãsa in ea nu se lasã.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra rasnitei, cea de dedesubt.
25. De mãretia lui se tem si valurile; valurile mãrii se dau inapoi din fata lui.
26. Sã-l atingi cu sabia nu folosesti nimic; nici cu lancea, nici cu sãgeata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Sãgeata nu-l pune pe fugã si pietrele din prastie cad pe el ca niste pleavã.
29. O sãgeatã pentru el este un pai in vant si isi bate joc de vajaitul unei lãnci ce zboarã.
30. Sub pantecele lui sunt niste solzi ascutiti; cand dã prin noroi, pare cã dã cu grapa.
31. Cand se afundã, apa fierbe ca intr-o cãldare; el preface marea intr-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasã in urmã o darã luminoasã si adancul pare un cap cu plete albe.
33. Pe pãmant el nu-si aflã perechea si e fãcut sã nu cunoascã frica.
34. El se uitã de sus la toti cati sunt puternici si este impãrat peste toate fiarele sãlbatice".
Foarte interesant, frate 7th_Brigade_TzHL.
Ceea ce ai citat din Cartea dreptului Iov arata ca dinozaurii au fost contemporani oamenilor, neavand o vechime mai mare decat vechimea omului pe pamant: 5000 de ani.
Si imi mai sugereaza ceva: greoaiele reptile au disparut de pe fata pamantului nu din cauza cine stie carui asteroid a carui traiectorie cereasca s-a intersectat cu aceea a pamantului, ci in cursul Potopului biblic, deoarece o ditamai reptila, daca ar fi fost luata pe arca lui Noe, prin greutatea ei ar fi dezechilibrat-o imediat si ar fi scufundat-o in adancu apelor potopului.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2008, 18:08:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nimeni nu poate nega presupunerea ca au fost luate oua de dinozaur in corabia lui Noe. Eu cred 100% in ceea ce spune Moise in cartea Facerii. Dar unde nu ne spune exact, putem doar presupune.
:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2008, 18:16:31
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

O stire care va va descreti fruntile :D :
http://stiri.rol.ro/content/view/120781/4/
Citat:
În prealabil postat de Articol
John Melling, un britanic care a lucrat ca inginer la "Mercedez-Benz" din Dusseldorf, timp de 15 ani, a terminat de construit ambarcatiunea, un iaht Trimaran, lunga de 900 de metri si lata de 780 de metri, dar si-a dat seama ca nu se poate folosi de ea pentru ca nu o poate urni din curte si ca nici gand sa poata iesi cu vasul in larg.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2008, 11:31:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am trait sa o citesc si pe asta: "Biserica sexului". Am dat de articol intrand pe linkul unui ziar, dar nu dau nume ca sa nu "smintesc" pe careva, ca sunt si poze din acelea care incanta ochiul :rolleyes:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2008, 11:43:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m

Ceea ce ai citat din Cartea dreptului Iov arata ca dinozaurii au fost contemporani oamenilor, neavand o vechime mai mare decat vechimea omului pe pamant: 5000 de ani.
Si imi mai sugereaza ceva: greoaiele reptile au disparut de pe fata pamantului nu din cauza cine stie carui asteroid a carui traiectorie cereasca s-a intersectat cu aceea a pamantului, ci in cursul Potopului biblic, deoarece o ditamai reptila, daca ar fi fost luata pe arca lui Noe, prin greutatea ei ar fi dezechilibrat-o imediat si ar fi scufundat-o in adancu apelor potopului.
Eu nu cred ca dinozaurii au fost contemporani cu oamenii, asta ar insemna ca voi sa acceptati ideea evolutionista, in care homo sapiens isi purtau de grija sa nu fie gasiti de Tiranozaurus Rex :D
Razvane, eu stiu ca in Biblie scrie ca Dumnezeu a dat porunca lui Noe sa ia din toate vietuitoarele cate o pereche, iar daca dinozaurii ar fi existat fii sigur ca i-ar fi luat si pe ei saracii, ca doar ei nu aveau nici o vina ca traiau :dontgetit:
Si referitor la descrierea Leviatanului din Biblie, eu nu cred ca e descris un dinozaur acolo, ca nu are nici o importanta sa ne fi spus Dumnezeu cum aratau dinozaurii, ci a fost descris somptuos Lucifer. Chiar faza asta m-a amuzat, cum puteti sa crede-ti ca leviatanul a fost dinozaur? :) Fiti seriosi....
Reply With Quote
Răspunde