Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2008, 18:31:12
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ma refeream ce influenta au petitiile online concret.pot ele schimba deciziile?iar ca semnez acolo nu vad ca o fapta buna.este nimic...mult prea usor..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2008, 21:17:41
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

scuzati-mi pesimismul dar nu cred ca exista o modalitatea prin care noi sa oprim aceasta lege, interesele puse in discutie si presiunile din cadrul UE sunt prea mari pentru ca noi "muritorii de rand" sa facem ceva, iar cu o Europa impartita in atatea culte si religii mi se pare imposibil o unitate religiosa impotriva acestei decizii, dar tinand cont ca exista probleme in ratificarea Tratatului Constitutional, irlandezii spunand nu, iar oficialii europeni neavand un plan B, inca mai sunt sperante ca aceasta propunere sa nu ajunga lege europeana prea curand
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2008, 19:22:51
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://www.monarhist.ro/viewtopic.php?f=3&t=1072
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2008, 22:32:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
scuzati-mi pesimismul dar nu cred ca exista o modalitatea prin care noi sa oprim aceasta lege, interesele puse in discutie si presiunile din cadrul UE sunt prea mari pentru ca noi "muritorii de rand" sa facem ceva, iar cu o Europa impartita in atatea culte si religii mi se pare imposibil o unitate religiosa impotriva acestei decizii, dar tinand cont ca exista probleme in ratificarea Tratatului Constitutional, irlandezii spunand nu, iar oficialii europeni neavand un plan B, inca mai sunt sperante ca aceasta propunere sa nu ajunga lege europeana prea curand
Nu cred ca vom ajunge, atat de departe cu faradelegea! Dar, orice este posibil intr o lume unde colcaie pacatul si faradelegea. Oricum multe ispite si rele vor veni asupra noastra si sita va cerne intruna pana intru final.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2008, 23:13:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Preasfinte Doamne, fereste-ne de rau! Ecumenismul, sub pretextul dragostei intelese intr-un mod anticrestinesc, presupune si acest lucru (casatorii ale homosexualilor)!!! Sa nu ne miram ca ecumenistii vor accepta si acest compromis! Sa deschidem ochii cat cepele, caci satana se grabeste!
:rolleyes::D:rolleyes::D:D,da draguto ..se cam prea grabeste stiind ca nu mai are prea mult timp:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2008, 23:45:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Punerea numelui pe o hirtie care ajunge la cosul de gunoi nu cred ca se califica ca o FAPTA in fata lui Dumnezeu.

Calificarea care ne-o da aceasta actiune este de lasi, care votam pe internet, ascunsi in fata monitoarelor si la aceasta "marturisire" nesemnificativa nu prea ai, Sofia, ce masura... Iarta-ma daca nu sunt in asentimentul tau dar asa vad eu

In orice caz actiunea de protest nu incepe cu noi ci cu Ierarhii mai ales cu Patriarhul care trebuie sa iasa cu cirja in piata publica si de la o tribuna sa SPUNA LUCRURILOR PE NUME,astfel asigurindu-ne ca DUMNEZEU ESTE CU NOI!... iar noi oitele cu siguranta ca ne vom aduna.
...altfel o sa ajungem sa cintam "Ascutati popoare si va plecati ca cu noi este Dumnezeu" numai la Sala Palatului la concursuri de muzica Bisericeasca...cu mult patos ca suna frumos...

:(
daca semnaeaza putini probl ca va aj la cos ..dar nu stim citi vor semna ,e un indicator social al admiterii in tara a acestei grozavii caci se va considera ca nu sint impotriviri ,caci si acesta ar putea fi un test asupra populatiei,deci cum stam de reci sau calduti ..asa ne va fi .Pastorii asa ar trebui sa reactioneze cum ai zis ,dar vai de noi dc prindem vremuri cind nu ma mai putea conta pe ei!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.06.2008, 13:10:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Indiferent de cati semneaza, tot la cos ajung ! Sa avem nadejde ca totusi nu se va ajunge pana a se legifera aceasta mizerie ce ne-ar descalifica pentru tot deauna si cu siguranta va atrage mania Bunului Dumnezeu. Sa speram intr o farama de luciditate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.06.2008, 15:29:44
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Indiferent de cati semneaza, tot la cos ajung ! Sa avem nadejde ca totusi nu se va ajunge pana a se legifera aceasta mizerie ce ne-ar descalifica pentru tot deauna si cu siguranta va atrage mania Bunului Dumnezeu. Sa speram intr o farama de luciditate.
Prietene, daca stam cu mainile in san si ne vaitam, clar ca ne meritam soarta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2008, 14:16:10
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Poate am eu un optimism mai mare, dar nu prea vad sa se legifereze asa ceva! ;) In general, lucrurile se mai tin inca intr-o directie buna, desi s-ar putea si mai bine.. De fapt, ce se incearca este convingerea oamenilor ca deciziile "societatii" sunt mai importante si au autoritate mai mare decat a Biserici, care e SINGURA care mai tine lucrurile in frau, si o face si fara atata bataie de cap si mandrie asa cum vedem in "tarile civilizate"... Dar Biserica nu este dependenta de societate, ci societatea de Biserica... Si, Doamne-fereste de s-ar legifera o asemenea hidosenie, sa nu aiba pretentia, de la preoti ortodoxi adevarati, sa fie cununati! Sa se duca la altii, mai "toleranti", din alte culte si religii... Dar oricum, trebuie luata si atitudine, si nu asa un grup pe ici pe colo de extremisti. Preotii cu autoritate, si respectati, si oamenii care sunt de partea Bisericii (ne-ecumeniste!! ...ca din cate am inteles ecumenistii sunt de acord cu asa ceva??!!:( - cata ipocrizie!!! :hmmm:), in special oamenii publici, trebuie sa ia atitudine serioasa... ca altfel, noi nu vom ramane decat in micile noastre comunitati, vazandu-ne de mantuirea propriului suflet, cu slabe sanse sa mai trezim pe cineva intr-o lume atat de nebuna si oarba si slabanogita din lipsa lui Dumnezeu... :( ???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2008, 19:49:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu din lipsa Lui Dumnezeu ! El este prezent peste tot, tot timpul. Ci , ruperea legaturii cu Dumnezeu , duce la pierzare si desertaciune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Consecintele legalizarii casatoriilor homosexuale NTatiana Intrebari utilizatori 30 01.02.2011 21:52:45