Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2008, 21:46:05
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

apropo de asta..nu cred ca stii niciodata daca in momentul acela esti mantuit..dar ar fi frumos..oare daca faci fapte bune,incerci sa nu pacatuiesti,te rogi incontinu in minte,daca zici: eh..asa sper ca merg in rai e mandrie oare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2009, 17:19:47
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
apropo de asta..nu cred ca stii niciodata daca in momentul acela esti mantuit..dar ar fi frumos..oare daca faci fapte bune,incerci sa nu pacatuiesti,te rogi incontinu in minte,daca zici: eh..asa sper ca merg in rai e mandrie oare?
Un Sfant Parinte cu cateva clipe inainte de a adormi plangea fiindca se simtea nevrednic...


http://www.sfaturiortodoxe.ro/celesapteplansuri.htm

http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...fintii-parinti
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2009, 17:29:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
apropo de asta..nu cred ca stii niciodata daca in momentul acela esti mantuit..dar ar fi frumos..oare daca faci fapte bune,incerci sa nu pacatuiesti,te rogi incontinu in minte,daca zici: eh..asa sper ca merg in rai e mandrie oare?
Nu speria lumea... Iata ce ne spune Hristos la Matei 11:

"28. Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi. 29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. 30. [COLOR=Red]Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară[/COLOR]."

Mai greu e sa traiesti in pacat decat sa urmezi Celui ce a biruit lumea (raul din lume).

Speranta e o virtute teologica, nu o confunda cu mandria. Fara speranta, omul ajunge la deznadejde - ceea ce e foarte grav.

Iarasi, nu confunda pacatul cu greseala: pacatul este raul infaptuit cu stiinta si cu premeditare, calculat si gandit din timp. Asadar, omul poate trai fara sa pacatuiasca. Greseala este din culpa, fara sa vrei, accidental - toti gresim zilnic. Cum te rogi cand spui "Tatal nostru"?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2009, 17:33:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
apropo de asta..nu cred ca stii niciodata daca in momentul acela esti mantuit..dar ar fi frumos..oare daca faci fapte bune,incerci sa nu pacatuiesti,te rogi incontinu in minte,daca zici: eh..asa sper ca merg in rai e mandrie oare?
Nu este mandrie,doar ca faptele bune trebuie facute din suflet,iar acest suflet trebuie sa fie plin de IUBIRE NECONDITIONATA fata de Dumnezeu,de tine insuti si fata de tot ce inseamna creatia Sa-oameni,animale,intreaga natura.
Daca ne straduim sa nu pacatuim,sa facem fapte bune pentru ca asa scrie la carte,in schimb,in gandul si sufletul nostru suntem nepasatori ori rosi de pizma,ura,aroganta,trufie etc...atunci n-am realizat mare lucru,din punctul meu de vedere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2009, 17:34:49
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
apropo de asta..nu cred ca stii niciodata daca in momentul acela esti mantuit..dar ar fi frumos..oare daca faci fapte bune,incerci sa nu pacatuiesti,te rogi incontinu in minte,daca zici: eh..asa sper ca merg in rai e mandrie oare?
ioanhodean, tu vrei strict din faptele Legii sa te mantuiesti ? Iti trebuie harul Sfantului Duh ca sa te mantuiesti, adica tre sa fii in Hristos. Si nu poti ramane in Hristos fara credinta si fata ascultare de poruncile Lui. Dar ascultarea de porunci nu te duce in rai niciodata fara Hristos, nici Hristos fara ascultarea de porunci.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2013, 19:29:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Paisie Aghioritul vorbeste intr-un mod minunat despre mantuire: "Mantuirea omului depinde de secunda, nu de minut. Omul se mantuieste chiar si cu un singur gand smerit, in timp ce, daca aduce un gand de mandrie, le pierde pe toate."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 06:59:12
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 15:20:52
Va este greu sa va spovediti? iustin10 Pocainta 25 15.03.2010 22:09:00